Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πολλές, μα πολλές απορίες για το iPhone 3G


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   stk

stk

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2008 - 14:00

Kαλημέρα σας,

Είμαι υποψήφιος κάτοχος ενός iphone 3g 16gb αλλα θα ήθελα τα φώτα σας σε μερικές απορίες που έχω σχετικά με την συσκευή. Γνωρίζω πολύ καλά ότι κάποιες από τις παρακάτω ερωτήσεις μου ίσως έχουν απαντηθεί σε άλλα τοπικς αλλά αυτή την στιγμή δεν υπάρχει αρκετός χρόνος για να διαβάσω αναλυτικά το φορουμ, οπότε ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για αυτό αλλά κ για το μαρκοσκελές θέμα.

Είμαι παλαιός χρήστης pda k smartphones (qtek, htc, sony ericsson P series ) οπότε καταλαβένετε ότι κάποιες συνήθειες είναι δύσκολο να κοπούν. Ολες τις παραπάνω πλατφόρμες τις γνωρίζω πολύ καλά αλλά δυστηχώς δεν θέλω
να ξαναμπλέξω με αυτές για αρκετούς λόγους. Ο πιο σημαντικός είναι οτί ενώ υπόσχονται πολλά κ κάνουν πάρα πολλά πράγματα, η υλοποίηση όμως είναι από μέτρια έως τραγική με αποτέλεσμα την δυσχρηστία κ σε ένα σημαντικό βαθμό την αναξιοποιστεία στην καθημερινή τους χρήση. (τουλάχιστον για την δική μου φιλοσοφία για το πως πρέπει να είναι μια τέτοια συσκευή).

Με μεγάλη χαρα ανακαλύπτω ότι το iphone είναι μια συσκευή που η βασική της φιλοσοφία είναι η έυκολη κ ευχάριστη χρήση. Σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που με κάνουν να ξεπερνάω κάποιες hardware κ software ελλείψης της συσκευής. (στην τελική δεν είναι κ ότι πιο ακριβό κυκλοφορεί...)
Εμουν έτοιμος να το πάρω αλλά ψάχνοντας λίγο παραπάνω το θέμα στον ιντερνετ διαπιστώνω ότι οι software ελλείψεις φαίνετε να είναι πιο σοβαρές κ λιγότερο αθώες κ μάλιστα σε βασικά πράγματα. Δυστηχώς δεν είχα την τύχη να έχω στα χέρια μου μια συσκευή για ικανοποιητικό χρόνο έτσι ώστε να μπορέσω με ησυχία κ ηρεμία να την ψάξω κ να επιβεβαιώσω ή όχι τα παραπάνω. Και επειδή τα τελευταία χρόνια έχω αλλάξει 5-6 συσκευές με την ελπίδα ότι κάθε επόμενη αγορά θα είναι κ η σωστή, δεν με παίρνει (ουτε οικονομικά ούτε ψυχολογικά) να κάνω άλλο λάθος.

Αν κατι απο τα παρακάτω δεν το κάνει το iphone αλλα μπορώ να το κάνω αγοράζοντας μια εφαρμογή no problem.
Απλα θα ήθελα να αποφύγω, τουλάχιστον στην αρχη, jailbreaks κ λοιπά σπασίματα.

Τα φώτα σας λοιπόν ¨) ...

Emails/SMS/MMS

1. Μπορώ να ορίσω αν θα κατεβάζει μόνο τα headers του μηνύματος ή έστω το ανώτατο συνολικό μέγεθος? Εαν όχι,
κατεβάζει άμεσα και τα attachements η μόνο το body του email? (για exchange κ gmail)
2. Καπου διάβασα οτι υπάρχει bug κ κάθε email που στέλνεις το στέλνει κ μια φορά στον εαυτό σου !!! Ισχύει
τέτοιο πράγμα???
3. Κάνει sync τους υποφακέλους?
4. Μπορεί να αποθηκεύσει παντώς τύπου attachment? K αντε κ τα κατεβάσαμε υπάρχει filemanager να τα διαχειριστεί κ αντίστοιχα καποιος viewer για να τα διαβάζει? (δεν έχω απαιτήσεις... τα βασικα.. doc,excel,pdf,txt ..)
5. Ξεκινάω να γράψω ένα email... μπορώ πατώντας ένα κουμπί να διαλέξω απο καποιον file manager ποια/ο αρχειο να κάνω attach?
6. Δεν στέλνει mms. Yπαρχει προγραμμά για αυτό (χωρίς jailbreak)?
7. Καθώς γράφεις sms σου δείχνει τους χαρακτήρες που σου μένουν ή ποσά sms είναι το κείμενο που γράφεις?

Calendar

1. Στην επιλογή "List" εμφανίζει τα πάντα η μπορώ να περιορίσω το πόσες μέρες θα εμφανίζει? Και αν εμφανίζει
όλες τις καταχωρήσεις αυτό δεν το γονατίζει?
2. Αναζήτηση έχει?
3. Κατηγορίες? ( Αν όχι παίρνει εστω κατηγορίες από το calendar του macosX)
4. Tις birthdates που βάζεις στις επαφές, τις φέρνει στο calendar? Aν όχι υπάρχει άλλο πρόγραμμα που να δίνει λύση?

Phone

1. Yπαρχει ιστορικό κλήσεων που να εμφανίζει εισερχόμενς, αναπάντητες, εξερχόμενες?
2. Μπορώ να διαγράψω μεμονομένες εγγραφές απο τα παραπάνω?
3. Eαν μια επαφή έχει παραπάνω από ένα τηλέφωνο... εμφανιζει στις κλήσεις ποιο είναι?
4. Το εξωτερικό ηχείο είναι καλό? Το χρησιμοποιώ αρκετά στις κλήσεις ειδικά στο αυτοκίνητο. (άρα σε φασαρία)

Media

1. Βίντεο διαβάζει μόνο mp4 ?
2. Eαν του βάλω 5-6gb σε τραγούδια θα γονατίσει?
3. Φωτογραφίες που έχω στο mac πως κάνει sync? Aπαιτεί να κρατάω βιβλιοθήκες στο iphoto η μπορείς να του πεις να πάρει απο φυσικά folders του δίσκου?
4. Αν του βάλω 3-4gb φωτογραφίες (απο 2mp έως 7mp η κάθε μια) θα γονατίσει?
5. Μπορώ να σβήσω είτε ένα-ενα είτε μαζικά βίντεο κ mp3 αλλά κ εικόνες?
6. Μπορώ να φτιάξω Playlists μέσα στο iphone και όχι μόνο μέσω sync στο itunes?
7. Σκοπεύω να βάλω πολλά Mp3... υπάρχει λειτουργία αναζήτησης στο ipod?

Γενικα

1. Μπορώ να το βλέπω σαν δίσκο είτε ασύρματα είτε μέσω usb
2. Μπορώ να κάνω downloads απο τον σαφαρι ?
3. Οταν σώζω εικόνες από τον σαφαρι τις σώζει ως έχουν η κάνει resize η κάτι άλλο ?

Aυτά είναι λίγα απο τα πολλές λειτουργίες που με προβληματίζουν.
Ειλικρινά, ενα windows mobile pda μπορει να κάνει 100 πράγματα. Ομως κάνει τα 20 μέτρια κ τα 80 χάλια. Τα κάνει όμως. Εγώ θέλω να κάνω τα 30 αλλα να τα κάνω σωστά. Εαν το iphone κάνει από αυτά τα 30 μόνο τα 10 κ τα άλλα δεν τα κάνει καθόλου... τότε έχουμε πρόβλημα. Και ένα μικρό σχόλιο για τις έξυπνες πλατφόρμες κ τα λειτουργικά στα κινητά... Υπάρχουν για να βάζουμε νέες έξτρα εφαρμογές που αυξάνουν τις δυνατότητες τους. Αν είναι να πληρώνουμε εξτρα προγράμματα για να διωρθώνουν ατέλειες και να προσθέτουν αυτονόητα πράγματα (οκ θα το κανουμε κ αυτό αλλα να μην είναι ο κανόνας) που τα τηλέφωνα μας έπρεπε να εχουν απο την μαμά τους... τότε ας ασχοληθούμε με τίποτα άλλο. Είναι τέτοια περίπτωση κ το iphone? Γενικώς δεν έχω πρόβλημα στο να προσαρμόσω κάποια "θέλω" μου στις ιδιοτροπίες ενός κινητού, οσο αυτό μπορεί αντίστοιχα να προσαρμοστεί σε κάποια πράγματα όπως θέλω έγω. Αλλα και αυτό έχει ένα όριο κ με αυτά που ακούω προβληματίζομαι...

Για ρίχτε λίγο φως βρε παιδιά !!









Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/11/2008 - 14:26

Θα απαντήσω σε ότι ξέρω

Emails/SMS/MMS

1. Τα attachments δεν τα κατεβάζει από μόνο του. Υπάρχει ένας περιορισμός στις εικόνες, όπου αν είναι πάνω από 1MB πρέπει να συνδεθείς στο mail σου από τον safari για να τις ανοίξεις (τρέχα γύρευε...)
2. Δεν ισχύει
3. Τα πάντα
4. Για το παντός τύπου δεν γνωρίζω. Εικόνες ναι. Αρχέια PDF και τέτοια χωρίς jailbreak δεν είμαι σίγουρος αν τα αποθηκεύει. Viewers τέτοιων αρχείων υπάρχουν πάρα πολλοί στο Appstore, προτείνω το AIDisk που υποστηρίζει και αποστολή e-mail. Προς το παρόν, δεν υπάρχει επεξεργασία office κειμένων αλλά δυο τρεις εταιρείες έχουν υποσχεθεί τη διάθεση τους σύντομα
5. Νοpe. Δυστυχώς. Για παράδειγμα θες να στείλεις μια εικόνα. Την εντοπίζεις από το library σου, πατάς send email και στην φορτώνει στο e-mail και τη στέλνει
6. Σε κανα τρίμηνο ίσως
7. Οχι. Με jailbreak υπάρχει τέτοια εφαρμογή. Επίσης, δεν υπάρχει η δυνατότητα αποθήκευσης κάποιου μηνύματος σε Draft ή η διαγραφή μόνο ενός μηνύματος (με jailbreak όμως γίνεται)


Calendar

1. Εμφανίζει επ'άπειρον όλες τις μέρες και τα event σου. Δεν κολλαει όχι
2. Οχι, αλλά τι να αναζητήσεις?
3. Δεν γνωρίζω
4. Οχι. Δεν γνωρίζω


Phone

1. Υπάρχει αλλά είναι λίγο μάπα. Δεν βγάζει λεπτομέρεις όπως διάρκεια κλήσεων και νομίζω ότι μάλιστα δεν διαθέτει και άπειρο αριθμό καταχωρήσεων αλλά συγκεκριμένο. Με jailbreak υπάρχει εφαρμογή όμως
2. Οχι
3. Ναι
4. Μέτριο θα έλεγα.

Media

1. Από τη μαμά του ναι. Με διάφορες εφαρμογές (κ με jailbreak) διαβάζει τα πάντα σχεδόν
2. Ναι, αλλά όχι ιδαίτερα. Απ'όσο έχω παρατηρήσει στο δικό μου τουλάχιστον με 3+GB μουσική και 2GB ελεύθερο χώρο οι επιδόσεις μου είναι περίπου όπως όλων των χρηστών
3. Mέσω iTunes γίνονται όλα. Συγχρονίζει μόνο φακέλους. σε mac δεν γνωρίζω πως γίνεται
4. Ισως να δυσκολευτεί στο άνοιγμα τους αλλά γενικά δεν νομίζω
5. Οχι. Μουσική με τίποτα. Φωτογραφίες μόνο αυτές που πήρες με την κάμερα (για το κινητό μιλάμε έτσι?)
6. Ναι. Τις on-the-go είτε τις genious
7. Οχι αλλά υπάρχει αλφαβητική ταξινόμηση. No prob

1. Xωρίς jailbreak όχι πολλά και σίγουρα όχι να τροποποιήσεις κάτι
2. Εικόνες ναι. Άλλα πράγματα χωρίς jailbreak -νομίζω- όχι
3. χμ, κάνει resize λογικά. Αλλά δεν ξέρω με σιγουριά


Στα μείον τώρα. Δεν έχει Ελληνικά χωρίς jailbreak. No copy/paste. Πολλά crashes στον safari..πολλά όμως. Νο multi tasking χωρίς jailbreak. γενικά σίγουρα ότι κάνει το iPhone το κάνει καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό, αυτά που δεν κάνει είναι εκεί που παίζεται το παιχνίδι. Αν δεν μπορείς χωρίς copy/paste τότε θα δυσκολευτείς πολύ. Από την άλλη είναι στην κυκλοφορία μόλις 7 μήνες το SDK, οπότε έχουμε μέλλον

#3   iason1907

iason1907

    Advanced Member

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2008 - 17:24

Calendar

4. Τα γενέθλια που έχεις στις επαφές στα βγάζει και στο ημερολόγιο ως ολοήμερα γεγονότα.

Media

3. και από τα δύο.
5. Mπορείς να σβήσεις και βίντεο

Γενικα

3. Aυτή ήταν και δική μου απορία και πρέπει να κάνει resize.
:)


#4   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 21/11/2008 - 22:17

500mb εικόνες,6GB ταινίες και 6GB μουσική... Δεν γονατίζει ούτε καν σκύβει :P
Νομίζω από το iPhone χωρίς PC διαγράφεις μόνο εικόνες

#5   Ypnovatis

Ypnovatis

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2008 - 15:35

Quote

Calendar



4. Τα γενέθλια που έχεις στις επαφές στα βγάζει και στο ημερολόγιο ως ολοήμερα γεγονότα.

Αυτό σε μένα δεν το κάνει ρε παιδια! Μήπως έχει κανένα περίεργο option και το χάνω?

#6   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/12/2008 - 22:18

ουτε εμένα το κάνει

#7   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/12/2008 - 22:32

Quote

Calendar



4. Τα γενέθλια που έχεις στις επαφές στα βγάζει και στο ημερολόγιο ως ολοήμερα γεγονότα.


Αυτό το κάνει το Outlook (μάλλον αυτό χρησιμοποιείς) και περνάνε στο iPhone με συγχρονισμό :)

#8   iason1907

iason1907

    Advanced Member

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2008 - 22:35

μαλλον δεν εχω windows απ'ότι βλέπεις και στην υπογραφή μου... :P

Μάλλον λοιπόν γίνεται από το address book... περνάνε στο ical και απο εκεί με sync στο iphone... Απλά πράγματα :P

#9   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/12/2008 - 08:50

Quote

Phone



3. Eαν μια επαφή έχει παραπάνω από ένα τηλέφωνο... εμφανιζει στις κλήσεις ποιο είναι?


ναι




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες