Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

In-house Radio.app in the works for iPhone and iPod touch?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 14/10/2009 - 01:09

φιλε θαναση δεν μπορεις να φανταστεις τι χαρα ηταν αυτη! το μονο μα το μονο που μου λεπει απο το iphone ειναι να ακουω ραδιο! τπτ αλλο!! μακαρι να γινει αυτο!! α ρε ανταγωνισμε!! εισαι η θεραπεια του καταναλωτη!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/10/2009 - 01:21

εγω δε πιστευω να λειτουργει χωρις νετ..



Μα βασικά αυτό λέμε οτι είναι το όλο θέμα. Ότι υπάρχει υποστήριξη ραδιοφώνου μέσω υλικού και όχι λογισμικού streaming. Έχουμε δηλαδή δέκτη ραδιοφώνου όπως ας πούμε έχεις στο αυτοκίνητο για να σου δώσω να καταλάβεις απλά δεν είναι ενεργοποιημένος. Σαν να έχεις ένα cd player-radio που να παίζει μόνο cd και να μην λειτουργεί ο ραδιοφωνικός δέκτης.

Υπέροχα νέα και ειδικά αν ισχύουν και για το 3G όπως ανέφερε και ο invader.

Τώρα για να απαντήσω και στον/ην cbb1987 θα πω το εξής. Θα έχανε από την χρησιμοποίηση του τον "εξαναγκασμό" προς τον χρήστη να κατεβάσει τραγούδια από το applestore.

#18   cbb1987

cbb1987

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2009 - 01:32

Μα βασικά αυτό λέμε οτι είναι το όλο θέμα. Ότι υπάρχει υποστήριξη ραδιοφώνου μέσω υλικού και όχι λογισμικού streaming. Έχουμε δηλαδή δέκτη ραδιοφώνου όπως ας πούμε έχεις στο αυτοκίνητο για να σου δώσω να καταλάβεις απλά δεν είναι ενεργοποιημένος. Σαν να έχεις ένα cd player-radio που να παίζει μόνο cd και να μην λειτουργεί ο ραδιοφωνικός δέκτης.

Υπέροχα νέα και ειδικά αν ισχύουν και για το 3G όπως ανέφερε και ο invader.

Τώρα για να απαντήσω και στον/ην cbb1987 θα πω το εξής. Θα έχανε από την χρησιμοποίηση του τον "εξαναγκασμό" προς τον χρήστη να κατεβάσει τραγούδια από το applestore.


ΧΑΧΑΑΧΑ γελαω για το ""στον/ην cbb1987"" δεν μου εχει ξανατυχει να το μπερδεψουν με θηλυκό username και μου ηρθε καπως αποτομα...χαχα

Οσο για αυτο που λες δεν συμφωνω καθολου..... Και αντε να συμφωνησω εν μερη οτι θα εχανε απο αυτο που λες ''εξαναγκασμο''.....τωρα χανει διπλα............δεν εχει ουτε τον ''εξαναγκασμο'' ουτε το radio που μπορουσε να πεισει καποιον αγοραστη να παρει iphone

Δηλαδη σαν να μου λες οτι σε ενα αμαξι ηθελαν να βαλουν φημε τζαμια για να ειναι πιο ωραιο και τελικα επειδη δεν προλαβαιναν δεν εβαλαν καθολου τζαμια............ειναι καπως κουφο αν με καταλαβαινεις.................

#19   minakiii

minakiii

    iPH Addict

  • 814 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 14/10/2009 - 01:32

Μα βασικά αυτό λέμε οτι είναι το όλο θέμα. Ότι υπάρχει υποστήριξη ραδιοφώνου μέσω υλικού και όχι λογισμικού streaming. Έχουμε δηλαδή δέκτη ραδιοφώνου όπως ας πούμε έχεις στο αυτοκίνητο για να σου δώσω να καταλάβεις απλά δεν είναι ενεργοποιημένος. Σαν να έχεις ένα cd player-radio που να παίζει μόνο cd και να μην λειτουργεί ο ραδιοφωνικός δέκτης.

Υπέροχα νέα και ειδικά αν ισχύουν και για το 3G όπως ανέφερε και ο invader.

Τώρα για να απαντήσω και στον/ην cbb1987 θα πω το εξής. Θα έχανε από την χρησιμοποίηση του τον "εξαναγκασμό" προς τον χρήστη να κατεβάσει τραγούδια από το applestore.

τ να πω?? μακαρι

#20   groar

groar

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2009 - 01:44

φιλε θαναση δεν μπορεις να φανταστεις τι χαρα ηταν αυτη! το μονο μα το μονο που μου λεπει απο το iphone ειναι να ακουω ραδιο! τπτ αλλο!! μακαρι να γινει αυτο!! α ρε ανταγωνισμε!! εισαι η θεραπεια του καταναλωτη!!

εχμ ... multitasking ;p καλώς σας βρήκα μπάι δε γουέι!

#21   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 14/10/2009 - 02:02

Αυτή η Apple όσο φοβερή εταιρία και αν είναι, όσο απίστευτα και αν είναι τα προϊόντα της, τόσο.. απερίγραπτη(!) είναι η πολιτική της. Kόβει bluetooth (ώστε να είναι μόνο για hands free), κόβει το ραδιόφωνο και τόσα άλλα που τα έχουμε αναλύσει εδώ στο forum δεκάδες φορές... Και μη μου πείτε για το iTunes Store κτλ. κτλ. Εγώ δεν πιστεύω ότι θα έχανε καθόλου το iTunes Store από πωλήσεις. Όποιος θέλει κάνει και ένα JB άλλωστε και κατεβάζει ότι και όπου θέλει. Παρ'όλα αυτά οι πωλήσεις στο iTunes store πάνε μια χαρά! Πιστεύω λοπόν ακράδαντα ότι αν τα είχε "ανοιχτά" όλα αυτά η Apple θα πήγαινε το ίδιο καλά το store αλλά και η συσκευή σε πωλήσεις (ίσως και καλύτερα!).

Εγώ πάντως θα ήθελα να έχει και 802.11n τουλάχιστον το 3GS και ας το μάθουμε και αυτό σαν "έκπληξη", τι να κάνουμε με την Apple!!!

Τελευταία επεξεργασία από: Kostas75, 14/10/2009 - 02:09


#22   alexsoul

alexsoul

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2009 - 02:13

οοοοχχχχιιιιιιιι αλλλλοοοο updateee....ελεοςςςς ...δε θελω ραδιοοοο
μπαταρια θελωωωω!!!!
περααα του τραγικου αστειου...που μονο αστειο δεν ειναι...δε θα πουμε και οχι...
δε πιστευω να εχει και tv ?

#23   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/10/2009 - 02:19

Οσο για αυτο που λες δεν συμφωνω καθολου..... Και αντε να συμφωνησω εν μερη οτι θα εχανε απο αυτο που λες ''εξαναγκασμο''.....τωρα χανει διπλα............δεν εχει ουτε τον ''εξαναγκασμο'' ουτε το radio που μπορουσε να πεισει καποιον αγοραστη να παρει iphone


Δηλαδη σαν να μου λες οτι σε ενα αμαξι ηθελαν να βαλουν φημε τζαμια για να ειναι πιο ωραιο και τελικα επειδη δεν προλαβαιναν δεν εβαλαν καθολου τζαμια............ειναι καπως κουφο αν με καταλαβαινεις.................


Δεν νομίζω να χάνει σε αγοραστικό κοινό να σου πω την αλήθεια γιατί αυτός που είναι να πάρει το iphone θα το πάρει είτε έχει ράδιο είτε όχι ;) Βέβαια εσύ μπορείς να το λες με κάποιο άλλο σκεπτικό το οποίο θα χαρώ να ακούσω.

Όσον αφορά το παράδειγμά σου δεν νομίζω να είναι ακριβώς έτσι... Τα φιμέ τζάμια μπήκαν στο αμάξι αλλά τα παράθυρα είναι συνέχεια ανοιχτά οπότε δεν κερδίζεις σε ομορφιά μιας και που τα έχεις τα φιμέ δεν τα βλέπεις ;)

#24   cbb1987

cbb1987

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2009 - 02:30

Δεν νομίζω να χάνει σε αγοραστικό κοινό να σου πω την αλήθεια γιατί αυτός που είναι να πάρει το iphone θα το πάρει είτε έχει ράδιο είτε όχι ;) Βέβαια εσύ μπορείς να το λες με κάποιο άλλο σκεπτικό το οποίο θα χαρώ να ακούσω.

Όσον αφορά το παράδειγμά σου δεν νομίζω να είναι ακριβώς έτσι... Τα φιμέ τζάμια μπήκαν στο αμάξι αλλά τα παράθυρα είναι συνέχεια ανοιχτά οπότε δεν κερδίζεις σε ομορφιά μιας και που τα έχεις τα φιμέ δεν τα βλέπεις ;)


Ναι αμε να σου πω.....ειναι πολυ λογικο καποιος να γουσταρει radio ακομα και ας ειναι μικρο το ποσοστο...............ΤΟ σιγουρο ειναι οτι αν εβαζε radio μπορει να κερδιζε λιγους αγοραστες για εσενα......αρκετους για εμενα αλλα σιγουρα δεν θα εχανε............Δηλαδη δεν θα ελεγε κανεις......πο πο εχει radio δεν το θελω με τιποτα.......χαχαχαχα ελπιζω να με καταλαβαινεις.........

Τωρα εδω sorry αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις..τα λες καπως περιεργα ή εγω νυσταζω.......

Τι εννοεις ειναι συνεχεια ανοιχτα????δεν κλεινεις ποτε τα παραθυρα σου εσυ???? μακαρι να εχω καταλαβει λαθος για να μην κρυωσεις κιολας.....

#25   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/10/2009 - 03:20

Ναι είναι λίγο παράξενη η ώρα... Από την στιγμή λέω που υπάρχει το hardware για ραδιόφωνο είναι σαν να έχεις περάσει τα φιμέ παράθυρα αλλά αφού δεν υφίσταται το software είναι να μην έχεις την δυνατότητα να τα ανοιγοκλείσεις (τα παράθυρα) και να τα έχεις συνέχεια ανοιχτά.

Ελπίζω να το κατάλαβες κάπως καλύτερα όπως το έθεσα τώρα. Αλλιώς θα πάμε σε άλλο παράδειγμα :P

ΥΓ: Τα παράθυρα τα κλείνω, χειμωνιάζει πλέον :D
ΥΓ2: Τα φιμέ παράθυρα πλέον είναι παράνομα ακόμα και σε μικρούς τόνους (δεν θυμάμαι πιο το όριο)

#26   asikis

asikis

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2009 - 08:36

Μακαρι να ειναι αληθεια αυτη η πληροφορια για ραδιο....Μου λειπει απιστευτα η ακροαση FM radio χωρις χρηση data

#27   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 14/10/2009 - 08:37

Εν αναμονή... οψόμεθα λοιπόν!

#28   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2009 - 09:06

Δεν το προβλέπω να γίνεται σε κοντινή έκδοση, μάλλον για την 4 θα το πάνε...

#29   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 14/10/2009 - 09:21

Για οσους δεν γνωριζουν το iphone 3g φοραει πανω το chipset της Broadcom -> BCM4325



Αυτό το τσιπάκι υπάρχει στο iPhone 3GS, όχι στο 3G!!!

BCM4325
This chip is in the iPod2,1 (iPod touch 2G) and iPhone2,1 (iPhone 3GS) and combines Bluetooth/Wifi and a secret FM radio, presumably connected and ready to go on a future firmware release by Apple.

FM Radio:
The most peculiar thing is the inclusion of an FM radio. There is a product brief available from broadcom on this chip but it serves little purpose apart from the block diagram and interface hardware/software.

Interfacing the FM radio is done in two stages: Control via the bluetooth modules's UART or I2C and digital audio streaming over the module's I2S/PCM hardware.

Most notably: the FM radio never physically leaves the sillicon die, except for the antenna (which may be connected directly to the BT/UMTS/everything else [:P lol] antenna) this means that the control/streaming will be an extension to the BT protocols currently implemented.

For control, the HCI over UART (/dev/uart.bluetooth) seems the most logical solution to turn the radio on/tune/search etc. but the vendor specific HCI commands will need to be *obtained* (or reversed, which could prove hard). A broadcom datasheet would have this information, but unfortunately you have to sign an NDA to obtain one.
For streaming, the i2s bus sounds good... interfacing this could be hard but playing on the stereo bluetooth profile of iphone OS 3 we could piggy back, at least to start with. However we do need the radio ON first...



#30   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 14/10/2009 - 09:23

Κατά συνέπεια, θα μπορούμε να έχουμε radio δίχως data...,σωστά ?

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 14/10/2009 - 09:25


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες