Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

SMS και εικόνα αποστολέα


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2008 - 01:50

Έχω φάει όλο το internet καθώς και αυτό το forum αλλά απάντηση δεν είδα. Ούτε αρνητική ούτε θετική. Το ερώτημα απλό...

Υπάρχει η δυνατότητα στο iphone όταν λαμβάνουμε ένα sms να φαίνεται στην οθόνη η φωτογραφία του αποστολέα, όπως συμβαίνει σε όλα σχεδόν τα κινητά; Σίγουρα εγγενώς αυτό δε γίνεται αλλά μήπως υπάρχει έστω μια εφαρμογή που να το κάνει;

Thanx για το υπέροχο forum στο οποίο έχω βρει ουκ ολίγες απαντήσεις αλλά και λύσεις... :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/11/2008 - 02:34

Μπα, δεν νομίζω

#3   virQ

virQ

    Advanced Member

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2008 - 02:54

Δεν πρέπει να υπάρχει λογικά γιατι αν το κάθε sms εχει attached και απο μια εικονίτσα θα lagάρει τρελά το σύστημα του iPhone ..

#4   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/11/2008 - 16:01

Πρώτα απ'όλα γιατί να ζοριστεί το σύστημα; Τι διαφέρει αυτή η διαδικασία με την προβολή εικόνας του καλούντος κατά την πραγματοποίηση κλήσεων; Λογικά είναι το ίδιο. Μαζί με τον αριθμό του αποστολέα προβάλλεται και η εικόνα του η οποία είναι ήδη attached από τις επαφές. Δηλαδή όπως στις κλήσεις πατάς 6944....... κι εφόσον αυτό το νούμερο αντιστοιχεί σε κάποια ήδη καταχωρημένη επαφή, το κινητό φορτώνει αυτόματα ολόκληρη την επαφή (όνοματεπώνυμο και εικόνα αν υπάρχει). Στη λήψη SMS φορτώνει μόνο το ονοματεπώνυμο και όχι ολόκληρη την επαφή. Δε νομίζω ότι ζορίζεται τόσο πολύ το σύστημα με μια τέτοια διαδικασία. Προσοχή, δε μιλάω για εμφάνιση εικόνας στη λίστα των εισερχομένων μηνυμάτων. Μιλάω για προβολή εικόνας κατά τη λήψη ενός νέου μηνύματος.

Διαφορετική προσέγγιση του ίδιου θέματος. Χτυπάει το κινητό και φαίνεται η εικόνα του καλούντος. Αν το κινητό δεν σηκωθεί, πώς θα μπορούσαμε στην lockscreen να βλέπουμε μαζί με την αναπάντητη και την εικόνα του ατόμου που μας κάλεσε.

Σχεδόν όλα τα αξιοπρεπή κινητά που κυκλοφορούν στην αγορά, την υποστηρίζουν την προαναφερθείσα λειτουργία.
Επίσης είναι δεδομένο ότι δεν είναι θέμα hardware αλλά καθαρά θέμα λογισμικού γεγονός που κάνει ευκολότερη την παράκαμψή του. Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να το ψάχνουμε;

#5   virQ

virQ

    Advanced Member

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2008 - 18:07

Θελω να σου πω το εξής παράδειγμα :
δες σε καποιο ποστ εδω σαυτο το φορουμ για το iRealSMS or for mySMS application .. οταν εχεις πολλα μηνυματα συνηθως το scrolling laggarei ή αργει να ανοίξει το sms ..

Αν βάλουμε τώρα και εικονίτσες attached .. τοτε το σύστημα θα αναγκαστει να τις κανει και αυτές cache στην μνήμη .
Φαντασου να έχεις 1000 μηνύματα, 100 εικονίτσες των 10kb το λιγότερο ας πούμε .. κανε τους υπολογισμους και πες μου περιπου ποσα MB θα χρειαστει το προγραμμα για να τρεξει και να μην κολλήσει ..

με βάση τη λογική θα κολλάει ακομα περισσοτερο ..

#6   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 18/11/2008 - 20:40

Ρε παιδια εχει βγαλει κανενας ψωτογραφεια τιν οθονη του iphone του με κρτιμα του power κ πατιμα του home?

#7   ernestomanis

ernestomanis

    Advanced Member

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2008 - 22:11

πιστευω οτι ολοι το εχουν κανει αυτο γιατι?




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες