Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 5 ψήφοι

Tips για την καλύτερη απόδοση της μπαταρίας του iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
377 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/12/2014 - 15:23

ο 3ος διακοπτης ειναι το find. Μαλλον εννοεις καποιο αλλο

Όντως.. Το διακόπτη της πυξίδας ήθελα να πω.

 

Μαζί και το Find.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   giotatz

giotatz

    iPH Enthousiast

  • 525 μηνύματα
  • Twitter:@Panaiotatz
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/12/2014 - 01:13

1ο, 3ο διακόπτη και το Find.

H συγκεκριμένη επιλογή απευθύνεται σε άτομα με προβλήματα όρασης.

Δε θα δείς διαφορά στη μπαταρία.

που ακριβώς είναι οι διακόπτες αυτοί;

#303   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/12/2014 - 01:28

Υπ. συστήματος.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#304   sakels

sakels

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/12/2014 - 12:40

Οταν εχει φορτισει το ipad στο 100% καλο ειναι να το αποσυνδεουμε.η μπορουμε να το εχουμε στην μπριζα για ωρες ενω το χρησιμοποιουμε για να δουμε ταινια για παραδειγμα; Για την υγεια της μπαταριας το ρωταω....

#305   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/12/2014 - 13:22

Kαλό είναι να το βγάζεις απο τη φόρτιση. Και πιο πρίν απο 100%.

 

Στο 90-95%.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#306   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 31/03/2015 - 22:13

Ρε παιδιά αυτό που παρατηρώ είναι ότι πρέπει να μην μένει το κινητό/ipad στην πρίζα όταν φτάνει στο 100% ή και να βγαίνει από νωρίτερα όπως λέτε πολλοί.

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι πως διαχειρίζεστε εσείς τη φόρτιση του κινητού σας καθώς οι περισσότεροι που ξέρω το βράδυ που πέφτουν για ύπνο το έχουν στην πρίζα έτσι ώστε ξυπνώντας το πρωί για δουλειά να το βρίσκουν στο 100%. Προφανώς αυτό με βάση τα λεγόμενά σας είναι λάθος. Τι κάνετε εσείς για να το αντιμετωπίσετε αυτό;

Εγώ γύρισα 10 η ώρα σπίτι με 20% μπαταρία ας πούμε και ακόμα το χρησιμοποιώ το κινητό δεν μπορώ να το βάλω για φόρτισμα. Τι να κάνω λοιπόν;

 

Και μία δεύτερη ερώτηση. Καθαρά εμπειρικά. Πόσο πιστεύετε ότι αυξάνει το jb την κατανάλωση μπαταρίας;;; Ξέρω ότι η προφανής απάντηση είναι ότι εξαρτάται από το τι θέματα θα βάλεις, τι tweaks τι θα πειράξεις κλπ κλπ. Προφανώς και το δέχομαι, αλλά θα ήθελα να μου δώσετε μία τυπική εικόνα με βάση τα jailbreak που έχετε δει εσείς ο καθένας για τον εαυτό του. Γιατί εγώ όταν είχα κάνει στο παλιό μου 4S είχα πάθει πλάκα. Τραγική διαφορά. Ένα θέμα και τα βασικά tweaks, αυτά δηλαδή που προτείνονται στις λίστες των must tweaks. Εσείς τι λέτε;;;

 

Ευχαριστώ!



#307   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/03/2015 - 22:21

Ρε παιδιά αυτό που παρατηρώ είναι ότι πρέπει να μην μένει το κινητό/ipad στην πρίζα όταν φτάνει στο 100% ή και να βγαίνει από νωρίτερα όπως λέτε πολλοί.

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι πως διαχειρίζεστε εσείς τη φόρτιση του κινητού σας καθώς οι περισσότεροι που ξέρω το βράδυ που πέφτουν για ύπνο το έχουν στην πρίζα έτσι ώστε ξυπνώντας το πρωί για δουλειά να το βρίσκουν στο 100%. Προφανώς αυτό με βάση τα λεγόμενά σας είναι λάθος. Τι κάνετε εσείς για να το αντιμετωπίσετε αυτό;

Εγώ γύρισα 10 η ώρα σπίτι με 20% μπαταρία ας πούμε και ακόμα το χρησιμοποιώ το κινητό δεν μπορώ να το βάλω για φόρτισμα. Τι να κάνω λοιπόν;

 

Και μία δεύτερη ερώτηση. Καθαρά εμπειρικά. Πόσο πιστεύετε ότι αυξάνει το jb την κατανάλωση μπαταρίας;;; Ξέρω ότι η προφανής απάντηση είναι ότι εξαρτάται από το τι θέματα θα βάλεις, τι tweaks τι θα πειράξεις κλπ κλπ. Προφανώς και το δέχομαι, αλλά θα ήθελα να μου δώσετε μία τυπική εικόνα με βάση τα jailbreak που έχετε δει εσείς ο καθένας για τον εαυτό του. Γιατί εγώ όταν είχα κάνει στο παλιό μου 4S είχα πάθει πλάκα. Τραγική διαφορά. Ένα θέμα και τα βασικά tweaks, αυτά δηλαδή που προτείνονται στις λίστες των must tweaks. Εσείς τι λέτε;;;

 

Ευχαριστώ!

Για ποιό ακριβώς λόγο δε το βάζεις τώρα να το φορτίσεις?

 

Το να αφήνεις μόνιμα το τηλ στη φόρτιση έχοντας συμπληρώσει το 100%, αποσταθεροποιεί τη μπαταρία μιας και μένει μόνιμα στο πικ της.

 

Δε μιλαμε να το κάνεις 1-2, αλλά το συνέχεια καλό δε κάνει. Για τα Tweaks απάντησες μόνος σου.

 

Ο καθένας έχεις διαφορετικά πράγματα στη συσκευή του. Cracked να μη περνάς και πρόβλημα δε θα έχεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#308   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 31/03/2015 - 22:25

Δεν το βάζω τώρα γιατί είμαι ακόμα σε φάση που το χρησιμοποιώ και το χρειάζομαι. Είναι καλύτερο δηλαδή να το βάλω τώρα να φτάσει στο 50% μέχρι να κοιμηθώ μετά από μία ώρα, να ξυπνήσω το πρωί και να έχει 35%, να πάω δουλειά και να μη με βγάλει ή να το βάλω εκεί μετά να φορτίζει για όσο έχω πρίζα δίπλα μου;

 

Είναι ένα μπέρδεμα γενικώς. Πίστευα ότι η νυχτερινή φόρτιση είναι ότι πιο βολικό για μια νορμάλ ημέρα από θέμα μπαταρίας.

 

Επίσης για το άλλο που λες το ρωτάω γιατί εγώ δεν είχα cracked τότε και η μπαταρία μου παρόλα αυτά ήταν σε άθλια κατάσταση. Ήταν ο λόγος που από τότε έχω τσακωθεί με το jb. Και θέλω τόσο πολύ να κάνω τώρα στο plus μου και φοβάμαι... Για αυτό ρωτάω.



#309   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/03/2015 - 23:14

Αν περνάς μόνο αυτά που χρειάζεσαι, πρόβλημα δε θα έχεις ποτέ.

 

Υπάρχουν φυσικά Tweaks που θα πρέπει να προσέξεις τις ρυθμίσεις τους για τυχόν κατανάλωση.

 

Όσο για τη μπαταρία, με το να το αναλύεις τόσο, κακό σε 'σενα κάνεις. Το να το φορτίζεις ενώ το χρησιμοποιείς δε θα πάθει κάτι το τηλ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#310   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 31/03/2015 - 23:28

Να διορίζω δηλαδή και ας μην ειμαι χαμηλά; Δηλαδή μια φόρτιση που θα το πάει απο το 50% στο 70% ειναι οκ;

#311   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/03/2015 - 23:33

Φόρτιζε όποτε θες. Οι σύντομες φορτίσεις προτιμώνται έτσι και αλλιώς :)


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#312   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 31/03/2015 - 23:37

Να διορίζω δηλαδή και ας μην ειμαι χαμηλά; Δηλαδή μια φόρτιση που θα το πάει απο το 50% στο 70% ειναι οκ;


Φίλε μου εγώ πολλές φορές το φορτίζω και όταν είναι στο 70% :) και πολλές φορές τυχαίνει επίσης να το φορτίζω και να το χρησιμοποιώ.Μια χαρά είναι ακόμα η μπαταρία και έχω και 320 κύκλους στο 5S μου.Βασικα πιο πολύ ψυχολογικό είναι το πρόβλημα.Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει καθόλου αλλά το ποσοστό μπαταρίας ο έχω βγάλει απο την status bar.Πιστευω η συγκεκριμένη κίνηση μου έλυσε όλα τα ψυχολογικά προβλήματα περί μπαταρίας.

#313   modifi

modifi

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 02/04/2015 - 12:25

εγώ έχω το πρόβλημα ότι κάποιες φορές θέλει περίπου δύο ώρες να φορτίσει και πολλές φορές φορτίζει μέσα σε μισή ώρα και η μπαταρία δεν κράται ούτε μισή μέρα....



#314   giorgosh

giorgosh

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 03/08/2015 - 07:34

Όταν ολοκληρώνεται η φόρτιση (100%) σε 6άρι συνεχίζει κ σας εμφανίζει το σηματάκι ότι φορτίζει ή εξαφανίζεται?

#315   panos027

panos027

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:PANOYKLAS027

Δημοσίευση 03/08/2015 - 11:16

Καλημερα παιδια απο Αλεξανδρουπολη ! Επειδη σκαλωσα τωρα και δεν μπορω να το βρω με τιποτα , μπορειτε να μου πειτε πια ειναι η διαδρομη για να παω στις υπηρεσιες συστηματος ? 
Ευχαριστω προκαταβολικα και sorry για την χαζη ερωτηση ! :D 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες