Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Apple products: Τί μισώ σε αυτά?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
82 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 27/05/2012 - 10:55

Αφορμή γι αυτό το θέμα στάθηκε ένα κόλλημα στο mac πριν από λίγο που μου έσπασε τα νεύρα... <_<

Λοιπόν, οκ καλή, χρυσή η Apple, έχει απίστευτα προϊόντα κ εφαρμογές αλλά δεν παύει να έχει κ πολλά προβλήματα, κολλήματα κ γενικότερα πράγματα που σου σπάνε τα νεύρα >:(

Ας γράψουμε εδώ ο καθένας τί του σπάει τα νεύρα σε προϊόντα της Apple. Είτε για mac είτε για iPhone είτε για MacOs κ iOS ο,τιδήποτε σας την σπάει.




Τα δικά μου:
1) μισώ το spotlight στα mac!!! είναι άχρηστο κ έτσι κ ξεκινήσει ξαφνικά (γιατί δεν μπορείς να το ρυθμίσεις μόνο να το απενεργοποιήσεις με πατέντες) να φορτώνει σου κολλάει τα πάντα! Όλα σέρνονται...
2) ο safari...... πότε θα καταλάβουν ότι πραγματικά πρέπει να το αποσύρουν... κ καλά στα mac τον αγνοείς κ ζρησιμοποιείς κάτι άλλο, στο iOS που τα πάντα είναι συνδεδεμέν πάνω του? κατά τη γνώμη μου ο safari είναι χειρότερος κ από το ie.
3) quicktime....... δεν χρειάζεται να σχολιάσω παραπάνω...
4) το ότι δεν μπορώ να δω ένα blu-ray στο πανάκριβο mac μου! ok το ξέρω όταν το αγόραζα αλλά κ μόνο να αρνείσαι να βάλεις το καλύτερο μηχανημα κ την τελευταία τεχνολογία στα drives σου δεν σου δίνει το δικαίωμα να ονομάζεις super-drive ένα μηχάνημα που διαβάζεις cd κ dvd... to 2012!!!!!!!!!
5) στο iOS θέλω να έχω την επιλογή να μην βλέπω τις εφαρμογές κιοσκι, χρηματιστήριο κ καιρος. θα μπορούσαν απλά να τις κάνουν όπως κάνανε με το ibooks
6) στα mac πάλι, το χοροπηδηκτό εικονίδιο που σου σπαει τα νεύρα!!! κάνεις τη δουλειά σου κ ξαφνικά το itunes ή όποια άλλη εφαρμογή τρέχει στο παρασκήνιο για οποιοδήποτε λόγο σου πετάει ένα μνμ. αρχίζει να χοροπηδά το εικονίδιο.... συνέχεια... ακατάπαυστα... ώσπου εσυ να σταματήσεις αυτό που κάνεις κ απλά να το πατήσεις για να σταματήσει
7) ένα από τα πιο αγαπημένα μου προϊόντα της apple που είχα ποτέ αγοράσει ήταν to ipod classic 360gb πριν 4 χρόνια (ή κ παραπάνω). ήταν πραγματικά τέλειο. είχα περάσει όλα μου τα τραγούδια μέσα με τη λογική να τα έχω όλα μαζεμένα εκεί (δεν υπήρχε itunes match τότε). μόλις τα αντέγραψα όλα οκ. κάποιους μήνες αργότερα θέλησα να πάρω μερικά τραγούδια κ να τα δώσω σ' ένα φίλο, εεεεε.... δεν γινότανε!!!!!! απίστευτο?
8) time machine, μαγεία! πολύ καλή εφαρμογή για backup σχεδόν τέλεια... σχεδόν.... γιατί έχει 1 απίστευτα ενοχλητικό πρόβλημα.... δεν μπορείς να ρυθμίσεις πότε θέλεις εσύ να γίνετε το backup... ας πούμε κάθε βράδυ όταν δεν χρησιμοποιώ τον mac μου... όχι 5-6 χρόνια μετά που πρωτοκυκλοφόρησε ακόμα στην apple δεν έχουν σκεφτεί ότι ένας χρήστης μπορεί να θέλει κάτι τόσο απλό.


Αυτά προς το παρόν, αν σκεφτώ κ άλλα θα σας πω.
Πείτε κ εσείς τα δικά σας.

*ελπίζω να μην υπήρχε πουθενά αντίστοιχο topic γιατί δεν το κοίταξα :P

Τελευταία επεξεργασία από: dchristo81, 27/05/2012 - 10:58


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 27/05/2012 - 11:18

Θα μιλήσω για ios γιατί mac δεν είχα ποτέ

1)Υπάρχει fm/radio receiver και δεν είναι ενεργοποιημένος για κάποιο απίστευτο κόλλημα της Apple.
2)Δε μου χρειάζεται το bluetooth πρακτικά αλλά μου τη σπάει το κόλλημά της να είναι πρακτικά άχρηστο
3)Δεν δίνεται η δυνατότητα συντομεύσεων
4)Λογοκρισία νέων εφαρμογών στο AppleStore πχ chrome

Και άλλα μου τη σπάνε αλλά δεν μου έρχονται τώρα,όταν μου έρθει κάτι θα το ξαναπώ.

Αναρτημένη εικόνα


#3   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 27/05/2012 - 11:19

Δυστυχώς όσο μπροστά είναι σαν εταιρεία και στα προϊόντα που βγάζει, άλλο τόσο ιδιότροπη είναι σε κάτι τέτοια θέματα... Έχει κάποιους περιορισμούς και ελλείψεις που είναι για γέλια... Παράδειγμα: Έβγαλε το iPhone το 2007 και ενώ μέχρι την επόμενη χρονία όλα τα smartphones είχαν multitasking, αυτή δεν έβαζε για τα επόμενα 4 χρόνια λες και το κινητό δεν τα υποστήριζε, άσχετα αν ήταν ανώτερο από όσα κυκλοφορούσαν... Όταν τελικά το έβγαλε 4 χρόνια μετά στο iPhone 4 χειροκροτούσαν όλοι από κάτω σαν τα στουρνάρια λέγοντας ό,τι οι δυνατότητες του καινούργιου iPhone είναι φοβερές και θα το αγοράσω και... Και... Και...! Τι χειροκροτάτε ρε μαλάκες!!!! Δεν έβαλε ένα βασικό χαρακτηριστικό που μπορούσε άνετα να το βάλει και σε όλα τα προηγούμενα μοντέλα, για λόγους εμπορικούς αχρήστευε το κινητό σας και σας ανάγκαζε να πάρετε το καινούργιο!!!
Άλλο χαζό πάλι! Πες ότι δεν βάζουν bluetooth γιατί δεν θέλουν την πειρατεία κτλ, κτλ... Πάει αυτό δεν πειράζει(αν και πειράζει)... Επιτρέπεται όμως να μην έχουν σε κινητό των 600 ευρώ το λιγότερο να μην έχουν ραδιόφωνο;ένα κινητο των 30 ευρώ που έχω, έχει! Και η απίστευτη κοροϊδία είναι ότι έχουν τσιπάκι για ραδιόφωνο από το iPhone 3GS και μετά!!! Δηλαδή τι περιμένουν πάλι; Να το βγάλουν σε κάποιο καινούργιο iPhone και να μιλάνε για το τρομερό καινούργιο χαρακτηριστικό!!!
Αυτά είχα να πω... Τα είπα και ξαλάφρωσα!!!

#4   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 27/05/2012 - 11:21

Δεν σε αφήνουν ούτε σε υπολογιστές ούτε σε κινητές συσκευές να τις τροποποιησεις και να τις κανεις οτι θελεις!
GIVE CUSTOMIZATION TO THE WORLD!!!

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#5   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 27/05/2012 - 11:26

είχα ξεχάσει το ραδιόφωνο... απαράδεκτο όντως!

#6   Giovanni4

Giovanni4

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Giovanni -4-

Δημοσίευση 27/05/2012 - 12:27

Προς στιγμη ειμαι τρελα ερωτευμενος με την μηλοταμπλετα μου...

#7   AngelosT

AngelosT

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/05/2012 - 12:31

Macbook 2007 μοντέλο ανοιχτό 24 ώρες τη μέρα χωρίς ποτέ το παραμικρό πρόβλημα! Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο και για το μηλόφωνο μου!
Όσο μπροστά κι αν είναι η Apple στους υπολογιστές, στο iphone έχει ακόμα δρόμο πιστεύω.

#8   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 27/05/2012 - 12:40

Macbook 2007 μοντέλο ανοιχτό 24 ώρες τη μέρα χωρίς ποτέ το παραμικρό πρόβλημα! Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο και για το μηλόφωνο μου!
Όσο μπροστά κι αν είναι η Apple στους υπολογιστές, στο iphone έχει ακόμα δρόμο πιστεύω.

Σίγουρα έχει δρόμο... Μπορεί να το κάνει κλάσης ανώτερο!

#9   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/05/2012 - 14:08

Πάνω κάτω για όλα αυτά που λέτε παραπάνω, έχετε δίκιο... αλλά στην τελική τα περισσότερα από αυτά είναι πράγματα που συνηθίζονται και μαθαίνεις να ζεις με τους όποιους περιορισμούς. Προσωπικά δεν με ενοχλούν τόσο πολύ...

Αυτό που με ενοχλεί απίστευτα όμως είναι ότι ο iMac με Snow Leopard έκανε ελάχιστα δευτερόλεπτα για να bootαρει ενώ μετά με το Lion χρειάζεται πάνω από ένα λεπτό για να είναι έτοιμο το λειτουργικό. Πρέπει να περιμένω 65+ δευτερόλεπτα για να μπορώ να ξεκινήσω να χρησιμοποιώ τον υπολογιστή... Τραγικό... Ελπίζω να γίνει κάτι γι΄ αυτό με το Mountain Lion.

#10   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 27/05/2012 - 14:34

Πάνω κάτω για όλα αυτά που λέτε παραπάνω, έχετε δίκιο... αλλά στην τελική τα περισσότερα από αυτά είναι πράγματα που συνηθίζονται και μαθαίνεις να ζεις με τους όποιους περιορισμούς. Προσωπικά δεν με ενοχλούν τόσο πολύ...

Αυτό που με ενοχλεί απίστευτα όμως είναι ότι ο iMac με Snow Leopard έκανε ελάχιστα δευτερόλεπτα για να bootαρει ενώ μετά με το Lion χρειάζεται πάνω από ένα λεπτό για να είναι έτοιμο το λειτουργικό. Πρέπει να περιμένω 65+ δευτερόλεπτα για να μπορώ να ξεκινήσω να χρησιμοποιώ τον υπολογιστή... Τραγικό... Ελπίζω να γίνει κάτι γι΄ αυτό με το Mountain Lion.

Να πω την αλήθεια δεν το νομίζω... Είναι καθαρά θέμα για να σε κάνει να αγοράσεις τον καινούργιο... Θα βγουν οι καινούργιοι και θα δεις πως θα bootαρει και αυτός σε δευτερόλεπτα...

#11   Alexthekiller1993

Alexthekiller1993

    iPH Contributor

  • 1.515 μηνύματα
  • Twitter:@AlexNannos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Alex-the-killer

Δημοσίευση 27/05/2012 - 14:42

Kαι το χειροτερο με το iphone που βαλαν Α5 στα 800 Μhz και οχι 1 GHz και παλι 512 ΜΒ και παλι δεν αντεχει η μπαταρια καθολου!! Και για να ακουσω ραδιοφωνο πρεπει να αγορασω εφαρμογη,μετα να ειμαι στο ιντερνετ για να συνδεθει με τον σταθμο ή να αγορασω 40€ αξεσουαρ για να ακουω ραδιοφωνο ! Απο τοτε που πηρα το 4S ωραιο δεν λεω αλλα μονο με νευριαζει με αυτα τα χαζα. + τα Mac δεν εχoυν πολλα παιχνιδια ...

#12   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 27/05/2012 - 15:18

Καλησπέρα, όλα είναι θέμα μάρκετινγκ, στο οποίο είναι έναν αιώνα μπροστά. Διότι εάν τα έκανε αυτά ο ανταγωνισμός θα πήγαινε στα τάρταρα... Έχουν φτιάξει μια εξαιρετική συσκευή με οθονάρα, ΔΕΝ είναι παντόφλα, πολύ καλο λειτουργικό, αλλά Δεν στα δίνουν όλα διότι απλά πρέπει να ανακυκλωνει τους πελάτες της ανά δυο μοντέλα. Αναλογιστήτε εάν στα έδινε όλα απο την αρχή, εάν θα ηπήρχε αυτή η πιστότητα στους πελάτες της...είναι όπως την γυναίκα, ποτέ δεν πρέπει να δίνει τα πάντα στον άνδρα, σιγά σιγά και δεν θα την βαρεθεί σχεδόν ποτέ.., ενώ αν στα δώσει όλα πάμε για άλλα....χαχαχα αυτά και τόσο απλά. Στο επόμενο θα σου δώσει ένα δυο πραγματάκια επιπλέον και θα τρέχουμε όλοι σαν τρελοί...είναι καθαρά ένα θηλυκό μυαλό... Καλή συνέχεια.


#13   tasosppntnpls

tasosppntnpls

    iPH Addict

  • 600 μηνύματα
  • Twitter:@tasosppntnpls
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:tasosppntnpls

Δημοσίευση 27/05/2012 - 15:29

Kαι το χειροτερο με το iphone που βαλαν Α5 στα 800 Μhz και οχι 1 GHz και παλι 512 ΜΒ και παλι δεν αντεχει η μπαταρια καθολου!! Και για να ακουσω ραδιοφωνο πρεπει να αγορασω εφαρμογη,μετα να ειμαι στο ιντερνετ για να συνδεθει με τον σταθμο ή να αγορασω 40€ αξεσουαρ για να ακουω ραδιοφωνο ! Απο τοτε που πηρα το 4S ωραιο δεν λεω αλλα μονο με νευριαζει με αυτα τα χαζα. + τα Mac δεν εχoυν πολλα παιχνιδια ...


αμα θες να παιζεις παιχνιδια φιλε μου δεν παιρνεις Mac , αυτο το ξερουν τουλαχιστον ολοι εκτος αμα εχεις καλη καρτα γραφικων στο μηχανημα σου και του βαλεις windows αλλα και παλι δεν βλεπω λογο να αγορασει κανεις mac απο την στιγμη που θελει να παιζει παιχνιδια.

#14   josephakos21

josephakos21

    iPH Member

  • 227 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/05/2012 - 15:45

με το ipad και το iphone ολα τελεια αλλα στο macbook ρε γμτ αυτο το word ειναι για μπατσες ειναι τοσο οτι νανε πραγματικα για χαστουκια εκει που γραφεις ξαφνικα τα γραμματα γινονται διπλα και κατι μλκς κολληματα, επισης αν περασεις τον ελληνικο ορθογραφο κολλαει υπερβολικα πολυ. ωραιος ο mac αλλα χρειαζεται και ενα pc

#15   Alexthekiller1993

Alexthekiller1993

    iPH Contributor

  • 1.515 μηνύματα
  • Twitter:@AlexNannos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Alex-the-killer

Δημοσίευση 27/05/2012 - 15:49

αμα θες να παιζεις παιχνιδια φιλε μου δεν παιρνεις Mac , αυτο το ξερουν τουλαχιστον ολοι εκτος αμα εχεις καλη καρτα γραφικων στο μηχανημα σου και του βαλεις windows αλλα και παλι δεν βλεπω λογο να αγορασει κανεις mac απο την στιγμη που θελει να παιζει παιχνιδια.

Εχω βαλει στο iMac windows και ειναι μια χαρα αλλα γιατι να παιζουν ολα τα παιχνιδια σε windows και οχι σε mac.Περιοσμος που αποτρεπει να μην αγοραστει απο πολλους χρηστες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες