Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 1 ψήφοι

Απεγκατάσταση windows 7 και προετοιμασια για hackintosh


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   kalpas

kalpas

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 15:52

Φιλε πριν από 2-3 χρονια το πάλευα και εγώ. Είχα χαλάσει 2 δίσκους τους είχα φτάσει να ανάψουν κοκκινα λαμπάκια, τελικά κατάφερα να στήσω ένα Desktop που να μην δουλεύει καλα το DVD - Drive, να μην έχω Sleep και το Shut down μια δούλευε δεκα όχι, επισεις πολύ ασταθες, αν του αύξανα τα Process κολλούσε και ειθελε επανεκκίνηση και στα δυο. Μετά πείρα ένα MSI-U100 οπου ήταν σχεδόν τέλειο μηχάνημα για Hackintosh, αλλα με ένα Atom στα 1.6, 2 GB Ram, 11" Οθόνη και 160 δίσκο τι να χαρείς, λίγα πράγματα μπορούσες να κανεις επάνω του. Τελεικα φέτος κατέληξα με ένα Mac Book Pro 15" με SSD και είμαι υπερχαρουμενος, δεν αξίζει να μπλεχτείς με αυτά, και να καταφέρεις να το εγκαταστήσεις η ουσία είναι ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ MAC τέλος. Δεν απολαμβάνεις τίποτα ιδιαίτερο. Φύλαξε το χρόνο σου και το χρήμα σου για την μελλοντική αγορα του Mac σου. Από τη στιγμή που μπήκες στο τρυπακι για Hackintosh θα καταλήξεις 100% με Mac. Αυτή είναι η δικη μου γνώμη και στα λέω εκ πείρας, εσύ αποφασίζεις με το τι θα κανεις. Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι το καλύτερο


+1 Ειμαι μαζί σου φίλε.Έχεις απόλυτο δίκιο.MacBook Pro μην σου πω την Τρίτη θα σου πω πως σιγουρα θα πάρω μέχρι το Πάσχα.Απλώς θέλω να κάνω και αυτό το βήμα.Σε ευχαριστώ πολύ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/03/2012 - 17:28

κανα αξιοπιστο πωλητη απο e-bay.uk για να παρω macbook pro ξερετε? παιζουν καλες διαφορες στην τιμη σε σχεση με ελλαδα??

#18   lukaic

lukaic

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 17:59

Αφού εχεις φορητο τοτε μπορει να ειναι σχετικα ευκολο αν εχεις τις καταλληλες βασικες γνωσεις απο Η/Υ.
Μια σελιδα για να δεις αν υπαρχει συμβατοτητα της εκδοσης του Mac Os που εχεις με το φορητο σου ειναι

http://wiki.osx86pro...x.php/Main_Page

καποια μοντελα εχουν δοκιμαστει και υπαρχει ετοιμος οδηγος καπου στο ιντερνετ , απλα πρεπει να βρεις ποια εκδοση του mac os και απο ποιον(iatkos, ideneb κλπ) καθεται καλα στο δικο σου φορητο.

Εγω οταν το ειχα καταφερει χρησιμοποιησα διαφορους οδηγους και εχασα πολυυυυ χρονο για τα σωστα kexts . Εχω βεβαια AMD επεξεργαστη το οποιο εκανε το εγχειρημα αρκετα ποιο δυσκολο.
Ενας τετοιος οδηγος ηταν

http://www.insanelym...howtopic=206582

Αν εχεις προσβαση σε καποιον mac μπορεις να δοκιμασεις να φτιαξεις και φλασακι και να το τρεχεις απο εκει , εγω βεβαια δε το ειχα καταφερει. Επισης ποτε δεν ειχα καταφερει να το βαλω σε εξωτερικο σκληρο και να μπουταρω απο εκει.

How to Create a Portable Hackintosh on a USB Thumb Drive
http://lifehacker.co...usb-thumb-drive

Γενικα , δε πιστευω οτι αξιζει εκτος και αν εχεις χρονο και ορεξη για πειραματισμο , δηλαδη αν το κανεις για το παιχνιδι και μονο .
Ή γιατι υπαρχει καποιο προγραμμα ,οπως το Osirix, που σε συγκριση με τα αντιστοιχα σε windows ειναι η μερα με τη νυχτα.

Τελευταία επεξεργασία από: lukaic, 24/03/2012 - 18:03


#19   kalpas

kalpas

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 21:27

καλο ειναι να εχεις ενα δευτερο δισκο με windows7 μικρης χωρητικοτητας για να κανεις την προετοιμασια του usb flash με τα mac.μετα μολις βεβαιωθεις οτι εχεις ρυθμισει σωστα το Bios bootareis με το flash και αν ολα πανε καλα και φτασεις στην εγκατασταση τους τοτε αν θελεις κρατας τα 7αρια ή αν οχι διαγραφεις ολο τον δισκο κανωντας τον διαμορφωση με το disk utility των mac και εχεις ενα pc Μονο με mac.εναλλακτικα τα κρατας και τα 7 και μπουταρεις στα windows με ενα bootloader που θα σου βγαζει αν θες να μπεις στα 7 ή στα mac.τωρα για παραπανω πληροφοριες το καθε pc εχει τις ιδιοτεροτητες του πανω στις ρυθμησεις του Bios ή το kexts που θα χρειαστεις για να κανεις ολες τις συσκευες σου λειτουργικες στα mac.αν εχεις υπομονη και γνωσεις γενικα και ασχοληθεις μπορει σε ενα μηνα να το εχεις καταφερει να δουλευει το 100% των συσκευων κανονικα.εγω εμαθα μονος μου με 8 μηνες προσπαθειων και εχω φτιαξει μεχρι σημερα καμια 20αρια Pc και λαπτοπ με hackintosh.καθε Pc ηθελε διαφορετικες ρυθμησεις στα παντα.
και κατι αλλο αν σου δουλεψει κανονικα μη κανεις κανενα Update χωρις να ψαξεις το πως πρεπει να το κανεις γιατι δεν θα σου δουλευει και για καλο και για κακο κανε ενα backup γιατι πιθανον να σου χρειαστει στο μελλον.
για συμβατοτητα με το μηχανημα σου ψαξε στο insanely mac


Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.θα ήθελα να ενημερώσω πως το λάπτοπ μου φοράει απο τότε που το αγόρασα windows 7.Θέλω να έχω και τα δύο λειτουργικά λόγω δουλειας δεν μπορω να αποχωριστώ άμεσα τα windows 7.Προσπάθησα να κάνω Bootable usb αλλά μάλλον δεν το κατάφερα και αυτό με ένα πρόγραμμα.Εχω διαβάσει πως πρέπει να κάνω ρυθμίσεις το Bios σε AHCI μια επιλογή που μέσα στο Bios δεν την έχει.βρήκα Οs X με κατάληξη .dmg και διάβασα πως έπρεπε να το κάνω .iso Με το Νero δεν μπορεσα και διαβάσα πως με το ultraiso γίνεται.Πιστεύω πως το κατάφερα.Ρυθμισα το Bios να μπουταρει απο το cd/dvd,έβαλα το dvd ξεκινησε να διαβάζει και μετά σταμάτησε.Και κάπου εκεί χάθηκε η μπάλα.Διαβασα πως πρέπει να κάνω partition για να κάνω εγκατάσταση το Mac Os X, Αλλά δεν βρηκα τετοια επιλογη στο Βios.Kαι στο τέλος τα μπερδεψα όλα μαζι. Πάντως θα ήθελα να σε ευχαριστήσω γιατι και με τισ δικες σου εμπειρίες εχω σκυλιάσει ακόμα πιο πολυ.

#20   kalpas

kalpas

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 21:38

κανα αξιοπιστο πωλητη απο e-bay.uk για να παρω macbook pro ξερετε? παιζουν καλες διαφορες στην τιμη σε σχεση με ελλαδα??


Παλιότερα έιχα διαβάσει για κάποιο δικτυακό μαγαζι του e-bay με όνομα electrο king καπως έτσι.Στα ακριβά μοντέλα έχει διαφορά και τα στέλενει απο αγγλία για να μην χρεωνεται ο κοσμος περιτους φόρους.Τα δικό μου 8α το πάρω απο Ελλάδα γιατι θα το πάρω με δόσεις.

#21   matzos

matzos

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/03/2012 - 21:39

Κατεβασε το OSX leohazard για 10.6.6 ψαξτο στο google
ειναι η πιο σταθερη εκδοση για Hackintosh
Μην πας σε Lion ακομη
ειναι μορφη iso και το καις σε κανονικο dvd
Στις επιλογες στησιματος μπορεις να επιλεξεις τι kexts θελεις να σου φορτωσει αναλογα με τα components του μηχανηματος σου καθως επισης και bootloaders για να εχεις dual boot με windows 7 σε αλλο partition η ακομη καλυτερα σε αλλο σκληρο
Τα components αναλυτικα και τα μοντελα δες τα και κατεγραψε τα απο το device manager του control panel των windows 7
(καρτες ηχου, wifi adapters, Lan Adapters, Graphic display model, ΑΤΑ - SATA drivers κτλ)

Τελευταία επεξεργασία από: matzos, 24/03/2012 - 21:40


#22   kalpas

kalpas

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 21:42

http://tonymacx86.blogspot.com/link2



Ευχαριστώ για την επισήμανση.Τους διάβασα τους οδηγους απλώς κάπου μπερδευτικα και δεν έβγαλα άκρη και άνοιξα το δικό μου θέμα γιατι κακά τα ψέματα για μένα ειναι θέμα..........

Τελευταία επεξεργασία από: kalpas, 24/03/2012 - 21:43


#23   lukaic

lukaic

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 21:47

Τα .dmg ειναι αρχεια σαν τα .img αλλα χρησιμοποιουνται κυριως για μακ . Οποτε καλυτερα να κατεβασεις κατ'ευθειαν σε .iso και να το γραψεις σε οσο πιο χαμηλη ταχυτητα γινεται.
Επισης , αφου στο φορητο σου εχεις ενα σκληρο δισκο , τοτε πρωτα κανε ενα image πριν ξεκινησεις να παιζεις (χρησιμοποιησε acronis ή norton ghost).
Εγω θα εκανα το backup image και μετα θα εκαιγα σε δισκακι το .iso -->boot απο cd και στο μενου πρεπει να ξεκινισεις διαμορφωνοντας σκληρο και partition απο τα disk utilities.

#24   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 21:53

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.θα ήθελα να ενημερώσω πως το λάπτοπ μου φοράει απο τότε που το αγόρασα windows 7.Θέλω να έχω και τα δύο λειτουργικά λόγω δουλειας δεν μπορω να αποχωριστώ άμεσα τα windows 7.Προσπάθησα να κάνω Bootable usb αλλά μάλλον δεν το κατάφερα και αυτό με ένα πρόγραμμα.Εχω διαβάσει πως πρέπει να κάνω ρυθμίσεις το Bios σε AHCI μια επιλογή που μέσα στο Bios δεν την έχει.βρήκα Οs X με κατάληξη .dmg και διάβασα πως έπρεπε να το κάνω .iso Με το Νero δεν μπορεσα και διαβάσα πως με το ultraiso γίνεται.Πιστεύω πως το κατάφερα.Ρυθμισα το Bios να μπουταρει απο το cd/dvd,έβαλα το dvd ξεκινησε να διαβάζει και μετά σταμάτησε.Και κάπου εκεί χάθηκε η μπάλα.Διαβασα πως πρέπει να κάνω partition για να κάνω εγκατάσταση το Mac Os X, Αλλά δεν βρηκα τετοια επιλογη στο Βios.Kαι στο τέλος τα μπερδεψα όλα μαζι. Πάντως θα ήθελα να σε ευχαριστήσω γιατι και με τισ δικες σου εμπειρίες εχω σκυλιάσει ακόμα πιο πολυ.

iatkos εκδοση προσπαθεις να περασεις?με επεξεργαστη amd ή intel?πες μου και θα σου πω μια εντολη που πρεπει να πατησεις πριν το μπουταρισμα και ισως σου δουλεψει.

#25   kalpas

kalpas

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:11

iatkos εκδοση προσπαθεις να περασεις?με επεξεργαστη amd ή intel?πες μου και θα σου πω μια εντολη που πρεπει να πατησεις πριν το μπουταρισμα και ισως σου δουλεψει.

Να στα πω λίγο απο την αρχή κατέβασα το iatkos L1 το έκανα DVD έβαλα να μπουτάρει απο το dvd ξεκίνησε να διαβάζει εβγαλε ένα κέρσορα και σταμάτισε να δουλευει εκεινη την ώρα ηθελα να το σπάσω.Το λαπτοπ μου έχει intel i5 sta 2.27.Απο ότι είδα στα ενδιαφεροντα σου ειναι to hackintosh.Με βλέπω να έρχομαι προς τα εσένα με το λαπτοπ παραμάσχαλα να το κάνεις αν δεν το έχω σπάσει πρώτα.

#26   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:22

Να στα πω λίγο απο την αρχή κατέβασα το iatkos L1 το έκανα DVD έβαλα να μπουτάρει απο το dvd ξεκίνησε να διαβάζει εβγαλε ένα κέρσορα και σταμάτισε να δουλευει εκεινη την ώρα ηθελα να το σπάσω.Το λαπτοπ μου έχει intel i5 sta 2.27.Απο ότι είδα στα ενδιαφεροντα σου ειναι to hackintosh.Με βλέπω να έρχομαι προς τα εσένα με το λαπτοπ παραμάσχαλα να το κάνεις αν δεν το έχω σπάσει πρώτα.

χαχαχα ειναι σπαστικο θελει δουλεια αρκετη αν δεν ξερεις. δοκιμασε οταν θα σου βγαλει το μενου του πας προς τα κατω που σου βγαζει iatkos v3 π.χ και γραψε την εντολη -v cpus=1 busratio=20 και μετα εντερ.δοκιμασε και ξανα πες μου λογικα μετα θα φορτωσει αν δεν εχει αλλες ασυμβατοτητες.

#27   kalpas

kalpas

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:39

χαχαχα ειναι σπαστικο θελει δουλεια αρκετη αν δεν ξερεις. δοκιμασε οταν θα σου βγαλει το μενου του πας προς τα κατω που σου βγαζει iatkos v3 π.χ και γραψε την εντολη -v cpus=1 busratio=20 και μετα εντερ.δοκιμασε και ξανα πες μου λογικα μετα θα φορτωσει αν δεν εχει αλλες ασυμβατοτητες.


Δηλαδή για να κατάλαβω βάζω να μπουτάρει το dvd και πατάω την εντολη μισο το κάνω και επανερχομαι.

#28   kalpas

kalpas

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 23:06

χαχαχα ειναι σπαστικο θελει δουλεια αρκετη αν δεν ξερεις. δοκιμασε οταν θα σου βγαλει το μενου του πας προς τα κατω που σου βγαζει iatkos v3 π.χ και γραψε την εντολη -v cpus=1 busratio=20 και μετα εντερ.δοκιμασε και ξανα πες μου λογικα μετα θα φορτωσει αν δεν εχει αλλες ασυμβατοτητες.


Φιλαράκι αύριο θα σε άναψω μια λαμπάδα τώρα γράφω από το iPad . Δεν δούλεψε το iatkos αλλά την έβαλα στο ideneb έχει ως αποτέλεσμα να βγάζει σαν γραμμές κώδικα όπως κάνουμε jailbreak to iPad.τώρα μου βγάζει το Mac os x κάτω γράφει ideneb και ζητάει να κάνω ρυθμίσεις σαν να κάνω εγκατάσταση λειτουργικό τι να κάνω τώρα.

#29   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 23:08

α ωραια.λοιπον τωρα προσεξε τι θα πατας αν θες στειλε μια φωτο σε ποιο σταδιο εισαι με πμ να δω και θα σου πω.αν μπορεις θα με βοηθησει πολυ αλλιως στειλε μου με πμ λεπτομερειες τι σου βγαζει και θα σου πω.

#30   syncliner

syncliner

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/03/2012 - 18:21

Να σας πω λίγα πράγματα από την δικιά μου εμπειρία. Έχω ένα μηχάνημα με motherboard server asus και ένα xeon e5522, ati 6850 single slot, intel gigabit ethernet και κάρτα ήχου για pc και mac. μετά από πολύ διάβασμα και ξενύχτια έχω ένα mac pro με mac osx lion 10.7.3 σε ένα δίσκο και σε άλλο δίσκο windows 7 64bit. και τα δύο λειτουργικά έχουν τα άπαντα της πληροφορικής επάνω τους. νομίζω οτι άξιζε το κόπο η όλη προσπάθεια και οτι το ένα περιβάλλον συμπληρώνει το άλλο, πανάκεια δεν είναι κανένα. το ίδιο θα κάνω και σε ένα laptop, αλλά αυτή τη φορά θα είναι αυστηρά mac.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες