Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 1 ψήφοι

Απεγκατάσταση windows 7 και προετοιμασια για hackintosh


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kalpas

kalpas

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 14:56

Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτίσω πως μπορώ να βγάλω τα windows 7 και να προετοιμασω το λαπτοπ μου για hackintosh.Ρωτάω γιατί δεν ξέρω απο που να αρχίσω.Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ?Ευχαριστώ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:04

ασε 3 μερες παλευω εχω στραβωθει εχω κατεβασει του κοσμου τα torrent και τιποτα δεν καταφερα, θελει διαβασμα και ψαξιμο, ο opera εχει γεμισει ανοιχτες σελιδες και ψαχνω, το προβλημα ειναι μην καταληξω σε φορματ γιατι πριν 15 μερες εκανα και δεν αντεχω παλι.
αν βγαλεις ακρει πες μου και εμενα. ορισμενοι που το εχουν σαν αθλημα το κανουν επι πληρωμη? τι να κανουμε.

#3   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:06

Ειχα ξεκινησει να το κανω κ εγω μεχρι που διελυσα τον δισκο...Ευτυχως με το acronis το εφτιαξα παλι.Καλο θα ειναι να εχεις ενα δισκο που θα βαλεις μονο εκει το λογισμικο κ ενα αλλο λαπτοπ η υπολογιστη ανοιχτο στο ιντερνετ για να μπορεις να βοηθηθεις καθως εχει πολλα βηματα.Στο ιντερνετ εχει παρα πολους οδηγους να ακολουθησεις αν κ νομιζω πως εχουμε κ εδω ενα-2 οδηγους αν ψαξεις καλυτερα

#4   kalpas

kalpas

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:17

ασε 3 μερες παλευω εχω στραβωθει εχω κατεβασει του κοσμου τα torrent και τιποτα δεν καταφερα, θελει διαβασμα και ψαξιμο, ο opera εχει γεμισει ανοιχτες σελιδες και ψαχνω, το προβλημα ειναι μην καταληξω σε φορματ γιατι πριν 15 μερες εκανα και δεν αντεχω παλι.
αν βγαλεις ακρει πες μου και εμενα. ορισμενοι που το εχουν σαν αθλημα το κανουν επι πληρωμη? τι να κανουμε.



Ειχα ξεκινησει να το κανω κ εγω μεχρι που διελυσα τον δισκο...Ευτυχως με το acronis το εφτιαξα παλι.Καλο θα ειναι να εχεις ενα δισκο που θα βαλεις μονο εκει το λογισμικο κ ενα αλλο λαπτοπ η υπολογιστη ανοιχτο στο ιντερνετ για να μπορεις να βοηθηθεις καθως εχει πολλα βηματα.Στο ιντερνετ εχει παρα πολους οδηγους να ακολουθησεις αν κ νομιζω πως εχουμε κ εδω ενα-2 οδηγους αν ψαξεις καλυτερα


Σας ευχαριστώ εδώ και μια εβδομάδα προσπαθώ να βγάλω άκρη αλλά τίποτα δεν ξέρω από που και πως να ξεκινήσω τι να πω απογοητευτικα.

#5   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:19

Ψαξε αρχικα για το λαπτοπ σου και αν δεν βγαλεις ακρη, δοκιμασε unibeast, hazard, iatkos η κατι σχετικο.

#6   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:22

καλο ειναι να εχεις ενα δευτερο δισκο με windows7 μικρης χωρητικοτητας για να κανεις την προετοιμασια του usb flash με τα mac.μετα μολις βεβαιωθεις οτι εχεις ρυθμισει σωστα το Bios bootareis με το flash και αν ολα πανε καλα και φτασεις στην εγκατασταση τους τοτε αν θελεις κρατας τα 7αρια ή αν οχι διαγραφεις ολο τον δισκο κανωντας τον διαμορφωση με το disk utility των mac και εχεις ενα pc Μονο με mac.εναλλακτικα τα κρατας και τα 7 και μπουταρεις στα windows με ενα bootloader που θα σου βγαζει αν θες να μπεις στα 7 ή στα mac.τωρα για παραπανω πληροφοριες το καθε pc εχει τις ιδιοτεροτητες του πανω στις ρυθμησεις του Bios ή το kexts που θα χρειαστεις για να κανεις ολες τις συσκευες σου λειτουργικες στα mac.αν εχεις υπομονη και γνωσεις γενικα και ασχοληθεις μπορει σε ενα μηνα να το εχεις καταφερει να δουλευει το 100% των συσκευων κανονικα.εγω εμαθα μονος μου με 8 μηνες προσπαθειων και εχω φτιαξει μεχρι σημερα καμια 20αρια Pc και λαπτοπ με hackintosh.καθε Pc ηθελε διαφορετικες ρυθμησεις στα παντα.
και κατι αλλο αν σου δουλεψει κανονικα μη κανεις κανενα Update χωρις να ψαξεις το πως πρεπει να το κανεις γιατι δεν θα σου δουλευει και για καλο και για κακο κανε ενα backup γιατι πιθανον να σου χρειαστει στο μελλον.
για συμβατοτητα με το μηχανημα σου ψαξε στο insanely mac

Τελευταία επεξεργασία από: fonikoxeris, 24/03/2012 - 15:23


#7   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:23

Σας ευχαριστώ εδώ και μια εβδομάδα προσπαθώ να βγάλω άκρη αλλά τίποτα δεν ξέρω από που και πως να ξεκινήσω τι να πω απογοητευτικα.


εσει που δεν σε ενδιαφερει να χασεις κατι απο τα windows, αφου λες θες να τα βγαλεις ειναι ποιο ευκολο, ψαξε λιγο στο google.
εχω ομως κατι πρεπει να θυσιασω γιατι ο δισκος ειναι ειδη χωρισμενος και εκει εχω θεμα?

#8   kalpas

kalpas

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:27

Ψαξε αρχικα για το λαπτοπ σου και αν δεν βγαλεις ακρη, δοκιμασε unibeast, hazard, iatkos η κατι σχετικο.


Κατέβασα το iatkos to ideneb to chameleon to EFI. Τι να πω οτι μπερδευτικα και δεν έβγαλα άκρη πως ξειναω να κάνω την εγκατάσταση ? Άλλωστε κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να βοηθησει κανέναν.Εγω προσπαθω να βρω την αρχη απο που θα ξεκινήσω γιατι ειμαι ασχετος.To laptop που έχω ειναι το Hp 2136 ev i5 sta 2.27 και Nvidia GeForce 320 M 1 GB.

#9   xuser

xuser

    iPH Enthousiast

  • 569 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:28

Ξεκινήστε απο εδώ για hackintosh.

#10   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:30

Φιλε πριν από 2-3 χρονια το πάλευα και εγώ. Είχα χαλάσει 2 δίσκους τους είχα φτάσει να ανάψουν κοκκινα λαμπάκια, τελικά κατάφερα να στήσω ένα Desktop που να μην δουλεύει καλα το DVD - Drive, να μην έχω Sleep και το Shut down μια δούλευε δεκα όχι, επισεις πολύ ασταθες, αν του αύξανα τα Process κολλούσε και ειθελε επανεκκίνηση και στα δυο. Μετά πείρα ένα MSI-U100 οπου ήταν σχεδόν τέλειο μηχάνημα για Hackintosh, αλλα με ένα Atom στα 1.6, 2 GB Ram, 11" Οθόνη και 160 δίσκο τι να χαρείς, λίγα πράγματα μπορούσες να κανεις επάνω του. Τελεικα φέτος κατέληξα με ένα Mac Book Pro 15" με SSD και είμαι υπερχαρουμενος, δεν αξίζει να μπλεχτείς με αυτά, και να καταφέρεις να το εγκαταστήσεις η ουσία είναι ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ MAC τέλος. Δεν απολαμβάνεις τίποτα ιδιαίτερο. Φύλαξε το χρόνο σου και το χρήμα σου για την μελλοντική αγορα του Mac σου. Από τη στιγμή που μπήκες στο τρυπακι για Hackintosh θα καταλήξεις 100% με Mac. Αυτή είναι η δικη μου γνώμη και στα λέω εκ πείρας, εσύ αποφασίζεις με το τι θα κανεις. Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι το καλύτερο

#11   xuser

xuser

    iPH Enthousiast

  • 569 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:30

link1


http://www.iphonehel...ge__hl__tonymac

#12   xuser

xuser

    iPH Enthousiast

  • 569 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:31

link1


http://www.iphonehel...ge__hl__tonymac



http://tonymacx86.blogspot.com/link2

#13   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:33

Φιλε πριν από 2-3 χρονια το πάλευα και εγώ. Είχα χαλάσει 2 δίσκους τους είχα φτάσει να ανάψουν κοκκινα λαμπάκια, τελικά κατάφερα να στήσω ένα Desktop που να μην δουλεύει καλα το DVD - Drive, να μην έχω Sleep και το Shut down μια δούλευε δεκα όχι, επισεις πολύ ασταθες, αν του αύξανα τα Process κολλούσε και ειθελε επανεκκίνηση και στα δυο. Μετά πείρα ένα MSI-U100 οπου ήταν σχεδόν τέλειο μηχάνημα για Hackintosh, αλλα με ένα Atom στα 1.6, 2 GB Ram, 11" Οθόνη και 160 δίσκο τι να χαρείς, λίγα πράγματα μπορούσες να κανεις επάνω του. Τελεικα φέτος κατέληξα με ένα Mac Book Pro 15" με SSD και είμαι υπερχαρουμενος, δεν αξίζει να μπλεχτείς με αυτά, και να καταφέρεις να το εγκαταστήσεις η ουσία είναι ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ MAC τέλος. Δεν απολαμβάνεις τίποτα ιδιαίτερο. Φύλαξε το χρόνο σου και το χρήμα σου για την μελλοντική αγορα του Mac σου. Από τη στιγμή που μπήκες στο τρυπακι για Hackintosh θα καταλήξεις 100% με Mac. Αυτή είναι η δικη μου γνώμη και στα λέω εκ πείρας, εσύ αποφασίζεις με το τι θα κανεις. Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι το καλύτερο

Αν στησεις κανενα haxcintosh i7 quad core με καμια καλη Gigabyte εκει να δεις αν απολαμβανεις :P

#14   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:36

Αν στησεις κανενα haxcintosh i7 quad core με καμια καλη Gigabyte εκει να δεις αν απολαμβανεις :P


Όπως νομίζεις φιλε, καλη συνεχεια και προσεκτικά από τα Updates του Kernel

#15   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:37

Όπως νομίζεις φιλε, καλη συνεχεια και προσεκτικά από τα Updates του Kernel

10.7.3 :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες