Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Crashed HD


  • Please log in to reply
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   bechuffed

bechuffed

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:18

Καλησπέρα σε όλους,
εχτές το απόγευμα crashάρε για 3η φορά ο σκληρός του iMac μου και αφού το έψαξα στο google,στο support της Seagate και το site της Apple είδα πως ο σκληρός μου ανήκει σε μια παρτίδα iMac(2009 May)που όντως παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα και η Apple τους αντικαθιστά δωρεάν.Δοκίμασα το serial μου στο support section του site της Apple και έγινε δεκτός οπότε εκτός απροόπτου τη Δευτέρα θα πάω στον iMac για να μου αντικαταστήσουν το σκληρό.Το θέμα είναι τι θα γίνει με τα αρχεία μου.Κράταγα backup μόνο τον πιο σημαντικών αρχείων μου και λόγω της δουλειάς μου(είμαι μουσικός παραγωγός)έχω ένα τεράστιο όγκο αρχείων από τα οποία δεν είχα κρατήσει αντίγραφο.Έχω καταφέρει να σώσω τα πάντα εκτός από τη "database" με τα μουσικά μου αρχεία(που όπως καταλαβαίνετε λόγω δουλειάς είναι πολύ σημαντική)και φοβάμαι πως δεν θα καταφέρω να την ανακτήσω αλλά σε μια απέλπιδα προσπάθεια θα σας αναφέρω συνοπτικά πως έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει.Αρχικά να σας πω πως ο iMac μετά το login,μόλις μπαίνει στην επιφάνεια εργασίας κολλάει μετά από μερικά δευτερόλεπτα και πρέπει να κάνω hard shutdown.Η μόνη περίπτωση να λειτουργήσει είναι να μπω σε safe mode και με αυτό τον τρόπο κατάφερα να πάρω και όσα αρχεία μπόρεσα.Το θέμα είναι το εξής:Είχα χωρίσει τον 1TB iMac μου σε 2 partition,το κανονικό(Macintosh HD)και άλλο ένα όπου κρατούσα τη μουσική μου.Πάντα μέσω safe mode μπορώ να κάνω browse όλο το σκληρό εκτός από το partition που είχα τη μουσική μου καθώς κάθε φορά που προσπαθώ να κάνω browse ο iMac παγώνει.Το μόνο πράγμα που μου δίνει ελπίδα πως μπορούν να ανακτηθούν τα αρχεία μου είναι πως αν αφήσω τον imac να κάνει boot χωρίς να μπω σε safe mode και προλάβω να ανοίξω ένα music application που έχω για όπου έχω περασμένα όλα τα αρχεία από το partition,μέχρι να παγώσει ο iMac παίζουν!Πράγμα που σημαίνει πως το πρόγραμμα μπόρεσε να τα διαβάσει(μέχρι να κολλήσει).Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω?Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:40

Αν μπορέσεις να βρεις έναν άλλο apple υπολογιστή τότε μπορείς να συνδέσεις τον iMac με firewire καλώδιο στον άλλον και να σου φαίνεται ο iMac σου σαν εξωτερικός σκληρός στον δεύτερο υπολογιστή και να κάνεις αντιγραφή τα αρχεία σου.. Target Disk Mode

#3   ichbin

ichbin

    iPH Enthousiast

  • 398 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 24/03/2012 - 22:46

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν εισαι εκτος εγγυησης δεν θα στο καλυψουν. Το ιδιο επαθα και εγω με τον δικο μου iMac. Τον αλλαξα μονος μου. Ηθελαν και 39 ευρω για ελεγχο + κοστος σκληρου + εργασια. Τους εστειλα στο διαολο και πηγα πλαισιο. πηρα μεγαλυτερης χωρητικοτητας και τον εβαλα μονος μου...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες