Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Navigon VS TomTom


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
133 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 08/10/2012 - 21:08

Πολύ ωραία γιατί το CoPilot που έχω στην free version δεν βγάζει άχνα! :P


Σαν καρτουν είναι αυτό..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   fotsid

fotsid

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/10/2012 - 21:15

Να σας ρωτήσω..
Έχει κάποιο από τα δύο ελληνική ομιλία;

Και τα δύο.

#93   tripodous

tripodous

    iPH Contributor

  • 1.038 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2012 - 11:30

Έχοντας δοκιμάσει και τα δυο,το tomtom έχει πιο ωραίο UI.

#94   vicbar

vicbar

    iPH newbie

  • Pip
  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2012 - 12:22

Το TomTom θεωρώ είναι πιο ενημερωμένο (το Navigon με μπέρδεψε 2-3 φορές, δεν ξέρει πολύ καλά όλους τους αριθμούς :D), επίσης το TomTom Greece έχει μόνο 177 Mb. είναι πολύ πιο ελαφρύ και πετάει πιο γρήγορα σε σχέση με Navigon + Greece Map. Από την άλλη το UI στο Navigon είναι πιο ωραίο, σου δείχνει κάτι και σε 3D, αλλά παίρνει πολύ περισσότερο χώρο και δυσκολεύεται καμιά φορά. Και τα δύο όμως βρίσκονται στη κορυφή, διαλέγεις και παίρνεις.

#95   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/10/2012 - 12:25

Εγώ έχω αγοράσει το Navigon οπότε και καλύτερο να ήταν το TomTom δεν δίνω άλλα τόσα. Πάντως μέχρι τώρα δεν με έχει προδώσει πουθενά το Navigon.

Αναρτημένη εικόνα


#96   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2012 - 12:29

Το TomTom έχει καλύτερους χάρτες από το Navigon. Η διαφορά είναι σαφώς μεγαλη. Το Tom Tom είναι αρκετά καλύτερο. Είμαι χρήστης και των δυο. Το Navigon είναι χάσιμο χρημάτων. Το Navigon έχει διαστημικό ζουμ. Το TomTom έχει ζουμ στο οποίο μπορείς να καταλάβεις που πας. Επίσης το TomTom έχεις πολυ σαφες φωνητικες οδηγιες. Μαλιστα μπορείς να καταλάβεις χωρίς να δεις στην οθόνη που πας. Αυτό δεν ισχύει στο Navigon.<br />Για να μην αναφερω το iq routes. Όσοι με ξέρουν γνωρίζουν ότι ήμουν χρήστης για πολύ καιρό με το navigon. Το TomTom απλά με μαγεψε.

Τελευταία επεξεργασία από: Kostinios, 09/10/2012 - 12:33


#97   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/10/2012 - 12:30

Χάσιμο χρημάτων ΟΧΙ δεν είναι.Το εχω χρησιμοποιήσει και Ελλάδα και εξωτερικό σε αρκετές χώρες και μια χαρά είναι.

Αναρτημένη εικόνα


#98   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2012 - 12:34

Για Ελλάδα είναι χάσιμο χρημάτων γιατί πολύ απλά δεν έχει καθόλου καλούς χάρτες. Για Ευρώπη δεν είναι έχεις δίκιο. Έχει πολύ καλούς χάρτες. Παρόλαυτά έχει διαστημικό ζουμ. Μιλαω απο αρκετα μεγαλη πειρα χρησης και των δυο.

#99   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/10/2012 - 12:36

Και στην Ελλάδα δεν είναι χάσιμο χρημάτων διαφωνώ. Και Ευρώπη και Αμερική είναι μια χαρά. Και σε UI είναι ότι πιο καλό έχω δει.

Αναρτημένη εικόνα


#100   Gasmas25

Gasmas25

    iPH User

  • 163 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2012 - 12:40

Για το Sygic μου τι γνωμη εχουτε?

Τελευταία επεξεργασία από: Gasmas25, 09/10/2012 - 12:42


#101   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/10/2012 - 12:42

Και στην Ελλάδα δεν είναι χάσιμο χρημάτων διαφωνώ. Και Ευρώπη και Αμερική είναι μια χαρά. Και σε UI είναι ότι πιο καλό έχω δει.

<br /><br />Εχεις χρησιμοποιησει κανενα αλλο; Ποσο καιρο; Γιατι το θεωρεις καλυτερο; Για μενα το οτι σε βαζουν να πληρωνεια τους χαρτες που ειναι για τα μπαζα για ελλαδα ειναι τραγικο.

Τελευταία επεξεργασία από: Kostinios, 09/10/2012 - 12:43


#102   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/10/2012 - 12:46

<br /><br />Εχεις χρησιμοποιησει κανενα αλλο; Ποσο καιρο; Γιατι το θεωρεις καλυτερο; Για μενα το οτι σε βαζουν να πληρωνεια τους χαρτες που ειναι για τα μπαζα για ελλαδα ειναι τραγικο.


Έχω δει το TomTom σε iPhone φίλου αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει εκτεταμένα γιατί δεν είχα λόγο να το κάνω. Δεν είχα πρόβλημα ποτέ εδώ και 1 χρόνο με το Navigon. Το έχω αγοράσει οπότε το να αγοράσω και το
ΤοmTom τη στιγμή που δεν έχω κάποιο πρόβλημα το θεωρώ βλακώδες. Μπορεί να είναι καλύτερο αλλά από τη στιγμή που με καλύπτει το αγορασμένο κάθομαι εκεί..

Είναι πιο φθηνό από το TomTom νομίζω, πληρώνεις το update.Δεν ξέρω την πολιτική της TomTom αλλά σίγουρα κι εμένα δεν μου έκανε καλή εντύπωση αυτό.

Αναρτημένη εικόνα


#103   dimlag

dimlag

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/10/2012 - 15:24

Σαν χρήστης και των δύο. Για Ελλάδα το ΤΟΜ ΤΟΜ πολύ καλύτερος χάρτης και όπως έχει ειπωθεί καλύτερες και πιο σαφείς οδηγίες. Και για Ευρώπη το Navigon μιας και η ΤΟΜΤΟΜ έχει κάνει την βλακεία να έχει την Ευρώπη χωρίς την Ελλάδα μέσα.

#104   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 09/10/2012 - 15:53

Είμαι χρήστης του Navigon ίσως και πάνω από 6 μήνες, με έχει προδώσει αρκετές φορές.
Μου λέει πχ να στρίψω αριστερά ενώ βρίσκομαι σε δρόμο με διπλή γραμμή και μάλιστα να πάω σε μονόδρομο.
Ενώ πλήρωσα ανανέωση χαρτών πόσους μήνες χρειάζεται για να καταλάβει ότι η Δελφών ανάμεσα στη Συνδίκα και την Μπότσαρη έχει κλείσει για το μετρό!!;;;
Το να χάνει αριθμούς λες ΟΚ δεν τρέχει και κάτι αλλά συμβαίνει κι αυτό!
Επίσης βγάζει δρόμους σε άλλους δήμους από ότι έχεις δηλώσει και ψάχνεται και λες τι έγινε τώρα;;;;
Απογοητεύτηκα αλλά τι να κάνω τώρα...;;;

Το πιο άσχημο από όλα;
Δεν σου δίνει την ευκαιρία κάν να αναφέρεις το λάθος του για να το διορθώσει, κάτι που οι χάρτες της apple πχ το κάνουν...

Αν δεν το είχα πληρώσει θα δοκίμαζα άλλο για αρχή...

#105   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 09/10/2012 - 22:44

Το TomTom θεωρώ είναι πιο ενημερωμένο (το Navigon με μπέρδεψε 2-3 φορές, δεν ξέρει πολύ καλά όλους τους αριθμούς :D), επίσης το TomTom Greece έχει μόνο 177 Mb. είναι πολύ πιο ελαφρύ και πετάει πιο γρήγορα σε σχέση με Navigon + Greece Map. Από την άλλη το UI στο Navigon είναι πιο ωραίο, σου δείχνει κάτι και σε 3D, αλλά παίρνει πολύ περισσότερο χώρο και δυσκολεύεται καμιά φορά. Και τα δύο όμως βρίσκονται στη κορυφή, διαλέγεις και παίρνεις.


Μάλλον δεν είδες την αναβάθμιση του navigon. Πλέον είναι μόλις 30mb και κατεβάζεις χάρτη για κάθε χώρα που χρειάζεσαι ξεχωριστά.. Οπότε αν βάλεις μόνο την Ελλάδα .. σου πιάνει περίπου 190mb

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες