Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εγω, η ασχετη :Ρ


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
63 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   fanula

fanula

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Twitter:@fanula
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/05/2012 - 00:45

Καλησπερα! Σκεφτομαι να αγορασω το Iphone 4S αλλα μιας και δεν εχω ιδεα απο Iphone θελω να ρωτησω 2-3 πραγματακια. Κατ'αρχας απ'οσο καταλαβα ολοι οσοι εχουν iphone εχουν και συνδεση. Εγω εχω καρτοκινητη και δεν σκοπευω να αλλαξω σε συνδεση. Πιστευετε οτι σε αυτη την περιπτωση "αχρηστευω" το κινητο; Επισης, ακουω συνεχεια για κλειδωμενα Iphone. Τι εννοειτε κλειδωμενο και πως ειναι δυνατον να ξεκλειδωσει;
Ευχαριστω για την ανοχη σας στις τοσο "παιδικες" ερωτησεις μου :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/05/2012 - 00:49

Δεν νομιζω οτι iphone = συνδεση!
και εγω με καρτα το εχω, και βαζω 3g δεδομενα κανονικα..απλα προσεχε να κανεις καλη χρηση του 3g..οχι videos youtube τραβαει πολυ..

Κλειδωμενα εννοουν αυτα που αγοραζονται απο Αμερικη και κυριως αφορουν εταιρειες όπως AT&T δλδ απλα σαν την vodafone την δικη μας.
Aν το παρεις απο ελλαδα, δεν εχεις προβλημα.

#3   timxon

timxon

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/05/2012 - 00:55

Fanula το να παρεις το iphone χωρις συνδεση internet δεν ειναι χαζο κατα την γνωμη μου.. Ο καθενας κανει οτι νομιζει.. Βεβαια αν μπορεις να κανεις ενα προγραμμα με internet θα ηταν ακομα καλυτερα.. Εγω αν και εχω internet το χρησιμοποιω σπανια γιατι μπενω με το wifi (σπιτι.. Καφετεριες,, κτλ).. Αυτο που ρωτας για κλειδωμενο iphone ειναι οτι θα μπορεις να περνας μονο εφαρμογες που εχει εγκρινει η apple και βρισκονται στο appstore,, αλλες δωρεαν και αλλες επι πληρωμη.. Υπαρχουν καποιοι τροποι για να ξεκλειδωσεις το τηλεφωνο και να μπορεις να περνας extra εφαρμογες που δεν υπαρχουν στο appstore

#4   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/05/2012 - 00:56

Αρχικά καλώς όρισες.

Κλειδωμένα iPhone's σημαίνει ότι η εταιρία έχει κάνει κάποια σύμβαση με κάποιους παρόχους ανα τον κόσμο και η συμφωνία αυτή λέει ότι οι συγκεκριμένες συσκευές θα διαβάζουν μόνο την κάρτα του εκάστοτε παρόχου.

Στην δική μας περίπτωση τα Ελληνικά iPhone's είναι ξεκλείδωτα απο την ίδια την Apple και λειτουργούν με όλες τις κάρτες Sim ανα τον κόσμο.

Τώρα σχετικά με τα Data κτλ όχι...Η μη χρήση τους δεν καθιστά την συσκευή άχρηστη για τον χρήστη.Μην ξεχνάς ότι σε όλα τα σημεία πλέον υπάρχουν Wifi που θα καλύψουν σε μεγάλο ποσοστό.Τώρα για ορισμένες εξαιρέσεις που δεν θα έχει HotSpot ίσως ναι να σου χρειαστούν.Οπότε κατ'επιλογή σου βάζεις ένα πακέτο από τον πάροχο σου και έχεις διαθέσιμο 3G όταν το χρειαστείς.

ezgif_com_crop_2.gif


#5   fanula

fanula

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Twitter:@fanula
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/05/2012 - 01:49

Υπαρχουν καποιοι τροποι για να ξεκλειδωσεις το τηλεφωνο και να μπορεις να περνας extra εφαρμογες που δεν υπαρχουν στο appstore

και αυτό μπορώ να το κάνω μόνη μου;
ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! :)

#6   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/05/2012 - 02:04

Ολα σωστα, ομως εγινε μπερδεμα μεταξυ jailbreak και unlock

Unlock ειναι να μπορεσει να δουλεψει με καρτες sim χωρων για τις οποιες δεν προοριζεται
(προσπαθησε να το αποφυγεις)

Jaibreak σημαινει να μπορεις να εγκαταστησεις διαφορα tweaks (extra πειραγματα) και προγραμματα non oficially αγορασμενα. Εξαρταται που στοχευει η ερωτηση σου.

#7   echo51

echo51

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 08/05/2012 - 10:21

Καλησπερα! Σκεφτομαι να αγορασω το Iphone 4S αλλα μιας και δεν εχω ιδεα απο Iphone θελω να ρωτησω 2-3 πραγματακια. Κατ'αρχας απ'οσο καταλαβα ολοι οσοι εχουν iphone εχουν και συνδεση. Εγω εχω καρτοκινητη και δεν σκοπευω να αλλαξω σε συνδεση. Πιστευετε οτι σε αυτη την περιπτωση "αχρηστευω" το κινητο; Επισης, ακουω συνεχεια για κλειδωμενα Iphone. Τι εννοειτε κλειδωμενο και πως ειναι δυνατον να ξεκλειδωσει;
Ευχαριστω για την ανοχη σας στις τοσο "παιδικες" ερωτησεις μου :)

Προσωπικά ένα iPhone χωρίς Internet είναι απλώς ένα κινητό σαν όλα τα αλλα, όλη η χρήση του είναι το Internet και τεκμηριώνω, όλα σχεδόν τα προγράμματα λειτουργούν με Internet εγώ για παράδειγμα εκδίδω εισιτήρια για Συγκοινωνία, για Parking για εύρεση οδών, Φαρμακείων, για συναλλαγές με Τράπεζα ώρες Καταστημάτων και πολλά αλλα.

#8   fanula

fanula

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Twitter:@fanula
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/05/2012 - 11:05

Προσωπικά ένα iPhone χωρίς Internet είναι απλώς ένα κινητό σαν όλα τα αλλα, όλη η χρήση του είναι το Internet και τεκμηριώνω, όλα σχεδόν τα προγράμματα λειτουργούν με Internet εγώ για παράδειγμα εκδίδω εισιτήρια για Συγκοινωνία, για Parking για εύρεση οδών, Φαρμακείων, για συναλλαγές με Τράπεζα ώρες Καταστημάτων και πολλά αλλα.

άλλο χωρίς ίντερνετ και άλλο χωρίς σύνδεση. και τώρα έχω smartphone με καρτοκινητή αλλά τα MB που μου προσφέρονται είναι λίγα...

Τελευταία επεξεργασία από: fanula, 08/05/2012 - 11:05


#9   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/05/2012 - 11:24

βαζω 100mb τον μηνα με 7 ευρω απο την καρτα μου και προσωπικα για mail, και ιντερνετ χωρις videos φτανει και περισσεύει σε μενα.

#10   billthes

billthes

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:billthes

Δημοσίευση 08/05/2012 - 11:28

Παρτο και μην μασας καθόλου. Όλοι άσχετοι ξεκινήσαμε ετσι κι αλλιως..με μπόλικο διάβασμα εδω μέσα θα σου λυθούν ολες μα ολες οι απορίες

#11   fanula

fanula

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Twitter:@fanula
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2012 - 21:11

Καλησπερα και παλι! λοιπον αγορασα το Iphone 4s μεσω μιας δημοπρασιας στο ricardo.gr και εχω τις εξης ανησυχιες: καταρχας η τιμη του τηλεφωνου μου φανηκε αρκετα χαμηλη (430 € , 16 GB). Επειτα στους ορους της δημοπρασιας ειναι η καταθεση σε τραπεζα ΠΡΩΤΑ και μετα η παραλαβη του τηλεφωνου. Ο τυπος απο τον οποιο το αγορασα εχει μαγαζι κινητης τηλεφωνιας στο Ωραιοκαστρο και γενικα ειναι top seller στο ricardo με 100+ θετικα σχολια απο αγοραστες και κατα 99% πουλαει iphones. Την καταθεση στην τραπεζα την εκανα σημερα. Λετε να παιζει τπτ υποπτο; το κινητο ειναι καινουριο, σφραγισμενο (αυτα τουλαχιστον αναφερονται στη δημοπρασια στο σαιτ) και αν οντως ισχυουν ολα αυτα, 430 € δεν ειναι πολυ λιγα τη στιγμη που πλαισιο, public κτλ το εχουν 669; Ελπιζω να μην πηγαν πεταμενα τα 430 :/

#12   Sectoras

Sectoras

    iPH Addict

  • 824 μηνύματα
  • Twitter:@sector2001
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:sector2001

Δημοσίευση 17/05/2012 - 21:15

Καλησπερα και παλι! λοιπον αγορασα το Iphone 4s μεσω μιας δημοπρασιας στο ricardo.gr και εχω τις εξης ανησυχιες: καταρχας η τιμη του τηλεφωνου μου φανηκε αρκετα χαμηλη (430 € , 16 GB). Επειτα στους ορους της δημοπρασιας ειναι η καταθεση σε τραπεζα ΠΡΩΤΑ και μετα η παραλαβη του τηλεφωνου. Ο τυπος απο τον οποιο το αγορασα εχει μαγαζι κινητης τηλεφωνιας στο Ωραιοκαστρο και γενικα ειναι top seller στο ricardo με 100+ θετικα σχολια απο αγοραστες και κατα 99% πουλαει iphones. Την καταθεση στην τραπεζα την εκανα σημερα. Λετε να παιζει τπτ υποπτο; το κινητο ειναι καινουριο, σφραγισμενο (αυτα τουλαχιστον αναφερονται στη δημοπρασια στο σαιτ) και αν οντως ισχυουν ολα αυτα, 430 € δεν ειναι πολυ λιγα τη στιγμη που πλαισιο, public κτλ το εχουν 669; Ελπιζω να μην πηγαν πεταμενα τα 430 :/



ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!! να παρει........... το Εχουμε Πει 1000000 Φορες ΔΕΝ παιρνουμε κινητο απο Δημοπρασιες με καταθεσεις Σε ΤΡαπεζα !!

ειδικα απο Ενα "Σαιτ" που πουλαει οτι απομιμηση Υπαρχει ....



430 Σφραγισμενο ..... Α ΠΟ ΚΛΕΙ Ε ΤΕ !!!!!!!!

Ευχομαι να την Γλυτωσεις .....

Τελευταία επεξεργασία από: Sectoras, 17/05/2012 - 21:16


#13   billthes

billthes

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:billthes

Δημοσίευση 17/05/2012 - 21:16

Καλησπερα και παλι! λοιπον αγορασα το Iphone 4s μεσω μιας δημοπρασιας στο ricardo.gr και εχω τις εξης ανησυχιες: καταρχας η τιμη του τηλεφωνου μου φανηκε αρκετα χαμηλη (430 € , 16 GB). Επειτα στους ορους της δημοπρασιας ειναι η καταθεση σε τραπεζα ΠΡΩΤΑ και μετα η παραλαβη του τηλεφωνου. Ο τυπος απο τον οποιο το αγορασα εχει μαγαζι κινητης τηλεφωνιας στο Ωραιοκαστρο και γενικα ειναι top seller στο ricardo με 100+ θετικα σχολια απο αγοραστες και κατα 99% πουλαει iphones. Την καταθεση στην τραπεζα την εκανα σημερα. Λετε να παιζει τπτ υποπτο; το κινητο ειναι καινουριο, σφραγισμενο (αυτα τουλαχιστον αναφερονται στη δημοπρασια στο σαιτ) και αν οντως ισχυουν ολα αυτα, 430 € δεν ειναι πολυ λιγα τη στιγμη που πλαισιο, public κτλ το εχουν 669; Ελπιζω να μην πηγαν πεταμενα τα 430 :/

ΑΟΥΤΣ!!..γιατι ρε κούκλα μου κατάθεση στην τράπεζα,γιατι..;;
μακάρι να πανε ολα καλά και να μην εχεις την τύχη των προηγούμενων που άνοιξαν παρομοιο thread..
καλα αφου λες εχει κατάστημα στο Ωραιόκαστρο (αρα θα εισαι σαλονικια για να ξερεις την περιοχη) γιατι δεν έκανες το αυτονόητο, να του ζητησεις διεύθυνση να πας να το πάρεις απο εκει..;;

Τελευταία επεξεργασία από: billthes, 17/05/2012 - 21:16


#14   fanula

fanula

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Twitter:@fanula
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2012 - 21:18

ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!! να παρει........... το Εχουμε Πει 1000000 Φορες ΔΕΝ παιρνουμε κινητο απο Δημοπρασιες με καταθεσεις Σε ΤΡαπεζα !!

ειδικα απο Ενα "Σαιτ" που πουλαει οτι απομιμηση Υπαρχει ....



430 Σφραγισμενο ..... Α ΠΟ ΚΛΕΙ Ε ΤΕ !!!!!!!!

Ευχομαι να την Γλυτωσεις .....

ενταξει μου γ****σες την ψυχολογια αρκετα πιστευω :(

ΑΟΥΤΣ!!..γιατι ρε κούκλα μου κατάθεση στην τράπεζα,γιατι..;;
μακάρι να πανε ολα καλά και να μην εχεις την τύχη των προηγούμενων που άνοιξαν παρομοιο thread..
καλα αφου λες εχει κατάστημα στο Ωραιόκαστρο (αρα θα εισαι σαλονικια για να ξερεις την περιοχη) γιατι δεν έκανες το αυτονόητο, να του ζητησεις διεύθυνση να πας να το πάρεις απο εκει..;;

μου ειπε αν θελω να περασω απο το μαγαζι του (δεν ανεφερε για να το παραλαβω, απλα να περασω) και μου εδωσε και διευθυνση...

Τελευταία επεξεργασία από: fanula, 17/05/2012 - 21:19


#15   Sectoras

Sectoras

    iPH Addict

  • 824 μηνύματα
  • Twitter:@sector2001
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:sector2001

Δημοσίευση 17/05/2012 - 21:18

ενταξει μου γ****σες την ψυχολογια αρκετα πιστευω :(



μα Μπαινεις Σε ενα Τετοιο φορουμ Και πας κατεφθειαν και κανεις Ενα απο τα χειροτερα Λαθοι που Εχει αναφερθει Στο φορουμ Απειρες Φορες !!!!!

Τοσα παιδια πουλανε και Εδω μεσα....


υπαρχει η περιπτωση να Ειναι μεταχειρισμενο και Αυτος να Εγραψε οτι ναναι Στην αγγελια

ή να Εστειλε κανα Hiphone .....

παντως Ευχομαι να Πανε ολα καλα και να κανει Την Διαφορα .....

Τελευταία επεξεργασία από: Sectoras, 17/05/2012 - 21:21


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες