Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPod 4G vs iPhone 3GS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
54 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/04/2012 - 18:51

Γεια σας Παιδιά!

Θελω λιγο τις γνωμες σας , σαν πιο εμπειροι στα apple products. ^_^

Έχοντας πάρει το πρωτο μου μηλόφωνο 4s πριν κατι μήνες, εχω ενθουσιαστεί και θα ήθελα να κανω αλλη μια αγορα, και είμαι μεταξυ σε Ipod 4g ή iphone 3Gs.
Ο λογος της 2ης συσκευης είναι κυρίως για παιχνίδια, μουσική και πολυ ιντερνετ (wifi) και με το 4s ναι μεν πεφτει κ η μπαταρια και επισης θελω να ξεφορτωθώ και το htc μου που πλεον ειναι για μουσικη αποκλειστικα...

To ipod κοστίζει 229, και το iphone 399.
Τι λετε να κανω? να πάρω το 3gs και να το εχω και σαν τηλεφωνο (αν και δεν χρησιμοποιω πολυ 2ο αριθμο) ή το 4g ipod..?

ps: ειδα οτι το ipod 4g εχει και ρετινα οθόνη και τον επεξεργαστη του 4!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/04/2012 - 19:28

Το iPod 4G είναι τρομερό value for money! Εκτός τού ότι είναι πολύ φθηνότερο από τό 3GS, έχει retina οθόνη, A4 επεξεργαστή και είναι αρκετά πιό λεπτό από οποιοδήποτε iPhone. Καί επειδή δέν έχει δικτύωση (δέν είναι τηλέφωνο), η μπαταρία του κρατάει πολύ.
Νομίζω είναι ιδανικό για αυτά που το θές.
Ειδικά τώρα που συνήθισες σέ retina οθόνη, άν πάς σέ 3GS θα ξενερώσεις λίγο!

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 09/04/2012 - 19:29


#3   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/04/2012 - 19:31

Εννοείται θα πάρεις το iTouch γιατί πλέον το 3GS θα γίνει ξεπερασμένο. Σιγά σιγά δεν θα μπορεί να παίξει τα καινούρια παιχνίδια με απαιτήσεις και δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για τον λόγο που το θέλεις (παιχνίδια). Ενώ το iTouch θα τα παίζει άνετα και χωρίς πρόβλημα για τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα... Επίσης το iTouch θα σου κρατάει πολύ περισσότερο γιατί η μπαταρία του είναι καινούριας τεχνολογίας και δεν θα ξοδεύει ενέργεια για να βρει σήμα κινητής. Σκέψου ότι το iTouch 2G που έχω από τότε που βγήκε (3 χρόνια περίπου) κρατάει στην αναμονή κοντά μήνα, ενώ το 3GS το φορτίζω κάθε μέρα και δεν είμαι από τα άτομα που μιλάνε πολύ στο κινητό.

Όπως είπες και εσύ η οθόνη του iTouch είναι retina και θα ευχαριστηθείς το gaming και το surfarisma 100 φορές περισσότερο απ' ότι στο 3GS.

Όσο για τον 2ο αριθμό, βάλε 2σε1 από cosmote ή vodafone και είσαι οκ

:)

#4   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/04/2012 - 19:54

Το iPod 4G είναι τρομερό value for money! Εκτός τού ότι είναι πολύ φθηνότερο από τό 3GS, έχει retina οθόνη, A4 επεξεργαστή και είναι αρκετά πιό λεπτό από οποιοδήποτε iPhone. Καί επειδή δέν έχει δικτύωση (δέν είναι τηλέφωνο), η μπαταρία του κρατάει πολύ.
Νομίζω είναι ιδανικό για αυτά που το θές.
Ειδικά τώρα που συνήθισες σέ retina οθόνη, άν πάς σέ 3GS θα ξενερώσεις λίγο!


δεν εχω δει ποτε απο κοντα το 3gs για να ξερω τι οθονη εχει, ..οποτε αφου το λες, θα εχει διαφορα τοτε με την retina που βλεπω καθημερινα.!

Εννοείται θα πάρεις το iTouch γιατί πλέον το 3GS θα γίνει ξεπερασμένο. Σιγά σιγά δεν θα μπορεί να παίξει τα καινούρια παιχνίδια με απαιτήσεις και δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για τον λόγο που το θέλεις (παιχνίδια). Ενώ το iTouch θα τα παίζει άνετα και χωρίς πρόβλημα για τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα... Επίσης το iTouch θα σου κρατάει πολύ περισσότερο γιατί η μπαταρία του είναι καινούριας τεχνολογίας και δεν θα ξοδεύει ενέργεια για να βρει σήμα κινητής. Σκέψου ότι το iTouch 2G που έχω από τότε που βγήκε (3 χρόνια περίπου) κρατάει στην αναμονή κοντά μήνα, ενώ το 3GS το φορτίζω κάθε μέρα και δεν είμαι από τα άτομα που μιλάνε πολύ στο κινητό.

Όπως είπες και εσύ η οθόνη του iTouch είναι retina και θα ευχαριστηθείς το gaming και το surfarisma 100 φορές περισσότερο απ' ότι στο 3GS.

Όσο για τον 2ο αριθμό, βάλε 2σε1 από cosmote ή vodafone και είσαι οκ

:)


αυτο δεν το σκεφτηκα οτι ισως μετα δεν θα παιζει τα νεα παιχνιδια... ;)
και επισης όπως λες λογικα θα ειναι και πιο γρηγορο επειδη εχει το Α4 chip ε σε σύγκριση με το iphone 3gs κυριως στο ιντερνετ, φόρτωση δεδομέμων....ε?

#5   torter10

torter10

    iPH Contributor

  • 1.404 μηνύματα
  • Twitter:@torter11
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 09/04/2012 - 20:23

Το iTouch 4 έχει 3G;

#6   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/04/2012 - 20:58

οχι ειναι με wifi μονο..
και κατι αλλο να ρωτησω...
-οταν λεει οτι μπορεις να κανεις facetime, πως το κανεις???
αφου δεν εχει καρτα σιμ για να περασεις επαφες και να αντιστοιχίσεις τις επαφες όπως στο iphone 4s...oeo.

#7   torter10

torter10

    iPH Contributor

  • 1.404 μηνύματα
  • Twitter:@torter11
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 09/04/2012 - 20:59

Κακο αυτο...

#8   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 09/04/2012 - 21:48

facetime φιλε θα το κανεις μεσω email οπως και imessage. Εγω ελεγα να παρω το ipod αλλα θα περιμενω μερικους μηνες για το νεο ipod...! Για μενα αν δεν το εχεις πολυ αναγκη τοτε περιμενε...!

#9   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/04/2012 - 22:06

facetime φιλε θα το κανεις μεσω email οπως και imessage. Εγω ελεγα να παρω το ipod αλλα θα περιμενω μερικους μηνες για το νεο ipod...! Για μενα αν δεν το εχεις πολυ αναγκη τοτε περιμενε...!


τα νεα θα βγουν τον επομενο οκτωμβριο σωστα?
η τωρα μαζι με τα imac?

#10   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 10/04/2012 - 16:16

επισης το 3gs δεν εχει 400€ αν το παρεις μεταχειρισμενο. εγω προσφατα βρηκα 32αρι σε πολυ καλη κατασταση με 220€. μπορεις να το παρεις, να το εχεις συνεχως σε λειτουργια πτησης ωστε να μην πεφτει η μπαταρια του και να το εχεις και σαν εφεδρικο τηλεφωνο. το μονο που θα σε χαλασει ειναι η οθονη.

#11   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 10/04/2012 - 16:25

επισης το 3gs δεν εχει 400€ αν το παρεις μεταχειρισμενο. εγω προσφατα βρηκα 32αρι σε πολυ καλη κατασταση με 220€. μπορεις να το παρεις, να το εχεις συνεχως σε λειτουργια πτησης ωστε να μην πεφτει η μπαταρια του και να το εχεις και σαν εφεδρικο τηλεφωνο. το μονο που θα σε χαλασει ειναι η οθονη.


Επισης ειναι και η εκδοση.!! Το iPod 4G ψιλο κολλαει.!!! Αλλα ειναι οκ.!!

#12   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 10/04/2012 - 17:06

Για μουσικη, internet, games το iPod σε καλυπτει πληρως, απλως καλυτερα να προτιμησεις το 32GB για να μην εχεις περιορισμους.
Με τον A4 τρεχει απροβληματιστα το iOS5.
Η μονη διαφορα με το iPhone4 ειναι στη ram(256).
Facetime , iMessage , Skype ολα λειτουργουν κομπλε.
Και επισης ειναι ελαφρυτερο.


#13   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 11/04/2012 - 00:18

Φίλε μου μην το ψάχνεις άδικα , ipod touch με κλειστά μάτια , τι το θες ρε σι το 3GS ?? Εσύ δεν χρειάζεσαι επιπλέον τηλέφωνο αφού έχεις ήδη iphone , εσύ θέλεις μια συσκευη τσέπης για ... gaming - internet - serfing - music κτλ. ανεξάρτητη από το iphone ώστε να έχεις πλήρη φορητοτητα και πραγματικά μεγάλη αυτονομία σε όλα , οπότε και το iphone θα κρατά περισσότερο αφού ο κύριος φόρτος διασκέδασης με internet κτλ. θα πάει στο pod touch !!
Όπως είπαν τα παιδιά είναι λεπτότερο , μουρατο , δυνατό , είναι ότι πρέπει !! Αν μπορείς να περιμένεις το επόμενο - ανασχεδιασμένο μάλλον , βέβαια θα αργήσει αρκετά μέχρι Οκτώβρη , αλλιώς βρήκες το πασχαλινό σου δωρώ...Καλές αγορές !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 11/04/2012 - 00:19


#14   gregog7

gregog7

    iPH Enthousiast

  • 433 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 11/04/2012 - 00:30

Δε μαζεύεις μερικα χρήματα παραπανω για κάποιο ipad,ίσως σε βολέψει καλυτερα για αυτό που το θες.

#15   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 11/04/2012 - 09:35

Πριν ένα μήνα έγινα κι εγώ κάτοχος ενός iPod Touch 4th Gen.

Απλά τέλειο για παιχνίδια, μουσική, internet....

Όλα τα παιδιά πιο πάνω με κάλυψαν στους λόγους για να πάρεις ένα iPod!

Από την στιγμή που έχεις 4S μην πας σε 3Gs γιατί (1) πόσα iOS θα δεχθεί ακόμα;; (2) άλλο η retina κι άλλο η οθόνη του 3Gs!!

Αν δεν το βιάζεσαι(δηλαδή αγορά σε 2-3μήνες) το iPod, θα σου πρότεινα να περιμένεις για να αγοράσεις το καινούριο!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες