Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Επιλογή μνήμης για iMac mid 2011


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   MartheGreat

MartheGreat

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Mar-the-great

Δημοσίευση 30/03/2012 - 16:11

Λοιπόν παιδιά θέλω να αγοράσω μνήμη για το iMac μου (mid 2011) και θέλω να ρωτήσω/ να μου προτείνετε τι να πάρω...
Μέσα έχει την προεγκατεστημένη μνήμη (2gb se 2 θέσεις ) και θέλω να ρωτήσω οι μνήμες που θα πάρω θα πρέπει να είναι και αυτές 2gb η κάθε μια ή θα υπάρχει πρόβλημα να πάρω δυο 4gb και βάλω στις άλλες 2 θέσεις? (δλδ 2-2-4-4) επίσης αν θέλω να αλλάξω και τις 2 που έχει μεσα (ώστε να φτάσω στα 16gb θα πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία ή απλα τις βγάζω από τα slots και βάζω τις καινούργιες?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2012 - 16:15

Βγάζεις τις παλιές και βάζεις τις καινούργιες. Μονο αν έχει κενές θέσεις, απλά θα προσθέσεις.
4x4GB είναι το μέγιστο της μνημης Ram του μηχανήματός σου.

Τελευταία επεξεργασία από: Nikos123, 30/03/2012 - 16:15


#3   argate7

argate7

    iPH Contributor

  • 1.735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/03/2012 - 16:24

Μπορείς βεβαίως να έχεις και τις παλιές και τις καινούργιες χωρίς να σε νοιάζει αν θα είναι μεγαλύτερων gb. Μπορείς άνετα να κανείς τη δουλειά σου. Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός. Το να πας σε 16gb το βρίσκω λίγο υπερβολικό αλλα αφενός δεν μου πέφτει λόγος και αφετέρου είναι κάτι καλο για το μηχάνημα.μονο κακό δε θα του κανείς. Εγώ σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάρω 2x4gb και να φτάσω το σύνολο 12 με τα ήδη 4gb που έχει απο μαμά! Αλλα πιο μετά! Είμαι αρκετά ικανοποιημένος απ'όσα κάνει το μηχάνημα μου και δεν το αλλάζω.

#4   MartheGreat

MartheGreat

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Mar-the-great

Δημοσίευση 30/03/2012 - 16:26

Βγάζεις τις παλιές και βάζεις τις καινούργιες. Μονο αν έχει κενές θέσεις, απλά θα προσθέσεις.
4x4GB είναι το μέγιστο της μνημης Ram του μηχανήματός σου.


Τώρα μέσα έχει δυο 2gb και 2 κενές θέσεις.... αν πχ θέλω να βάλω 2 4gb στις κενές θέσεις μπορώ? η θα πρέπει να είναι όλες 4gb?
επίσης από τις μνήμες που κυκλοφορούν στην αγορα μπορώ να βάλω οποιαδήποτε (που βέβαια να είναι SO-DIMMs of 1333 MHz DDR3 SDRAM, όπως λέει στο site της apple)?
Ευχαριστώ....


Δεν πρόλαβα να δω την επομενη απάντηση...
Οποτε δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι 2-2-4-4....
Αλλα σκεφτόμουν απλα ότι αν είναι να αλλάξω τις μνήμες πχ γτ να μην το πάω στο μέγιστο να τελειώνω... και από την άλλη σκέφτομαι και λίγο το οικονομικό κομμάτι (που αυτές τις εποχές είναι δύσκολο όσο να είναι... )
Ευχαριστώ και πάλι....

Τελευταία επεξεργασία από: MartheGreat, 30/03/2012 - 16:29


#5   argate7

argate7

    iPH Contributor

  • 1.735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/03/2012 - 16:30

Μπορείς κανονικά να παίξεις και με τις 2x2+2x4 και να δουλεύουν όλες.

Όσον αφορά το τι θα επιλέξεις τελικά, υπάρχουν εταιρίες που έχουν στα site τους οδηγούς για το πως θα πιέσεις την κατάλληλη για το μηχάνημα σου.

Πήγαινε εδώ http://www.crucial.com/ για παράδειγμα να δεις τι θα σου βγάλει. 8gb αν θυμάμαι καλά μαζί με τα μεταφορικά τα έχει στα 50€. Δεν είναι τίποτα. Τσάμπα πράγμα!

#6   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/03/2012 - 16:30

Μπορείς χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τώρα για το ποιές μνήμες θα βάλεις, θεωρητικά αν είναι το ίδιο χρονισμένες θα δουλέψουν. Αλλά, έχουν παρατηρηθεί προβλήματα με κάποιες μνήμες που αν και ήταν το ιδιο χρονισμένες, δεν τις αναγνώριζε το mac.
Θα σου πρότεινα να αγοράσεις μνήμες απο το site της Crucial για να εισαι σιγουρος 100% οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Γενικά, οτι Crucial, είναι άριστο και ελεγμένο πάνω σε mac, κοινώς εγγύηση! :)

Τελευταία επεξεργασία από: Nikos123, 30/03/2012 - 16:31


#7   dimarider

dimarider

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/03/2012 - 18:51

Φιλε και εγω εχω το imac 27' mid 2011.
εχω πανω 2χ2gb που ειχε πανω και 2χ4gb της crusial. συνολο 12gb.
φοραει lion 10.7.3 ελληνικα και τρεχει μια χαρα!!!
μεχρι 7&κατι gb το μεγιστο που εχει φτασει σε χρηση.



---
I am here: http://tapatalk.com/map.php?svbojz

#8   RestoreMan

RestoreMan

    iPH Contributor

  • 1.557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/03/2012 - 20:23

Εγώ φιλε μου στον iMac μου έχω βάλει αυτές Kingston KVR1066D3S7/4G, DDR3 SODIMM, 1066MHz, 4GB + τις 2+2 από τη μαμα του έχω πάει στα 12gb και βλέπει και τα 12gb




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες