Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Γιατί γίνεται αυτό το πράγμα με τους Έλληνες Developer ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
214 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   IakwvouChris

IakwvouChris

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2012 - 22:39

Θα μου επιτρέψεις να απαντήσω στο πιο πάνω:

1. Η εφαρμογή αναβαθμίστηκε στην έκδοση 3 και λόγω χρήσης ορισμένων νέων frameworks απαιτεί πλέον ios 4. Το 3g έχει τελευταία έκδοση την 4.2.1. Αν δεν θέλεις εσύ να αναβαθμίσεις το λειτουργικό του κινητού σου, δεν νομίζω οτι ευθύνομαι εγώ. Επισης η πλειονότητα των εφαρμογών του appstore λειτουργεί σε ios4 ή νεότερο...


To ίδιο θα λεγες φαντάζομαι και με όσους έχουν iphone2g. Αυτό που είπα είναι πως δεν ενημέρωσες από πριν για τη διακοπή υποστήριξης του ios3. Όταν δίνεις ένα τέτοιο ποσό για εφαρμογή έχω το δικαίωμα νομίζω να γνωρίζω αν σε 1 βδομάδα κοπεί η υποστήριξη ή όχι.


2. Το barcode scanning κόστιζε 0.79 την εποχή που η εφαρμογή κόστιζε 7.99. Αποφάσισα να το αφαιρέσω σαν in app purchase και να μπει σαν στάνταρ λειτουργεία στην εφαρμογή



Αφαιρέθηκε από in app purchase... προστέθηκε στη βασική λειτουργία της εφαρμογής η οποία από 7.99 πήγε 10... Κατανοητό.... :huh:

3. To γεγονός οτι η εφαρμογή ανανεώνεται συνέχεια και αναβαθμίζεται, προφανώς δεν ενδιαφέρει κανέναν. Το οτι κανείς δεν ξαναπληρώνει γι αυτό επίσης δεν ενδιαφέρει κανέναν....

Αυτά από μένα.


Ε όχι! Δηλαδή φτάσαμε να επιβραβέβουμε το αυτονόητο...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/05/2012 - 00:03

Θα παραθέσω την γνώμη μου, ως προγραμματιστής, χωρίς να θέλω να θίξω κανένα συνάδελφο, και φυσικά κανένα καταναλωτή:

Ο προγραμματιστής θα πρέπει να έχει ως μοναδικό σκοπό τον καταναλωτή. Αυτός θα αγοράσει το προϊόν του και αυτός θα το διαφημίσει. Μπορεί μια εφαμοργή να έχει μικροπροβλήματα ... αυτά δυστυχώς είναι μέρος του κύκλου ανάπτυξης ενός προγράμματος .. και θα πρέπει να διορθωθούν. Με λίγα λόγια, ο προγραμματιστής ζει για τον καταναλωτή. Όσο καλή ιδέα και αν έχω, αν ο καταναλωτής δεν μείνει ευχαριστημένος... θα πεθάνει.

Από την άλλη, ο καταναλωτής οφείλει να ενημερώνει τον προγραμματιστή για τα όποια προβλήματα έχει με την εφαρμογή του. Θα πρέπει να είναι υπομονετικός, και μερικές φορές ανεκτικός.

Αναφέρατε πολύ το πρόβλημα της χρηματοδότησης, και ειλικρινά είναι ένα μεγάλο αγκάθι. Καμία εφαρμογή δεν αναπτύσσεται σε διάστημα μερικών ωρών ούτε καν ημερών. Αν ο προγραμματιστής είναι ένα άτομο και όχι εταιρία, θα αναγκαστεί να περιορίσει τα έξοδά του, ώστε να βγάλει μια πρώτη έκδοση της εφαρμογή του, και στη συνέχεια να κάνει τις απαραίτητες βελτιώσεις. Μην κρίνεται μια εφαρμογή από την πρώτη έκδοση της, επικοινωνήστε με τον προγραμματιστή πρώτα, ενημερωθείτε για τα μελλοντικά του σχέδια, και μετά κρίνεται την εφαρμογή του.

Σίγουρα υπάρχουν οι εξαιρέσεις, αλλά επειδή αυτές κάνουν τον κανόνα, έχετε πίστη στους Έλληνες προγραμματιστές.

#48   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/05/2012 - 00:23

λοιπον ,θα σου δωσω εγω μια ιδεα για app. θα φτιαξεις μια εφρμογη που να λεει ποιοι developers εχουν φτιαξει ποες εφαρμογες και αν αποσυρθηκαν,αυτες αν τις μετονομασαν,ποια εφαρμογη ειναι ιδια με ποια απλα αλλαζει το ονομα,και θα αφηνεις τον κοσμο να σχολιαζει για το ποιες συντηρουνται αξιζουν κτλ,και ποιες και ποιους developers να αποφευγουν




το 3, αναφερεται σε εφαρμογη που πληρωθηκε 10+ ευρω :huh: δηλ αν την πηραν το λιγοτερο 1000 ατομα 1000 x 10 = 10.000 απο μια εφαρμογη :huh: και παρουσιαζεις ως δωρεα το οτι αναβαθμιζεται συνεχεια και κανεις δεν ξαναπληρωνει τπτ :huh: καλη φαση,τυχεροι οι αγοραστες


Καταρχάς από τα 10000 που υποθέτεις οτι πήρε, αφαίρεσε την προμήθεια της Apple και μετά την εφορία και το ΤΕΒΕ και ξαναβγάλε τα ποσά.
Εν συνεχεία, να σου πω εγώ μια εφαρμογή που κοστίζει 1600 Ευρώ και όμως πληρώνεις για κάθε νέα έκδοση της, π.χ. το Photoshop...


To ίδιο θα λεγες φαντάζομαι και με όσους έχουν iphone2g. Αυτό που είπα είναι πως δεν ενημέρωσες από πριν για τη διακοπή υποστήριξης του ios3. Όταν δίνεις ένα τέτοιο ποσό για εφαρμογή έχω το δικαίωμα νομίζω να γνωρίζω αν σε 1 βδομάδα κοπεί η υποστήριξη ή όχι.


Συγνώμη δηλαδή, αλλά αυτό τώρα είναι σοβαρό επιχείρημα να σου απαντήσω?
Δηλαδή φταίω εγώ που δεν έβγαλε η Apple υποστήριξη για το ioS 4 σε 2g και όχι η Apple?
Επίσης πόσες εφαρμογές που υπάρχουν αυτήν την στιγμή στο AppStore λειτουργούν με iOS 3?

Αφαιρέθηκε από in app purchase... προστέθηκε στη βασική λειτουργία της εφαρμογής η οποία από 7.99 πήγε 10... Κατανοητό.... :huh:

Ε όχι! Δηλαδή φτάσαμε να επιβραβέβουμε το αυτονόητο...


Αυτονόητο δεν είναι τίποτα. Οι αναβαθμίσεις δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι αυτονόητες, όταν σχεδόν για όλα τα προγράμματα πληρώνεις για τις αναβαθμίσεις?
Επειδή έτσι έκρινε η Apple? Εγώ προσωπικά διαφωνώ στο μοντέλο αυτό, αλλά αφού δεν υπάρχει άλλη επιλογή συνεχίζουμε στο ίδιο μοτίβο.

Οσο για την τιμή της εφαρμογής να το ξαναπώ, γιατί βλέπω δεν το καταλαβαίνετε.
Εγώ τόσο εκτιμώ την δουλειά μου, τόσο την κοστολογώ και τόσο την προσφέρω. Μπορώ επίσης να αλλάζω την τιμή της ανά διαστήματα όπως κρίνω.

Σας υποχρέωσα να αγοράσετε την εφαρμογή?
Σας ξεγέλασα με πράγματα που θα έκανε και δεν κάνει?
Εχει η εφαρμογή δυσλειτουργείες και δεν κάνει αυτά που αναφέρω οτι κάνει?
Δεν παρέχει ενημερώσεις?

Με ενοχλεί αφάντασα που ορισμένοι τσουβαλιάζουν αμέσως ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες developers, ενώ οι ξένοι είναι όλοι ΦΟΒΕΡΟΙ και ΆΨΟΓΟΙ.
Δεν λέω πως δεν υπάρχουν κακοί Έλληνες προγραμματιστές και αρπαχτές, αλλά δεν γίνεται συνέχει να τσουβαλιάζονται όλοι.

Δηλαδή to iamRich τα blacklist και άλλα χιλιάδες προγράμματα που ήταν απάτη, τα κάναν Έλληνες προγραμματιστές?

Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί. Στο χέρι των καταναλωτών είναι να απομονόσουν όσου θεωρούν ότι δεν είναι καλοί και να μην τους προτιμούν.
Θεωρείται οτι η Χ εφαρμογή είναι κακή ή ο προγραμματιστής δεν έκανε αυτά που έπρεπε βγείτε και πείτε για τον συγκεκριμένο και μην τσουβαλιάζετε.

Πάρα πολοί είστε πρώτοι στην κριτική, αλλά και λίγο αυτοκριτική δεν βλάπτει, ιδίως όταν πολλοί Έλληνες χρήστες έχουν τα κινητά JB για να βάζουν σπασμένες εφαρμογές...

Τελευταία επεξεργασία από: Lefteris23, 06/05/2012 - 00:27


#49   freedoom

freedoom

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Twitter:@lefpol
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:freedoom1013

Δημοσίευση 06/05/2012 - 00:29

Από την άλλη έχεις μία αγορά των 100.000 περίπου Ελλήνων κατόχων iPhone απ' τους οποίους ζήτημα είναι το 10% να πληρώνει για εφαρμογές. Που καταλήγουμε; Μιζέρια και από τις 2 μεριές.

Αυτήν ακριβώς την άποψη, τη διάβασα και τις προάλλες σε ένα forum της BMW, σχετικά με την after sales και after εγγύησης πολιτική της BMW σε ελαττωματικά ανταλλακτικά, προβλήματα του αυτοκινήτου κτλ. Αντιπαραβαλλόταν η αγορά της Αμερικής πχ, όπου εκεί το καταναλωτικό κοινό το έχουν στα ώπα ώπα γιατί τρέμουν μια αρνητική γνώμη από αυτούς, μιας και σαν αγορά είναι τεράστια.

Δεν μπορούμε κάθε φορά να λέμε ότι αυτό είναι το πρόβλημα. Το μικρό μας μέγεθος σαν χώρα. Τους αριθμούς τους ξέρουμε από πριν. Θες η εφαρμογή να πετύχει στον ελληνικό χώρο; Ασχολήσου με μια πρωτότυπη ιδέα. Και μην την εγκαταλείπεις. Θες η εφαρμογή να πετύχει γενικά; Κάνε τη διεθνή με υποστήριξη και άλλων γλωσσών σαν το Clockwork Brain πχ.

Οι αρπαχτές καλό είναι να τιμωρούνται και με την κριτική που τους αρμόζει και με το να τις αποφεύγουμε. Στο χέρι μας είναι.

Υ.Γ.1: Κάπου αναφέρθηκε η εφαρμογή Led Machines. Ο developer είχε ποστάρει σχετικά πρόσφατα στο forum ότι ασχολείται εκτενώς με το διδακτορικό του, γι' αυτό έχει χαθεί και ότι ετοιμάζει ταυτόχρονα και κάτι καινούριο, αν θυμάμαι καλά.

Υ.Γ.2: Δείτε και αυτό το παράδειγμα. Είναι ιδιαίτερα πετυχημένο παιχνίδι, αλλά έκανε να ανανεωθεί έναν ολόκληρο χρόνο!! Και η ανανέωση μετά από τόσο καιρό ήταν μία μόνο πίστα!!!

#50   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 06/05/2012 - 00:33

Θα παραθέσω την γνώμη μου, ως προγραμματιστής, χωρίς να θέλω να θίξω κανένα συνάδελφο, και φυσικά κανένα καταναλωτή:

Ο προγραμματιστής θα πρέπει να έχει ως μοναδικό σκοπό τον καταναλωτή. Αυτός θα αγοράσει το προϊόν του και αυτός θα το διαφημίσει. Μπορεί μια εφαμοργή να έχει μικροπροβλήματα ... αυτά δυστυχώς είναι μέρος του κύκλου ανάπτυξης ενός προγράμματος .. και θα πρέπει να διορθωθούν. Με λίγα λόγια, ο προγραμματιστής ζει για τον καταναλωτή. Όσο καλή ιδέα και αν έχω, αν ο καταναλωτής δεν μείνει ευχαριστημένος... θα πεθάνει.

Από την άλλη, ο καταναλωτής οφείλει να ενημερώνει τον προγραμματιστή για τα όποια προβλήματα έχει με την εφαρμογή του. Θα πρέπει να είναι υπομονετικός, και μερικές φορές ανεκτικός.

Αναφέρατε πολύ το πρόβλημα της χρηματοδότησης, και ειλικρινά είναι ένα μεγάλο αγκάθι. Καμία εφαρμογή δεν αναπτύσσεται σε διάστημα μερικών ωρών ούτε καν ημερών. Αν ο προγραμματιστής είναι ένα άτομο και όχι εταιρία, θα αναγκαστεί να περιορίσει τα έξοδά του, ώστε να βγάλει μια πρώτη έκδοση της εφαρμογή του, και στη συνέχεια να κάνει τις απαραίτητες βελτιώσεις. Μην κρίνεται μια εφαρμογή από την πρώτη έκδοση της, επικοινωνήστε με τον προγραμματιστή πρώτα, ενημερωθείτε για τα μελλοντικά του σχέδια, και μετά κρίνεται την εφαρμογή του.

Σίγουρα υπάρχουν οι εξαιρέσεις, αλλά επειδή αυτές κάνουν τον κανόνα, έχετε πίστη στους Έλληνες προγραμματιστές.


Συμφωνω πολυ με αυτα που λες... Και πραγματι ετσι ειναι.. Ειπες σωστα πραγματα που ισχυουν στην αγορα αυτη.. Οχι σαν μερικους ασχετους που λεγανε ελατε στη θεση μας και τετοια γελοία πράγματα..

Εγω ειμαι απο τους λιγους μαλλον που ενημερωνουν τους developers αλλά και τους αλλους που θελουν να αγορασουν την εφαρμογη.. Αλλα παρολα αυτα δεν εχει νοημα αυτο γιατι ποτε δεν εχει βγει κατι.. Δυστηχως μαλλον ειναι η νοοτροπια του Ελληνα οπως ειπαν κι αλλοι..

#51   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/05/2012 - 00:37

Οσο για την τιμή της εφαρμογής να το ξαναπώ, γιατί βλέπω δεν το καταλαβαίνετε.
Εγώ τόσο εκτιμώ την δουλειά μου, τόσο την κοστολογώ και τόσο την προσφέρω. Μπορώ επίσης να αλλάζω την τιμή της ανά διαστήματα όπως κρίνω.

Σας υποχρέωσα να αγοράσετε την εφαρμογή?
Σας ξεγέλασα με πράγματα που θα έκανε και δεν κάνει?
Εχει η εφαρμογή δυσλειτουργείες και δεν κάνει αυτά που αναφέρω οτι κάνει?
Δεν παρέχει ενημερώσεις?

Με ενοχλεί αφάντασα που ορισμένοι τσουβαλιάζουν αμέσως ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες developers, ενώ οι ξένοι είναι όλοι ΦΟΒΕΡΟΙ και ΆΨΟΓΟΙ.
Δεν λέω πως δεν υπάρχουν κακοί Έλληνες προγραμματιστές και αρπαχτές, αλλά δεν γίνεται συνέχει να τσουβαλιάζονται όλοι.


Να προσθέσω στα παραπάνω ότι υπάρχουν χρήστες που θεωρούν τα 0.79 ευρώ ή ακόμη και τα 1.59 ευρώ πολλά, τη στιγμή που ένας καφέ έχει το λιγότερο 1.5 ευρώ. Νομίζω ότι πρέπει όλοι να αναθεωρήσουμε τι είναι φθηνό και τι ακριβό

#52   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 06/05/2012 - 00:42

Να προσθέσω στα παραπάνω ότι υπάρχουν χρήστες που θεωρούν τα 0.79 ευρώ ή ακόμη και τα 1.59 ευρώ πολλά, τη στιγμή που ένας καφέ έχει το λιγότερο 1.5 ευρώ. Νομίζω ότι πρέπει όλοι να αναθεωρήσουμε τι είναι φθηνό και τι ακριβό


Άσε αυτο για άλλο τοπικ.. Μην βγουμε εκτος.. Η τιμη ειναι αναλογης της εφαρμογης. Για την isouvla πχ τα 0,79 ειναι παρα πολλα.. Για τα farmakeia ειναι καλα.. Οπως και για ενα προγραμμα πλοηγησης 50-60 ευρω τα θεωρω επισης καλα.



Πως ομως να χτυπησουμε την πειρατεια και να δινουμε λεφτα για τις εφαρμογες Ελληνων όταν μας κοροιδευουν και γινονται αυτα που γραφουμε; Καποιοι απο αυτους ειναι που μας σπρωχνουν στο installous και μετα φωναζουν οι ηλιθιοι

#53   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/05/2012 - 00:46

Εγω ειμαι απο τους λιγους μαλλον που ενημερωνουν τους developers αλλά και τους αλλους που θελουν να αγορασουν την εφαρμογη.. Αλλα παρολα αυτα δεν εχει νοημα αυτο γιατι ποτε δεν εχει βγει κατι.. Δυστηχως μαλλον ειναι η νοοτροπια του Ελληνα οπως ειπαν κι αλλοι..


Θα σε διορθώσω... φταίει η νοοτροπία μερικών Ελλήνων. Χαίρομαι που ενημερώνεις τους προγραμματιστές. Αν κάποιοι δεν απαντούν, δώστους λίγο χρόνο.
Αυτό που πρέπει να κατανοήσετε είναι ότι μπορείτε να απαιτήσετε μια εφαρμογή να γίνει καλύτερη. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν προγραμματιστές που θα αδιαφορήσουν στα σχόλιά σας, όμως οι περισσότεροι δε θα το κάνουν!!

Για να βελτιώσω μια εφαμοργή μου θα πρέπει να γνωρίζω τα μειονεκτήματά της.. και ο μόνος που μπορεί να μου τα δείξει είστε εσείς, οι καταναλωτές. Αν εσείς αδιαφορήσετε, θα αδιαφορήσω και εγώ, όχι από εκδίκηση, αλλά επειδή θα νομίζω ότι όλα είναι καλά.

Πως ομως να χτυπησουμε την πειρατεια και να δινουμε λεφτα για τις εφαρμογες Ελληνων όταν μας κοροιδευουν και γινονται αυτα που γραφουμε; Καποιοι απο αυτους ειναι που μας σπρωχνουν στο installous και μετα φωναζουν οι ηλιθιοι


Σέβομαι την παρατήρησή σου, και προτείνω το εξής:
Χρησιμοποίησε το installous για να ελέγξεις την εφαρμογή. Αν σου αρέσει, αγόρασέ την.

#54   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 06/05/2012 - 00:47

Θα σε διορθώσω... φταίει η νοοτροπία μερικών Ελλήνων. Χαίρομαι που ενημερώνεις τους προγραμματιστές. Αν κάποιοι δεν απαντούν, δώστους λίγο χρόνο.
Αυτό που πρέπει να κατανοήσετε είναι ότι μπορείτε να απαιτήσετε μια εφαρμογή να γίνει καλύτερη. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν προγραμματιστές που θα αδιαφορήσουν στα σχόλιά σας, όμως οι περισσότεροι δε θα το κάνουν!!

Για να βελτιώσω μια εφαμοργή μου θα πρέπει να γνωρίζω τα μειονεκτήματά της.. και ο μόνος που μπορεί να μου τα δείξει είστε εσείς, οι καταναλωτές. Αν εσείς αδιαφορήσετε, θα αδιαφορήσω και εγώ, όχι από εκδίκηση, αλλά επειδή θα νομίζω ότι όλα είναι καλά.


Απο την εμπειρια μου το 80% των Ελληνων developers στο app store βγαζουν μια εφαρμογη.. Κοιτανε να αρπαξουν γρηγορα οσα περισσοτερα μπορουν και μετα αντε γεια σας.. Παρα πολυ λιγοι ειναι αυτοι που θα ασχοληθουν και ειμαι απολυτα σιγουρος γι αυτα που λεω

#55   playcompass

playcompass

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Twitter:@playcompass
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/05/2012 - 00:54

Πολλά από αυτά που λέτε εκ προοιμίου δεν ευσταθούν.

Μια εφαρμογή που απευθύνεται στο ελληνικό κοινό είναι σχεδόν αδύνατο να επιφέρει κέρδος σε αυτόν που την αναπτύσσει. Αυτό συμβαίνει λόγω περιορισμένου αριθμού αγοραστών και κατα συνέπεια πωλήσεων.

#56   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 06/05/2012 - 00:57

Πολλά από αυτά που λέτε εκ προοιμίου δεν ευσταθούν.

Μια εφαρμογή που απευθύνεται στο ελληνικό κοινό είναι σχεδόν αδύνατο να επιφέρει κέρδος σε αυτόν που την αναπτύσσει. Αυτό συμβαίνει λόγω περιορισμένου αριθμού αγοραστών και κατα συνέπεια πωλήσεων.


Το να απευθυνεται μια εφαρμογη σε ολους παγκοσμια αλλα να ειναι απο Ελληνα developer?? και νομιζω κανεις λαθος. Η εφαρμογη farmakeia πχ που απευθυνεται σε Ελληνες πιστευεις δεν εχει κερδος;

Και περα απο αυτα . Ολα αυτα θα πρεπει καποιος να τα σκεφτει απο πριν και οχι να το κανει και οποιους μ...ες πιασει..

#57   illusionist

illusionist

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/05/2012 - 00:58

Πολλά από αυτά που λέτε εκ προοιμίου δεν ευσταθούν.

Μια εφαρμογή που απευθύνεται στο ελληνικό κοινό είναι σχεδόν αδύνατο να επιφέρει κέρδος σε αυτόν που την αναπτύσσει. Αυτό συμβαίνει λόγω περιορισμένου αριθμού αγοραστών και κατα συνέπεια πωλήσεων.


μην το λες.αν η εφαρμογη εχει 10 και 15 ευρω ολα γινονται.το ιδιο και για καποιες 0,79 που τοσο παιζει να του στοιχησε να την φτιαξει κιολας.και κανεις δεν το κανει για την ψυχη της μανας του.αυτο ελειπε να μας πουν οτι μπαινουν και μεσα αλλα παρολα αυτα για ιδεολογικους λογους συνεχιζουν.εχει μια χαρα ψωμακι το θεμα

Τελευταία επεξεργασία από: illusionist, 06/05/2012 - 01:00


#58   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/05/2012 - 01:00

Το να απευθυνεται μια εφαρμογη σε ολους παγκοσμια αλλα να ειναι απο Ελληνα developer?? και νομιζω κανεις λαθος. Η εφαρμογη farmakeia πχ που απευθυνεται σε Ελληνες πιστευεις δεν εχει κερδος;

Και περα απο αυτα . Ολα αυτα θα πρεπει καποιος να τα σκεφτει απο πριν και οχι να το κανει και οποιους μ...ες πιασει..


Κέρδος έχει, αλλά πολύ μικρότερο από αυτά που μερικοί φαντάζονται.
Πόσα λεφτά νομίζετε οτι βγάζει η εφαρμογή την ημέρα που είναι νούμερο 1 στο Ελληνικό App Store ?

Και προσέξτε μιλάμε για την νούμερο 1, που οι περισσότερες εφαρμογές φτάνουν στο νούμερο 1 για 1 ημέρα και μετά κατρακυλάνε...

Και μιλάω για την νούμερο 1 σε έσοδα όχι σε πωλήσεις (κομμάτια).
Γιατί αυτές με τις πωλήσεις έχουν λιγότερα έσοδα από αυτές που είναι νούμερο 1 σε εισπράξεις, λόγο διαφοράς τιμής.

Τελευταία επεξεργασία από: Lefteris23, 06/05/2012 - 01:04


#59   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 06/05/2012 - 01:07

Κέρδος έχει, αλλά πολύ μικρότερο από αυτά που μερικοί φαντάζονται.
Πόσα λεφτά νομίζετε οτι βγάζει η εφαρμογή την ημέρα που είναι νούμερο 1 στο Ελληνικό App Store ?

Και πρόσεξτε μιλάμε για την νούμερο 1, που οι περισσότερες εφαρμογές φτάνουν στο νούμερο 1 για 1 ημέρα και μετά κατρακυλάνε...


Μα δεν φανταζομαστε για εκατομμυρια κερδη. Ολα αυτα ειναι γνωστα.αν δεν εισαι αξιος να κανεις αυτη τη δουλεια παρατα τα (δεν το λεω προσωπικα για σενα) Εγω πιστευω εχει καλο κερδος παντως (ας μας πει αν το διαβασει ποτε) και δεν εχει σημασια μονο το νουμερο 1 . Υπαρχουν παρα πολλες εφαρμογες που ειναι για παρα πολλες εβδομαδες στις 15 πρωτες του ελληνικου app store και φυσικα απο τις λιγες ελληνικες ειναι η farmakeia.. Οι αλλες δεν καταφερνουν καν.. Οποτε κυριαρχουν οι ξενες γνωστες (angry birds, cut the rope, tune in radio pro, citi navv κτλ κτλ)

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 06/05/2012 - 01:08


#60   playcompass

playcompass

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Twitter:@playcompass
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/05/2012 - 01:10

Το να απευθυνεται μια εφαρμογη σε ολους παγκοσμια αλλα να ειναι απο Ελληνα developer?? και νομιζω κανεις λαθος. Η εφαρμογη farmakeia πχ που απευθυνεται σε Ελληνες πιστευεις δεν εχει κερδος;

Και περα απο αυτα . Ολα αυτα θα πρεπει καποιος να τα σκεφτει απο πριν και οχι να το κανει και οποιους μ...ες πιασει..


Μια εφαρμογή που απευθύνεται σε όλον τον κόσμο προφανώς και μπορεί να είναι κερδοφόρα. Θεωρώ πως σε αυτό το τόπικ περισσότερο απασχολούν οι εφαρμογές για Ελλάδα, έτσι πως διατυπώνονται οι απόψεις. Ίσως μονοψήφιος αριθμός εφαρμογών για Ελλάδα να επιφέρει αξιοσημείωτο κέρδος στους developers.

Πολλοί πιστεύουν πως το App Store είναι η γη της επαγγελίας γι' αυτό συμβαίνουν όλα αυτά τα φαινόμενα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες