Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σύγκριση των διαφημίσεων για το iPhone 4S και Galaxy S III


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/05/2012 - 10:53


Η Samsung ανακοίνωσε χθες το Galaxy S III, ένα smartphone με οθόνη 4.8 ιντσών και επεξεργαστή τεσσάρων πυρήνων που αναμένεται να αποτελέσει τη νεότερη «ναυαρχίδα» της σειράς Galaxy στην αγορά. Δεν θα σταθούμε στα χαρακτηριστικά της συσκευής ούτε στα διάφορα «περίεργα» της εκδήλωσης από την παρουσίαση της συσκευής αλλά σε ένα στοιχείο που δείχνει την ουσιαστική διαφορά μεταξύ της Apple και της Samsung: τη διαφήμιση του προϊόντος. Συγκεκριμένα, συγκρίνουμε την πρώτη διαφήμιση του Galaxy S III με μια διαφήμιση για το iPhone 4S και μετράμε τον χρόνο απεικόνισης του προϊόντος. Στη διαφήμιση 60 δευτερολέπτων της Samsung το Galaxy S III εμφανίζεται μόλις 10 δευτερόλεπτα ενώ στην διαφήμιση 30 δευτερολέπτων της Apple το iPhone 4S εμφανίζεται 27 ολόκληρα δευτερόλεπτα.

H διαφήμιση της Samsung περιλαμβάνει cheesy σκηνές από διάφορες στιγμές της ζωής ασύνδετες μεταξύ τους ενώ τελειώνει με το τουλάχιστον περίεργο "Designed for Humans". Από την άλλη η διαφήμιση της Apple επιδεικνύει το ίδιο το iPhone 4S σε διάφορες σκηνές προωθώντας τις λειτουργίες του. Δείτε το βίντεο:





[via CultofMac]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   zemac

zemac

    iPH newbie

  • 67 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:15

οπως καταλαβαινουμε αν το επομενο iphone δεν ειναι κατι ριζοσπαστικο τοτε η samsung θα αφησει την apple ετη φωτος πισω.... αν το iphone 5 ειναι μια παπ@ρια οπως το 4ς ! η βελτιωση απο 3gs---->4 ητνα τεραστια.... ενω 4---->4ς τραγικα μικρη... για να δουμε λοιπον αν το επομενο μοντελο θα ειναι τοσο καλο ωστε να ξεπερασει το galaxy s3.. αμφιβαλλω βεβαια..... παντως εγω που εχω iphone θα περιμενω και αν το 5αρι δεν αξιζει ή αν ειναι παλι σχεδον ιδιο με τα προηγουμενα μοντελα τοτε...αντε γεια..θα αλλαξω για σ3 της samsung..

#3   DJTHEO

DJTHEO

    iPH User

  • 172 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:19

ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΤΟΥ 4S ME TO SIII?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!Το ενα πλησιαζει την κατηγορια των tablets ενω το αλλο παραμενει κινητο!Μην τρελαθουμε τελειως!Νομιζω οτι το s3 θα παει χαλια....

#4   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:23

το ενα ειναι παπαρι(4s) και το αλλο κινηταρα μαγκες.οσοι λενε για την οθονη να σας πω οτι ιδια εχει και το nexus.και κανενας δεν παραπονιέται.οσο για το video απλα δεν εχετε τι να πειτε και να κατηγορήσετε και ασχοληστε με χαζομαρες οπως και αυτη που δεν καταλαβενουν την ανωτερότητα καποιου και λενε για οθονες.

#5   pantnick

pantnick

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:24

Cheesy όσο της Apple είναι δύσκολο να πετύχεις. Τραγική διαφήμιση αλλα το cheesy είναι trademark της Apple απο εποχή Facetime (aka video κλήση)

Τελευταία επεξεργασία από: pantnick, 05/05/2012 - 11:25


#6   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:25

H διαφήμιση της Samsung περιλαμβάνει cheesy σκηνές από διάφορες στιγμές της ζωής ασύνδετες μεταξύ τους ενώ τελειώνει με το τουλάχιστον περίεργο "Designed for Humans". Από την άλλη η διαφήμιση της Apple επιδεικνύει το ίδιο το iPhone 4S σε διάφορες σκηνές προωθώντας τις λειτουργίες του.

Μου φαίνεται ή ο αρθρογράφος τείνει σε fanboyism? Ωραίος τρόπος να γράψεις ένα άρθρο, υποστηρίζοντας το iPhone και πετώντας λάσπη στο Samsung. Πλήρως αντικειμενικό και αμερόληπτο

Τελευταία επεξεργασία από: giorgos_rou, 05/05/2012 - 11:27


#7   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:26

το ενα ειναι παπαρι(4s) και το αλλο κινηταρα μαγκες.οσοι λενε για την οθονη να σας πω οτι ιδια εχει και το nexus.και κανενας δεν παραπονιέται.οσο για το video απλα δεν εχετε τι να πειτε και να κατηγορήσετε και ασχοληστε με χαζομαρες οπως και αυτη που δεν καταλαβενουν την ανωτερότητα καποιου και λενε για οθονες.


Δλδ εσύ αν θέλεις να διαφημίσεις κάτι θα διαφημίζεις όλα τα άλλα και όχι το ίδιο το προϊόν??
Το τι είναι το καθένα θα φανεί στις πωλήσεις!
Στον χρόνο που θα κλείσει το κάθε προϊόν θα συγκρίνεις πιο πουλάει πιο πολύ!

#8   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:29

Δλδ εσύ αν θέλεις να διαφημίσεις κάτι θα διαφημίζεις όλα τα άλλα και όχι το ίδιο το προϊόν??
Το τι είναι το καθένα θα φανεί στις πωλήσεις!
Στον χρόνο που θα κλείσει το κάθε προϊόν θα συγκρίνεις πιο πουλάει πιο πολύ!

στις πωλήσεις φαίνεται οχι στα χαρακτηριστικά? τι θα ακουσω αλλο θεε μου.
και σε νοιαζει τι κανει η καθε αιτερια ρε φιλε?το κινητο πεταει?αυτο και τελος.εσυ την διαφημίσει κοιταξες και πηρες το κινητο?ασε μας ρε φιλε.

#9   Thanaiskep

Thanaiskep

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:immortaltns1@hotmail.com

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:35

designed for humans????????????????? ποιος αθεοφοβος σκεφτηκε αυτο το σλογκαν? ελεος!

#10   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:37

οπως καταλαβαινουμε αν το επομενο iphone δεν ειναι κατι ριζοσπαστικο τοτε η samsung θα αφησει την apple ετη φωτος πισω.... αν το iphone 5 ειναι μια παπ@ρια οπως το 4ς ! η βελτιωση απο 3gs---->4 ητνα τεραστια.... ενω 4---->4ς τραγικα μικρη... για να δουμε λοιπον αν το επομενο μοντελο θα ειναι τοσο καλο ωστε να ξεπερασει το galaxy s3.. αμφιβαλλω βεβαια..... παντως εγω που εχω iphone θα περιμενω και αν το 5αρι δεν αξιζει ή αν ειναι παλι σχεδον ιδιο με τα προηγουμενα μοντελα τοτε...αντε γεια..θα αλλαξω για σ3 της samsung..


μην γινεσαι και τοσο ακραιος...ειπαμε, υπαρχει κοντρα αλλα οχι κ ετσι..
για να αγοραζει τοσος πολυς κοσμος αυτη την ''παπ@ρια'' 4s σιγουρα κατι του βρισκει....

#11   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:43

στις πωλήσεις φαίνεται οχι στα χαρακτηριστικά? τι θα ακουσω αλλο θεε μου.
και σε νοιαζει τι κανει η καθε αιτερια ρε φιλε?το κινητο πεταει?αυτο και τελος.εσυ την διαφημίσει κοιταξες και πηρες το κινητο?ασε μας ρε φιλε.


Το χαρακτήρισες "κινητάρα" και το άλλο "π@π@ριά"!Εφόσον είναι έτσι γιατί να μην πάρουν όλοι την "κινητάρα"(πολλές πωλήσεις) και όχι την "π@π@ριά"(λίγες πωλήσεις)??
Εννοείται πως με νοιάζει τι κάνει κάθε εταιρεία γιαυτό και ψάχνω γενικά!
Αν δεν με ένοιαζε θα έβλεπα την διαφήμιση του κάθε προϊόντος και αν μου άρεσε θα το έπαιρνα χωρίς να ψάχνω τι έχει το "αντίπαλο στρατόπεδο"!
Όταν όμως στην διαφήμιση,που είναι και το θέμα μας,περιμένω να δω το προϊόν και δεν το βλέπω ξενερώνω...πόσο μάλλον που περίμενα να βγει απο πέρυσι το Sg3
Πριν πάρω αυτό που έχω τώρα κοίταξα αρκετές διαφημίσεις αλλά και reviews και όχι επειδή λέει η διαφήμιση "το πιο εντυπωσιακό iphone"

#12   belial

belial

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:47

Δηλα

designed for humans? :huh:? :huh:? :huh:? ποιος αθεοφοβος σκεφτηκε αυτο το σλογκαν? ελεος!

Δηλαδή το iphone είναι designed for ??? Gods? ή για Sheeps? Τέλος πάντων, οι διαφημίσεις προσπαθούν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να σου περάσουν το μήνυμά τους: Σου είναι Απαραίτητο Αγόρασέ το Τώρα!!
Περιμένουμε την απάντηση της apple. Άν υποτιμήσει τον εμπορικό εχθρό της, που δεν πιστεύω να το κάνει, σιγά σιγά θα δεί τα έσοδά της και το μερίδιο της στην αγορά να μειώνονται, κάτι που δέν το θέλει καμία εταιρεία.

#13   LiKBeAsT

LiKBeAsT

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:48

Μου φαίνεται ή ο αρθρογράφος τείνει σε fanboyism? Ωραίος τρόπος να γράψεις ένα άρθρο, υποστηρίζοντας το iPhone και πετώντας λάσπη στο Samsung. Πλήρως αντικειμενικό και αμερόληπτο


Τελείως όμως...
Εγώ η μόνη διαφορά που είδα ήταν η επιλογή διαφορετικού τρόπου διαφήμισης από τις 2 εταιρείες...

#14   samsavas

samsavas

    iPH Contributor

  • 1.262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nooberpr

Δημοσίευση 05/05/2012 - 12:15

Βλέπω πως το φορουμ μας απέκτησε πολλά Samsung fanboys..!!
Hmmm
Οκ. το δέχομαι οτι σε θέμα hardware μπορει το sg3 να'ναι καλύτερο.. ΑΛΛΑ... μην ξεχνάμε πως δουλεύει με ANDROID όλοι μας ξέρουμε πως έχουν ημερομηνία λήξης, σε αντίθεση με τα IOS όπου έχω το 3G μου από τότε που βγήκε και δεν έχει καταλάβει τίποτα, ενώ το Xperia x10i σε 6 μήνες ήταν DEAD.
Καταλάβετε λοιπόν πως το λογισμικό παίζει τεράστιο ρόλο σε ένα κινητό.
Ευχαριστώ.

#15   Stergios89

Stergios89

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Stergios89

Δημοσίευση 05/05/2012 - 12:23

αυτό το άρθρο μου θυμίζει την πράσινη και τον πρωταθλητή όταν συγκρίνει παο-οσφπ.
Μια χαρά κινητό είναι το s3 όπως μια χαρά κινητό είναι και το iphone όπως και το android, το ios, το windows phone κτλ. όλα είναι θέμα γούστου και τσέπης. Δεν καταλαβαίνω αυτή την τρέλα ότι το iphone είναι η καλύτερη συσκευή στον κόσμο. Και γω τεσσάρι έχω αλλά δεν κράζω όλες τις άλλες εταιρίες. Τα είδα, έκανα τις συγκρίσεις μου, είδα την επιδότηση που μου δίνουν και πήρα iphone. Επειδή μου άρεσε όμως όχι επειδή διαβάζω τέτοιου είδους άρθρα και ακούω τέτοιου είδους απόψεις. Υπάρχουν σημαντικότερα θέματα να ασχοληθούμε...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες