Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η IBM απαγορεύει τη χρήση του Siri για λόγους ασφαλείας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   djnoizeteck

djnoizeteck

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Twitter:@PanosGkatsas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/05/2012 - 11:56

Δεν ξέρω τι ρόλο παίζει η Apple και η κάθε Apple και πως μπορεί να ενδώσει σε κάποια υπηρεσία πληροφοριών.Δεν της έχω καμμία εμπιστοσύνη όπως δεν έχω και στη Google.Δε γίνεται
να κατηγορούμε τη Google ότι καταγράφει αναζητήσεις και να λέμε ότι η Apple το κάνει για να βελτιώσει την εμπειρία χρήσης.
Και δε μιλάω για εισβολή όπως αυτό που αναφέρει ο θανάσης πάνω κι είναι πολύ σοβαρό αλλά για δόσιμο πληροφοριών με άδεια της Apple.


Δηλαδή εσυ κάνεις αναζήτηση απο Bing? :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   fenomeno69

fenomeno69

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/05/2012 - 11:57

Εσύ δλδ fenomeno βάζεις το χέρι σου στη φωτιά ότι αν χρειαστεί η Apple δε θα δώσει τα δεδομένα αυτά τα οποία προηγουμένως έχουν ψηφιοποιηθεί σε κείμενα σε FBI,CIA,κου κλοουξ κλαν,KGB και όλα τα συναφή;


Το χέρι μου στην φωτιά δεν το βάζω ούτε για εμένα... αλλά εγώ δεν έχω να φοβηθώ κάτι!!! Facebook έχεις??? Αν έχεις είσαι ήδη φακελωμένος και η FB δεν το αρνείται!!! Ναρκωτικά δεν πουλάω, παρανομίες δεν κάνω, και δεν λέω στο Siri μελλοντικές μου σκέψεις για ανάπτυξη νέων εφαρμογών. Επίσης δεν κρατάω στα χέρια μου τεχνογνωσία που δεν θέλω να μου την πατεντάρουν!!!

#18   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 23/05/2012 - 11:58

Όχι,υπάρχουν τρόποι να μη δίνεις το στίγμα σου στη Google.

Αναρτημένη εικόνα


#19   fenomeno69

fenomeno69

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/05/2012 - 12:01

Αυτό που κολλάει? :P Aυτό ειναι στέρηση ελευθερίας κατα την γνώμη μου. Tο SIRI δεν είναι κάτι τέτοιο...αποθηκεύει αυτα που "ρωτάς" και?


Έλα ντε... εχθές το ρώτησα τι καιρό θα κάνει το Weekend... λες να με συλλάβουν???? ΕΛΕΟΣ ΕΙΣΤΕ!!!!!

Όχι,υπάρχουν τρόποι να μη δίνεις το στίγμα σου στη Google.


Foursquare χρησιμοποιείς??? iPhone έχεις??? Ξέρουν ανά πάσα στιγμή τότε που βρίσκεσαι!!!!

#20   djnoizeteck

djnoizeteck

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Twitter:@PanosGkatsas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/05/2012 - 12:04

Βασικα ειναι απόψεις του καθενός ρε παιδιά...τί να λέμε τώρα...όπως νομίζει ο καθένας! Εγώ προσωπικά απλα τα θεωρώ υπερβολη!

#21   fenomeno69

fenomeno69

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/05/2012 - 12:04

Μόλις ρώτησα το Siri "Siri Where are you?"

Και μου απάντησε "Wherever you are, that's where I am"

Με απειλεί...!!!! OMG!!!!

#22   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 23/05/2012 - 12:05

Εσείς δλδ καταλάβατε από αυτά που λέω ότι δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να μας βρουν αν θέλουν;

Με απλά Ελληνικά είπα ότι δε συνεισφέρω σε άλλη μια καταγραφή.Και δε χρησιμοποιώ 4square όχι γιατί το θεωρώ γελοίο.

Αναρτημένη εικόνα


#23   fenomeno69

fenomeno69

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/05/2012 - 12:11

Αναρτημένη εικόνα


Σύμφωνα με δημοσίευμα του Wired η IBM έχει απαγορεύσει τη χρησιμοποίηση του Siri, του προσωπικού βοηθού στο iPhone 4S, σε όλα τα δίκτυά των εγκαταστάσεων της. Ο λόγος; Επειδή όλα τα δεδομένα του Siri στέλνονται στο data center της Βόρεια Καρολίνα κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το τι γίνεται από 'κει και πέρα και τι κάνει η Apple με αυτά. Η IBM φαίνεται ότι δεν εμπιστεύεται την Apple και γι' αυτό έχει απαγορεύσει στους υπαλλήλους της να χρησιμοποιούν το Siri καθώς φοβάται ότι «οι αναζητήσεις μπορεί να αποθηκεύονται κάπου», όπως αναφέρει χαρακτηριστικά η Jeanette Horan.

Στην πραγματικότητα, η IBM δικαίως ανησυχεί αφού η Apple αναφέρει ξεκάθαρα ότι αυτά που λέτε στο Siri αποθηκεύονται και στέλνονται στους servers της Apple για να μετατραπούν σε κείμενο. Επίσης, αποθηκεύονται και άλλες πληροφορίες, όπως ονόματα τηλεφωνικών επαφών κτλπ. Κανείς δεν ξέρει, βέβαια, για πόσο καιρό αποθηκεύονται αυτά τα δεδομένα στους servers της Apple, ποιος έχει πρόσβαση σε αυτά και τι γίνεται. Εσείς θεωρείτε ότι δικαίως η IBM ανησυχεί για την ασφάλεια όσον αφορά το Siri;

[via Wired]


Με την ίδια λογική πρέπει να μην χρησιμοποιούμε και το iMessage, γιατί ότι γράφουμε και στέλνουμε σε φίλους, γνωστούς, συνεργάτες και συγγενείς όλα περνάνε πρώτα από τους servers της Apple!!!! Διαφωνεί κανείς σε αυτό??? Το ίδιο συμβαίνει και με το Viber κτλ.

Εσείς δλδ καταλάβατε από αυτά που λέω ότι δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να μας βρουν αν θέλουν;

Με απλά Ελληνικά είπα ότι δε συνεισφέρω σε άλλη μια καταγραφή.Και δε χρησιμοποιώ 4square όχι γιατί το θεωρώ γελοίο.


Ούτως η άλλος φίλε μου αν εξελιχθούν άσχημα τα πράγματα για την χώρα μας θα επιστρέψουμε στις λάμπες πετρελαίου... οπότε θα βρεις την χαρά σου... δεν θα σε παρακολουθεί κανείς γιατί πολύ απλά θα πας 3 αιώνες πίσω!!!!

#24   djnoizeteck

djnoizeteck

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Twitter:@PanosGkatsas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/05/2012 - 15:28

Και φυσικά ρε φίλε δεν σε απειλεί(όπως το θέτεις) τέτοια ερώτηση. Άλλο να ρωτάς τι ώρα παίζει η Χάιντι στη τηλεοραση και άλλο να ρωτάς που είναι το πλησιέστερο μπορντελο



Ναι και αν ρωτήσει αυτό η κακιά εταιρία που θέλει τόσο πολύ να σου κάνει κακό και θα ξέρει πού θα πάς θα σου την έχει στημένη με την τσατσά και θα σε σκωτόσουν. :P

#25   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1.618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 23/05/2012 - 15:30

εχει δικιο ο markknopfler κατα την γνωμη μου....ποτε δεν μπορεισ να ξερεισ πωσ λειτουργει μια βαση δεδομενων...αρκει κανεισ να αναλογιστει πωσ λειτουργει η υπηρεσια ηλεκτρονικου εγκληματοσ!!!!
αυτοι οι τυπαδεσ πωσ τα βρισκουν νομιζετε???

#26   fenomeno69

fenomeno69

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/05/2012 - 18:10

εχει δικιο ο markknopfler κατα την γνωμη μου....ποτε δεν μπορεισ να ξερεισ πωσ λειτουργει μια βαση δεδομενων...αρκει κανεισ να αναλογιστει πωσ λειτουργει η υπηρεσια ηλεκτρονικου εγκληματοσ!!!!
αυτοι οι τυπαδεσ πωσ τα βρισκουν νομιζετε :huh:


Όποιος έχει να κρύψει κάτι είναι λογικό να φοβάται!!! Εγώ δεν έχω να κρύψω κάτι....
Δεν μπορώ όμως τις γελοιότητες πραγματικά...!!!
Οι μισοί από εσάς έχετε iPhone 4S και είμαι βέβαιος πως περιμένετε πως και πως να βγει στα Ελληνικά για να το χρησιμοποιείτε.

Και φυσικά ρε φίλε δεν σε απειλεί(όπως το θέτεις) τέτοια ερώτηση. Άλλο να ρωτάς τι ώρα παίζει η Χάιντι στη τηλεοραση και άλλο να ρωτάς που είναι το πλησιέστερο μπορντελο


Δεν είμαι παντρεμένος και έτσι δεν με νοιάζει... και τι θέλεις να πεις με αυτό??? Ότι θα πάρει τηλ η Apple την γυναίκα σου να της πει τα κατορθώματα σου???
Δεύτερον αν ρωτήσεις στο Siri κάτι τέτοιο θα σε στείλει στο safari για αναζήτηση... δεν ψάχνει μ.....κακίες....!!!!
Σοβαρευτείτε λίγο!!!

#27   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 23/05/2012 - 22:23

Αντιπαραθέσεις με pm αν θέλετε. Μείνετε στο θέμα

Follow me on twitter


#28   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/05/2012 - 23:38

Εκει στην IBM δεν είναι γατάκια...Μάλλον έχουν λόγο και ανησυχούν :huh:

#29   andy199333

andy199333

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 24/05/2012 - 00:34

Φυσικα και εχει δικιο η IBM και ανησυχεί για την ασφάλεια όσον αφορά το Siri!

#30   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/05/2012 - 00:41

Παιδιά ότι αποθηκευτει σε servers είναι προσβάσιμο σε οποίους έχουν την γνώση ή το χρήμα.αν θυμάστε περισυ τι έγινε με τα location services που κανείς δεν ήξερε τι γινόταν μ αυτά.και εξάλλου ποιος διαβάζει εξ ολόκληρου τις συμφωνίες χρήσης όταν πατάμε οκ σε κάθε νέα αναβάθμιση λογισμικού.εδώ τουλάχιστον στην Ευρώπη είναι λίγο περισσότερο σχολαστική σ ότι αφορά την ελεύθερη περιήγηση και παρακολούθηση-προώθηση δεδομένων και στατιστικών χρήσης.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες