Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πολύ κακό για το τίποτα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Varaderistas

Varaderistas

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2009 - 14:53

Τον τελευταίο καιρό είμαι λίγο χαλαρός στο γραφείο και παρακολουθώ πολλές συζητήσεις για το αγαπημένο μας gadget, iPhone!

Έχω την εντύπωση πως τελικά αναλωνόμαστε σε ώρες σκέψεων, προβληματισμών, άγχους και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, για το τίποτα! Εμείς οι ίδιοι έχουμε κάνει μια συσκευή να φαντάζει τόσο ισχυρή και το όνομά της να είναι το Νο1 παγκοσμίως στους χάρτες Marketing ως την πλέον πολυσυζητημένη μάρκα! Ο λόγος είναι απλός!

Μας ντοπάρει η Apple με την ιδέα μιας συσκευής η οποία εκ των πραγμάτων δεν είναι σαν τις άλλες, μια και της λείπουν οι μισές δυνατότητες που έχουν τα υπόλοιπα κινητά (αν τη δούμε καθαρά σαν κινητό), έχει ενσωματωμένα τα στοιχεία μιας συσκευής αναπαραγωγής μουσικής (αξίζει να αναφερθεί ότι προσπαθούν να την φτάσουν και οι κλασσικές συσκευές κινητών στο κομμάτι αυτό), μιας μετριότατης φωτογραφικής μηχανής (όπως τα περισσότερα κινητά της αγοράς), και τελικά, αυτό που σίγουρα κάνει είναι να δίνει τη δυνατότητα με τις ελλείψεις της να τρώνε ψωμί πολλοί άνθρωποι (και καλά κάνουν), οι developers εφαρμογών που προσπαθούν να "πλουτίσουν" με την ανάπτυξη εφαρμογών που έρχονται να καλύψουν τις ελλείψεις αυτές. Τέλος, έχουμε εδώ και αρκετό καιρό δει διάφορες ομάδες που προσπαθούν να ξεπεράσουν την Apple, όσον αφορά τους περιορισμούς που θέτει, και να μας προσφέρουν την συσκευή "jailbroken" για να κατεβάζουμε τις εφαρμογές των developers, οι οποίες θα καλύπτουν τις ελλείψεις ενός κινητο-μουσικοβιντεοκούτι-ελλειπής φωτογραφικής μηχανής-μέτριου internet explorer tool και ότι άλλο μπορεί να είναι αυτό το gadget που έχουμε στα χέρια μας! Άραγε, έχει κανείς αναρωτηθεί ποια είναι η προμήθεια της Apple για την διάθεση των εφαρμογών του AppStore σε εμάς; Γιατί πρέπει όλες οι εφαρμογές να περνάνε από εκεί μέσα; Γιατί κλείνει πόρτες σε πραγματικά καλές εφαρμογές που λύνουν τα χέρια μας, εμάς των προβληματισμένων χρηστών για την έλλειψη που παρουσιάζει η συσκευή που συνειδητά ξέραμε ότι θα την αντιμετωπίσουμε αγοράζοντάς την; Μήπως έτσι θέλει να κρατήσει το παιχνιδι του marketing και της ντόπας μας, για να έχουμε κάτι να περιμένουμε και να μας τσεκουρώνει όταν θα μας το σερβίρει αυτό το κάτι;

Κάθε φορά που έκανα αναβάθμιση, έπρεπε να την κάνω jailbreak τη συσκευή για να λειτουργήσουν οι εφαρμογές που μου κάλυπταν τις ελλείψεις της. Τελευταία είπα να μην το κάνω, και τραβήχτικα από όλον αυτόν τον πανικό που γίνεται για τα προγράμματα που κάνουν jailbreak! Η συσκευή παρεπιμπτόντως δουλεύει τέλεια, και ακόμη δεν καταλαβαίνω τι μου προσέφερε η αναβάθμιση που έκανα κάθε τρεις και λίγο...

Έτσι, σήμερα μαθαίνω πώς η Apple κατά κάποιον τρόπο θα βγει μπροστά από όλους τους hackers και θα κλειδώσει τις συσκευές της! Μέχρι κάποιο τζιμάνι να την ξεκλειδώσει... Πάλι, φαντάζομαι ανά τον πλανήτη, ξεκίνησαν χιλιάδες topics στα σχετικά forums για να μεταδώσουμε αυτό το νέο! Πάλι, δεκάδες χιλιάδες παραγωγικές ώρες χαμένες, για να δούμε τι θα κάνουμε με αυτό το κακό που θα μας βρει!

Νομίζω πως εμείς οι ίδιοι ανατροφοδοτούμε όλο αυτόν το χαμό, με μια συσκευή που υπό νορμάλ συνθήκες δεν αξίζει μια, και που εις βάρος μας και εις βάρος της υγείας και του χρόνου μας κερδίζουν πολλά €υρώ διάφοροι "έξυπνοι" ομολογουμένως άνθρωποι, από τον S. Jobs μέχρι τον άσχετο που βγάζει μια εφαρμογή για να ...δείχνει ποιος σε κάλεσε και πότε (!) το κινητό μου...

Τα παρατάω όλα! Δεν ασχολούμαι πια με αυτό το πράγμα, όσες αναβαθμίσεις και αν της κάνουν! Αν θέλει να δουλέψει, ας δουλέψει ως έχει, η Λ@λ@κί@ να την αγοράσω ήταν δική μου, δική μου και η επιλογή να το φάω το κόστος κτήσης της, από το να γλυτώσω παραγωγικές ώρες και όποιο άλλο κόστος, είτε μεταφράζεται σε χρήμα, είτε σε χρόνο, είτε σε υγεία... Θα την κρατήσω ως έχει μέχρι να αποθάνει, που λένε στην Κρήτη κάτι παλικάρια που ξέρουν να περνάνε καλά και χωρίς το ελλειπές iPhone, μόνο με καμία ρακί!

ΜΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΕ, γιατί δε σας προσφέρει κάτι πολύ σημαντικό!
ΜΗΝ ΧΑΝΕΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ, ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ σε κάτι μη παραγωγικό!
ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΑΝ ΟΙ HACKERS ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ JAILBREAK ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ, ποτέ να μη δουλέψει!

Αν θέλει η Apple να καταλάβει κάτι, θα το καταλάβει από την αδιαφορία μας για τις αναβαθμίσεις του λογισμικού της (από v3.0 σε 3.1, σε 3.1.2, σε 3.1.εις την νιοστή), και την πτώση των πωλήσεών της!

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!

Ένας πρώην φανατικός και νυν ξενερωμένος iPhoneάκιας!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/10/2009 - 15:24

ΜΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΕ, γιατί δε σας προσφέρει κάτι πολύ σημαντικό!
ΜΗΝ ΧΑΝΕΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ, ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ σε κάτι μη παραγωγικό!
ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΑΝ ΟΙ HACKERS ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ JAILBREAK ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ, ποτέ να μη δουλέψει!


Η αναβάθμιση του firmware του κινητού προσφέρει πολλές νέες δυνατότητες και κάνεις μέγα λάθος αν πιστεύεις ο αντίθετο. Ξεχνάς πχ οτι με την άφιξη της 3.0 άνοιξε ο δρόμος για να έχουμε turn-by-turn προγράμματα (δηλαδή GPS);!

Χρόνο δεν βλέπω τον λόγο να χάνεις, ειδικά η 3.1.2 με το blackra1n έσπασε μέσα σε μισό λεπτό. Υγεία πάλι δεν βλέπω τον λόγο να χάνουμε;! Δηλαδή από ποια άποψη χάνεις την υγεία σου (σωματική ή ψυχική);! Τα λεφτά σου είναι επιλογή σου αν θα τα χαλάσεις. Μπορείς κάλλιστα να μην αγοράσεις πράγματα που δεν θεωρείς οτι χρειάζεσαι και να δουλεύεις με δωρεάν εφαρμογές και με τις κατεξοχήν δυνατότητες του τηλεφώνου.

Τώρα για τον αν θα την σπάσουν, δεν βλέπω πάλι τον λόγο του άγχους αφού είναι σίγουρο οτι θα σπάσει όποια έκδοση και να βγει. Στον τομέα της πληροφορικής ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει. Τόσο απλά.

#3   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/10/2009 - 15:27

Δεν έχεις άδικο. Pwnage tool και μένεις στην έκδοση fw που θέλεις για πάντα. Έτσι και αλλιώς οι πραγματικά καλές και χρήσιμες εφαρμογές δεν θα βγουν ποτέ στο AppStore. Και οσες υπάρχουν λειτουργούν άψογα και στην 3.0. Μετά υπάρχει πάντα το android, wm, limo, symbian κλπ. και ο κύκλος συνεχίζεται.

#4   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/10/2009 - 18:30

Το παιδι έχει δίκιο. Hater δεν είμαι, αλλά το iPhone έχει πολλές ελλείψεις, τη στιγμή που από το BB Storm λείπει μόνο το Wi-Fi.
Non-haters, μη με φάτε.

#5   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2009 - 00:03

Εγω παντα ειχα μια απορια...Γιατι να μην ειναι μιασυσκευη που θα εχει ενα στανταρ firmware με ολες τις δυνατοτητες εξ αρχης...οπως τα αλλα κινητα που κανουνε update για μικροπλροβληματακια και οχι για να προσφερουνε νεες δυναοτητες...Γιατι να μην ειχε ολες τις δυνατοτητες που εχει τωρα και πριν απο 2 χρονια...και θα πουνε καποιοι για να κινηθει η αγορα...θεμα marketing...ναι ομως ολο αυτο το παιχνιδι ειναι κουραστικο...

τωρα βγηκει και η φημη για ραδιο....γιατι να μην το ειχε πριν..? για να γινει ανταγωνιστικο με το zune εγραψε καποιο site....τελικα το παιχνιδι ποντικι-γατα γινετε μεταξυ apple-jailbreakers, apple-customers, apple-microsoft...και κοινος παρονομαστης η apple...καπου κατι θα στραβωσει σιγα σιγα....το καλαμι ειναι 5 μετρα και η apple ειναι στο 80ο....

εγω λεω ΝΑΙ στο j/b γιατι θελω να νιωθω οτι εχω μια συσκευη που μπορω να κανω τα παντα...οχι να αγοραζω σπασμενες εφαρμογες αλλα για να βαζω δικα μου θεματα, αναφορα μυνηματων...γιατι ολα αυτα που τρεχουμε να βαλουμε με jailbreak να μην τα ειχε εξ' αρχης?

#6   Varaderistas

Varaderistas

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2009 - 10:29

Η αναβάθμιση του firmware του κινητού προσφέρει πολλές νέες δυνατότητες και κάνεις μέγα λάθος αν πιστεύεις ο αντίθετο. Ξεχνάς πχ οτι με την άφιξη της 3.0 άνοιξε ο δρόμος για να έχουμε turn-by-turn προγράμματα (δηλαδή GPS);!

Χρόνο δεν βλέπω τον λόγο να χάνεις, ειδικά η 3.1.2 με το blackra1n έσπασε μέσα σε μισό λεπτό. Υγεία πάλι δεν βλέπω τον λόγο να χάνουμε;! Δηλαδή από ποια άποψη χάνεις την υγεία σου (σωματική ή ψυχική);! Τα λεφτά σου είναι επιλογή σου αν θα τα χαλάσεις. Μπορείς κάλλιστα να μην αγοράσεις πράγματα που δεν θεωρείς οτι χρειάζεσαι και να δουλεύεις με δωρεάν εφαρμογές και με τις κατεξοχήν δυνατότητες του τηλεφώνου.

Τώρα για τον αν θα την σπάσουν, δεν βλέπω πάλι τον λόγο του άγχους αφού είναι σίγουρο οτι θα σπάσει όποια έκδοση και να βγει. Στον τομέα της πληροφορικής ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει. Τόσο απλά.


Φίλε μου, έχεις και εσύ τα δίκια σου, δε μπορώ να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου ή με κανέναν από εδώ μέσα. Αυτή ήταν μια άποψη που εξέφρασα, όταν απλά τραβήχτηκα λίγο έξω από το χορό, και είδα ότι τελικά πάντα θα αναβαθμίζεται η συσκευή, πάντα θα ασχολούμαστε με αυτό, πάντα θα περιμένουμε την επόμενη αναβάθμιση, και πάντα θα περιμένουμε το επόμενο jailbreak που θα γίνεται σε 3,2" και ού το καθ' εξής! Ο united_iFone νομίζω ότι τοποθετήθηκε πολύ σωστά, όσον αφορά τα "γιατί" που προκύπτουν, δε θέλω να πω κάτι παραπάνω...

Το κινητό-iPod-πολυμηχάνημα έτσι όπως είναι σήμερα, σπασμένο σε παλαιότερη έκδοση, με καλύπτει μια χαρά με τις εφαρμογές που εγκατέστησα γιατί του έλειπαν, δεν πρόκειται να αλλάξω κάτι πάνω σε αυτό, και αν όλοι μας κάναμε το ίδιο πράγμα, καμία Apple δε θα μας δημιουργούσε την αίσθηση μιας υπερσυσκευής που κάνει ...το απολύτως τίποτα παραπάνω από τις υπόλοιπες, αντιθέτως ίσως λιγότερα πράγματα από ότι αξίζει η σχέση τιμής-ποιότητας, και θα προσέφερε το κινητό εξ αρχής στο επίπεδο που πρέπει να είναι για να κοστίζει τόσο! Και αν σκεφτόμασταν όλοι με αυτόν τον τρόπο, τελικά μπορεί να πλήρωνες 659€ το κινητό, αλλά σε τελική δεν θα χρειαζόταν να χάσεις παραπάνω χρόνο από το να σεττάρεις τη συσκευή μια φορά στα δικά σου "θέλω" και θα ένιωθες ότι "καλά έκανα και έδωσα τόσα λεφτά, τ' αξίζει!"...

#7   pirate7chris

pirate7chris

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2009 - 11:19

Βρίσκω πολύ λογικές τις απόψεις και τα παράπονα που έχετε με τον τρόπο που η apple προωθεί το αντικείμενο της, με τις συνεχείς αναβαθμίσεις, και όλο τον ντόρο που γίνεται για το iPhone και της τρανταχτές ελήψεις του. Προσωπικά μόλις το πρωτοπήρα στα χέρια και είδα οτι μπορώ να το "σπάσω" και να το "customaro" όπως θέλω εγώ, να είναι διαφορετικό δηλαδή από κάθε άλλο iPhone, ενθουσιάστηκα πάρα πολύ. Και διάβασμα τους οδηγούς του jb, και winscp, και εγγραφή σε πολλά fora και συνέχεια καινουρία πράγματα. Ενθουσιάστηκα παρότι ήξερα οτι σχέδον όλα από αυτά που κατάφερνα με το jb έπρεπε να τα παρέχει η apple.
Όμως το iPhone δεν είναι Νο1 gadget παγκοσμίως επειδή η apple είναι περίεργη. Όταν πρωτοβγήκε δεν είχε αντιπάλο στον ανταγωνισμό. Τέλεια οθόνη, ευχρηστία στο μεγαλείο της, + το iPod που είναι κορυφή για μουσική. Και το θέμα του iPod είναι πολύ σημαντικό. Αρκεί να σκεφτείς οτι οι περισσοτεροι οταν δεν μιλάμε στο τηλέφωνο, το έχουμε και παίζει μουσική, όχι το iPhone αλλά οποιδήποτε κινητό.
Και εκεί που το iPhone δεν έχει κυριολεκτικά αντίπαλο είναι το software. Και μάλλον δεν πρόκειται να παρουσιαστεί αντίπαλος με τη φόρα που έχει. Και δε λέω, καλές και άγιες όλες οι συσκευές που υπερτερούν του iPhone σε hardware αλλά το software πιστυώ κρατάει το iPhone και θα συνεχίσει να το κρατάει εκεί που είναι. Και αυτό το ξέρει καλά η apple.
Επαναλαμβάνω οτι βρίσκω δικαιολογημένες τις διαμαρτυρίες που μπορεί να έχει κάποιος, αλλά δε μπορούμε να παραγνωρίσουμε οτι δεν φταίει η "περιέργεια" της apple που είναι κορυφή το iPhone.

#8   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/10/2009 - 11:38

To software και τα addons στο jailbroken iphone pirate7chris, και οι εφαρμογές απί πληρωμή όχι το original γυμνό και ελλειπέστατο firmware. θυμίζω, 3 χρόνια για copy paste, MMS και Video! Και ακόμα δεν μπορόυμε να κάνουμε download attachments και να τις περάσουμε σε υπολογιστή χωρίς το itunes.

#9   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2009 - 11:48

Εγω αυτο που σκεφτομαι ομως οταν την αγοραζω την συσκευη δεν ειναι οτι θα εχω μια συσκευη απο τις καλυτερες λογω software αλλα οτι θα καλυπτε τις αναγκες του. Και βεβαια απο πριν 3 χρονια που την πηρα γνωριζα τις ελλειψεις. το bluetooth δεν με πολυενδιεφερε, τα mms δεν ητανε κατι που χρησιμοποιουσα συχνα.Αλλα σιγα σιγα γινανε λειτουργιες που επιθυμησα απο το παλιο μου sony ericsson τις οποιες χρησιμοποιουσα ακομα και μια φορα στο διμηνο!

ομως βλεπωντας τις δυνατοτητες του hardware που η apple επιμενει να εχει κλειδωμενες βλεπε radio, wifi 802,11n και δεν ξερω και τι ακομα κρυβει σκεφτεσαι χμμμ θα μπορουσα να διευρυνω την επικοινωνια μου και τον τροπο που αξιοποιω τον χρονο μου και διασκεδαζω εν κινησει καθως παω στην σχολη στην δουλεια η δεν ξερω που αλλου. Αν τα ειχε αυτα απο την αρχη θα ημουνα περηφανος για το κινητο μου και δεν θα ειχα φτασει να γραφω αυτες τις σειρες εδω περα για το κινητο που λατρευω τα τελευταια χρονια!

Ειναι σαν να εχουμε εναν mac μονο με iLife και iWork αγνοωντας την υπαρξη του Office της microsoft...

Ειναι φορεσ που σκεφτομαι οτι δεν θα μπορεσω να ζησω με αλλο κινητο εκτος του iPhone...αλλη μια ψευδαισθηση...ισως να αρχιζουμε ολοι σιγα σιγα να συνηθιζουμε στην ιδεα οτι καποια μερα ισως συμβει αυτο...?

#10   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/10/2009 - 12:29

Έτσι ακριβώς είναι. Δεν μπορείς να δένεσαι με οτιδήποτε λόγω σηνήθειας ή να εθελοτυφλείς. Η πιο εκνευριστική και σιχαμένη έκφραση σε αυτό το forum είναι το "ασ μην το αγόραζες". Λες και το να ανακαλύπτεις τις αδυναμίες της συσκευής και να προσπαθείς να τις pachάρεις είναι έγκλημα. Για να έχεις iphone ή mac πρέπει να δώσεις όρκο αιώνιας πίστης στην Apple.

Όσον αφορά στα προγράμματα που λές για τους mac για το iLife, iWork κλπ. είναι σαν να αγνοείς και το open office το gimp, το vlc player. Μην τα μπλέκουμε, προσωπικά μου έρχεται να βάλω τα γέλια με του κατόχους mac που έχουν κορώνα στο κεφάλι τους το bootcamp και παράλληλα το μόνο που κάνουν είναι να αναλώνονται σε σχόλια για το πόσο υποδεέστερη είναι η microsoft.

H αξία του iphone είναι δεδομένη, την καθορίζουν τα patch του cydia και των out of the sandbox developers. Σε όποιον αρέσει.

#11   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2009 - 12:36

Τα προγραμματα για mac απλως τα ανεφερα. απλως τα αλλα που εγραψες και εσυ μου διεφευγαν την δεδομενη στιγμη! Οσο για το bootcamp μου φαινεται ιεροσυλια να τρεχεις και windows στα mac. δηλαδη αν δεν υπηρχε τι θα καναμε...τελος παντων το θεμα αφορα το iPhone και οχι τα Mac...

#12   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/10/2009 - 12:49

Κατάλαβα πως το εννοείς united, περισσώτερο αναφέρομαι στο φανατισμό και τις ψευδεσθήσεις υπεροχής και βέβαια σε σχέση με το αρχικό σχόλιο του varaderista. Το θέμα ναι μεν αφορά το iphone αλλά πηγάζει από την λογική της Apple όσον αφορά στον απόλυτο έλεγχο που πρέπει να ασκεί. Κανείς δεν βλέπει όμως την τεράστια αντίφαση (κατα την γνώμη μου). Από την μία think different, και όλες οι χαζοχαρούμενες διαφημίσεις για τον υπέροχο clean cut κόσμο της Apple και από την άλλη δίνουμε κ***ο στην ΑΤ&Τ και δεν επιτρέπουμε ΜΜS, flash, voip, downloads άνω των 10ΜΒ κλπ.

Προσωπικά, αν κάποτε κλειδώσει το iphone από παντού και δεν γίνεται jailbreak (πράγμα απίθανο) θα το κρατήσω όσο μπορώ στο jailbreak. Μετά αν δεν μπορώ να κάνω αλλιώς... bye bye iphone, come in κάτι άλλο, ποτέ δεν ορκίστικα αιώνια πίστη στην apple (εκτώς αν ήταν στα ψιλα του licence agreement!). Δεν χρειάζεται να το κουράζουμε πολύ. Όπως λέει και ο τίτλος του topic Πολύ κακό για το τίποτα.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 15/10/2009 - 12:49


#13   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 17/10/2009 - 13:11

Όντως πολύ κακό για το τίποτα, γιατί αν καθόμασταν απλα να πηγαίνουμε απο την 2 στην 3 χωρίς 3 > 3.0.1 > 3.1 > 3.1.2 τότε θα ήμασταν πιο ήρεμοι όλοι και όχι συνέχεια να ψάχνουμε πως θα πάμε απο την 3 στην 3.1 (που ουσιαστικά δε μας προσφέρει και τιποτα αξιοζήλευτο) ΜΕΤΑ να δουμε ότι δεν είναι jailbreakable ΜΕΤΑ να ψάξουμε τρόπο να γυρίσουμε στην 3.0 και πάει λέγοντας..
Ο φίλος έχει δίκιο ότι μας πιάνει μια κρίση, και ο λόγος δεν ξέρω ποιός είναι. Εγώ προσωπικά πάντα περιμένω μια δυο βδομάδες μέχρι να σταθεροποιηθούν τα εκάστοτε jailbrake κλπ ώστε να μην την πατήσω όπως τότε με την 2.0.1 > 2.2 που 4 μέρες μέσα σε εξεταστική ήμουν χωρίς τηλέφωνο ...

Η apple θεωρώ ότι έχει πολύ καλό marketing και το iphone δημιούργησε απο μόνο του μια νέα κατηγορία κινητών. Πότε άλλη εταιρία χωρίς προηγούμενα ευρέως διαδεδομένα κινητά και υπηρεσίες στο τομέα τηλεπικοινωνιών, κατάφερε να πουλήσει τόσα πολλά κομμάτια μιας συγκεκριμένης συσκευής και να μπει ανταγωνιστικά στο παιχνίδι αυτό? Το γεγονώς ότι θα προσπαθήσει να κλειδώσει τη συσκευή με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δεν μπορεί να το κάνει,και πιστεύω ότι τη συμφέρει να υπάρχει το jailbreak.Δείτε το από την άποψη ότι , αυτοί που είναι ψαγμένοι, κάνουν jailbreak για να έχουν όλες αυτές τις δυνατότητες που μπορεί να τους δώσει το iphone (απο το videorecording, copypaste και πΟΟΟσα άλλα είχαμε πριν το υποστηρίξει επίσημα η apple) ενώ αυτοί που ΔΕΝ είναι ψαγμένοι ή ΔΕΝ θέλουν να παρανομούν ή ή ή, επωφελούνται απο τα νόμιμα updates και τις πλούσιες εφαρμογές του appstore( $$$ και αναμονή για να υποστηρίξει η apple αυτά που ο jailbreak user τα χρησιμοποιεί καιρό πριν). Ετσι, και οι μεν και οι δε είναι ικανοποιημένοι με τον νόμιμο ή τον παράνομο τρόπο και η apple συνεχίζει να ΠΟΥΛΑΕΙ, και οι εταιρίες να πουλάνε συμβόλαια με DATA

Ο κόσμος που δεν θέλει-μπορεί-γνωρίζει να σπάσει το iphone γνωρίζει τι αγοράζει , και αν δε του αρέσει το αλλάζει ή ενδιαφέρεται για τις δυνατότητες του κινητού, μαθαίνει πως λειτουργεί και προσπαθεί να το αναβαθμίζει συνέχεια. Εμένα μου αρέσει όλη αυτή η διαδικασία γιατί γενικά όταν μια συσκευή με καλύπτει σε πολλούς τομείς, τότε δεν τη βαριέμαι και συνάμα ευχαριστιέμαι να δοκιμάζω νέες δυνατότητες. Το αν η apple δεν μου τα δίνει εγκαίρως οφείλεται στους developers της , στο marketing και σε όλο το πλαίσιο γύρω απο το soft - hard ware κομμάτι της. Με το καιρό το iphone εξελίσσεται , το software μαθαίνει απο τα λάθη του, και πάντα τα updates παρουσιάζουν καλύτερα και γρηγορότερα αποτελέσματα και λειτουργίες. Θα ήταν λάθος μας να κατηγορούμε συνεχώς μια εταιρία που ΔΕΝ ειδικεύεται στην παραγωγή κινητών, αλλά στη παραγωγή ηλεκτρονικών συσκευών υψηλής ποιότητας , τεχνολογίας και σχεδιασμου.

#14   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2009 - 14:43

Η δική μου γνώμη είναι οτι δεν φταίει κανένας άλλος εκτώς από εμάς! Ο άνθρωπος από την φύση του είναι έτσι! Κάθε τι καινούριο το θέλει! Θέλει και να δουλεύει σωστά και γρήγορα και και και...

Η Apple το έχει πιάσει αυτό και μας το δίνει με το κουταλάκι. Θα μπορούσε απο την αρχή να τα έχει όλα! Και μετά τι; Τι θα κέρδιζε η εταιρία; Τίποτα. Είναι λογικό αυτό που κάνει και η κάθε εταιρία θα το έκανε! Όμως είναι πολλά πίσω από το "να φτιάξω μια συσκευή που να τα κάνει όλα τέλεια"

Ένα παράδειγμα είναι οι οθόνες γενικά! Οι παλιές τηλεοράσεις υποστήριζαν ανάλυση 800x600 ενώ οι οθόνες για pc ανέβεναν πολύ παραπάνω! Λέτε να μην μπορούσαν εκείνα τα χρόνια να φτιάξουν μια τηλεοραση που να υποστηρίζει μεγαλύτερη ανάλυση; Αφού η τεχνολογία υπήρχε... Το μόνο που περίμεναν είναι να ξεστοκάρουν και πάντα έτσι θα γίνεται! Βγήκαν στην αγορά οι τηλεοράσεις HD Ready και λέγαμε ωωωωωωωω... Δεν άργησαν να βγούν και οι Full HD που το ωωωωωωωωωωωωω μεγάλωσε πολύ! Τώρα οι OLED!!! Όμως το ένα φέρνει το άλλο! Τώρα που έχουμε όλοι στο σπίτι τουλάχιστον μία HD Ready βλέπουμε τα επίγεια κανάλια πολύ χάλια γιατί ειναι σε ανάλυση 800x600 και δεν την έχουν την ανεβάσει!!! Κάποιοι πληρώνουμε και Nova και τελικά ούτε αυτή μπορεί να μας δώσει ποιότητα HD!

Έτσι είναι και με το iPhone! Βγάζεις μια συσκευή με πολύ καλό hardware και το κλειδώνεις με το software! Όταν βγήκε το iPhone ήταν πολλά χρόνια μπροστά από τις άλλες συσκευές! Τελικά ήταν πολύ πιο μπροστά όμως επειδή η apple ήξερε πως οι απαιτήσεις του κόσμου θα μεγάλωναν την κλείδωσε για να παίζει το παιχνίδι της! Να μας κρατάει εδώ, και να γίνεται και ανταγωνιστική σε σχέση με τις άλλες εταιρίες. Όπως τώρα! Βγήκε το zune και έχει ραδιόφωνο! Το iPhone υποστηρίζει ραδιόφωνο απλά κανείς μας δεν το ήξερε! Βασικά είναι πολύ έξυπνο όλο αυτό το παιχνίδι!!!! Βγάζεις ένα hardware που μπορεί να κάνει τα πάντα και σιγά σιγά του δίνεις δυνατότητες! Ανάλογα με το πως κινήτε η αγορά!!!!

Τελικά δεν θα μπορέσουμε ποτέ να έχουμε μία συσκευή και να τα κάνει όλα! Δεν θα μας αφήσουν!!! Και είναι λογικό!!! Όλα αυτά πηγάζουν από την δικιά μας δίψα!!!! Αρκεί μόνο να σκεφτούμε πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους νοιάζει τι παραπάνω θα κάνει το τηλεφωνο τους αρκεί να μπορούν να παίρνουν τηλέφωνο! Υπάρχουν και άλλοι που δεν θέλουν καν κινητό για πολλούς λόγους (δεν θέλουν να τους βρήσκουν, περισσότερη ακτινοβολία κ.α)!

Εμείς ανεβάζουμε το iPhone εκεί που είναι! Πολλές φορές φοβάμαι οτι αυτό μας χρησιμοποιεί και όχι εμείς αυτό!

#15   Varaderistas

Varaderistas

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2009 - 12:05

Ετσι, και οι μεν και οι δε είναι ικανοποιημένοι με τον νόμιμο ή τον παράνομο τρόπο και η apple συνεχίζει να ΠΟΥΛΑΕΙ, και οι εταιρίες να πουλάνε συμβόλαια με DATA


Επανέρχομαι και γράφω... Έχετε σκεφθεί ποτέ, αν όλοι όσοι ασχολούνται με το σπάσιμο της συσκευής, είναι "συνεργάτες" της Apple τελικά; Πώς εξακολουθούν και συνεχίζουν (πολλές φορές με το αζημίωτο), να αναπτύσσουν τα jailbreaks, τα unlocks, κλπ, χωρίς να έχουν υποστεί τις συνέπειες μέχρι σήμερα του νόμου;

Μήπως όλοι εμείς που δουλεύουμε σε jailbroken περιβάλλον, είμαστε "Beta" users και δεν το έχουμε καταλάβει; Και τελικά πληρώνουμε από πάνω; Λέω, μήπως; Μήπως αποθεόνουμε όλες αυτές τις ομάδες των hackers τη στιγμή που αυτοί είναι "διορισμένοι υπάλληλοι";

Τα έχετε σκεφθεί ποτέ όλα αυτά;

Εγώ, πάντως, παραμένω στην έκδοση 3.0 και η συσκευή δουλεύει μια χαρά! Δε μου λείπει τίποτα από όλες τις αναβαθμίσεις, και δεν ξέρω τελικά αν θα μου χρειάζονταν όλα αυτά τα "καλούδια" των αναβαθμίσεων..! Δεν έχω ξανασχοληθεί με το κινητό μου έκτοτε!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες