Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 1 ψήφοι

7" iPad με Retina οθόνη στα $200-$250 τον Οκτώβριο(;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   jim88

jim88

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 30/05/2012 - 07:09

Απο την πρώτη στιγμή κυκλοφορίας του iPad βγήκαν οι φήμες για iPad nano κτλ. Νομίζω οτι δεν ευσταθούν γιατί ειναι αντίθετες με την πολιτική της apple.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   giannhspatra

giannhspatra

    iPH Enthousiast

  • 384 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2012 - 07:15

αν βγεί πάντως πιστεύω θα σπάσει ταμεία...

#33   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 30/05/2012 - 09:16

Κοιτάζοντας το 4S και το νέο ipad μου νομίζω πως ολοένα και πιο δύσκολα θα βρίσκουν από εδώ και πέρα οι εταιρίες δικαιολογίες αναβάθμισης. Άντε κανα χρόνο ακόμα να παίξουν με τις ίντζες μετά όμως θα τερματίσει και αυτό. Δε νομίζω ότι μπορεί να βγεί χρηστικό τηλέφωνο πάνω από 4-4.3 inches και tablet πάνω από τις 9-9.5.

Από εκεί και μετά οι ταχύτητες αφορούν (όπως και στα desktop pc) μια συγκεκριμένη κατηγορία χρηστών τους gamers. Προσωπικά δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσω κάτι από την Apple ανα έτος αφού στάνταρ με καλύπτει για 2 ως 3. Πιθανότατα όμως θα αγόραζα κάποια υποκατηγορία αν ήταν χρηστική και η τιμή φιλική.

Αν και γενικά δεν πιστεύω πως θα τολμήσουν να λανσάρουν "το άηπαντ των φτωχών" κάποια στιγμή θα βρεθούν αντιμέτωποι με την ανάγκη αυτή διότι πολύ απλά όταν βγάζεις κάτι που υπερκαλύπτει συνεχώς τις ανάγκες παύει να υπάρχει η ανάγκη αναβάθμισης. Αντίθετα αν καλύψεις ένα πιθανό "κενό" μπορεί και κάτι να αλλάξει.

Πάντως θα έλεγα να μην διαπραγματεύομαστε το τι θα συμβεί βάσει του τι συνέβαινε επί Jobs. Είναι ήδη φανερό πως η φιλοσοφία του δεν παρέμεινε ανάμεσά μας. Μακάρι να μας διαψεύσουν ευχάριστα αλλά δεν το βλέπω να ρχεται.


"Μαλλον τα λες παρα πολυ καλα!".

Οταν βγηκε το ipad2 εδωσα το αψογο ipad1 που ειχα πριν ακομα βγει το 2, και πηρα το 2 μολις βγηκε (σχεδον). Το εχω τωρα ενα χρονο και ειλικρινα δεν βλεπω κανενα λογο απολυτως να το αλλαξω ουτε με το 3 ουτε με το 4 μαλλον. Το εχω κλασικα σε αψογη κατασταση, του κουτιου, και λειτουργικα δεν με δυσκολεψε σε τιποτα απολυτως.

Οπως και το macbook που ειχα, που οταν το εδωσα στην τετραετια, νομιζω οτι το ειχα κανα χρονο. Πιστευω απλα οτι μπαινουμε στο τρυπακι της αλλαγης ασκοπα, απλα για να εχουμε το τελευταιο μοντελο. Οχι οτι το χρειαζομαστε στην κυριολεξια. Τουλαχιστον το μεγαλυτερο ποσοστο απο εμας. Επειτα ειναι και το χρηματικο στη μεση. Μηπως με σπονσοραρει η καθε apple, για να τρεχω να αγοραζω καθε τι που βγαζει την πρωτη μερα? Δεν Νομιζω Τακη!!!

Και τελος, δυστυχως ειμαι κι εγω της αποψης οτι οσο αναφορα τα i-devices, η χρυση εποχη Jobs, εχει τελειωσει, και τα τελευταια του παιδια ειναι σημερα στα χερια μας (αντε ισως και τα αμεσως επομενα μοντελα που μπορει να ητανε ηδη σχεδιασμενα). Απο εδω και στο εξης, ειναι αγνωστο τί περιμενουμε απο την συγκεκριμενη εταιρεια. Χωρις αυτο να σημαινει κατι κακο. Μπορει (λεμε τωρα) να γινει και καλυτερη! Ποτε μην λες ποτε, σωστα? ;)

Τελευταία επεξεργασία από: tfd1978, 30/05/2012 - 09:21


#34   fotsid

fotsid

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 30/05/2012 - 09:38

Κοιτάζοντας το 4S και το νέο ipad μου νομίζω πως ολοένα και πιο δύσκολα θα βρίσκουν από εδώ και πέρα οι εταιρίες δικαιολογίες αναβάθμισης. Άντε κανα χρόνο ακόμα να παίξουν με τις ίντζες μετά όμως θα τερματίσει και αυτό. Δε νομίζω ότι μπορεί να βγεί χρηστικό τηλέφωνο πάνω από 4-4.3 inches και tablet πάνω από τις 9-9.5.

Από εκεί και μετά οι ταχύτητες αφορούν (όπως και στα desktop pc) μια συγκεκριμένη κατηγορία χρηστών τους gamers. Προσωπικά δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσω κάτι από την Apple ανα έτος αφού στάνταρ με καλύπτει για 2 ως 3. Πιθανότατα όμως θα αγόραζα κάποια υποκατηγορία αν ήταν χρηστική και η τιμή φιλική.

Αν και γενικά δεν πιστεύω πως θα τολμήσουν να λανσάρουν "το άηπαντ των φτωχών" κάποια στιγμή θα βρεθούν αντιμέτωποι με την ανάγκη αυτή διότι πολύ απλά όταν βγάζεις κάτι που υπερκαλύπτει συνεχώς τις ανάγκες παύει να υπάρχει η ανάγκη αναβάθμισης. Αντίθετα αν καλύψεις ένα πιθανό "κενό" μπορεί και κάτι να αλλάξει.

Πάντως θα έλεγα να μην διαπραγματεύομαστε το τι θα συμβεί βάσει του τι συνέβαινε επί Jobs. Είναι ήδη φανερό πως η φιλοσοφία του δεν παρέμεινε ανάμεσά μας. Μακάρι να μας διαψεύσουν ευχάριστα αλλά δεν το βλέπω να ρχεται.

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες