Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4 - Λίγο υπερτιμημένο ? ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 18/04/2012 - 22:13

Καλησπέρα, σε όλο το forum.Αν και παρακολουθώ αρκετό καιρό την κοινότητα, δεν ποστάρω πολύ συχνά...

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων για τα παρακάτω, να πω πρώτα απ'όλα, πως είμαι κάτοχος προιόντων Apple (iPhone 4, iPad 2, iMac) και μακράν κατευχαριστημένος, αλλά δεν είμαι Hardcore Fanboy :)

Το θέμα που θέλω να θίξω, έχει να κάνει λίγο με την "εσωτερική" ποιότητα κατασκευής / συναρμολόγησης του iPhone 4.
Και εξηγώ:

Πριν 2 βδομάδες περίπου, αποφάσισα να κάνω το iPhone μου Λευκό.Αφού έκανα την έρευνά μου, έμαθα πως έπρεπε να βρω Back Cover με Led Diffuser για να γίνεται σωστά η διάχυση του Φλας και την οθόνη με το μαύρο "κενό" πάνω απο το ακουστικό, ωστέ να δουλεύει σωστά ο εμπρός αισθητήρας.Μετά απο αρκετό ψάξιμο, κατέληξα σε έναν πωλητή στο Ebay Αγγλίας που φέρνει τα σωστά OEM Parts και δίνει και εγγύηση ποιότητας.

Σήμερα παρέλαβα τα εξαρτήματα σε τέλεια συσκευασία με προστατευτικά, εργαλεία, κλπ.Η οθόνη ήρθε πλήρως συναρμολογημένη με την "γρύλια" του ακουστικού, τον φακό της μπροστινής κάμερας, κλπ.Oι καλωδιοταινίες της οθόνης γράφουνε APPLE 2011.

Ξεκίνησα λοιπόν πριν μια ώρα να λύνω το κινητό.Πήρα πρώτα ένα Backup, φόρεσα το απαραίτητο βραχιόλι για να είμαι μόνιμα γειωμένος και άρχισα το ξεβίδωμα.....

Η μπαταρία ήταν το μόνο πράγμα που με δυσκόλεψε.Σχεδόν "στράβωσε" μέχρι να ξεκολλήσει απο το σασσί.
Και μετά.... ΤΟ ΧΑΟΣ, που μου γύρισε το μυαλό.ΤΡΕΙΣ βίδες κλωτσημένες.Οι 2 γυρνούσανε τρελά, μαζί με τα παξιμαδάκια που είναι πρεσσαριστά πάνω στην Logic Board.Με τα χίλια ζόρια τις ξεβίδωσα.Η τρίτη απλώς κρατιότανε απο το καπάκι που κρατάει τους 5 κονέκτορες, μιας και τα πάσα στο σασσί ήταν χαλασμένα.Βγάζω λοιπόν τα εξαρτήματα σιγά σιγά και βλέπω και άλλες "κακοτεχνίες".Πρώτα απ'όλα, βάζανε ότι βίδες τους βόλευε, εκτός απο κάποιες που είναι απαραίτητα μακριές.Αφού έβγαλα την κάμερα είδα ότι η "φλάτζα" που έχει απο κάτω δεν ήταν κολλημένη καλά με αποτέλεσμα να έχει κοπεί η μισή.Όταν έφτασα στο σημείο να ξεκολλήσω την οθόνη, την έβγαλα και βρήκα 2 χύμα ροδέλες που είχαν κολλήσει στα αυτοκόλλητα, και απλώς μείνανε εκεί.....

Τελικά η εγχείρηση πέτυχε, αλλά απογοητεύτηκα απο αυτά που αντίκρισα στο δικό μου, που το πλήρωσα ΑΔΡΑ, iPhone 4 και πλέον αναθεώρησα λίγο κάποια πράγματα για την Apple.....

Οι τεχνικοί του forum έχουν συναντήσει τέτοια θέματα ή μόνο εγώ είμαι ο γκαντέμης ??
Μήπως τελικά η τέλεια εξωτερική εμφάνιση του iPhone κρύβει την "ασχήμια" που κρύβεται μέσα??

Δεν έχω σκοπό να ξεκινήσω κανά Flame Thread, αλλά θα ήθελα να διαβάσω σκέψεις, εμπειρίες και απόψεις, πάνω στην δικιά μου σημερινή κακή "περιπέτεια"

Ευχαριστώ....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/04/2012 - 22:16

Το iphone που έχεις μήπως είναι απο αντικατάσταση ή σου έχει πέσει πολλές φορές κάτω???
Γιατί έχω δει αρκετά βίντεο με αποσυναρμολόγηση iphone και κανένα δεν μου φάνηκε "ύποπτο"
Δεν λέω πως δεν σε πιστεύω απλά μου φάνηκε παράξενο :/

#3   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 18/04/2012 - 22:20

Όχι, το αγόρασα καινούργιο, σφραγισμένο και δεν έχει πέσει ποτέ κάτω.Επίσης, είναι μόνιμα, μέσα σε δερμάτινη θήκη.Μάλλον έπεσα σε κομμάτι "κορυφή" :)

#4   chris7

chris7

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/04/2012 - 18:57

Ενδιαφέρον post.Ας μας πουν λοιπόν κ οι τεχνικοί του forum τις εμπειρίες τους...

#5   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/04/2012 - 20:27

οντως ενδιαφερον και πρωτότυπη αυτη η αναφορα για το εσωτερικο του!

#6   TEOKOS

TEOKOS

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/04/2012 - 22:33

Ενδιαφέρον thread. Πραγματικά θα ήταν πολύ καλό κάποιος τεχνικός να μας πει της εμπειρίες του. Προσωπικά έχω ανοίξει Nokia και μέσα ήταν "Rolex"

#7   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/04/2012 - 22:41

λολ!πως δεν βρηκες κανενα ξυπνητηρι απο την εγχείρηση?

#8   nikosmdtps

nikosmdtps

    iPH Contributor

  • 1.191 μηνύματα
  • Twitter:@nikosmdtps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 20/04/2012 - 01:23

Φίλε μου, μήπως έβγαλες και καμιά φωτογραφία να δούμε και μεις? Ή κανένα video με την εγχείριση?

#9   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/04/2012 - 14:38

Σου έτυχε το καλύτερο κομμάτι μάλλον!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες