Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple iPhone original-OEM parts


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Osi

Osi

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:06

Γνωριζει κανεις που μπορει να αγορασει καποιος original-OEM apple parts?

Συγκεκριμενα μου εσπασε η οθονη σε iphone 4 8GB και στο internet γινεται χαμος , χωρις κανεις να μπορει να σου εγγυηθει οτι η οθονη θα ειναι ΟΕΜ!
(προσωπικα δεν με νοιαζει τοσο το κοστος, οσο οτι θελω να βρω original οθονη, μιας και αποφασισα να την αντικαταστησω μονος)!
Δημιουργειται κανενα προβλημα αν το φτιαξεις μονος σου (περα βεβαια απο την περιπτωση να τα κανεις "χαλια") ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:08

Original οπως το εννοεις δε θα βρεις. Μονο ΟΕΜ.

#3   Osi

Osi

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:10

Υπαρχει διαφορα (στην ποιοτητα για παραδειγμα?) ? Γιατι και η ΟΕΜ και δεν ξερω και που να την πετυχω και να ειμαι και σιγουρος κιολας , δεν ειναι και φθηνη!!!
Σε αντιστοιχες περιπτωσεις τι επιλογες εχουμε?

#4   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:12

Όπως σου είπε και ο Δημήτρης γνήσια καθεαυτού ανταλλακτικά θα βρεις ΜΟΝΟ αν τα πάρεις από ένα άλλο iPhone.Όλα τα υπόλοιπα είναι OEM..

Τώρα μεταξύ των OEM και των κακής ποιότητας θέλει λίγο ψάξιμο :)

ezgif_com_crop_2.gif


#5   Osi

Osi

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:18

Καταλαβα !!! Την μαμησαμε! Αντε να βρεις και ποιο σου εγγυαται οτι θα ειναι κιολας!
Καμια προταση απο προηγουμενη εμπειρια χρηστων που εψαξα και βρηκαν σωστη ΟΕΜ? Κανενα site που να εχει δοκιμαστει τελος παντων :( ?

(Tα αντιστοιχα ελληνικα, που θελουν 165ευρω και ψαχνουν για κοροιδα δλδ, μας εγγυαται κανεις οτι ειναι ΟΕΜ , ή οτι οντως ειναι οκ?)

#6   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:19

Αν θες εγγυημένα καλά με το σχετικό καπέλο στην τιμή δες στο ifixit...Google it.

Αν αποφασίσεις να πάρεις από εκεί στείλε Pm έχω εκπτωτικό κουπόνι.

Επίσης δεν ψάχνεις σκέτη οθόνη αλλά το σετ οθόνη+digitizer...

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 19/05/2012 - 12:20

Αναρτημένη εικόνα


#7   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:24

Γνωριζει κανεις που μπορει να αγορασει καποιος original-OEM apple parts?

Συγκεκριμενα μου εσπασε η οθονη σε iphone 4 8GB και στο internet γινεται χαμος , χωρις κανεις να μπορει να σου εγγυηθει οτι η οθονη θα ειναι ΟΕΜ!
(προσωπικα δεν με νοιαζει τοσο το κοστος, οσο οτι θελω να βρω original οθονη, μιας και αποφασισα να την αντικαταστησω μονος)!
Δημιουργειται κανενα προβλημα αν το φτιαξεις μονος σου (περα βεβαια απο την περιπτωση να τα κανεις "χαλια") ?

μΙΛΑ ΜΕ ΤΟΝ PANTSOS ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ

Τηλ:6987688525
e-mail: pantsos13@yahoo.gr

#8   Osi

Osi

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:31

Αν θες εγγυημένα καλά με το σχετικό καπέλο στην τιμή δες στο ifixit...Google it.

Αν αποφασίσεις να πάρεις από εκεί στείλε Pm έχω εκπτωτικό κουπόνι.

Επίσης δεν ψάχνεις σκέτη οθόνη αλλά το σετ οθόνη+digitizer...


Για το τελευταιο ναι ναι, το καταλαβα και εγω χτες απο το σχετικο ψαξιμο οταν επαθα και την ζημια!
Οσο για το ifixit το τσεκαρα, αλλα δεν αναφερει πουθενα οτι ειναι ΟΕΜ το ανταλλακτικο. Τελος εχω και ασχημη εμπειρια με Τελωνειο σε αγορα απο Αμερικη και δεν ξερω υπαρχει περιπτωση να με "χτυπησουν" σε αυτο το θεμα ? Να υποθεσω οτι δεν "ενοχληθηκες" απο τελωνειο?

Εχει ακουστει τιποτα αλλο για το συγκεκριμενο site?

μΙΛΑ ΜΕ ΤΟΝ PANTSOS ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ

Τηλ:6987688525
e-mail: pantsos13@yahoo.gr


Εχω ενημερωθει και για το παλικαρι που ολοι λενε τα καλυτερα εδω μεσα! Αλλα προσπαθω αρχικα να βρω ΟΕΜ display για το iphone 4 , απο εγγυημενο σημειο που γνωριζουν και οι υπολοιποι και απο εκει και περα να δω τι θα κανω

#9   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:31

Για τελωνείο αν είναι πολύ ακριβό μπορεί να πληρώσεις λίγα παραπάνω.Έχω πάρει εγώ κι ένας φίλος από εκεί και είναι πολύ καλή ποιότητα...

Επίσης μη σε προβληματίζει το ΟΕΜ,όποιος θέλει το γράφει όποιος θέλει δεν το γράφει...Διακοσμητικός όρος είναι δεν ισχύει στην ουσία.

Το συγκεκριμένο κατάστημα είναι το καλύτερο στην Αμερική για επισκευές τηλεφώνων κι όχι μόνο..

Αναρτημένη εικόνα


#10   parhss

parhss

    iPH Contributor

  • 1.663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:paridion

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:37

να το εχουμε στα υποψην μας

#11   Osi

Osi

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:37

Για τελωνείο αν είναι πολύ ακριβό μπορεί να πληρώσεις λίγα παραπάνω.Έχω πάρει εγώ κι ένας φίλος από εκεί και είναι πολύ καλή ποιότητα...

Επίσης μη σε προβληματίζει το ΟΕΜ,όποιος θέλει το γράφει όποιος θέλει δεν το γράφει...Διακοσμητικός όρος είναι δεν ισχύει στην ουσία.


Mπορεις να προσδιορισεις το λιγα παραπανω :) ? Oσο για την ποιοτητα, το πολυ καλη που γραφεις σημαινει εμμεσως οτι υπαρχει αισθητη διαφορα με αυτην που εσπασε?

#12   Osi

Osi

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:44

Nα το θεσω απο την λογιστικη πλευρα! Παραγγελια απο το ifixit.com οθονης οπως την χρειαζομαστε βγαινει για Ελλαδα 135 ευρω!!! Χωρις να υπολογισουμε τι και αν θα χρεωσουν οι "εξυπνακηδες" του Τελωνειου στο Ελ. Βενιζελος ! Κοινως παραειναι τσιμπημενη η τιμη!

Αλλη επιλογη site δεν εχουμε? Γενικα σε οποιον εχει σπασει η οθονη πως την εχει αντικαταστησει? Για το pcexpert και τα ανταλλακτικα του υπαρχουν καλες αποψεις ή μπαααα ....

#13   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:49

Στο τελωνείο αν δηλωθεί το προϊόν κάτω από τα 50$ δεν πληρώνεις δασμούς.Φυσικά αυτό προϋποθέτει 3 πράγματα:

1) Να δεχθεί ο πωλητής να το γράψει στο δέμα.
2) Να στο στείλει με απλό ταχυδρομείο και όχι με Courrier.Οι Courrier έχουν δικούς τους τελωνειακούς και δεν αφήνουν τίποτα να περάσει έτσι.
3) Να μην φάει "φλασιά" ο τελωνειακός και τον πιάσει η εργατικότητα του και ανοίξει το δέμα.

ezgif_com_crop_2.gif


#14   giolekos

giolekos

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:58

παιδια να προσεχετε τις αποστολες εκτος ευρωπαικης ενωσης να σας τα στελνουν παντα μεσω του δημοσιου ταχυδρομειου τους και ποτε μεσω ιδωτικης κουριερ..οι δευτεροι σιγουρα θα σταματησουν το πακετο θα σε χρεωσουν με αποθηκευτικα με εξοδα εκτελωνιστη και τελωνειακους δασμους..μεσω ελτα σπανια να στο σταματησουν ..απο αμερικη ειναι η usps(οχι ups)..

#15   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 19/05/2012 - 12:59

Δες εδώ: www.mendmyi.com .Ειναι απο Αγγλία, (οχι τελωνειο δλδ), εχω παρει τα εξαρτήματα για να κανω το δικο μου 4αρι λευκό.Οι καλωδιοταινιες της οθονης εγραφαν Apple.Aπο ποιοτητα απλα αψογη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες