Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Γιατί γίνεται αυτό το πράγμα με τους Έλληνες Developer ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
214 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 05/05/2012 - 00:23

*
ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ

Επειδή βαρέθηκα σε κάθε topic να τα λέω.. Είπα να τα γράψω όλα σε ένα topic (φαντάζομαι επιτρέπεται..)
Έχω iPhone εδώ και 3-4 χρόνια από τότε που πρωτοβγήκε το 3G-3Gs.. δεν έχω κάνει ποτέ (ούτε για 1 λεπτό) jailbreak για δικους μου λόγους.. Οπότε πάντα αγόραζα και πλήρωνα για εφαρμογές.. Έχω ξοδέψει αρκετά χρήματα όλα αυτά τα χρόνια μαζί με τον αδερφό μου (το έχουμε κοινό το account) .. Θεωρώ τον εαυτό μου σαν "έμπειρό καταναλωτή" σχετικά με τις εφαρμογές και την πορεία κάποιοων..


Δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτή η κοροιδία με τους Έλληνες Developers... Έχω βαρεθεί πια... Μάλλον επικρατεί και εκεί η γνωστή νοοτροπία του Έλληνα ¨κοιτάμε να κοροιδέψουμε να βγάλουμε λίγα λεφτά και μετα γεια σας" ... Θα αναλύσω κάποια παραδείγματα που μου ρχονται τώρα στο μυαλό..

1. Θυμάμαι πριν κανα χρόνο είχε βγει ένα app που λεγοταν TrafficGR και είχε φτάσει στην κορυφή για ένα διάστημα.. Νομίζω κόστιζε 79 λεπτά.. Επειδή πηγαινοέρχομαι κάθε μέρα στο κέντρο και κάνω πολλά χιλιόμετρα την αγόρασα επειδή με ενδιέφερε.. Τελικά η εφαρμογή σταμάτησε να υποστηρίζεται στα επόμενα update του iOS και τελικά τώρα την έχουν αποσύρει και δεν υπάρχει καθόλου στο app store




2. Αντιγράφω εδώ το post μου που είχα κάνει σχετικά με τις 3 διαφορετικές εφαρμογές για το Radiophone, Ραδιόφωνο και iradioGR
Γιατί ρε παιδιά νομίζω ότι κοροιδεύεται.. Έχετε 2 ξεχωριστές εφαρμογές με τον ίδιο σχεδιασμό και με την ίδια λειτουργία.. Παλιότερα υπήρχε και μία τρίτη θυμάμαι που λεγόταν radiophone που μάλλον την αποσύρατε. Δίνουμε εμεία τα λεφτά μας... Παρατάτε μία εφαρμογή και αρχίζετε την άλλη..

Ραδιόφωνο http://itunes.apple....d347365225?mt=8
iRadioGR http://itunes.apple....d325934485?mt=8


Και μετά φωνάζουμε για τις σπασμένες εφαρμογές.. Άντε να ξαναεμπιστευτείς ξανά Έλληνες developers.. Ξέρω πάνω από 10 τέτοια παραδείγματα ελληνικών εφαρμογών...


Η απάντηση που πήρα με pm στο παραπάνω είναι ότι η εφαρμογή Ραδιόφωνο περιλαμβάνει και ελληνικούς και ξένουσ σταθμούς , ενώ η εφαρμογή iRadioGR έχει μόνο ελληνικούς .. (και εδώ μου δημιουργείται η απορία. γιατί και οι 2 να κάνουν 79 λεπτά και η μία ουσιαστικά να είναι ακριβώς η ίδια με την άλλη με μόνη διαφορά ότι έχει και ξένους σταθμούς... Δηλαδή δεν νομίζω ότι υπάρχει νόημα όπως το καταλαβαίνετε κι εσείς) Ο developer μου είπε επίσης ότι έχει τα διπλά μου χρόνια και άλλα τέτοια (δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει η ηλικία μου.. Είμαι 22 χρονων και ειμαι τελειόφοιτος φοιτητής.. - Αυτό μου απαγορευει στο να κρινω? ή εγώ δεν το κατάλαβα καλά?)
Όσο για την 3η εφαρμογή Radiophone που αποσυρθηκε από το appstore απάντηση δεν πήρα καμία. Δεν μπόρεσα να απαντήσω στον συγκεκριμένο developer ξανά γιατί ήταν γεμάτος



3. Η εφαρμογή ΕΓΛΣ που κάποιοι την πλήρωσαν 5 ευρώ και βλέποντασ την υπόσχεση του developer για update των ομαδων 9 και 10 για όσους ξέρουν κάτι που δεν έγινε φυσικά μέχρι τώρα http://www.iphonehel...γιστικό-σχέδιο/

4. Eortes: Η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν λέω.. πολύ ωραία και τα είπαμε μπράβο κτλ.. Είχα ένα πρόβλημα που ήταν ενοχλητικό και το έγραψα στο topic της εφαρμογής εδώ μέσα.. Ο developer μου έστειλε pm και φάνηκε να ενδιαφέρθηκε για το πρόβλημα και να το λύσει (του είπα μπράβο κτλ).. Το συγκεκριμένο πρόβλημα δημιουργείται μετά από 10 μέρες περίπου και θα πρέπει να κάνεις log in στο facebook (για περισσότερες πληροφορίες κοιτάξτε στο αντίστοιχο τοπικ της εφαρμογής). Σε προσωπικό μύνημα μου είπε να γράψω στο κύριο τοπικ ότι έχει λυθεί το πρόβλημα μου για να μην υπάρχει αναστάτωση όπως μου πε και συσχετιση της εφαρμογης του ... Το πρόβλημα ακόμα δεν λύθηκε αν και δεν τον κατηγορώ.. μπορεί να προσπαθεί ακόμα και τώρα...

5. iSouvla.. Εδώ τα λόγια είναι περιττά.. Μία εφαρμογή που ήταν δωρεάν όπως έπρεπε.. μετά έγινε με πληρωμή 79 λεπτών.. ΤΟ μόνο που κάνει είναι να έχει μία εικόνα με μία σουβλα από αρνί και να παίζει μια χαρακτηριστική μουσική και το αρνί γυρνάει.. Αυτό μόνο.. (α! μετράει και πόσες φορές γυρίζει το αρνί).. Την συγκεκριμένη κίνηση την θεώρησα απαραδεκτη και προσπαθεί να βγάλει λεφτά από την βιασύνη ίσως κάποιων χρηστών και από περιέργεια..
http://www.iphonehel...-στο-app-store/

6. Πρωτοσελιδα ... http://itunes.apple....d467370978?mt=8 Τα λόγια είναι περιττά.. Διαβάστε τα τελευταία σχόλια στο appstore


Η λίστα μπορεί να φτάσει μέχρι και 50 και 80.. Σχεδόν όλες οι εφαρμογές παιρνουν την κατηφορα και τις παρατανε οι δημιουργοι τους.. Εμείς φυσικά να έχουμε δώσει λεφτά και αυτοί να χ....αν... Και μετα αναρρωτιόμαστε γιατί δεν αγοράζουμε εφαρμογές και να στηρίξουμε Έλληνες και γιατί τα κατεβάζουν κάποιοι σπασμένα και έχουν το installous.
Διαβάστε το section με τους greek developers και κοιτάξτε από πότε έχουν να αναβαθμιστούν οι εφαρμογές..


Oι εξαιρεσαι είναι ελάχιστες πραγματικά και μόνο 2-3 μου ρχονται στο μυαλό που τους αξίζει μπράβο

Έτσι λοιπόν κάθε καινουρια εφαρμογή που βγαίνει από Έλληνα και διαφημίζεται πολύ από εδώ και τα άλλα ελληνικά φορουμς σκέφτεσαι αν αξίζεις να την αγοράσεις ή όχι.. Θα υποστηρίζεται μελλοντικά ή θα σταματήσει να λειτουργεί? Ή θα αποσυρθεί τελείως και από το app store????

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 05/05/2012 - 00:26


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   gkp

gkp

    iPH User

  • PipPip
  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2012 - 00:28

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο.

Η απάντηση όμως είναι απλή.

Αυτοί είμαστε και για αυτό φτασαμε εδω που φτάσαμε γενικά σαν λαός

#3   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/05/2012 - 00:34

Μεγάλη κουβέντα πας να ανοίξεις αν και συμφωνώ απόλυτα. Με εξαίρεση για το JB, που δεν σημαίνει Cracked..Σε αυτά που λες μια λέξη μου έρχεται. Αρπαχτές.

Το χειρότερο νομίζω όμως σε επίπεδο κοροιδίας απο τις παραπάνω είναι το Ραδιόφωνο. Που βγήκε πρώτα σαν iRadio μετα την άλλαξαν, έβγαλαν άλλη παρατώντας τη 1η και πάει λέγοντας. Παίζει να είχαν βγει και 3 εφαρμογές..

Θέλουμε και τη πατάμε.. Και μετά κλαίγονται για τα σπασμένα..

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 05/05/2012 - 00:34

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#4   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 05/05/2012 - 00:36

Μεγάλη κουβέντα πας να ανοίξεις αν και συμφωνώ απόλυτα. Με εξαίρεση για το JB, που δεν σημαίνει Cracked..Σε αυτά που λες μια λέξη μου έρχεται. Αρπαχτές.

Το χειρότερο νομίζω όμως σε επίπεδο κοροιδίας απο τις παραπάνω είναι το Ραδιόφωνο. Που βγήκε πρώτα σαν iRadio μετα την άλλαξαν, έβγαλαν άλλη παρατώντας τη 1η και πάει λέγοντας. Παίζει να είχαν βγει και 3 εφαρμογές..

Θέλουμε και τη πατάμε..


Υπηρχαν 3 οπως γραφω..
1. Ραδιόφωνο
2.Radiophone
3.iRadioGr

Οσο περι jb που λες δεν ειμαι καθολου κατα φυσικα.. Εννοουσα καθαρα περι intstallous.

#5   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/05/2012 - 00:37

Μπράβο.. Αυτες ακριβώς. Και ήμουν σε αυτούς που την είχαν πατήσει κανονικότατα.

Θυμάμαι τι είχε γίνει τότε στο Topic.. Κατσε να δω αν θα το βρώ..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#6   Bronx984

Bronx984

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:ApatOOA

Δημοσίευση 05/05/2012 - 00:40

Οοοοολα για την αρπαχτη. Προσωπικα, οταν βλεπω ελληνικη εφαρμογη, γελαω.
Ναι, ξερω, ντροπη μου, θα επρεπε να στηριζω.... Να στηριζω τον τυπο που μου πουλαει κατι και κλεινει το μαγαζι.
Με τιποτα, απλα παω σε αλλο μαγαζι. Γι αυτο υπαρχουν πολλες εφαρμογες που κανουν το ιδιο πραγμα.
Για να δαιλεγεις ποια σου κανει, και να κρινεις αναλογα απ τον αριθμο της εκδοσης το ποσο θα υποστηριζεται.

Δεν εχω δει σωστο ελληνικο app, μου μοιαζουν κουτσουρεμενα.
Υπαρχει κατι που λεγεται User Interface, και αυτο ειναι ολα τα γραφικα και οι επιλογες πριν καταληξεις στην εφαρμογη.
Σ αυτο υστερουν πολλοι, σχεδον ολοι. Αλλα τι λεω, τι λεω, τι λεω.... Θα το παω λιγααααακι πιο περα.

Δεν ειναι δυνατον να δω ωραιο interface, απο την στιγμη που το γουστο των ελληνων χρηστων ειναι ελεινο.
ΔΕΝ με νοιαζει να παρεξηγηθω, την γνωμη μου λεω. Συνεχιζω λοιπον.
Στο θεμα με τα Winterboard themes..... συγνωμη κιολας, αλλα εχω δει την μεγαλυτερη συλλογη κακογουστιας.
ΟΧΙ, δεν ειναι ωραια αυτα τα δηθεν μεταλικα , δηθεν περιπλοκα themes, δεν ζουμε στην SteamPunk εποχη, συγνωμη.
Και η πλακα ειναι πως ΑΡΕΣΟΥΝ πραγματικα. Γνωμες ειναι αυτες, και παρακαλω, σεβαστειτε την δικια μου, οπως σεβομαι την δικια σας.

Πισω στο θεμα. Ιδεες νομιζω πως υπαρχουν. Και παιδια με προσοντα για σοβαρες δουλειες.
Ξεκοληστε και συνεργαστειτε. Αλλιως θα υπαρχουν παντα κενα σε αυτο που κανετε.
Ας συνεργαστει ο προγραμματιστης με τον γραφιστα. Οχι φιλε προγραμματιστη, επειδη ξερεις να τραβας γραμμες στο Illustrator, δεν εισαι γραφιστας.
Οπως και εσυ φιλε γραφιστα, copy paste και αλλαγη 2 μεταβλητων ΔΕΝ ειναι προγραμματισμος.
Δοκιμαστε να συνεργαστειτε, εχετε παραπανω πιθανοτητες, και παραπανω ευκαιριες για δημιουργικο brainstorming.

Mακαρι να ρθει η στιγμη και να θαυμασω ελληνικο app ρε παιδια. Μακαρι.

Σορυ και παλι αν εθιξα , αλλα εχω μαθει να λεω τα πραγματα οπως τα βλεπω.

Τελευταία επεξεργασία από: Bronx984, 05/05/2012 - 00:42


#7   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 05/05/2012 - 00:41

Μπράβο.. Αυτες ακριβώς. Και ήμουν σε αυτούς που την είχαν πατήσει κανονικότατα.

Θυμάμαι τι είχε γίνει τότε στο Topic.. Κατσε να δω αν θα το βρώ..


Η εφαρμογη ραδιοφωνο ηταν ολοιδια (ακομα και το εικονιδιο) με την radiophone.
Σημερα που μιλαμε η εφαρμογη radiophone εχει αποσυρθει τελειως και υπαρχει επισης η εφαρμογη iradiogr περισσοτερα που εξηγω στο πανω τοπικ γι αυην.

#8   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/05/2012 - 00:41

Υπηρχαν 3 οπως γραφω..
1. Ραδιόφωνο
2.Radiophone
3.iRadioGr

Οσο περι jb που λες δεν ειμαι καθολου κατα φυσικα.. Εννοουσα καθαρα περι intstallous.


Ξέχασες και τη ..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#9   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 05/05/2012 - 00:46

Οοοοολα για την αρπαχτη. Προσωπικα, οταν βλεπω ελληνικη εφαρμογη, γελαω.
Ναι, ξερω, ντροπη μου, θα επρεπε να στηριζω.... Να στηριζω τον τυπο που μου πουλαει κατι και κλεινει το μαγαζι.
Με τιποτα, απλα παω σε αλλο μαγαζι. Γι αυτο υπαρχουν πολλες εφαρμογες που κανουν το ιδιο πραγμα.
Για να δαιλεγεις ποια σου κανει, και να κρινεις αναλογα απ τον αριθμο της εκδοσης το ποσο θα υποστηριζεται.

Δεν εχω δει σωστο ελληνικο app, μου μοιαζουν κουτσουρεμενα.
Υπαρχει κατι που λεγεται User Interface, και αυτο ειναι ολα τα γραφικα και οι επιλογες πριν καταληξεις στην εφαρμογη.
Σ αυτο υστερουν πολλοι, σχεδον ολοι. Αλλα τι λεω, τι λεω, τι λεω.... Θα το παω λιγααααακι πιο περα.

Δεν ειναι δυνατον να δω ωραιο interface, απο την στιγμη που το γουστο των ελληνων χρηστων ειναι ελεινο.
ΔΕΝ με νοιαζει να παρεξηγηθω, την γνωμη μου λεω. Συνεχιζω λοιπον.
Στο θεμα με τα Winterboard themes..... συγνωμη κιολας, αλλα εχω δει την μεγαλυτερη συλλογη κακογουστιας.
ΟΧΙ, δεν ειναι ωραια αυτα τα δηθεν μεταλικα , δηθεν περιπλοκα themes, δεν ζουμε στην SteamPunk εποχη, συγνωμη.
Και η πλακα ειναι πως ΑΡΕΣΟΥΝ πραγματικα. Γνωμες ειναι αυτες, και παρακαλω, σεβαστειτε την δικια μου, οπως σεβομαι την δικια σας.

Πισω στο θεμα. Ιδεες νομιζω πως υπαρχουν. Και παιδια με προσοντα για σοβαρες δουλειες.
Ξεκοληστε και συνεργαστειτε. Αλλιως θα υπαρχουν παντα κενα σε αυτο που κανετε.
Ας συνεργαστει ο προγραμματιστης με τον γραφιστα. Οχι φιλε προγραμματιστη, επειδη ξερεις να τραβας γραμμες στο Illustrator, δεν εισαι γραφιστας.
Οπως και εσυ φιλε dev, copy paste και αλλαγη 2 μεταβλητων ΔΕΝ ειναι προγραμματισμος.
Δοκιμαστε να συνεργαστειτε, εχετε παραπανω πιθανοτητες, και παραπανω ευκαιριες για δημιουργικο brainstorming.

Mακαρι να ρθει η στιγμη και να θαυμασω ελληνικο app ρε παιδια. Μακαρι.

Σορυ και παλι αν εθιξα , αλλα εχω μαθει να λεω τα πραγματα οπως τα βλεπω.


Συμφωνω απολυτα!! Και καλα τα λες. Δεν μπορω καθε φορα που βγαινει καινουρια ελληνικη εφαρμογη και μου φαινεται χρησιμη να "φοβαμαι" να την αγορασω γιατι δεν θα ξερω αν θα χω υποστηριξη και αν θα δουλευει στο μελλον"

Πχ με την εφαρμογη farmakeia.. Μου φανηκε πολυ χρησιμη αλλα περιμενα 2-3 μηνες μεχρι να την αγορασω για να δω αν θα χει υποστηριξη.. Τελικα πραγματι ειχε πολυ καλη υποστηριξη και συνεχιζει οποτε αποφασισα να την αγορασω(και φαινεται και απο το οτι η εφαρμογη ειναι πολλες βδομαδες στις πρωτες

Ξέχασες και τη ..


Ενταξει αυη ειναι διαφορετικη τουλαχιστον.. Εχει λιγο αλλο concept..

Για τις αλλες 3 δεν τιθεται θεμα ομως.. (αν και αν το δεις αυστηρα εχεις δικιο και με αυτην)

#10   Bronx984

Bronx984

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:ApatOOA

Δημοσίευση 05/05/2012 - 00:46

Οντως, λογω επαγγελματος, με εχει σωσει παρα πολλες φορες η εφαρμογη που προανεφερες.

#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/05/2012 - 00:53

Δεν εχω δει σωστο ελληνικο app, μου μοιαζουν κουτσουρεμενα.
Υπαρχει κατι που λεγεται User Interface, και αυτο ειναι ολα τα γραφικα και οι επιλογες πριν καταληξεις στην εφαρμογη.
Σ αυτο υστερουν πολλοι, σχεδον ολοι. Αλλα τι λεω, τι λεω, τι λεω.... Θα το παω λιγααααακι πιο περα.


Το βασικότερο πρόβλημα. Άσχετα με το οτι δεν τις υποστηρίζουν..

Για να είμαστε όμως δίκαιοι, δες αυτή.

Ενταξει αυη ειναι διαφορετικη τουλαχιστον.. Εχει λιγο αλλο concept..

Για τις αλλες 3 δεν τιθεται θεμα ομως.. (αν και αν το δεις αυστηρα εχεις δικιο και με αυτην)


Δε σου προσφέρει κάτι ουσιαστικό όμως. Το ίδιο πράγμα είναι με καρδούλες. Sorry αλλά και αυτό κοροιδια είναι.

Όσο για τα Farmakeia είναι ανάμεσα στις εξαιρέσεις..! Update όπως πρέπει.. Και υποστήριξη. Βασικοτατο. Και λογική τιμή..

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 05/05/2012 - 00:55

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   Bronx984

Bronx984

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:ApatOOA

Δημοσίευση 05/05/2012 - 00:58

Nαι, συμπαθητικο interface. Αλλα και παλι, δεν ειναι αυτο ρε γαμωτο...
Πως να το εξηγησω... Το UI πρεπει πρωτα να ειναι λειτουργικο, ευχρηστο, και απλο, και ταυτοχρονα, φρεσκο.
Πρεπει να ειναι διαδραστικο ,και ταυτοχρονα ομοιομορφο.

Αυτο που ποσταρες, ωραια δουλεια, αλλα πολυ βαρυ στο ματι ρε παιδι μου. Μοιαζει αξιολογο, δεν το εχω δει και ποτε στο κινητο μου...
Προτιμω minimal εφαρμογες, και απλα να κανουν αυτο που λενε.
Ειναι παρα πολυ βασικο πραγμα.

Τελευταία επεξεργασία από: Bronx984, 05/05/2012 - 01:02


#13   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 05/05/2012 - 01:00

Το βασικότερο πρόβλημα. Άσχετα με το οτι δεν τις υποστηρίζουν..

Για να είμαστε όμως δίκαιοι, δες αυτή.



Δε σου προσφέρει κάτι ουσιαστικό όμως. Το ίδιο πράγμα είναι με καρδούλες. Sorry αλλά και αυτό κοροιδια είναι.

Όσο για τα Farmakeia είναι ανάμεσα στις εξαιρέσεις..! Update όπως πρέπει.. Και υποστήριξη. Βασικοτατο. Και λογική τιμή..


Για τ love radios νομιζω εισαι λιγο λαθος γιατι με μια ματια ειδα οτι εχει μαζειψει ολους τους ερωτικους σταθμους του κοσμου και τους παρουσιαζει στην εφαρμογη (ασχετα με το αν εμπεριεχονται αυτοι οι σταθμοι και στις αλλες του εφαρμογες)

#14   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/05/2012 - 01:05

Όντως είμαι λάθος. Κεκτημένη ταχύτητα.. Δεν το είχα παρατηρήσει αυτό.

Νομίζα πως ήταν σαν Special Edition.. :P

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 05/05/2012 - 01:05

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#15   vmandrak

vmandrak

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 01:24

Παιδιά δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε ασχοληθεί με προγραμματισμό και δη σε περιβάλλον IOS, αλλά σαν ένας ενεργός προγραμματιστής τα τελευταία 2 χρόνια επιτρέψτε μου να σας παραθέσω και την άποψη της "άλλης" όχθης.
Το να φτιάξει κανείς εφαρμογές σε IOS ειλικρινά προϋποθέτει τρελό ψάξιμο, άπειρες ώρες και πολύ μα πολύ υπομονή. Ξεκινώντας υπάρχει ενθουσιασμός και όλα αυτά ξεχνιούνται. Έρχεται η ώρα να αναρτήσεις την πρώτη σου εφαρμογή γεμάτος αγωνία και ελπίδα. Λες ας το στείλω και στο iphonehellas να μου πούνε και από εκεί μια γνώμη. Το πρώτο μήνυμα που θα λάβεις ζητά promo. Το δεύτερο. το τρίτο, το τέταρτο το ίδιο και πάει λέγοντας. Έχεις δώσει καμιά εικοσαριά. Περιμένεις μια γνώμη, αλλά τίποτα. Λες έτυχε. Παρακολουθείς να δεις τις πωλήσεις σου και βλέπεις το απόλυτο 0 σε χρόνο dt γιατί δεν είσαι εταιρεία να τα χώσεις ούτε σε γραφίστες, ούτε σε διαφημιστές, ούτε σε μηχανές αναζήτησης, ούτε να την πουλήσεις τσάμπα για να τα αρπάξεις από αλλού. Πείτε μου εσείς με τι κουράγιο να αναβαθμίσεις μια τέτοια εφαρμογή. Με τι κουράγιο να φτιάξεις και την έκδοση για iPad. Οφείλεις όμως να διορθώσεις τυχόν λάθη τουλάχιστον για αυτούς που την αγοράσανε.
Για να μη σας κουράζω τα πράγματα είναι απλά. Οι πλειοψηφία των ελληνικών εφαρμογών γίνονται από 1, το πολύ 3 άτομα. Είτε γιατί πραγματικά το αγαπάνε είτε για να κάνουν μια αρπαχτή. Αυτό και στις 2 περιπτώσεις σημαίνει αναπόφευκτα περιορισμένες δυνατότητες. Από την άλλη έχεις μία αγορά των 100.000 περίπου Ελλήνων κατόχων iPhone απ' τους οποίους ζήτημα είναι το 10% να πληρώνει για εφαρμογές. Που καταλήγουμε; Μιζέρια και από τις 2 μεριές. Αυτό θα αλλάξει όταν εμφανιστούν σοβαρές εταιρείες στο χώρο που θα αφιερώσουν χρόνο και χρήμα. Αλλά όσο το target group είναι τόσο μικρό δεν πρόκειται να γίνει. Τι κάνουμε λοιπόν; Καλώς η κακώς μια καλή εφαρμογή φαίνεται από μακρυά. Άντε να την πατήσεις μία δύο φορές. Εμπιστευτείτε τους Έλληνες προγραμματιστές αν θέλετε να υπάρχουν εφαρμογές για την Ελλάδα. Υπάρχουν πολύ αξιόλογες δουλειές και εσείς είστε αυτοί που μπορείτε να τις αναδείξετε και να δώσετε ώθηση στον δημιουργό της να την στηρίξει και να φτιάξει ακόμη καλύτερες. Μην αγοράζετε εφαρμογές που από την περιγραφή και μόνο κάνουν μπαμ για μούφα, ή στην τελική δεν τις χρειάζεστε.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες