Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με εγκατάσταση Windows 7 σε MacBook Pro (OS X Lion)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
35 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 14/04/2012 - 22:46

Παντως πριν κανεις την διαδικασια μπορει αυτου η ειδους η εγκατασταση να κανει καποια αλλαγη στον bootloader δεν ειμαι σιγουρος. στο λεω αυτο γιατι μπορει να μην σου μπουταρει στα Mac OS X μετα. εχε το υποψη σου και κανε καποιο backup

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   nikosvrouch

nikosvrouch

    iPH Enthousiast

  • 373 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:nikosvr

Δημοσίευση 14/04/2012 - 22:49

ΟΚ. Thanks

#18   nikosvrouch

nikosvrouch

    iPH Enthousiast

  • 373 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:nikosvr

Δημοσίευση 16/04/2012 - 09:39

Λοίπον! Έχω εξελίξεις. Βρηκα ενα προγραμματακι το οποιο ειναι Live CD(κανεις boot απ'αυτο) και με αυτο μπορεις να κανεις Partition στον σκληρο. Εκανα boot απο το Macbook Pro και δημιουργησα ενα Partition 40GB για τα Windows 7. Μετα εγκατεστησα ενα προγραμμα στο Mac OS που λεγεται rEFIt και σε αφηνει να κάνεις boot οποιοδηποτε λειτουργικο θες.(οταν ανοιγει ο μακ εμφανιζει επιπλεον επιλογες boot). Ετσι καταφερα να μπω στην εγκατασταση των Windows 7 μπουταροντας απο το bootable USB με τα 7 που ειχα φτιαξει. Στην εγκατασταση επιλέγω Ultimate 64bit και μετα που πρεπει να επιλεξω το σκληρο δισκο που θα τα εγκαταστησει και μου βγαζει αυτο στη φωτο:
edit: γιατι δεν την εμφανιζει? την ανεβαζω ξανα σε λιγο... :)

Τελευταία επεξεργασία από: nikosvrouch, 16/04/2012 - 09:41


#19   nikosvrouch

nikosvrouch

    iPH Enthousiast

  • 373 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:nikosvr

Δημοσίευση 16/04/2012 - 09:51

δεν καταφερα να την ανεβασω στο φορουμ... εδω ειναι το link http://imageshack.us.../img01791r.jpg/

Τελευταία επεξεργασία από: nikosvrouch, 16/04/2012 - 09:53


#20   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2012 - 10:08

ξανά formare το partition που θες να περάσεις τα win σε exfat από το disk utility του lion
μετά κατά την διάρκεια της εγκατάστασης των win αν σου ξανά βγάλει error φόρμαρε το partition από τα win


αν και έχω μια υποψία ότι θέλει guid partitions το οποιο έπρεπε να το είχες επιλέξει από την εγκατάσταση του lion

το cd των win σε τι ταχύτητα το έγραψες ? αν είναι υψηλη ίσως να είναι και ο λόγος που το bootcamp assistand δεν το είδε..

#21   nikosvrouch

nikosvrouch

    iPH Enthousiast

  • 373 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:nikosvr

Δημοσίευση 16/04/2012 - 10:17

Το DVD των Win το ειχα γραψει στην πιο χαμηλη με το nero burning rom αλλα μετα ξαναεκαψα το iso απο το disk utility στην πιο χαμηλη ταχυτητα και παλι δεν το αναγνωριζε. Παω στα Lion να το φορμαρω και επανερχομαι

Το εκανα και ξαναετρεξα την εγκατασταση των 7 αλλα λεει παλι το ιδιο. Αυτη τη στιγμη παιρνω backup ολο το σκληρο του Macbook για να κανω απο την αρχη την εγκατασταση των Lion για να επιλεξω guid partitions που λες

#22   nikosvrouch

nikosvrouch

    iPH Enthousiast

  • 373 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:nikosvr

Δημοσίευση 17/04/2012 - 09:30

Τελικά κατάφερα να βάλω τα Windows 7 στο MacBook Pro χωρίς το Boot Camp.
1) Πήρα Backup με το Time Machine όλο το σκληρό του Mac.
2) Μπήκα στο Recovery HD των Lion (κατά το startup κράτησα πατημένο το alt και μπήκα από εκεί)
3) Έσβησα ολόκληρο το σκληρό δίσκο του Mac και μετά στη διαμόρφωση έφτιαξα 2 Partition(Macintosh HD και Windows). Επίσης, υπάρχει και ένα κουμπί "Options" κάτω από την επιλογή των Partitions που επιλέγεις τον τύπο διαμόρφωσης. Εκεί επέλεξα GUID Partition Table που μου είπε ο φίλος komos 2 post πριν.
4) Στη συνέχεια έκανα setup τα Lion και μετά τα έκανα restore με το Backup που είχα πάρει με το Time Machine.
5) Με τη βοήθεια του rEFIt (το ανέφερα και παραπάνω) έκανα boot από το USB με τα Windows 7 αλλά στην επιλογή του σκληρού δίσκου για να εγκατασταθούν μου έβγαζε ένα μήνυμα και έλεγε ότι δεν είναι ενεργοποιημένο το HDD Controller από το BIOS.
6) Ξεβίδωσα το σκληρό από το Macbook, τον κάρφωσα στο Desktop PC μου, έκανα την εγκατάσταση και μετά πάλι πίσω στο Macbook.
Αυτό ήταν! Πέρασα και τα driver του Bootcamp και όλα δουλεύουν ρολόι...

Από αυτό μπορούμε να συμπεράνουμε ότι το Boot Camp είναι απλά για να δημιουργεί το Partition και τίποτα παραπάνω!

#23   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 17/04/2012 - 16:46

Φυσικα γι αυτο και στο hackintosh δεν δουλευει καν. Στην ουσια επειδη οι Mac υπολογιστες επειδη δεν εχουν Bios Menu και δεν σου δινει δυνατοτητα να κανεις boot καποιο CD/DVD. Οποτε δημιουργει το partition γι αυτο και δημιουργει κρυφο partition για τον bootloader (εκτος και αν ο mac bootloader bootarei αυτος και τα windows)

#24   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/04/2012 - 19:40

το hackintosh το έχει ενσωματομενο στον bootloader του
σου δίνει επιλογή (μετά το postarisma και το bios ) από που θες να bootareis (hdd cd usb etc)
είπαμε μοιάζουνε πολύ αλλα δεν είναι ιδια


επίσης το βαλε βγάλε δίσκο στο pc δεν κατάλαβα γιατί το έκανες..

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 17/04/2012 - 19:41


#25   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/04/2012 - 20:01

εγω παλι εχω ενα air με τα 10.5,8 και ενω κανω το partition κανονικα και λεει επανεκινηση για να ξεκινησει ανοιγει και αναβοσβηνουν το μηλο ενας φακελος με ερωτηματικο και ενα στοπ...και το κανει συναιχεια.. τωρα βεβαια οταν παταω να γινει η εγκατασταση μεχρι windows vista λεει εκει ενω εγω θελω τα 7 και εχω το dvd των 7 μεσα.. λετε να μην τα υποστιριζει το bootcamp ? αν εχω κανει το παρτισιον με το bootcamp πως αλιως μπορω να βαλω τα 7 μεσα...α ουτε με το alt ξεκιναει απο το cd.

#26   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/04/2012 - 07:26

Καμία ιδέα καποιος

#27   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/04/2012 - 09:48

απ οτι καταλαβα εσβησες το partition του osx και για αυτο και το ερωτηματικο
τι ακριβως θες να κανεις ? τι εχεις και τι θες να βαλεις ?

#28   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/04/2012 - 10:51

oxi komos δεν το εσβησα δουλευει κανονικα αν αφαιρεσω το usb dvd μπαινει κανονικα στα μακ 10.5.8 leopard.
θελω να βαλω τα 7 στο 2 παρτιτιον που κανει το bootcamp..αλλα αφου το φτιαξω και διαβασει το dvd τα vista ασπουμε που εβαλα πριν λιγο κανει restart και δεν κανει τπ...μενει στο μηλο ή κανει αυτο με τα 3 συμβολα που εγραψα...απο οτι διαβασα και αλλοι εχουν βαλει κανονικα 7 στο 10.5.8 αρα σε μενα γιατι δεν προχωραει?

#29   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/04/2012 - 11:12

εχεις το τελευταιο bootcamp assistand ?
επισης για να μην πεδευεσαι περνα το refit φορμαρε το partition που θα βαλεις τα win σε exfat
bootare απο ενα bootable win 7 usb stick μεσω refit και κανε install οπως στα pc

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 18/04/2012 - 11:14


#30   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/04/2012 - 11:23

to refit το εβαλα φορματ απο που κανω μεσο ρεφιτ οταν ανοιγει ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες