Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 5 ψήφοι

Tips για την καλύτερη απόδοση της μπαταρίας του iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
377 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 26/06/2009 - 14:43

αυτο με το χρωμα του backround ισχυει δλδ αν ειναι μπλε τρωει παραπανω απο τη μαυρη ??

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/06/2009 - 14:48

Το μυστήριο ελύθη.
Το SBSettings κάθε 5 λεπτά τρώει 2 τοις εκατό μπαταρία.
Εγώ το είχα μόνο για να κάνω kill το firefox και να μη χρεώνομαι.
Μπορώ με κάποιον άλλο τρόπο να το κάνω αυτό? Γιατί στην 3 όταν πατάς το home, η χρέωση συνεχίζεται κ ο ff δε κλείνει.

#33   topgunidis

topgunidis

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 26/06/2009 - 14:51

Quote

Το μυστήριο ελύθη.

Το SBSettings κάθε 5 λεπτά τρώει 2 τοις εκατό μπαταρία.

Εγώ το είχα μόνο για να κάνω kill το firefox και να μη χρεώνομαι.

Μπορώ με κάποιον άλλο τρόπο να το κάνω αυτό? Γιατί στην 3 όταν πατάς το home, η χρέωση συνεχίζεται κ ο ff δε κλείνει.


ποιος firefox?? εννοείς τον safari?

#34   kak0s

kak0s

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2009 - 15:22

δεν υπάρχει κανένα app όπου να χαμηλώνει την φωτεινότητα όταν η μπαταρία φτάσει στα 20%? πχ όπως τα νόκια!

#35   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 26/06/2009 - 15:24

Quote

Quote

Το μυστήριο ελύθη.

Το SBSettings κάθε 5 λεπτά τρώει 2 τοις εκατό μπαταρία.

Εγώ το είχα μόνο για να κάνω kill το firefox και να μη χρεώνομαι.

Μπορώ με κάποιον άλλο τρόπο να το κάνω αυτό? Γιατί στην 3 όταν πατάς το home, η χρέωση συνεχίζεται κ ο ff δε κλείνει.




ποιος firefox?? εννοείς τον safari?


Ααααααα, δε πάω καλά.
Ναι, το safari :P

#36   topgunidis

topgunidis

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 26/06/2009 - 15:39

λοιπόν... έχουμε και λέμε....
έχουμε σαν δεδομένο ότι η βασική λειτουργία του push είναι το find my phone...
Για να λειτουργήσει αυτό πρέπει να έχουμε συνεχώς ανοιχτό κάποια σύνδεση στο νετ....
και εγώ έχουμε δύο κατηγορίες...
1.Αυτούς που έχουν data-plan
2.Αυτούς που δεν έχουν data-plan

1.Σε αυτούς που εχουν data-plan και έχουν ανοιχτό το push+ώθηση το κινητό πέρνεί data-ip άσχετα αν έχουν wifi ip....δηλαδή αυτό σημαίνει ότι είναι συνεχώς στο δίκτυο...Το να έχει όμως data-ip δεν καταναλώνει μπαταρία, γιατί έτσι και συνδεθεί το τηλέφωνο στο δίκτυο παραμένει ενεργή η συνδεση.Καταναλώνει μπαταρία μόνο όταν υπάρχει επικοινωνία δεδομένων.
Αυτό μπορεί να είναι επικύνδυνο από πλευράς χρεώσεων γιατί:α) δεν ξέρω πόσο και αν καταναλώνει data plan δηλαδή mb, αλλά από τον μετρητή του iphone δεν φαίνεται κάτι τέτοιο(θα φανέι από τον λογαρισμό που έρχεται σε 3 μέρες, λογικά θα φαίνονται ανοιχτές συνδέσεις προς νετ με διάρκεια πολλών ωρών και λίγων δεδομένων)
β)κάτι dataplan Που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά και είναι με τις ώρες χρήσης και όχι με το πόσα mb τρώς είναι θάνατος για την τζέπη

και 2.αυτοί που δεν έχουν data-plan( ή και λάθος ip) KAI ενεργοποιήμένα το push και ώθηση μυνημάτων ΆΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΕΧΟΥΝ wifi ip , το κινητό ψάχνει για επικοινωνία με internet συνεχόμενα και αυτό ΟΔΗΓΕΙ στην κατανάλωση μπαταρίας.
Η λύση είναι να κλείσετε το push και την ώθηση στα mail και να κάνετε restart το κίνητό όχι από το sbs settings  αλλά από το κουμπάκι
και έτσι το κινητό θα πέρνει μόνο wifi ip.

ΑΡΑ:
Προσοχή σε αυτούς με dataplan:
To iphone αγνοεί αν έχεις wifi ip και ζητά συνέχεια data ip...άρα είσαι συνέχεια στο internet( αλλά δεν καταναλώνει μπαταρία αυτό, αλλά μόνο η επικοινωνία δεδομένων ή τουλάχιστον δεν τρώει τόσο πολύ μπαταρια)
Για τους φίλους που  δεν δέχονται κλήσεις όφείλεται στο γεγονός ότι η εταιρία τους δεν τους αποσυνδέει όταν από το δίκτυο όταν δέχονται κλήση και για αυτό έρχονται μαζεμένα μυνήματα κλήσεων, όταν καλούν αυτοί , δηλ όταν εξαναγκάζουν οι ίδιο την εταιρία να τους αποσυνδέσει....

Αυτοί που δεν εχουν dataplan....η μόνη λύση είναι να κλείσετε τελείως το Push και ώθηση μυνημάτων , άσχετα να έχετε  wifi ip...είπαμε το κινητό προσπαθεί συνέχεια να πιάσει data Ip....συνέχεια προσπαθεί να κάνει κληση.
Η λύση , και είναι στο update Που έρχεται, είναι να καταλαβαίνει το κινητό ότι κάνει περίπου και στο safari, δηλαδή έχω wifi?κλείνω το data ip.Δεν έχω data ip? κάνω μια κληση και stop.
Η apple το άφησε έτσι για να λειτουργεί το find my phone...
Είναι ο μοναδικός λόγος.


#37   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2009 - 16:46

Το find my iPhone ζητάει την τοποθεσία μόνο όταν εσύ το ρωτήσεις από το me.com ... αυτό που ίσως καταναλώνει μπαταρία είναι το Location Services που έτσι και αλλιώς ψάχνει συνέχεια στίγμα.

#38   topgunidis

topgunidis

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 26/06/2009 - 17:14

Quote

Το find my iPhone ζητάει την τοποθεσία μόνο όταν εσύ το ρωτήσεις από το me.com ... αυτό που ίσως καταναλώνει μπαταρία είναι το Location Services που έτσι και αλλιώς ψάχνει συνέχεια στίγμα.


όχι, αν δεις κρατάει συνέχεια την ip που πέρνεις από τον δίκτυοκινητής συνέχεια ανοιχτή άσχετα αν έχεις.
το find my phone χρειάζεται ενεργή σύνδεση στο internet για να λειτουργήσει

#39   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2009 - 18:00

Και εμένα παντως η μπαταρία μου φένεται πως κρατάει λιγότερο...
Ερώτηση ... Εαν παω για αλλαγή μπαταρίας παίζει να μου βάλουνε αυτή του 3Gs ?

#40   george3G

george3G

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2009 - 18:21

Quote

Και εμένα παντως η μπαταρία μου φένεται πως κρατάει λιγότερο...

Ερώτηση ... Εαν παω για αλλαγή μπαταρίας παίζει να μου βάλουνε αυτή του 3Gs ?


ειναι διαφορετικη απο του 3G ..? ::)

#41   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 26/06/2009 - 19:16

guyz η υπηρεσιες τοποθεσιας για το gps δεν ειναι ???? τρωει μπαταρια αμα ειναι ον ??

#42   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 27/06/2009 - 02:22

Quote

guyz η υπηρεσιες τοποθεσιας για το gps δεν ειναι ???? τρωει μπαταρια αμα ειναι ον ??


Προφανώς και τρώει μπαταρία εάν έχεις ανοικτό το GPS (Location Services)


Όσον αφορά το Find My Iphone, πιστεύω παίζει με 2 σενάρια
α) Find my Iphone σε χάρτη (άρα θέλει ανοικτό GPS)
β) Find my iphone με ηχιτικό μύνημα ή wipe data που δεν θέλει ανοιχτό το GPS απ' ότι θυμάμαι.

Όμως και στην α και στην β περίπτωση, το iPhone πρέπει να έχει σύνδεση στο internet

#43   em1111

em1111

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2009 - 08:40

Quote

guyz η υπηρεσιες τοποθεσιας για το gps δεν ειναι ???? τρωει μπαταρια αμα ειναι ον ??


Και ιδιαιτερα αν χρησιμοποιεις  tyrn by tyrn εφραμογες απο οτι εχω συμπερανει και απο google maps

#44   topgunidis

topgunidis

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 27/06/2009 - 09:59

Quote

Quote

guyz η υπηρεσιες τοποθεσιας για το gps δεν ειναι ???? τρωει μπαταρια αμα ειναι ον ??




Προφανώς και τρώει μπαταρία εάν έχεις ανοικτό το GPS (Location Services)





Όσον αφορά το Find My Iphone, πιστεύω παίζει με 2 σενάρια

α) Find my Iphone σε χάρτη (άρα θέλει ανοικτό GPS)

β) Find my iphone με ηχιτικό μύνημα ή wipe data που δεν θέλει ανοιχτό το GPS απ' ότι θυμάμαι.



Όμως και στην α και στην β περίπτωση, το iPhone πρέπει να έχει σύνδεση στο internet


Το Gps sto find my iphone ενεργοποιήται μόνο όταν στείλεις αίτηση ανίχνευσης...γιαυτό και αν ξεκινήσει αργεί λίγο να σου βγάλει σήμα ακριβώς στον χάρτη.(δηλ μέχρι να πιάσει δορυφόρους)
αυτό που έχει σημασία είναι η ζωντανη συνδεση στο δίκτυο...
και επιβεβαιώνω ότι οι χρήστες cosmote δεν δέχονται κλήσεις αν έχουν απεργοποιήσει την ώθηση και την μετάκλιση, γιατί ψάχνει συνεχώς το κινητό για σύνδεση στο δίκτυο και τους τρώει την μπαταρία


#45   mitsakos_ls

mitsakos_ls

    iPH newbie

  • 71 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/06/2009 - 23:06

Γεια σας παιδες αντιμετοπιζω ενα περιεργο προβλημα και θα ηθελα τν βοηθεια σας...εβαλα χθες το βραδυ να φορτησει το κινιτο μου και σημερα ολη τν μερα δεν το χρησιμοποιησα καθολου και κατα 23:30 ειδα πως ειχε 40% μπαταρια και οταν το βαζω κοντα στα ηχεια κανουν το θορυβο πως λαμβανω κατι αλλα τπτ και κατι ακομα...δεν μπορει να με παρει κανεισ τηλ. σημερα και τους βγαζει πως ειμαι κατελλειμενος....

παρακαλω αν ξερει κανεις τπτ ας με βοηθησει.....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες