Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εφαρμογές διαθέσιμες εκτός Ελλάδας?


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   dizzyfingers

dizzyfingers

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2009 - 10:49

Καλησπέρα παιδιά, έκανα ένα ψάξιμο αλλά δε μπόρεσα να βρω τίποτα οπότε ανοίγω αυτό το τόπικ instead.

Πήγα σήμερα να κατεβάσω μία εφαρμογή(mint.com, για διαχείριση οικονομικών...βεβαίως αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο μπορείτε ελεύθερα να το κάνετε), ωστόσο μου έβγαλε μήνυμα πως η εφαρμογή δεν είναι διαθέσιμη στο ελληνικό itunes store.

Κάπου, κάποια στιγμή, είχε πάρει το μάτι μου πως αλλάζεις τις ρυθμίσεις στο λογαριασμό σου ώστε να μπορείς να χρησιμοποιείς το αμερικάνικο store. Πώς το κάνω αυτό και τί πρόβλημα μπορεί να υπάρχει από αυτήν την αλλαγή?

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να έχω πρόσβαση σε εφαρμογές που δεν υπάρχουν στο ελληνικό store χωρίς να κάνω κάποια από αυτές τις αλλαγές ή όχι?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/10/2009 - 10:57

Φιλε μου αυτο που ψαχνεις σχετικα με την εγραφη στο αμερικανικο appstore ειναι εδω οσο για επιπτωσεις οχι δεν εχει καμια απολυτος.

ezgif_com_crop_2.gif


#3   dizzyfingers

dizzyfingers

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2009 - 11:28

Σε ευχαριστώ Θανάση για την άμεση απάντηση.

Υποθέτω, όμως, πως έχουν αλλάξει τη διαδικασία εγγραφής στο itunes καθώς στο US Store δε βγάζει πια την επιλογή να μη βάζεις κάρτα. Έχει visa, mastercard, american express, discover, paypal...αυτά. Αυτό δε θα ήταν πρόβλημα καθώς έχω μία visa που μπορώ να εισάγω αλλά όταν βάζω τα στοιχεία της μου βγάζει μήνυμα πως τα στοιχεία δεν αντιστοιχούν στη χώρα που επέλεξα, "please enter a valide US credit card".

Υπάρχει κάποια άλλη λύση?

#4   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/10/2009 - 11:31

Αν θελεις να αγορασεις δεν γινεται γιατι το Us Store δεν υποστιριζει της δικες μας καρτες visa κτλ κτλ απο οτι γνωριζω.Απο την αλλη το λινκ που σου εδωσα σου επιτρεπει να κανεις free account για free apps.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 18/10/2009 - 11:32

ezgif_com_crop_2.gif


#5   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/10/2009 - 11:35

Σε ευχαριστώ Θανάση για την άμεση απάντηση.

Υποθέτω, όμως, πως έχουν αλλάξει τη διαδικασία εγγραφής στο itunes καθώς στο US Store δε βγάζει πια την επιλογή να μη βάζεις κάρτα. Έχει visa, mastercard, american express, discover, paypal...αυτά. Αυτό δε θα ήταν πρόβλημα καθώς έχω μία visa που μπορώ να εισάγω αλλά όταν βάζω τα στοιχεία της μου βγάζει μήνυμα πως τα στοιχεία δεν αντιστοιχούν στη χώρα που επέλεξα, "please enter a valide US credit card".

Υπάρχει κάποια άλλη λύση?


Υπαρχει και η επιλογη None. Αυτο θα επιλεξεις. Μολις τωρα το τσεκαρα στο US Store. Υπαρχει, δεν αλλαξε κατι...

Μονο για Free apps. Ετσι κι αλλιως το mint ειναι free...

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 18/10/2009 - 11:37


#6   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/10/2009 - 11:37

Ναι το none ειναι για αυτο που προειπα.Δηλαδη για free apps.

ezgif_com_crop_2.gif


#7   dizzyfingers

dizzyfingers

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2009 - 11:59

Ok παίδες, δική μου παράβλεψη.
Λόγω κάποιας παλαιότερης ρύθμισης ή κάποιου αυτόματου εντοπισμού (?) με είχε by default στο ελληνικό store παρόλο που έβαζα χώρα US στα στοιχεία διεύθυνσης. Το tricky part ήταν να κλικάρω στη σημαία κάτω δεξιά στο store και να την αλλάξω σε us.
Το έκανα και όλα είναι οκ τώρα.

Μία τελευταία απορία. Τώρα που δημιούργησα το δεύτερο λογαριασμό χωρίς πιστωτική, να υποθέσω πως θα χρησιμοποιώ αυτόν για τις free εφαρμογές (ή όποιες δεν είναι διαθέσιμες στο ελληνικό store γενικά) και για τις άλλες αυτόν που είχα προηγουμένως με τα ελληνικά στοιχεία (cc κλπ) ,έτσι?

Τελευταία επεξεργασία από: dizzyfingers, 18/10/2009 - 11:59


#8   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/10/2009 - 12:03

Ετσι ακριβος.

ezgif_com_crop_2.gif


#9   dizzyfingers

dizzyfingers

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2009 - 12:09

Οκ, topic solved then.

Σας ευχαριστώ πολύ θανάση και mike. :)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες