Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

3G | Edge | GPRS | GPS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
60 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2010 - 02:29

παντα θα το βλεπεις το 'κυκλακι' απλα σου ξαναγραφω αυτα που εχει στην 1η σελιδα
Κυκλακι | E | 3G δίπλα στο πάροχο:
Κυλακι -> Το έχετε πάντα απλά αναγνωρίζει τη σύνδεση σας για να έχει σημα το κινητό σας
Ε(ή αλλιώς Edge) -> Όταν βλέπετε αυτό σημαίνει ότι είστε σε περιοχή με κάλυψη EDGE δλδ κάπως καλήτερο GPRS
3G -> Είστε σε περιοχή 3G δηλαδή καλυτερη ποιότητα κλήσης και μεγαλύτερα ταχύτητα στο Internet.

Αν δεν έχετε τίποτα στο APN ή αν έχετε κλειστά απο το SbSettings το Edge | 3G τότε δεν υπάρχει καμία περίπτωση
χρέωσης από την εταιρέια σας.

Τελευταία επεξεργασία από: macmaniac82, 08/06/2010 - 02:29


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   aloutos

aloutos

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2010 - 02:36

Εντάξει κατανοητά αυτά που γράφεις, δικό μου λάθος για το ότι υπάρχει ξανά το "κυκλάκι". :blush: Αλλά δοκίμασα χωρίς 3G και Wi-Fi να ανοίξω την εφαρμογή που έχει για τον καιρό και έκανε update. Επίσης άνοιξε και σελίδα στο ίντερνετ και μάλιστα έδειχνε ένα αστεράκι δίπλα από το "κυκλάκι" που έκανε loading. Αυτό γιατί συμβαίνει, δεν σημαίνει ότι χρησιμοποιεί κάποιο άλλο τρόπο για το ίντερνετ (σκέφτομαι μήπως το GPRS);

Τελευταία επεξεργασία από: aloutos, 08/06/2010 - 02:38


#48   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2010 - 02:39

αμα προσπαθεις να μπεις με κλειστο το wifi και το 3G παντα θα γινεται αυτο,χρησιμοποιει ΕDGE και οπως σου εγραψα:
Αν δεν έχετε τίποτα στο APN ή αν έχετε κλειστά απο το SbSettings το Edge | 3G τότε δεν υπάρχει καμία περίπτωση
χρέωσης από την εταιρέια σας.
APN(ρυθμισεις--δικτυο--κινητο δικτυο δεδομενων)

Τελευταία επεξεργασία από: macmaniac82, 08/06/2010 - 02:40


#49   aloutos

aloutos

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2010 - 02:47

Κοίτα πάντως όταν έβαλα την κάρτα της Wind στο APN δεν είχε τίποτα, αλλά καλού κακού έβαλα τυχαίο user και pass.
Ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση, απλώς με παραξένεψε το γεγονός ότι χωρίς 3G/Wi-fi και με τις ρυθμίσεις λάθος στο APN, πώς κατάφερε να ενωθεί στο ίντερνετ! ;)
Αν και γίνομαι λίγο απαιτητικός, υπάρχει τρόπος να μάθω αν χρεώνομαι όταν γίνεται αυτό πριν να το δω στον μηνιαίο λογαριασμό; :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: aloutos, 08/06/2010 - 02:57


#50   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2010 - 02:56

3 τροποι υπαρχουν
1ον να μην ανοιγεις εφαρμογες που χρησιμοποιουν internet οταν εχεις κλειστο το wifi
2oν αν εχεις jailbroken συσκευη μεσω του sbsettings απενεργοποιεις EDGE-3G και ενεργοποιεις οταν τα χρειαζεσαι
3ον δε βαζεις στοιχεια στις ρυθμισεις των κινητων δικτυου δεδομενων..(αλλα δεν ειναι αναγκη να το κανεις αυτο)εκτος αν δε σε ενδιαφερει το internet απο τον παροχο σου

#51   aloutos

aloutos

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2010 - 03:01

Ωραία, ευχαριστώ πολύ και πάλι!

#52   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2010 - 03:02

τπτ να σαι καλα καλο βραδυ

#53   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2010 - 07:27

Από την στιγμή που έχεις dataplan γιατί ανησυχείς .. Δεν χρεωνεσαι είτε κατεβαζεις με 3g είτε με GPRS.. Απλά αφαιρούνται mb's.. Δεν υπάρχει κάποια extra χρέωση..

#54   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2010 - 10:29

Μην ασχολεισαι με apn, 3g και edge, για να μη συνδεετε αν δε θελεις και να μη σου καταναλωνει το dataplan απλα απενεργοποιεις το διακοπτη data απο το sbsettings, ετσι μονο θα εισαι σιγουρος οτι δε μπορει βα συνδεθει στο ιντερνετ μιας και ολες οι συβδεσεις θα προωθουνται στο 127.0.0.1

Just like underwear, passwords should be changed often...


#55   teolin

teolin

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/07/2010 - 06:53

Παιδια εχω ενα περιεργο προβλημα.. Εχω το 3gs με jailbrake κανονικα.. Κι ενω εχω κανονικα το bossprefs kai to sbsettings ενω μεχρι χ8ες μου
εμφανιζε την επιλογη EDGE στο bossprefs τουλαχιστον που χρησιμοποιουσα χθες οταν εβαλα ενα app(το Firmware 3.1.3) ξαφνικα δε μου το βγαζει
κι μπορω να μπω ιντερνετ μονο με wifi τωρα γιατι ειναι απενεργοποιημενο το EDGE.. δοκιμασα λυσεις του τυπου uninstall reinstall και τετοια
και για το sbsettings και για to bossprefs αλλα τιποτα.. μου το κανει ξανα install αλλα η επιλογη Edge πουθενα.. (εχω cosmote αν παιζει καποιο
ρολο).. Περιμενω οποιοσ γνωριζει να μου δωσει τα φωτα του...

#56   Jimbo13fe

Jimbo13fe

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Jimbo13fe

Δημοσίευση 01/07/2010 - 07:31

Πήγαινε στο sbsettings στο more - set toggles και εκεί βάλε στο on ο,τι θες να σου εμφανιζεται στο sbsettings

#57   teolin

teolin

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/07/2010 - 12:56

Πήγαινε στο sbsettings στο more - set toggles και εκεί βάλε στο on ο,τι θες να σου εμφανιζεται στο sbsettings

Μα εκει ειναι το προβλημα.. Η επιλογη EDGE δεν εμφανιζεται πουθενα!!!

#58   steved

steved

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/09/2010 - 08:47

Παιδια δυστυχως διαβαζοντας το topic μπερδευτικα και με πραγματα που νομιζα πως τα ξερω.
Για ανακεφαλαιωση και κατανοηση δλδ να κανω μερικες ερωτησεις
1ον)εφοσον το 3g ειναι ανοιχτο και το cellular data επισης και εισαι συνδεδεμενος σε wifi θα χρεωθεις?
2ον)εφοσον τα παραπανω ειναι ανοιχτα και δν εισαι συνδεδεμενος σε wifi μπορεις να μπεις ιντερνετ και θα χρεωθεις?
3ον)με κλειστο το cellular data εχουμε προσβαση σε 3g δικτυο?
4ον)εφοσον λεει 0 send-received στα cellular data σημαινει αυτοματως πως δν εχεις χρεωθει τιποτα?
παρακαλω να απαντησει καποιος που εχει απολυτη γνωση στις ερωτησεις.Εχω voda και δν εχω πειραξει τπτ στις ρυθμισεις του παροχου(apn κλπ).

#59   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/09/2010 - 09:05

Παιδια δυστυχως διαβαζοντας το topic μπερδευτικα και με πραγματα που νομιζα πως τα ξερω.
Για ανακεφαλαιωση και κατανοηση δλδ να κανω μερικες ερωτησεις
1ον)εφοσον το 3g ειναι ανοιχτο και το cellular data επισης και εισαι συνδεδεμενος σε wifi θα χρεωθεις?
2ον)εφοσον τα παραπανω ειναι ανοιχτα και δν εισαι συνδεδεμενος σε wifi μπορεις να μπεις ιντερνετ και θα χρεωθεις?
3ον)με κλειστο το cellular data εχουμε προσβαση σε 3g δικτυο?
4ον)εφοσον λεει 0 send-received στα cellular data σημαινει αυτοματως πως δν εχεις χρεωθει τιποτα?
παρακαλω να απαντησει καποιος που εχει απολυτη γνωση στις ερωτησεις.Εχω voda και δν εχω πειραξει τπτ στις ρυθμισεις του παροχου(apn κλπ).


1)οχι δεν χρεωνεσαι μπαινει απο wifi.
2)θα χρεωθεις κανονικοτατα γι αυτο βαζεις ενα data plan απο τη voda.
3)αν κλεισεις το cellular data δεν θα μπορει να μπει στο ιντερνετ αρα δεν θα χρεωνεσαι γιατι υπαρχουν και εφαρμογες που παιζει να τρεχουν στο background και να σου τρωνε μερικα mb χωρις να το καταλαβεις.
4)ναι ακριβως. δεν εχεις μπει με 3g h edge στο ιντερνετ και δεν εχει χρεωθει τιποτα.

#60   steved

steved

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/09/2010 - 09:08

1)οχι δεν χρεωνεσαι μπαινει απο wifi.
2)θα χρεωθεις κανονικοτατα γι αυτο βαζεις ενα data plan απο τη voda.
3)αν κλεισεις το cellular data δεν θα μπορει να μπει στο ιντερνετ αρα δεν θα χρεωνεσαι γιατι υπαρχουν και εφαρμογες που παιζει να τρεχουν στο background και να σου τρωνε μερικα mb χωρις να το καταλαβεις.
4)ναι ακριβως. δεν εχεις μπει με 3g h edge στο ιντερνετ και δεν εχει χρεωθει τιποτα.

με καλυψες δικε μου

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες