Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 7 ψήφοι

Βγήκε το Samsung Galaxy S3(!)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
432 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#391   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/05/2012 - 14:07

Ρωτάω γτ πρώτη φορά διάβαζω πως το iPhone εχει ξεπεραστεί...:/

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#392   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2012 - 14:20

Ά, δέν τά άκουσες; Πρώτη φορά το iPhone 3GS είχε ξεπεραστεί με το Galaxy, μετά το iPhone 4 ξεπεράστηκε από τό Galaxy S και αργότερα το Galaxy SII, τώρα τό iPhone 4S ξεπεράστηκε από τό Galaxy SIII.

Βέβαια και πολλά ακόμη τηλέφωνα, γνωστά ώς "iPhone killers" ξεπέρασαν κατά καιρούς τό iPhone.
Στά χαρακτηριστικά μόνο, γιατί στίς πωλήσεις και τήν συνείδηση τού κόσμου καμία σχέση!

#393   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/05/2012 - 14:33

Εγώ δεν μπορώ επ ουδενί να δεχτώ συγκριτικά τηλεφώνων με βάση MHz της CPU ή της κάρτας γραφικών.Μπορώ να δεχτώ συγκριτικά για την οθόνη,για την ευχρηστία για την καινοτομία...

Έχει παραγίνει το κακό,δεν μιλάμε για PCs μιλάμε για κινητά.

Αναρτημένη εικόνα


#394   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2012 - 14:35

Συμφωνώ απόλυτα!
Πές τα όμως σέ αυτούς (bloggers, εταιρείες, κτλ.) που κάθε 15 μέρες βγάζουν και από έναν "iPhone killer", ο οποίος βέβαια όσο γρήγορα βγαίνει, τόσο γρήγορα ξεχνιέται!

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 15/05/2012 - 14:35


#395   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/05/2012 - 14:39

Δεν μπορώ να τους πω κάτι γιατί έχουν συμφέροντα.Κι εγώ αν έβγαζα λεφτά με ένα iPhone killer (του οποίου το concept ολικά βασιζόταν σ αυτό κι όχι σαν μοναδικό τηλέφωνο) θα έλεγα ότι έχει καλύτερη CPU,καλύτερη κάρτα γραφικών κτλ κτλ...

Τον πολύ τον κόσμο όμως που αγοράζει κινητό δεν τον νοιάζει αν έχει 200MHz παραπάνω χρονισμό η CPU ή αν έχει Tegra κάρτα ή ενσωματωμένη,τον νοιάζει να κάνει εύκολα τη δουλειά του.Και το κοινώς αποδεκτό είναι ότι το iOS είναι πιο εύχρηστο για

το μέσο χρήστη που δεν έχει γνώσεις και όρεξη να κάτσει να ασχοληθεί.Όλα τα υπόλοιπα είναι για λαϊκή κατανάλωση.

Αναρτημένη εικόνα


#396   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2012 - 14:41

Ακριβώς!

#397   timi

timi

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 15/05/2012 - 14:44

Ο όρος iphone killer έχει αρκετά χρόνια να χρησιμοποιηθεί βρε παιδιά... εμπορικά το iphone killer είναι απλά το επόμενο iphone και όποιος δεν το παραδέχεται είναι ή αφελής ή απλά εθελοτυφλεί και θέλει να λέει τα δικά του. Τώρα το θέμα με τα δυνατά χαρακτηριστικά εντοπίζεται στον χώρο του android που τελικά φαίνεται ότι όντως τα απαιτεί για να τρέξει σωστά. Τα windows phone ας πούμε δεν απαιτούν 2πυρηνους και 4πυρηνους για να τρέξουν καλά... επίσης τα iphone έχουν καλή και άμεση υποστήριξη.. για ρωτήστε κάποιον χρήστη σε LG μεριά να περιμένει και να περιμένει αναβαθμίσεις!!! Εγώ καθαρά από εμπειρία όταν πέρασα στο android δεν ένιωσα να μου λείψει κάτι και εντυπωσιάστηκα από κάποια χαρακτηριστικά όπως μεγαλύτερες οθόνες. Αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτα, απλά ότι εγώ είμαι ένας ευχαριστημένος χρήστης! Επίσης δεν αλλάζω με τίποτα ούτε τα ipods μου, ούτε το ipad2 μου και πολύ περισσότερο με τίποτα το macOSX και τις 27 ίντσες μου!!!! :D :D

Τελευταία επεξεργασία από: timi, 15/05/2012 - 14:46


#398   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/05/2012 - 15:23

Κοίτα, δέν είναι μόνο ότι το Android απαιτεί μεγαλύτερη δύναμη για να τρέξει σωστά. Σέ κάποια πράγματα ισχύει, λόγω κυρίως κάποιων αποφάσεων που πάρθηκαν στά αρχικά στάδια τού σχεδιασμού του (π.χ. Το GUI thread αν τρέχει παράλληλα με τό Process thread), καθώς και λόγω τής java vm στήν οποία βασίζεται. Βέβαια, τό να ισχυριστεί κανείς ότι είναι δραματική βαρύ ή εντελώς unoptimized είναι υπερβολή!
Είναι ένα σύγχρονο, τεχνολογικά εξελιγμένο και σταθερό λειτουργικό!

Άρα γιατί όλοι αυτή η μανία με τούς κατασκευαστές, να βάζουν όλο και ισχυότερα parts?
Προσωπικά, νομίζω κυρίως γιατί θέλουν να διαφοροποιηθούν. Όταν π.χ. Samsung καί HTC βγάζουν ένα τηλέφωνο που τρέχει ακριβώς τό ίδιο Android λειτουργικό, ο μόνος τρόπος να πείσεις τόν πελάτη να προτιμήσει τήν δικιά σου εταιρεία είναι να προσφέρεις ισχυρότερο hardware.
Η Nokia (Windows Phone) μπορεί να διαφοροποιηθεί με τό έξυπνο design τού λειτουργικού. Η apple μέ τό App Store. H Samsung και η HTC με τόν ισχυρότερο επεξεργαστή!

Αυτό βέβαια είναι λογικό, και συμβαίνει και στά PC (Apple έναντι όλων τών άλλων εταιρειών)!

#399   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 15/06/2012 - 14:44

Καλησπέρα, πήγα σήμερα και είδα το galaxy s III. Είχα γράψει για την μεγάλη οθόνη του, που είναι, αλλά μετά από 5 λεπτά , την είχα συνηθήσει και μου άρεσε, retina όμως ΔΕΝ είναι... Πολύ γρήγορο τηλέφωνο αλλά... παρα πολύ λέμε... Πολύ ελαφρή κάτι που ζήλεψα, το τηλέφωνο το μαθαίνεις σε 30 δευτερόλεπτα... ΑΛΛΑ η ποιότητα κατασκευής είναι επιεικώς ΜΕΤΡΙΑ (!) στο σύνολο του από κοντά είναι όμορφο. Τώρα γνωρίζω τι θα ήθελα στο νέο iPhone... Πιο μεγάλη οθόνη, πιο ΕΛΑΦΡΗ, πιο γρήγορο, πιο εύχρηστο όπως γίνεται με τα twiks cydia jb, και πιο λεπτό... Δλδ να μας αποδείξει η μηλιά ότι μπορει να φτάσει εκεί, που η άλλοι ΔΕΝ μπορούσαν... Ειδάλλως βλέπω πολλές δυσκολίες της μηλιάς στο μέλλον, όσο και εάν μας αρέσει το μηλόφωνο...

Υ..Γ
Φαντασθείτε το iPhone χωρίς την ελευθερία του jb... Εγω δεν μπορώ...
Καλό απόγευμα



#400   ThodorisAth

ThodorisAth

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/06/2012 - 14:47

Ηδη καποια tweaks ενσωματωνονται σιγα σιγα στο νεο IOS 6 Και ειμαστε ακομα στην πρωτη beta. Οσο για παχος, νομιζω οτι ακομα και σημερα το Iphone 4-4s ειναι το πιο λεπτο smartphone. Βαρος συμφωνω, αλλα οχι να γινει παντοφλα για εχει 4+ inch οθονι, κινητο ειναι οχι tablet!

#401   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 15/06/2012 - 15:04

Ηδη καποια tweaks ενσωματωνονται σιγα σιγα στο νεο IOS 6 Και ειμαστε ακομα στην πρωτη beta. Οσο για παχος, νομιζω οτι ακομα και σημερα το Iphone 4-4s ειναι το πιο λεπτο smartphone. Βαρος συμφωνω, αλλα οχι να γινει παντοφλα για εχει 4+ inch οθονι, κινητο ειναι οχι tablet!


Συμφωνώ φίλε μου αλλά θα σου πω για την προσωπική μου χρήση... για την ενημέρωση μου χρησιμοποιώ κατα 90% το τηλέφωνο, οπότε καλύτερο διάβασμα, video κλπ το βράδυ που κοιμείζω τον 23 μηνών γιό μου όταν είναι η σειρά μου φυσικά...χαχαχα, βλέπω λίγο tv ή κάποιες εκπομπές διαδυκτιακές, βολεύει απίστευτα... Και όχι δεν θέλω να πάρω ταμπλετα... Δεν μπορώ να κρατάω κάδρα για να πλοηγηθώ κλπ κλπ...χαχαχα!!! Θα περιμένω να δώ το νέο iPhone αλλά ότι μου μπήκαν ιδέες μου μπήκαν...

#402   ThodorisAth

ThodorisAth

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/06/2012 - 16:54

Κι εγω ετσι ελεγα μεχρι που δοκιμασα να "χαζεψω" σε ενα ipad 2. Αλλιως ειναι οι 9-10 Inches σε browsing και καταλαβαινεις γιατι πουλαει τοσο. ΤΟ κινητο ειναι κινητο, λεγεται ετσι για καπιο λογο :) μπορεις φθσικα πλεον να κανεις τα παντα, αλλα δεν θα γινει ποτε υπολογιστης η εστω tablet.

Οι ανταγωνιστες της apple, δεν μεγαλωνουν τις inches γιατι ειναι πιο βολικο, αλλα για να βρουν μπαταρια και χωρο για τους 100 πυρηνους που χρειαζεται το android για να ειναι πιο γρηγορο απο το iphone. Το δυσκολο ειναι να κρατησεις το ιδιο μεγεθος κια να μεγαλωσεις αναλυση-μπαταρια-ταχυτητα και οχι καθε νεα γενια να μεγαλωνεις το ΚΙΝΗΤΟ, στο τελος θα γινει σταθερο!

#403   lakis00

lakis00

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2012 - 16:56

θα δουμε ποσο καλο και αξιοπιστο θα βγει και αυτο το κινητακι

#404   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2012 - 22:43

Κι εγω ετσι ελεγα μεχρι που δοκιμασα να "χαζεψω" σε ενα ipad 2. Αλλιως ειναι οι 9-10 Inches σε browsing και καταλαβαινεις γιατι πουλαει τοσο. ΤΟ κινητο ειναι κινητο, λεγεται ετσι για καπιο λογο :) μπορεις φθσικα πλεον να κανεις τα παντα, αλλα δεν θα γινει ποτε υπολογιστης η εστω tablet.

Οι ανταγωνιστες της apple, δεν μεγαλωνουν τις inches γιατι ειναι πιο βολικο, αλλα για να βρουν μπαταρια και χωρο για τους 100 πυρηνους που χρειαζεται το android για να ειναι πιο γρηγορο απο το iphone. Το δυσκολο ειναι να κρατησεις το ιδιο μεγεθος κια να μεγαλωσεις αναλυση-μπαταρια-ταχυτητα και οχι καθε νεα γενια να μεγαλωνεις το ΚΙΝΗΤΟ, στο τελος θα γινει σταθερο!

Ενδιαφέρουσα άποψη. Μάλλον γι αυτό θα είναι μεγάλο το iPhone 5. Για να βάλουν 100 πυρήνες και για να βρουν χώρο για την μπαταρία.


Πάντως φαίνονται με μια ματιά στους διαξιφισμούς κάθε είδους ποιοί δεν έχουν πιάσει ποτέ τη μία από τις δύο συσκευές, αλλά ξέρουν πως η δική τους είναι η καλύτερη, ποιοί δεν έχουν ιδέα καν από τη δική τους συσκευή και ποιοι έχουν σχετική πείρα και μπορούν να συγκρίνουν.

#405   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/06/2012 - 09:55

Δυστηχώς το galaxy εάν και έχει δυνατότητες εξαιρετικές, είναι παρα πολυ παντόφλα...και όπως έγραψα πιο πάνω, δυστυχώς για εμάς, πάλι μονοπόλιο θα το έχει η μηλιά...να δείτε που στο νέο iPhone οι ουρές θα είναι ανεπανάληπτες...
Μα καλά τόσο παντόφλα...τόσο χάλια... Πως να πιέσεις έτσι την μηλιά,... Ο συγχωρεμένος είχε σε πολλά δίκιο αλλα και όραμα πάνω στο οποίο δούλεψε, η Samsung αυτο δεν έχει στο συγκεκριμένο τομέα , όραμα και κάποιον να την οδηγήσει....

μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μη λες...κατσε να σου ερθει στις 4 ιντσες το νεο Iphone και να σε δω τη θα λες μετα για την μηλια...μετα ελα και πες μου ποιος εβλεπε μπροστα....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες