Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Γιατί γίνεται αυτό το πράγμα με τους Έλληνες Developer ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
214 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 07/07/2012 - 17:42

Δεν είναι πολλοί οι απατεώνες, ένας είναι, αυτή. Ουσιαστικά η τύπισσα φτιάχνει παιχνίδια με το κιλό χρησιμοποιόντας τη free έκδοση του GameSalad, και με ένα developer account τα σπρώχνει στο AppStore και ότι πιάσει, έπιασε....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   pantelisvl

pantelisvl

    iPH Addict

  • 824 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:pvlassis

Δημοσίευση 08/07/2012 - 21:10

βάλτε στη λίστα και το sport24.gr ποθ έκανε γύρω στα 3 ευρω

#198   zozos

zozos

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2012 - 12:00

Μα για πόσο ξεφτίλα μιλάμε ποια;;; (δεν θέλω να τους βάζω ολούς σε 1 σακί αλλά μόλις βρήκα άλλο 1 περιτρανο μουφα αρπαχτή απάτη απο κάποια "Vicky vaslliou" πως αναφέρεταικαι στο AppStore να διαφημίζει στις φωτο στα preview την παιχνιδαρα του αιώνα!


Και όταν το κατεβαζεις να παίξεις βλέπεις αυτό"



Και πες αυτοί που κανουν αυτάτα καραγκιοζιλικια είναι γτπ, η apple γιατί αφήνει τέτοιες εφαρμογές έλεος κλέφτες

Eντάξει και η δεύτερη εκδοχή του παιχνιδιού δεν είναι τόσο κακή σαν micromachines μοιάζει.
Εμένα μου αρέσει.

Τελευταία επεξεργασία από: zozos, 09/07/2012 - 12:00


#199   TEMBELATOR

TEMBELATOR

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2012 - 22:09

Ε όχι και micromachines... lol... Νομίζω την κύρια ευθύνη έχει η apple που δεν αποσύρει τις εφαρμογές αυτές... Eνημέρωσα για την απάτη εδώ και μήνες...

#200   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 05/08/2012 - 09:31

Διάβασα βλακείες και βλακείες, αλλά αυτός/αυτή που σύγκρινε το γιατρό και το ψωμί με τις εφαρμογές για ios έχει ξεχωριστή θέση στο τοπικ.
Και εις ανώτερα..

Μείνετε στη μιζέρια σας, πουλήστε καμιά σούβλα και κανα κοκορέτσι, άντε με το καλό και ikokoretsi για τα app store του εξωτερικού, αλλά τις ασυναρτησίες σας μην τις ποστάρετε εδώ γιατί πονάνε τα μάτια μας.
Φτάσαμε να δούμε να κατακρίνουν κ τα open source, δηλαδή για το θεό..


Open source και μαλακίες. Ευτυχώς υπήρχε ο Jobs και ο Gates και εδώ και 40 χρόνια υπάρχουν οι εταιρείες τους που ζουν και βασιλέουν.

Linux και ιστορίες. Οτιδήποτε open source είναι για πέταμα. Μπάσταρδο λογισιμικό χωρίς ίχνος έμπνευσης στο GUI. Όλα ίδια χάλια, τα καταλαβαίνεις από μακριά.

Φθηνιάρικα, φαίνονται όσο πραγματικα κοστίζουν. Τζάμπα.

Τώρα, αφου σας αρέσει τόόόόσο πολυ το open source, ξηλώστε απο παντού τα Windows και Macintosh και παίξτε με τον κύβο του KDE και την επιφάνεια εργασίας του '80 του Gnome. Σοβαρότητα να υπάρχει.

Και τέλος, το λογισμικό είναι πανάκριβο. Δεν παίρνεις αλβανό να σου καθαρίσει το χωράφι με 30€ για μια μέρα. Έπηξε ο τόπος με μαλακίες εφαρμογές από εταιρείες που ακολούθησαν την πιο τζάμπα λύση.

Όλες αυτές είναι στον πάτο. Δε μπορείς να τις ανακαλύψεις με τίποτα. Εμφανίστηκαν και εξαφανίστηκαν.

Τελευταία επεξεργασία από: larryf13, 05/08/2012 - 09:36


#201   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/08/2012 - 13:34

Open source και μαλακίες. Ευτυχώς υπήρχε ο Jobs και ο Gates και εδώ και 40 χρόνια υπάρχουν οι εταιρείες τους που ζουν και βασιλέουν.

Linux και ιστορίες. Οτιδήποτε open source είναι για πέταμα. Μπάσταρδο λογισιμικό χωρίς ίχνος έμπνευσης στο GUI. Όλα ίδια χάλια, τα καταλαβαίνεις από μακριά.

Φθηνιάρικα, φαίνονται όσο πραγματικα κοστίζουν. Τζάμπα.

Τώρα, αφου σας αρέσει τόόόόσο πολυ το open source, ξηλώστε απο παντού τα Windows και Macintosh και παίξτε με τον κύβο του KDE και την επιφάνεια εργασίας του '80 του Gnome. Σοβαρότητα να υπάρχει.

Και τέλος, το λογισμικό είναι πανάκριβο. Δεν παίρνεις αλβανό να σου καθαρίσει το χωράφι με 30€ για μια μέρα. Έπηξε ο τόπος με μαλακίες εφαρμογές από εταιρείες που ακολούθησαν την πιο τζάμπα λύση.

Όλες αυτές είναι στον πάτο. Δε μπορείς να τις ανακαλύψεις με τίποτα. Εμφανίστηκαν και εξαφανίστηκαν.

Αλλη μια φορα γιατι δεν καταλαβα λεξη...

#202   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1.098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 23/08/2012 - 18:43

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο που άνοιξε το topic! Τα έχω πει και εγώ άπειρες φορές! Όλες τις εφαρμογές μου τις έχω αγορασμένες! Αρκέτες είναι ελληνικές! Κάποιες από αυτές, ίσως αρκετές είναι υπερτιμολογημένες! Άλλες είτε έχουν bugs είτε δεν λειτουργούν καθόλου!

Όντως....αυτοί είμαστε όπως είπε και ένας άλλος φίλος!

#203   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 09/11/2012 - 14:26

Εχουμε μια μεγάλη επιστροφή !
Το trafficGR επέστρεψε ξανά στο AppStore μετα απο 2 χρόνια που ειχε αποσυρθεί με νέο developer.

#204   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 11/12/2012 - 18:14

http://www.iphonehel...re-μοιράζονται/

#205   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 11/12/2012 - 18:18

Απόλυτα λογικό. Καλή δουλειά με σχεδιασμό κτλ κάνουν μόνο μεγάλες εταιρίες και γι αυτό τις προτιμάμαι... ΤΟ αν κάνει κάποιος κάτι τελείως μόνος του χωρίς να έχει κάνει τη σωστή δουλειά που πρέπει χωρίς σχεδιασμό.. χωρίς σωστή προώθηση και μάρκετινγκ και με ξεχασμένες υποχρεώσεις (βλέπε το συσγκεκριμένο τοπικ) και νομίζει τον εαυτό του developer ok...

#206   itaxionline

itaxionline

    iPH Enthousiast

  • 372 μηνύματα
  • Twitter:@iTaxi_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 11/12/2012 - 18:28

Ό τι και αν κάνω η Ελλάδα με πληγώνει,μασκαρά Γκρέκο μασκαρά..............τρόμπα,φιγούρα,σαχλαμάρα και άρπα κόλα ΜΑΣΚΑΡΑ ΓΚΡΕΚΟ ΜΑΣΚΑΡΑ.........

#207   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2012 - 20:05

Απόλυτα λογικό. Καλή δουλειά με σχεδιασμό κτλ κάνουν μόνο μεγάλες εταιρίες και γι αυτό τις προτιμάμαι... ΤΟ αν κάνει κάποιος κάτι τελείως μόνος του χωρίς να έχει κάνει τη σωστή δουλειά που πρέπει χωρίς σχεδιασμό.. χωρίς σωστή προώθηση και μάρκετινγκ και με ξεχασμένες υποχρεώσεις (βλέπε το συσγκεκριμένο τοπικ) και νομίζει τον εαυτό του developer ok...


Δηλαδή developer είναι αυτός που ξέρει να σχεδιάζει γραφικά, και ξέρει να προωθεί και να κάνει σωστό marketing? Δε νομίζω Τάκη....
Το οτι οι ελληνικές εφαρμογές, επειδή συνήθως αποτελούν ατομικές προσπάθειες και δεν είναι απο σοβαρές εταιρείες, υστερούν σε εμφάνιση ή σωστό marketing είναι άλλο θέμα....και σίγουρα δεν είναι υπεύθυνος ο developer γι'αυτό!

Όσο για την έρευνα παραπάνω τη θεωρώ τελείως υποκειμενική...εγώ πχ δεν έχω δώσει λεφτά για παιχνίδια, αλλά πληρώνω για εφαρμογές που μου φαίνονται χρήσιμες! Σε κάθε χώρα τα αποτελέσματα θα είναι διαφορετικά. Συμφωνώ όμως οτι πάντα τα περισσότερα κέρδη θα τα έχουν κραυγαλέες εφαρμογές / παιχνίδια απο σοβαρές εταιρείες γιατί εκει υπάρχει το σωστό marketing και η "φήμη".

#208   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 11/12/2012 - 20:11

Δηλαδή developer είναι αυτός που ξέρει να σχεδιάζει γραφικά, και ξέρει να προωθεί και να κάνει σωστό marketing? Δε νομίζω Τάκη....
Το οτι οι ελληνικές εφαρμογές, επειδή συνήθως αποτελούν ατομικές προσπάθειες και δεν είναι απο σοβαρές εταιρείες, υστερούν σε εμφάνιση ή σωστό marketing είναι άλλο θέμα....και σίγουρα δεν είναι υπεύθυνος ο developer γι'αυτό!

Όσο για την έρευνα παραπάνω τη θεωρώ τελείως υποκειμενική...εγώ πχ δεν έχω δώσει λεφτά για παιχνίδια, αλλά πληρώνω για εφαρμογές που μου φαίνονται χρήσιμες! Σε κάθε χώρα τα αποτελέσματα θα είναι διαφορετικά. Συμφωνώ όμως οτι πάντα τα περισσότερα κέρδη θα τα έχουν κραυγαλέες εφαρμογές / παιχνίδια απο σοβαρές εταιρείες γιατί εκει υπάρχει το σωστό marketing και η "φήμη".


Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό.. Ότι θα πρέπει να ξέρει να σχεδιάζει γραφικά κτλ. .Απλά αν κάποιος θέλει να κάνει μια καλή δουλειά και να έχει όλο το πακέτο θα πρέπει η εφαρμογή να κοιτάει και εκεί.. στο σχεδιασμό, γραφικά προώθηση κτλ..
Τουλάχιστον αφού υστερεί κάποιος σε αυτά ας κοιτάξει να καλύψει κάποιες τρύπες σε εφαρμογές που υπάρχουν και να μην πάει να ανταγωνιστεί μια ολόιδια εφαρμογή που ήδη υπάρχει από κάποιον άλλον - μια μεγάλη εταιρία.
Και το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει είναι να την υποστηρίζει (να μην τάζει updates με νέες λειτουργίες - που το γράφει ακόμα και στην περιγραφή στο appstore και τελικά την παρατάει) ή βγάζει μια βλακεία μόνο για να την πατήσει κάποιος.

#209   iKostis

iKostis

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2012 - 20:19

Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό.. Ότι θα πρέπει να ξέρει να σχεδιάζει γραφικά κτλ. .Απλά αν κάποιος θέλει να κάνει μια καλή δουλειά και να έχει όλο το πακέτο θα πρέπει η εφαρμογή να κοιτάει και εκεί.. στο σχεδιασμό, γραφικά προώθηση κτλ..
Τουλάχιστον αφού υστερεί κάποιος σε αυτά ας κοιτάξει να καλύψει κάποιες τρύπες σε εφαρμογές που υπάρχουν και να μην πάει να ανταγωνιστεί μια ολόιδια εφαρμογή που ήδη υπάρχει από κάποιον άλλον - μια μεγάλη εταιρία.
Και το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει είναι να την υποστηρίζει (να μην τάζει updates με νέες λειτουργίες - που το γράφει ακόμα και στην περιγραφή στο appstore και τελικά την παρατάει) ή βγάζει μια βλακεία μόνο για να την πατήσει κάποιος.


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Σίγουρα όταν ετοιμάζεις μια εφαρμογή πρέπει να 'ναι καλοσχεδιασμένη και εμφανισιακά αλλά και λειτουργικά! Απλά μη ξεχνάς οτι επειδή πολλοι προγραμματιστές δε βρίσκουμε δουλειά πλεόν, ασχολείται ο καθένας μόνος του...φτιάχνει κάτι είτε για ένα έξτρα χαρτζιλικι αν είναι καλή η εφαρμογή, είτε απλά για να εμπλουτίσει το portfolio του. Και ακριβώς επειδή είναι ατομική δουλειά, όταν αυξηθούν οι υποχρεώσεις γύρω σου ξεχνάς και τα updates και όλα τ' αλλα (πολύ κακώς)!

#210   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 12/12/2012 - 17:05

Επαναλαμβάνομαι... Αλλά δεν πειράζει. Το έχω ξαναπεί, δεν είναι θέμα των ΕΛΛΗΝΩΝ developers αλλά γενικά των indie developers (στους οποίους ανήκω κ εγώ) ανά τον κόσμο. Ό,τι λέμε στην Ελλάδα λένε κ στο εξωτερικό. Συγκεκριμένα επειδή έχω επαφές κυρίως με αγγλους κ γάλλους προγραμματιστές τα ίδια ακούω κ εκεί να λένε. Ότι δηλαδή "δεν δίνω λεφτά στους δικούς μας γιατί είναι σκαρτοι, απατεώνες, αρπακολατζίδες κλπ"...... Αυτό που ισχύει στην πραγματικότητα είναι ότι συγκρίνουμε τους μικρού με τους μεγάλους. Όταν έχεις να συναγωνιστείς κολοσσούς το δικό μου παιχνίδι μπροστά στα δικά τους φαίνεται μάπα! Γιατί ΔΕΝ έχω λεφτά για γραφίστα, ΔΕΝ έχω λεφτά για μουσική επένδυση, ΔΕΝ έχω λεφτά για επικοινωνιολόγο κ διαφήμιση ώστε να με μάθουνε κλπ κλπ κλπ... Συνεπώς όπως κ να'χει ΠΑΝΤΑ εμείς είμαστε χειρότεροι. Αυτό που συνεχώς λέει ο Άλεξ είναι ότι "δεν με ενδιαφέρει σαν καταναλωτής εαν αυτό που πουλάς είναι -έτσι- κ δεν ενδιαφέρομαι για τις δικαιολογίες σου ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ"!!! Κ εδώ -όσο κ αν μπορεί να εκπλαγεί- συμφωνώ μαζί του. Φτιάχνω κάτι με ό,τι μέσα έχω, το διαθέτω με αντίτιμο κ εφόσον δεν αρέσει στον κόσμο ας με κράξει κ ας μου τα χώσει. Απολύτως λογικό κ σωστό! Όμως, διαφωνώ σε κάτι άλλο. Είναι απαράδεκτο να κρίνεις τόσο επιθετικά μια εφαρμογή η οποία διαθέτει άσχημα γραφικα, ui, ήχο τα πάντα κ διατίθεται ΔΩΡΕΑΝ! Εγώ εκεί σκαλώνω. Υπάρχουν πολλοί ερασιτέχνες που είτε από μεράκι είτε επειδή θέλουν να δουν αν αξίζει να ασχοληθούν παραπάνω με το αντικείμενο κ επενδύσουν σε αυτό. Με τον τρόπο αυτό ο ερασιτέχνης απογοητεύεται κ δεν συνεχίζει. Υπάρχουν τετοια παραδείγματα αρκετά στη χώρα μας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες