Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αποφυγή υπέρογκων χρεώσεων


  • Please log in to reply
92 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2009 - 22:07

Παιδιά, σίγουρα ισχύει διαφορετική πολιτική στις χρεώσεις στα διαφορετικά APN;
Εϊχα καρτοκινητό και το γύρισα σε συμβόλαιο πριν μια βδομάδα (ΟΧΙ iphone plan, ενα ευελικτο εβαλα και 150MB όγκο) και είχε απο μόνο του στις ρυθμίσεις το webonly.vodafone.gr και δεν έμπαινε internet και έτσι το άλλαξα σε internet.vodafone.gr.
Θα δώ τίποτα παράξενο όταν έρθει ο πρώτος λογαριασμός;

Τελευταία επεξεργασία από: hostolis, 03/07/2009 - 22:07.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/07/2009 - 10:43

Μπορει εδω καποιος να γραψει τις ρυθμισεις για συσκευη με ελληνικο μενου για να αποφυγουμε τυχον τρελλες χρεωσεις με internet κλπ ? Ευχαριστω.

#78   kastrinakis

kastrinakis

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2009 - 00:03

Καλησπέρα είμαι νέος χρήστης στο Site και έχετε κάνει πραγματικά τελεία δουλεία. Θέλω να ρωτήσω έχω το 3g υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για Gps να μου δείχνει το στίγμα μου που είμαι, να φορτώνει χάρτες χωρίς καμία χρέωση;Εχω ακουσει οτι υαπρχει κατι καλο αλλα μεσο του Gps του κινητου χωρις Wi-Fi H την αντίστοιχη χρεωση της Cosmote.Γνωρίζετε κάτι;
Ευχαριστω...

Τελευταία επεξεργασία από: kastrinakis, 01/10/2009 - 00:10.


#79   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2009 - 00:15

Καλησπέρα είμαι νέος χρήστης στο Site και έχετε κάνει πραγματικά τελεία δουλεία. Θέλω να ρωτήσω έχω το 3g υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για Gps να μου δείχνει το στίγμα μου που είμαι, να φορτώνει χάρτες χωρίς καμία χρέωση;Εχω ακουσει οτι υαπρχει κατι καλο αλλα μεσο του Gps του κινητου χωρις Wi-Fi H την αντίστοιχη χρεωση της Cosmote.Γνωρίζετε κάτι;
Ευχαριστω...


http://www.iphonehel...mparison-chart/ εδω εχει καποια προγραμματα gps...εκτος αν εννοεις την offline πλοηγηση στο google maps!

#80   dragon56457

dragon56457

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 00:56

Γεια σας παιδιά,είμαι καινούργιος στο site και εντελώς άσχετος με το καινούργιο m iphone 3gs... :rolleyes:
Από ότι είδα τη έχω είδη πατήσει αφού έχω κατεβάσει περίπου 8mb....Μπορείτε να εξηγήσετε τι ακριβώς ρυθμίσεις μπορώ να κάνω για να σταματήσω να μπαίνω στο internet χωρίς να το θέλω

#81   bene

bene

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2009 - 21:42

Πραγματικά υπάρχει θέμα με χρήστες iphone 3gs με έκδοση 3.1 καθώς δεν υπάρχει τρόπος να κλείσουμε το edge και το καταραμένο κυκλάκι συνεχίζει να υπάρχει δίπλα απο το όνομα του provider.Επίσης έχει παρατηρηθεί πως όταν συνδέομαι σε wifi γίνεται πάλι χρήση του gps (βλέπω το ακτινωτό κυκλάκι να φορτώνει).

Μοναδική λύση για εμάς είναι να πάρουμε την kosmote/vodafone και να μας απενεργοποιήσει το gps-wap

Παρακαλώ για μια απάντηση καθώς πολλά παιδιά έχουν το ίδιο πρόβλημα.Ευχαριστώ

#82   giolekos

giolekos

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2009 - 22:57

μηπως το βλεπεις γιατι δεν υπαρχει καλυψη 3g δικτυου? μονο το ακτινωτο κυκλακι που εμαφανιζεται ακομη πιο δεξια φανερωνει χρηση δικτυου για κατεβασμα δεδομενων..

#83   vaio1892

vaio1892

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/10/2009 - 23:01

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου?εχω συμβολαιο VODAFONE και εχω το NAVIGON .χρεωνομαι οταν το χρησιμοποιω?

#84   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1,098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 09/10/2009 - 00:45

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου?εχω συμβολαιο VODAFONE και εχω το NAVIGON .χρεωνομαι οταν το χρησιμοποιω?

Όχι. ;)

#85   angel131983

angel131983

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/10/2009 - 14:34

ρε παιδια να ρωτησω κατι;Σε μας που που εχουμε τη 3.1 σε iphone 3gs και δεν εμφανιζετε το apn πως μπορουμε να αποφυγουμε να μπαινει στο internet;Υπαρχει τροπος γιατι οσο και αν εψαξα οτι και αν εκανα μπαινει κανονικα στο internet.Ευχαρστω εκ των προτερων.

#86   bene

bene

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2009 - 19:51

Μιλάμε για απενεργοποιημένο wifi 3g fetch push notifications και ολα τα περι δικτυου αλλα το προβλημα παραμενει δηλαδη όταν συνδέομαι σε wifi γίνεται πάλι χρήση του gps (βλέπω το ακτινωτό κυκλάκι να φορτώνει).

help :excl:

#87   giolekos

giolekos

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2009 - 22:27

φιλε το ακτινωτο κυκλακι δειχνει κατεβασμα απο διαδυκτιο ειτε απο wifi ειτε από δίκτυο κινητής...

Τελευταία επεξεργασία από: alkis, 19/11/2009 - 12:58.


#88   bene

bene

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2009 - 11:38

ακομα και ετσι να ειναι υπαρχει εστω και μικρη κινηση στα kb οταν τσεκαρεις.απο καπου κατεβαζει κατι ψιλα και δεν μπορω να το βρω...κανενα application που να μας λεει απο που κ τι κατεβαινει γνωριζουμε?

#89   jsjim

jsjim

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/11/2009 - 00:02

Καλησπέρα σας,
Είμαι καινούργιος κάτοχος ενός iphone 3GS 32GB. Έχω κάνει jailbrake με blackra1n σε firmware 3.1.2 και όλα πάνε καλά με cydia,installus,sbsettings Τόσα χρόνια αγόραζα Nokia συσκευές, η τελευταία μου ήταν Ν95 8GB. Είπα να πάω σε μια συσκευή η οποία είναι και κινητό, με άλλα λόγια μόνο καφέ δεν κάνει. Προβληματίζομαι για τις χρεώσεις στο GPRS,3G και γενικά με το Internet. μιας και στα Nokia δεν είχες τέτοια προβλήματα. Επειδή έχω στραβωθεί στο forum , σχετικά με το παραπάνω θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
Στο σπίτι έχω wi-fi και συνδέομαι από αυτό στο internet. Μέσα από το Sbsettings έχω κλείσει το EDGE για να μην χρεώνομαι για ιντερνέτ από τον πάροχο μου, ( COSMOTE.) έτσι όπως διάβασα μέσα από το Forum. Γιατί όταν πάω στις ρυθμίσεις /Γενικά/Χρήση/ Δεδομένα κινητού δικτύου /Απεσταλμένα-ληφθένταα , βλέπω να ανεβαίνουν τα kb; Τι άλλη ρύθμιση πρέπει να κάνω, αφού στις ρυθμίσεις του 3GS δεν έχει στο δίκτυο να ρυθμίσεις το APN!! Αν ξέρει κανένας παλιός ας δώσει τα φώτα του

Ευχαριστώ εκ το προτέρων.


#90   jsjim

jsjim

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/11/2009 - 12:34

Καλημέρα,
Σχετικά με τις ογκοχρεωσεις από τους παροχους, και λόγο διαβάσματος στο forum για τις σχετικές ρυθμίσεις στο iphone μέσω SBsettings για κλείσιμο του 3G & EDGE, βγήκαν τα εξής συμπεράσματα.
Την αγορά την είχα κάνει στις 26/10/2009 του iphone. Πριν αγοράσω την συσκευή είχα διαβάσει στο forum σχετικά με τις ρυθμίσεις για τις ογκοχρεωσεις, και είχα πάρει τα μέτρα μου. Ρύθμισα από την αρχή και έκλεισα το 3G και το EDGE.
Το αποτέλεσμα ήταν να με χρεώσουν με 1.859kb με υποτιθέμενο κλεισμένο τα EDGE and 3G.
Τελικά τι ισχύει ; γιατί μέσα από το forum γράφετε ότι αν κλείσεις το 3G & EDGE δεν πρόκειται να χρεωθείς από τον παροχο.

Ευχαριστώ εκ το προτέρων.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες