Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Πιθανή Λύση στο πρόβλημα του Jailbreak με Blackra1n του iphone 3G


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   dreamangel25

dreamangel25

    iPH Addict

  • 870 μηνύματα
  • Twitter:@@Ssou28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:dreamangel25

Δημοσίευση 14/10/2009 - 14:44

λοιπον επιτελους εγινε!!!!!!!!!!!!!!!
εκανα αυτο που ειπες + καποιες πατεντες απο τον mega οδηγο αλλαξα υπολογιστη ,εκανα τον σταυρο μου και επιτελους εμφανιστηκε η φατσα του βλακα!!!!!!
Τελοςςςςςςςςς :lol: :D
ΥΓ.πρεπει να βοηθησε ο σταυρος που εκανα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   cgeorg

cgeorg

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/10/2009 - 14:53

Αν εχετε προβλημα με τον οδηγο, την πρωτη φορα που θα τρεξετε το blakra1n, να εχετε το iphone αποσυνδεδεμενο. Τρεξτε και μετα συνδεστε το.

#18   Spyros

Spyros

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2009 - 15:39

παιδια εμενα τιποταα!!!
το εχο αλλαξει σε ολα τα usb,βαρεθηκα παω στο χωριο μου για 1 weeks θα χει βγει κατι αλλο μεχρι τοτε!!
ελπιζω!!!!

#19   dreamangel25

dreamangel25

    iPH Addict

  • 870 μηνύματα
  • Twitter:@@Ssou28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:dreamangel25

Δημοσίευση 14/10/2009 - 19:23

εγω προσπαθουσα δυο μερες να κανω jailbreak σε 3g!το καταφερα σημερα αλλαζοντας απλα υπολογιστη (σε εναν λιγοτερο φορτωμενο windows vista),εχοντας κατεβασει το αρχειο qtcf,και πατωντας to home k power button κατα to reboot του blackrain και μολις εμφανιζοταν το μηλο πατουσα μονο το home!
αλλα γενικα πιστευω οτι εφταιγε ο υπολογιστης γιατι ολα τα προηγουμενα τα ειχα δοκιμασει και πριν αλλα μολις αλλαξα υπολογιστη πηγε σφαιρα!
αυτα!

#20   seatchry

seatchry

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/10/2009 - 20:11

εγω προσπαθουσα δυο μερες να κανω jailbreak σε 3g!το καταφερα σημερα αλλαζοντας απλα υπολογιστη (σε εναν λιγοτερο φορτωμενο windows vista),εχοντας κατεβασει το αρχειο qtcf,και πατωντας to home k power button κατα to reboot του blackrain και μολις εμφανιζοταν το μηλο πατουσα μονο το home!
αλλα γενικα πιστευω οτι εφταιγε ο υπολογιστης γιατι ολα τα προηγουμενα τα ειχα δοκιμασει και πριν αλλα μολις αλλαξα υπολογιστη πηγε σφαιρα!
αυτα!



Και εγώ σε vista home edition, εντελώς αδειο απο progs. Στα xp μου είχε σπασει τα νευρα.

#21   kwnstas

kwnstas

    iPH User

  • 168 μηνύματα
  • Twitter:@kwnstas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad+3G
  • GameCenter:kwnstas

Δημοσίευση 14/10/2009 - 23:09

ΔΟΥΛΕΨΕ σε εμενα παιδια !!! το κολπο ειναι να κανεις ολα τα βηματα του οδηγου με τυφλη εμπιστοσυνη και ολα θα πανε καλα.και μενα με παιδεψε λιγο αλλα τα καταφερε ο αδερφος μου !!!!

Windows vista 32 bit
NoD 4 (απενεργοποιημενο)
Windows firewall (απενεργοποιημενο)
UAC (απενεργοποιημενο)
qtcf.dll στο φάκελο C:\windows\system32
blackra1n.exe στο φάκελο C:\
itunes 9.0.1 εγκατεστημενο αλλα κλειστο
Ο Υπολογιστης ηταν παραφορτωμενος απο προγραμματα και παιχνιδια και οχι προσφατα φορμαρισμενος

Υ.Γ Οταν το κινητο βρεθει στην οθωνη με το καλωδιο και το λογοτυπο I-tunes παταμε και τα 2 Κουμπια ταυτοχρονα και παρατεταμενα (sleep/power και Home) οταν κανει reset και δουμε το λογοτυπo της Apple αφηνουμε το sleep/power και συνεχιζουμε να κραταμε το Home(παραλληλα παταμε Ok στο μυνημα του blackra1n) μεχρι να δουμε τον GeoHot.

Αυτα...καλη επιτυχια σε ολους σας

Τελευταία επεξεργασία από: kwnstas, 14/10/2009 - 23:11


#22   cgeorg

cgeorg

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 15/10/2009 - 12:15

ΔΟΥΛΕΨΕ σε εμενα παιδια !!! το κολπο ειναι να κανεις ολα τα βηματα του οδηγου με τυφλη εμπιστοσυνη και ολα θα πανε καλα.και μενα με παιδεψε λιγο αλλα τα καταφερε ο αδερφος μου !!!!

Windows vista 32 bit
NoD 4 (απενεργοποιημενο)
Windows firewall (απενεργοποιημενο)
UAC (απενεργοποιημενο)
qtcf.dll στο φάκελο C:\windows\system32
blackra1n.exe στο φάκελο C:\
itunes 9.0.1 εγκατεστημενο αλλα κλειστο
Ο Υπολογιστης ηταν παραφορτωμενος απο προγραμματα και παιχνιδια και οχι προσφατα φορμαρισμενος

Υ.Γ Οταν το κινητο βρεθει στην οθωνη με το καλωδιο και το λογοτυπο I-tunes παταμε και τα 2 Κουμπια ταυτοχρονα και παρατεταμενα (sleep/power και Home) οταν κανει reset και δουμε το λογοτυπo της Apple αφηνουμε το sleep/power και συνεχιζουμε να κραταμε το Home(παραλληλα παταμε Ok στο μυνημα του blackra1n) μεχρι να δουμε τον GeoHot.

Αυτα...καλη επιτυχια σε ολους σας


Παίδες δεν χρειάζεται κανένα αρχειο *.dll. Ουτε απενεργοποίηση των firewall και NOD32.

O μόνος λόγος να αποτύχει κάποιος με τον οδηγό που πόσταρα, είναι την δεύτερη φορά που κάνετε reboot πατώντας τα power/sleep και home buttons, οταν αφήνετε το power, πρέπει να συνεχίσετε να πατατε το home button μέχρι να δείτε την φωτό του Geohot.

#23   pcmagas91

pcmagas91

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/10/2009 - 15:12

Παίδες δεν χρειάζεται κανένα αρχειο *.dll. Ουτε απενεργοποίηση των firewall και NOD32.

O μόνος λόγος να αποτύχει κάποιος με τον οδηγό που πόσταρα, είναι την δεύτερη φορά που κάνετε reboot πατώντας τα power/sleep και home buttons, οταν αφήνετε το power, πρέπει να συνεχίσετε να πατατε το home button μέχρι να δείτε την φωτό του Geohot.

Ακριβώς!!!!

Πατάτε για 6 δευτερόλεπτα το Power/Sleep και γύρω στα 15 δευτερόλεπτα το Home...

Μετά από τουλάχιστον 25 προσπάθειες έτσι τα κατάφερα...!

#24   kinetik

kinetik

    Advanced Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2009 - 15:15

Eγω προσωπικα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα...Ουτε antivirus, ουτε firewall, ουτε αρχεια dll....Σε 3G 2 λεπτα υποθεση χωρις να πειραξω τιποτα απολυτως...Ισως παιζει ρολο το ΜΒ που ξεκιναει το Part No. της συσκευης μου.

#25   kwnstas

kwnstas

    iPH User

  • 168 μηνύματα
  • Twitter:@kwnstas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad+3G
  • GameCenter:kwnstas

Δημοσίευση 15/10/2009 - 23:13

Παίδες δεν χρειάζεται κανένα αρχειο *.dll. Ουτε απενεργοποίηση των firewall και NOD32.

O μόνος λόγος να αποτύχει κάποιος με τον οδηγό που πόσταρα, είναι την δεύτερη φορά που κάνετε reboot πατώντας τα power/sleep και home buttons, οταν αφήνετε το power, πρέπει να συνεχίσετε να πατατε το home button μέχρι να δείτε την φωτό του Geohot.



όταν πήγα στο pc του αδελφού μου ( εννοείται ότι το έκανα και στο δικό μου και σε vista και σε xp )και ξεκίνησα την διαδικασία , πατώντας το BlackRa1n μου ζητούσε το αρχείο qtcf.dll ( και το έβαλα σε αυτόν τον φάκελο C:\windows\system32 ) χωρίς το αρχεία αυτό το BlackRa1n δεν ανταποκρινότανε
όταν έκανα την διαδικασία ακριβός όπως την αναφέρεις μα ακριβός δεν πετύχαινε και έτσι έβαλα στοιχεία και από άλλους οδηγούς , φανταστείτε ότι για να κάνω το Jailbreak το iphone 3g 8gb μου πήρε 5 ώρες ( έλεος )

δεν αντιλέγω ότι ο οδηγός σου έχει κάποιο ελάττωμα η ότι δεν λειτουργεί σε άλλους μίλησα για εμένα μόνο έχω διαβάσει ότι άλλως με την ίδια συσκευή με την δικιά μου δεν χρειάστηκε να κάνη τίποτα από όλα αυτά απλά πατώντας μόνο το BlackRa1n άλλως έκανε άλλων οδηγός και πετύχαινε φαντάζομε ότι κάτι πεζή με τις συσκευές
δεν ξέρω τι να πω πλέον προσπαθώ να βγάλω και εγώ μια συγκεκριμένη άποψη και ποιο ανώδυνη για την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να το ξανά κάνω Jailbreak

πάντως εμένα με βοήθησε πάρα πολύ ο οδηγός σου και σε ευχαριστώ πολύ

Τελευταία επεξεργασία από: kwnstas, 15/10/2009 - 23:16


#26   kostas2009

kostas2009

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2009 - 17:21

Εγώ με το 3g (8Gb), ξεκλειδωμένο από Αμερική,3.0.1, αλλά χωρίς wifi (χαλασμένο χωρίς να ξέρω το γιατί από τότε που έκανα 3.0.1 upgrade, να κάνω upgrade στο 3.1 ή θα μου μείνει locked. Θέλω να το κάνω μπας και φτιάξει το wifi γιατί έχω μείνει μ ένα απλό τηλέφωνο με touchscreen...Φοβάμαι να κάνω οτιδήποτε γιατί βρήκα ένα αρχειάκι που κάνει unlock χωρίς internet (μόνο 3.0). Please someone help...

#27   Noobios

Noobios

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2009 - 19:10

+1 παιδες.

Και μενα δουλεψε κανονικα σε iphone 3g 16gb & xp professional sp2

#28   ReaLity

ReaLity

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/10/2009 - 21:13

Κατά την διάρκεια όλης της διαδικασίας έχετε το iphone συνδεδεμένο στο pc σας. Προτιμότερο είναι να το έχετε σε usb θύρα στο πίσω μέρος του tower σας, οι οποίες είναι αυτές που βρίσκονται onboard στην motherboard.

1)Kάνετε restore στην έκδοση 3.1.2 από το itunes

2) Μόλις τελειώσει το restore και σας εμφανίσει το iphone στο itunes, ξεκλικάρετε ακριβώς από κάτω το “Automatically sync when this iphone is connected”.

3) Κλείστε το itunes.

4)Tρέχετε το blackra1n. Στην οθόνη του iphone βλέπετε να κάνει reboot, να εμφανίζει το Apple logo, και αμέσως μετά αντί να δείτε την εικόνα του Geohot, βλέπετε το μήνυμα να συνδέσετε το iphone στο itunes, που σημαίνει ότι δεν έγινε επιτυχώς το Jailbreak.

5) Όπως είστε χωρίς να πειράξετε τίποτα από τον υπολογιστή, και χωρίς να αποσυνδέσετε το iphone από τον υπολογιστή, πατάτε παρατεταμένα μαζί τα power/sleep και home buttons. Μετά από λίγο το iphone κάνει reboot. Συνεχίζετε να τα πατάτε και τα αφήνεται ταυτόχρονα, μόλις δείτε το μηλαρακάκι της Apple.

6)Πατάτε στην οθόνη του υπολογιστή ΟΚ στο μήνυμα που πετάει το Blackra1n, και μετά κλείνετε και το Blackra1n.

7)Εφόσον το iphone έχει ανοίξει πάλι στην αρχική του οθόνη, ξανατρέχετε το Blackra1n. ΠΡΟΣΟΧΗ. Με το που κάνει reboot το iphone και σβήνει η οθόνη, πατάτε αμέσως το power/sleep και home button μαζί. ΑΜΕΣΩΣ μόλις σβήσει η οθόνη όμως!!!

8 ) Συνεχίζετε να τα πατάτε, και μόλις δείτε το μηλαρακάκι της Apple, αφήνετε μόνο το power/sleep button, συνεχίζοντας να πατάτε το home button.

9) Αφήνετε το home button, ΜΟΝΟ όταν δείτε στην οθόνη του iphone την φωτογραφία του Geohot.

10) Αν ακολουθήσατε σωστά τον οδηγό πρέπει να έχει γίνει επιτυχώς το jailbreak.

Η διαδικασία είναι ακριβώς αυτή που ακολούθησα, σε ένα βίντεο στο youtube που είδα. Είχα πιο πριν δοκιμάσει οτιδήποτε είχε γραφτεί στο φόρουμ, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Με τον συγκεκριμένο οδηγό έγινε με την πρώτη.
Η διαδικασία έγινε σε iphone 3G 8GB, με windows vista home.

Καλή τύχη.


Λοιπον μου δουλεψε με το τριτο blackrain παραθυρο. Με μια μικρη παραλαγη στο βημα 9.
Πιο συγκεκριμενα κ ενω ειχα πατημενο μονο το Home Button μου εμφανισε παλι το itunes link sync επιτοπου αφησα το Home Button κ μετα απο μερικα δευτερολεπτα μου εδειξε στην οθόνη του iphone την φωτογραφία του Geohot.
(Βασικα κατα τυχη εγινε διοτι ηταν κ η τελευταια μου προσπαθεια κ απλα το αφησα για να το κλεισω.) Θα δω απο εδς κ περα πως θα δουλεψει αλλα ολα ειναι πολυ φυσιολογικα προς το παρων. Ευχαριστω πολυ για αυτο το θεμα βοηθησε οπως και τα προηγουμενα.

Απλα να πω πως εχω τα εξης: Laptop lenovo - winVista Ultimate 4gb ram - antivirus closed - firewall closed - blackrain based on my local hdd - iphone 3G 16gb - opened programs skype/msn/firefox .

Μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος με το AppSync 3.1 θα εχω καποιο θεμα η θα παιξει καλος???

Καλη τυχη κ στους επομενους.

#29   thejOker

thejOker

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2009 - 15:42

Μονο αυτο τον οδηγο δεν δοκιμασα χθες,,,,
για να δουμε σημερα..Εχω απογοητευτει ρε παιδια!!



- :excl: --Φιλε μου ξεχασες ομως ενα βημα. :excl:
ΝΑι!
Αυτο με τον σταυρο που ολοκληρωσε και της dreamangel25 :lol:
προσθεσε το

#30   cookies82

cookies82

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/12/2009 - 09:41

ευχαριστω πολυ(το βιντεακι βοηθησε παρα παρα πολυ).καλες γιορτες........

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες