Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ipad 3 vs Netbooks για γράψιμο βιβλίων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Geitwn

Geitwn

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/05/2012 - 15:39

Καλησπέρα παιδιά,

Επειδή ασχολούμαι με γράψιμο κειμένων μεγάλου μήκους (βιβλίο), προσπαθώ να καταλήξω σε ένα φορητό εργαλείο για να γράφω που να είναι άνετο ξεκούραστο και να μην απαιτεί πολύ προσοχή σε τεχνικά θέματα και σε αποσπάει.

Βρίσκομαι μεταξύ του νέου iPad, με bluetooth keyboard, κάποιου netbook, η ενός laptop 13''

Εσεις γενικά γράφετε στο ipad? Σε ποιά εφαρμογή; είναι άνετο γενικά, ή είναι καλύτερα σε pc? Αν θελετε πειτε μου 2-3 πράγματα για το τι σας βολεύει περισσότερο από αυτά, καθώς επίσης και για το τι δεν βολεύει στο ipad (γενικά δηλαδή να κάνουμε μια λίστα με υπέρ και κατά για το καθένα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια
Γιώργος

ΥΓ. Εάν είμαι σε λάθος thread παρακαλώ τους moderators να με μεταφέρουν στο σωστό :S

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/05/2012 - 16:05

Μεγάλα κείμενα γράφω, αλλά σε έκταση βιβλίου ποτέ.

Νομίζω τό iPad για αυτό που το θές είναι ιδανικό.
Κατ'αρχήν η τεράστια ανάλυση τής οθόνης είναι ιδανική για κείμενα (σάν να διαβάζεις σε χαρτί είναι!) και τελείως ξεκούραστη.
Επίσης, η διάρκεια ζωής τής μπαταρίας είναι 10 ώρες, τήν στιγμή που τα καλύτερα netbooks/laptops δύσκολα αγγίζουν τίς 5.
Και τέλος το μέγεθος και το βάρος του είναι ιδανικό για να το έχεις πάντα μαζί σου.


Αλλά, άν θές σοβαρό desktop publishing (που απαιτεί προγράμματα τύπου Quark κτλ.), πρέπει να χρησιμοποιήσεις laptop. Εκτός και άν γράψεις το κείμενο στό iPad και κάνεις τήν τελική διαμόρφωση (τήν οποία συνήθως αναλαμβάνει ο εκδοτικός οίκος) σέ pc.

#3   iVagos

iVagos

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/06/2012 - 09:41

Μεγάλα κείμενα γράφω, αλλά σε έκταση βιβλίου ποτέ.

Νομίζω τό iPad για αυτό που το θές είναι ιδανικό.
Κατ'αρχήν η τεράστια ανάλυση τής οθόνης είναι ιδανική για κείμενα (σάν να διαβάζεις σε χαρτί είναι!) και τελείως ξεκούραστη.
Επίσης, η διάρκεια ζωής τής μπαταρίας είναι 10 ώρες, τήν στιγμή που τα καλύτερα netbooks/laptops δύσκολα αγγίζουν τίς 5.
Και τέλος το μέγεθος και το βάρος του είναι ιδανικό για να το έχεις πάντα μαζί σου.


Αλλά, άν θές σοβαρό desktop publishing (που απαιτεί προγράμματα τύπου Quark κτλ.), πρέπει να χρησιμοποιήσεις laptop. Εκτός και άν γράψεις το κείμενο στό iPad και κάνεις τήν τελική διαμόρφωση (τήν οποία συνήθως αναλαμβάνει ο εκδοτικός οίκος) σέ pc.

+1

#4   jim88

jim88

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 05/06/2012 - 09:45

Προσωπικα στη συνταξη της διπλωματικης μου εργασιας δεν μπορεσα να κανω δουλεια με το pages του ipad και το εξωτερικο πληκτρολογιο, νομιζω οτι δεν μπορει να ξεπερασει την ευκολια του laptop σε αυτον τον τομεα ειδικα αν γραφεις στα ελληνικα.

Τελευταία επεξεργασία από: jim88, 05/06/2012 - 09:45


#5   malvinan

malvinan

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 12/06/2012 - 17:55

αν και χρησιμοποιώ mac στον εκδοτικό θα έλεγα ότι δεν θα σε βολέψει (από εμπειρία το λέω). Για αυτή τη δουλειά αν θες κάτι φθηνό και δεν θες να περιμένεις asus transformer με dock. Εγώ με το air πάντως βολεύτηκα και μόνο.

#6   Dimitrismpower

Dimitrismpower

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/07/2012 - 15:39

Ακριβώς το ίδιο ερώτημα έχω κ εγώ..
Θα μπορω σε new ipad να γραψω ένα κειμενο με μορφοποιήσιες που να τις αναγνωρίζει και το word στον υπολογιστή μου ωστε να μπορω να δουλεύω και με τα δύο παράλληλα ?

#7   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2012 - 15:45

Δεν έχω ipad αλλά έχω την άποψη πως στην αρχή θα δυσκολευτείς να συνηθίσεις το ότι θα πληκτρολογείς σε μια σταθερή επιφάνεια, και όχι σε πλήκτρα που θα πιέζονται μέσα.

#8   eurisakella

eurisakella

    iPH Enthousiast

  • 387 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:eurisakella

Δημοσίευση 20/07/2012 - 15:57

Δεν έχω ipad αλλά έχω την άποψη πως στην αρχή θα δυσκολευτείς να συνηθίσεις το ότι θα πληκτρολογείς σε μια σταθερή επιφάνεια, και όχι σε πλήκτρα που θα πιέζονται μέσα.

Μπορεις να συνδέσεις και κανονικό πληκτρολόγιο με το camera connection kit. Το θέμα ειναι να βολεύουν οι εφαρμογές του iPad.

#9   nikoss123

nikoss123

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/07/2012 - 20:00

Υπαρχουν και bluetooth πληκτρολογια για μεγαλυτερη ευκολια




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες