Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γνώμες για ανανέωση συμβολαίου και επιδότηση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   AngelosT

AngelosT

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 26/05/2012 - 14:03

Έληξε το συμβόλαιο μου με cosmote και μου προτείνουν επιδότηση 390 ευρώ για το iphone 4s με αλλαγή στο πρόγραμμα cosmote 55 από το 25 που είμαι τώρα. Από την άλλη σκεφτόμουν να περιμένω το καινούριο iphone (είμαι ήδη κάτοχος ενός 3gs), να μην ανανεώσω το συμβόλαιό μου ακόμα και να το αφήσω ως έχει, και να δω τι προσφορά θα μου κάνουν τότε (ρώτησα και δεν μπορούν να μου εγγυηθούν τι θα συμβεί, αν θα είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη).
Εσείς τι προτείνετε?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 26/05/2012 - 15:38

Φαντάζομαι σου λένε στο απεριόριστα 55 με 24 μηνο συμβόλαιο.. σωστά;
Η προσφορά που σου έκαναν εντάξει δεν είναι κακή αλλά ούτε και καλή. Σίγουρα θα μπορούσες να πετύχεις κάτι καλύτερο.. 340 ευρώ είναι η επιδότηση για κάποιον που κάνει νέα σύνδεση σε 24μηνο απεριόριστα 55 κα ιεσένα με ανανέωση σου έδωσαν 50 ευρώ παραπάνω...

Από την άλλη το επόμενο iPhone αργεί ακόμα.. Μέχρι τον Νοέμβριο (αν έρθει τότε όπως και πέρσι) έχουμε μισό χρόνο σχεδόν ακόμα.
Αν από την άλλη περιμένεις μέχρι τον Νοέμβριο θα χάσεις 6 μήνες από το συμβόλαιο και δεν θα εκμεταλευτείς τίποτα (ούτε έκπτωση παγίου ούτε επιδότηση συσκευής).

Πάντως δεν νομίζω ότι θα πρέπει και να φοβάσαι πολύ.. Αν έρθει ο καιρός τον Νοέμβριο και δεν πάρεις τώρα τελικά επιδότηση και κάνεις μια αίτηση φορητότητας.. το λογικό είναι το ποσό να ξανανέβει τουλάχιστον στα 390 όπως είναι τώρα.. πιθανό και παραπάνω.




ΥΓ: Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι το ποσό που θα πληρώνεις κάθε μήνα θα ανέβει πάρα πολύ σε σχέση με το απεριόριστα 25 που ήσουνα.. Το απεριόριστα 55 μαζί με το φόρο κινητής τηλεφωνίας 15% που είναι , το τελικό πάγιο διαμορφώνεται στα 63,25 euro

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 26/05/2012 - 15:41


#3   parhss

parhss

    iPH Contributor

  • 1.663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:paridion

Δημοσίευση 26/05/2012 - 15:54

κανε φορητοτητα

#4   AngelosT

AngelosT

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 26/05/2012 - 16:03

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Βασικά η πρόταση για ανανέωση συμβολαίου ήταν για 18 μήνες και όχι για 24 αλλιώς δε θα το συζητούσα καθόλου θα ήμουν αρνητικός. Προσανατολίζομαι παρότι είναι καλή η προσφορά να περιμένω το νέο iphone και τις τότε προσφορές από cosmote ή φορητότητα. Και να μην ανεβάσω από τώρα το πάγιο μου στα 63 ευρώ από τα 25 που είναι.

#5   parhss

parhss

    iPH Contributor

  • 1.663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:paridion

Δημοσίευση 26/05/2012 - 16:19

αν κανεις φορητοτητα τωρα θα παρεις καλυτερη προσφορα πισω.....απο την αλλη το νοεμβριο που θα βγει το κανουργιο δε ξερεις τι συμβολαια θα παιζουν κ τι τιμες γιατι ηδη τις εχουν ανεβασει.....εγω το τσιμπησα πριν 1.5 μηνα με αυτο το τροπο.....και μην ξεχνας υπαρχει κ η μεταπωληση που εχει αυτο το κινητο οπου μπορεις να το πουλησεις σε πολυ καλη τιμη αναλογως κ πως θα το συντηρεις

#6   AngelosT

AngelosT

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 26/05/2012 - 16:27

αν κανεις φορητοτητα τωρα θα παρεις καλυτερη προσφορα πισω.....απο την αλλη το νοεμβριο που θα βγει το κανουργιο δε ξερεις τι συμβολαια θα παιζουν κ τι τιμες γιατι ηδη τις εχουν ανεβασει.....εγω το τσιμπησα πριν 1.5 μηνα με αυτο το τροπο.....και μην ξεχνας υπαρχει κ η μεταπωληση που εχει αυτο το κινητο οπου μπορεις να το πουλησεις σε πολυ καλη τιμη αναλογως κ πως θα το συντηρεις

Δεν έχω να χάσω κάτι, έχεις δίκιο. Θα πάω να κάνω αίτηση για φορητότητα και να δω τι θα μου αντιπροτείνουν. Με παρόμοιο κόλπο (αίτηση για μετατροπή του συμβολαίου μου σε καρτοκινητό είχα πάρει μια γενναία έκπτωση στο πάγιο πέρσι από cosmote - ίσως δοκιμάσω και αυτό).

#7   xkas

xkas

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/05/2012 - 12:46

Συμφωνω με pariss

#8   stath23

stath23

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2012 - 11:08

σε εμενα δεν πετυχε η φορητοτητα , εκανα νεα συνδεση

#9   AngelosT

AngelosT

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 28/05/2012 - 12:31

σε εμενα δεν πετυχε η φορητοτητα , εκανα νεα συνδεση

Θεωρώ πως είναι και θέμα τύχης καμιά φορά, με την εκάστοτε πολιτική της κάθε εταιρίας που αλλάζει συνεχώς, ή σε ποιον πωλητή θα πέσεις κ.α.
Εγώ αποφάσισα να τους κάνω το κόλπο με την ακύρωση συμβολαίου και μετατροπή σε καρτοκινητό να δω τι θα γίνει.

#10   nikoss123

nikoss123

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/05/2012 - 12:36

Το εκανα περσι στην βοντα αυτο σε 5 επαγγελματικα με μικρους λογαριασμους και μικρες επιδοτησεις τελικα μου εκαναν εκπτωση 45% σε ολα τα παγια

#11   vpapanikolis

vpapanikolis

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 28/05/2012 - 12:47

πιστευω οτι αν ζητησεις φορητοτητα θα σου κανουν κατι καλυτερο εγω καθε χρονο κανω το ιδιο και μου κανουν αντιπροταση πολυ καλυτερη

#12   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2012 - 12:54

Εγώ θα πρότεινα να κάνεις αίτηση φορητότας και όταν σε κάλεσουν από τον πάροχο σου και σου προτείνουν μεγαλύτερο πρόγραμμα να ζητήσεις έκπτωση παγίου.Εγώ απο το Cosmote45 πήγα στο αμέσως μεγαλύτερο και πήρα για 18 μήνες 470 ευρώ επιδότηση και 20 ευρώ τον μήνα εκπτωση.

#13   vpapanikolis

vpapanikolis

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 28/05/2012 - 13:01

Εγώ θα πρότεινα να κάνεις αίτηση φορητότας και όταν σε κάλεσουν από τον πάροχο σου και σου προτείνουν μεγαλύτερο πρόγραμμα να ζητήσεις έκπτωση παγίου.Εγώ απο το Cosmote45 πήγα στο αμέσως μεγαλύτερο και πήρα για 18 μήνες 470 ευρώ επιδότηση και 20 ευρώ τον μήνα εκπτωση.


εμενα μου δωσαν και μεγαλυτερη επιδοτηση και 2 παγια δωρο,αφου ζητησα πρωτα φορητοτητα

#14   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/05/2012 - 13:49

Η φορητότητα γενικά είναι ένας καλός τρόπος να αυξήσεις την επιδοτήση σου. Για αρχή θέλουν να σε κρατήσουν στην εταιρεία απλώς θέλουν με 18μήνο συμβόλαιο άρα πατάμε πάνω εκεί και αρχίζουμε τις διαπραγματεύσεις. Εκείνοι Σίγουρα θα προτείνουν μεγαλύτερο πρόγραμμα κ εκεί πάνω καλό θα ήταν να δείξουμε ότι το σκεφτόμαστε αλλά μόνο με έκπτωση στο πάγιο. Πάρτε και προσφορές απο άλλες εταιρείες για να τους λέτε ακριβώς τι προσφορές έχετε.

tip: Κρατήστε το όνομα του υπαλλήλου που κάνετε τις διαπραγματεύσεις για να ζητάτε να μιλάτε μόνο με εκείνον.

#15   AngelosT

AngelosT

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 28/05/2012 - 15:01

Επικοινώνησα αρχικά με vodafone μου είπαν για έκπτωση 25% σε περίπτωση φορητότητας, επικοινώνησα με cosmote και τους ανέφερα την προσφορά και θα επικοινωνήσουν πάλι μαζί μου είπαν. Οπότε σε περίπτωση που δεν με ικανοποιήσει η νέα προσφορά κάνω αίτηση φορητότας και περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο αν καταλαβα καλά με αντιπρόταση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες