Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Noob's iphone 4 :)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   caution

caution

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2012 - 18:26

Λοιπόν συνφορουμίτες τα φώτα σας, γιατί μου έπεσαν απότομα πολλές ορολογίες και πελάγωσα :lol:

Έχω ένα at&t iphone 4 16gb το οποίο χρησιμοποιώ με gevey (δεν ξέρω ποια) στην 4.3.3(8J2) με bb 4.10.01. Δυστυχώς δεν πρόλαβα το SAM αλλά το κινητό δουλεύει (σήμα) μία χαρά οπότε παρηγορούμαι. Μέσα στο μενού βλέπω το cydia και το installus αν αυτό λεει κάτι ( jailbroken ίσως; ).

Και γιατί μας σκοτίζεις λοιπόν;

Τρία ερωτήματα έχω:

- Γιατί όταν βάζω το iphone στο itunes μου ρίχνει κάρτα (The sim card inserted in this iPhone does not seem to be supported); Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό;
- Όταν θελήσω να πάω σε 5.0.1 έχω καταλάβει ότι θα πρέπει να κρατήσω την bb μου. Τα blobs τι είναι; Τα shsh; Να τα κρατήσω και αυτά; Η gevey θα δουλεύει τότε (στη 5.0.1@4.10.1);
- Την 5.1 γιατί την αποφεύγουμε; Επειδή δεν έχει "σωστό" jailbrake;

Παιδιά αν κάτι δεν λέω σωστά ή παρέλειψα οτιδήποτε πείτε μου γιατί έχω <10 ώρες πτήσης @ iOS :blush:

Τελευταία επεξεργασία από: caution, 03/05/2012 - 18:27


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Andrew1234

Andrew1234

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 03/05/2012 - 18:35

me sygxwreitai mhpws xerete pws mporw na postarw ena neo thema logo oti exw kapoio problhma me to ipad 2 m

#3   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 03/05/2012 - 18:36

πας σε μια κατηγορια πχ ερωτησεις και απαντησεις σε προβληματα και πανω δεξια νεο θεμα.

#4   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 03/05/2012 - 18:36

Καλησπέρα,

1. Όταν πρωτοέκανες την διαδικασία με την Gevey μετά το σύνδεσες στο iTunes;

2. Τα SHSH είναι οι "υπογραφές" της Apple για τα iOS. Δηλαδή τώρα η Apple υπογράφει ΜΟΝΟ το iOS 5.1 άρα, παραδειγμα σώζεις τα SHSH αυτά κι αν σε 3 μήνες βγει το iOS 6.0 τότε η Apple θα υπογράφει μόνο το iOS 6 αλλά εσύ(ή και το Cydia) θα έχεις αποθηκεύσει τις υπογραφές του iOS 5.1 και θα μπορείς να πας σε αυτό!

Για να πας σε iOS 5.0.1 πρέπει να έχεις τα SHSH. Μπες στην αρχική σελίδα του Cydia και κοιτα αν πάνω πάνω γραφει με πράσινα γράμματα "5.0.1"

Αν πας σε iOS 5.0.1 και διατηρήσεις την ΙΔΙΑ Baseband τότε η Gevey θα λειτουργεί!

3. Το Jailbreak του iOS 5.1 είναι Tethered. Αυτό σημαίνει πως, μετά από Reboot/Hard reset ή ενεργοποίηση της συσκευής, η συσκευή ανοίγει κανονικά αλλά δεν λειτουργούν το Safari, το Cydia και οι εφαρμογές από Cydia. Το Just Boot χρειάζεται για να λειτουργήσουν τα προηγούμενα. Γι αυτό το αποφευγουμε

#5   caution

caution

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2012 - 18:50

Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο

1) Όταν πρωτοέβαλα την κάρτα μου και έκανα τα κλασικά 112/airplane δούλεψε με την πρώτη το κινητό, αλλά το itunes μουλάρωσε με το καλημέρα. Αν βοηθάει σε κάτι να πω ότι είχα δοκιμάσει αργότερα και με SAM. Να έγινε εκεί κάτι;

2) Now I get it :) To Cydia μου λέει shsh: iOS 4.3.5, 5.0.1, 5.1

3) AAA ωραία αυτό το ψιλόειχα πιάσει ( το μόνο :lol: ) οπότε η ενδεδειγμένη λύση θα είναι η 5.0.1 λογικά και για μένα.

#6   torter10

torter10

    iPH Contributor

  • 1.404 μηνύματα
  • Twitter:@torter11
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 03/05/2012 - 18:53

Γιατί δεν στέλνεις mail στην AT&T να ζητήσεις μόνιμο unlock;

#7   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 03/05/2012 - 18:55

Η πολιτική της AT&T άλλαξε(ξανά).Για να στο ξεκλειδώσει θα πρέπει να έχεις ενεργή σύνδεση στην εταιρία κι αριθμό κοινωνικής ασφάλισης στην Αμερική.

Αν έχεις κάποιο συγγενή εκεί που πληροί τα κριτήρια να το κάνεις..

Αναρτημένη εικόνα


#8   caution

caution

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2012 - 18:55

Γιατί δεν στέλνεις mail στην AT&T να ζητήσεις μόνιμο unlock;


Το έχει κάνει κανείς επιτυχώς; Στο forum τους λένε για "τελειωμένα συμβόλαια" κτλ κτλ... δώσε μου κανένα link όμως, αν δεν έχω δει κάτι :)



edit: this post has been ninja'd by MarkKnopfler :)

Τελευταία επεξεργασία από: caution, 03/05/2012 - 18:58


#9   torter10

torter10

    iPH Contributor

  • 1.404 μηνύματα
  • Twitter:@torter11
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 03/05/2012 - 18:58

Ε τους αλήτες... Σόρρυ φίλε, γράψε λάθος!

#10   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 03/05/2012 - 19:02

Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο

1) Όταν πρωτοέβαλα την κάρτα μου και έκανα τα κλασικά 112/airplane δούλεψε με την πρώτη το κινητό, αλλά το itunes μουλάρωσε με το καλημέρα. Αν βοηθάει σε κάτι να πω ότι είχα δοκιμάσει αργότερα και με SAM. Να έγινε εκεί κάτι;

2) Now I get it :) To Cydia μου λέει shsh: iOS 4.3.5, 5.0.1, 5.1

3) AAA ωραία αυτό το ψιλόειχα πιάσει ( το μόνο :lol: ) οπότε η ενδεδειγμένη λύση θα είναι η 5.0.1 λογικά και για μένα.




1) έπαιξε το εόλο του το SAM(αν έκανες Deactivate)

2) αν θελήσεις να πας σε iOS 5.0.1, κατέβασε το iOS 5.0.1(iOS firmware .ipsw), μετά το redSn0w 0.9.10b8b και βάσει του οδηγού δημιούργησε μία Custom IPSW(ΝΟ_ΒΒ). Κράτησε Backup. Έπειτα άνοιξε το redSn0w, πήγαινε Extras-SHSH blobs-Stitch- πρώτα επέλεξε την IPSW που δημιούργησες(την ΝΟ_ΒΒ) και μετά πάτα Cydia[για να μπορέσεις να το πατήσεις θα πρέπει να το βάλεις σε DFU(δες το video)]. Αν υπάρχουν τα SHSH της 5.0.1 στο Cydia σε ένα λεπτό θα έχεις την Custom IPSW της 5.0.1 όπου θα κάνεις Restore. Τέλος για το Restore, θα πρέπει να βάλεις το iPhone σε PwnedDFU(μέσω του redSn0w). Μετά με Shift+Restore θα επιλέξεις την Custom. Αν κατά το Restore πετάξει error 1, τότε τρέχεις το Recovery Fix από redSn0w.

http://www.youtube.com/watch?v=bITIiGswjFI

#11   caution

caution

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2012 - 19:03

Κανένα πρόβλημα torter10 :)



Χμμ κατανοητό δείχνει :)

Αλλά πριν το πέρασμα της 5.0.1 δεν έχουμε ελπίδα να δούμε itunes με 4.3.3 Nίκο; (πρέπει να έκανα deactivate @ SAM, ναι...) Επίσης το backup που λες δεν νομίζω να μπορώ να το κρατήσω λόγω του itunes που μου λέει για την sim, αλλά αν αυτό αφορά μόνο επαφές και μηνύματα δεν με καίει... ή από αυτό το backup διατηρούνται και άλλα σημαντικά αρχεία;

Τελευταία επεξεργασία από: caution, 03/05/2012 - 19:10


#12   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 03/05/2012 - 19:20

Το iTunes βασικά για το Backup σου χρειάζεται για τις επαφές(μπορείς να τις κρατήσεις και με το My Contacts Backup) και να κάνεις transfer purchases( δηλαδή μετα να γλιτώσεις μόνο το download από το AppStore)

#13   caution

caution

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2012 - 19:26

Ωραία... οπότε αν δεν μου προταθεί κάτι για να μπει τελικά με την 4.3.3 στο itunes μάλλον θα παραλείψω τελείως το βήμα του backup μίας και τις επαφές τις έχω και σε ξεχωριστά business cards οπότε δεν ιδρώνω :)

Καμία άλλη συμβουλή για να μπει στο itunes όταν ακόμα με 4.3.3 υπάρχει ή έτσι απλά το SAM με κλείδωσε απ' έξω και να το πάρω απόφαση να πάω σε 5.0.1;

Τελευταία επεξεργασία από: caution, 03/05/2012 - 19:26


#14   caution

caution

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2012 - 21:15

Επιπλέον ερώτηση: μπορώ να τα κρατήσω και locally τα blobs όντας στην 4.3.3@4.10.01; Πως; :)

#15   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 03/05/2012 - 21:16

κατεβασε tinyumbrella ανοιξε το και πατα save shsh

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες