Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μια αποψη σχετικα με την 100αρα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
61 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   konion2010

konion2010

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/06/2012 - 00:03

Λοιπον αρχικα να ξεκαθαρισω οτι ποτε δεν εχω πουλησει ουτε εχω αγορασει κατι απο το forum.

Θα ηθελα να γραψω την αποψη μου τωρα σχετικα με την 100αρα.

Αρχικα παρακολουθησα τα τελευταια περιστατικα που εγιναν και θα ηθελα να επισημανω οτι λαμογια παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν,και αυτο με τα 100 δεν πιστευω οτι θα κρατησει πολυ.(Θα κρατησει μεχρι να trollaroun για να φτασουν τα 100αρια).Δεν πιστευω πως αυτο ειναι λυση.Ακομα να πω για τους αγοραστες,οτι αμα βλεπεις καποιος οτι του πουλανε iphone 5 ή iphone 4s στα 300Ε,φερει μεγαλο μεριδιο ευθηνης και αυτος που παει να αγορασει και δεν βαζει το μυαλο του να σκεφτει.Αμα ηθελε το forum θα μπορουσε να κλεισει τελειως τις πωλησεις,αμα πιστευει οτι δεν μπορει να τις υποστηριξει και οχι να βαζει εναν τετοιο περιορισμο(κατα την αποψη μου παντα).Μια αλλη λυση,πιστευω ειναι οτι θα μπορουσε να βαλει καποιον να κοιταει τις αγγελιες(Ως ενα επιπεδο που ειναι εφικτο),καθως και την δυνατοτητα οι χρηστες να επισημαινουν "υποπτες" αγγελιες.Επειτα,αμα καποιος νομιζει οτι μπορει να παρει το καλυτερο κινητο,που κανει 690Ε στην αγορα με 300Ε,και παει και καλα να κοροιδεψει των αλλον(ο οποιος αλλος του την εχει στημενη,γιατι ξερει οτι ειναι κλασικη ελληνικη φιλοσοφια: "Θα παω εγω ο εξυπνος απο τον γνωστο του γνωστου,ή απο τον χαζο που το πουλαει 300Ε να το παρω τσαμπα)και μετα βριζει που τον κοροιδεψαν.Αμα δεν μπορεις να παρεις το iphone,μην το παρεις ή αμα το θες σαν τρελος μαζεψε λεφτα και παρτο οταν μπορεις.Αν πιστευεις οτι καποιος πουλαει 300Ε κατι που κανει 690,ειναι απλα αφελης.Αυτος που θελει να κανει την λαμογια θα τα κανει τα 100post,και αυτοι που δεν θα μπορουν να ποσταρουν,πιστευω οτι,θα ειναι αυτοι που απλα μπαιναν για να βαλουν αγγελιες.

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 01/06/2012 - 00:05

Αυτό το μέτρο από ότι κατάλαβαν το έβαλαν και προσωρινά, καθώς έρχονται και άλλες αλλαγές όπως γράφτηκε.. Οπότε ας περιμένουμε να δούμε..

#3   konion2010

konion2010

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/06/2012 - 00:06

Αμα ειναι ετσι,ας περιμενουμε να δουμε.

#4   giorgarasGRE

giorgarasGRE

    iPH Addict

  • 629 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/06/2012 - 00:51

Λοιπον αρχικα να ξεκαθαρισω οτι ποτε δεν εχω πουλησει ουτε εχω αγορασει κατι απο το forum.

Θα ηθελα να γραψω την αποψη μου τωρα σχετικα με την 100αρα.

Αρχικα παρακολουθησα τα τελευταια περιστατικα που εγιναν και θα ηθελα να επισημανω οτι λαμογια παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν,και αυτο με τα 100 δεν πιστευω οτι θα κρατησει πολυ.(Θα κρατησει μεχρι να trollaroun για να φτασουν τα 100αρια).Δεν πιστευω πως αυτο ειναι λυση.Ακομα να πω για τους αγοραστες,οτι αμα βλεπεις καποιος οτι του πουλανε iphone 5 ή iphone 4s στα 300Ε,φερει μεγαλο μεριδιο ευθηνης και αυτος που παει να αγορασει και δεν βαζει το μυαλο του να σκεφτει.Αμα ηθελε το forum θα μπορουσε να κλεισει τελειως τις πωλησεις,αμα πιστευει οτι δεν μπορει να τις υποστηριξει και οχι να βαζει εναν τετοιο περιορισμο(κατα την αποψη μου παντα).Μια αλλη λυση,πιστευω ειναι οτι θα μπορουσε να βαλει καποιον να κοιταει τις αγγελιες(Ως ενα επιπεδο που ειναι εφικτο),καθως και την δυνατοτητα οι χρηστες να επισημαινουν "υποπτες" αγγελιες.Επειτα,αμα καποιος νομιζει οτι μπορει να παρει το καλυτερο κινητο,που κανει 690Ε στην αγορα με 300Ε,και παει και καλα να κοροιδεψει των αλλον(ο οποιος αλλος του την εχει στημενη,γιατι ξερει οτι ειναι κλασικη ελληνικη φιλοσοφια: "Θα παω εγω ο εξυπνος απο τον γνωστο του γνωστου,ή απο τον χαζο που το πουλαει 300Ε να το παρω τσαμπα)και μετα βριζει που τον κοροιδεψαν.Αμα δεν μπορεις να παρεις το iphone,μην το παρεις ή αμα το θες σαν τρελος μαζεψε λεφτα και παρτο οταν μπορεις.Αν πιστευεις οτι καποιος πουλαει 300Ε κατι που κανει 690,ειναι απλα αφελης.Αυτος που θελει να κανει την λαμογια θα τα κανει τα 100post,και αυτοι που δεν θα μπορουν να ποσταρουν,πιστευω οτι,θα ειναι αυτοι που απλα μπαιναν για να βαλουν αγγελιες.

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.


Τα πολλαπλά προφίλ και κατ'επέκταση το τεχνιτό bumping το οτι κάποιοι μέσω των πολλαπλών προφίλ είναι θέτες τιμών πως θα το περιόριζες?

#5   konion2010

konion2010

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/06/2012 - 00:56

Λοιπον,νομιζω πρωτον οτι θα μπορουσες να μπλοκαρεις την ip τους,καθως νομιζω οτι φαινετε οταν καποιος προσπαθει να συνδεθει.Ακομα και πολλα προφιλ να ειχε καποιος,αμα οι αγγελιες του ηταν υποπτες δεν θα μπορουσες να το καταλαβεις?Αμα,ειχε την δυνατοτητα για flagarisma,θα ηταν μετα ευθυνη του mod,να κρινει αν αυτη η αγγελια ειναι πραγματικη.Ή αλλιως να προχωρισει σε μπαν.

#6   giorgarasGRE

giorgarasGRE

    iPH Addict

  • 629 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/06/2012 - 01:06

Και πως μπορείς να διαπιστώσεις αν όντως ο χρήστης με τα πολλαπλά προφίλ στην ουσία πουλάει το ίδιο κινητό μέσα απο 5 προφίλ?Στο ένα θα γράψει άλλα στο άλλο θα τα διαφοροποιήσει λίγο όπως και την τιμή και πάει λεγόντας...
Όσον αφορά την ip δεκτό αλλα αυτό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.Αν μπαίνει απο broadband αντε blockαρε του την ip που είναι εναλλασσόμενη!Με όλα αυτά που περιγράφεις οι mods κινδυνέυουν να αποκλίσουν άτομα που δεν φταίνε απλά και μόνο λόγο του οτι υποπτευόμαστε πως κάτι παίζει με αυτούς.Αρα το πρώτο εμπόδιο θα είναι τα 100 ποστ.
Καλό λοιπόν είναι να μην εικάζουμε αν κάποιος είναι ή όχι απατεωνάκος αλλά να τον εμποδίσουμε να δράσει.

Τελευταία επεξεργασία από: giorgarasGRE, 01/06/2012 - 01:09


#7   LAKATSA

LAKATSA

    iPH newbie

  • Pip
  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/06/2012 - 01:07

επιτελους καποιος μιλαει για πολλαπλες ip....ποσο απλο ειναι.........

#8   konion2010

konion2010

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/06/2012 - 01:18

Φιλε μου,μπορει να ειναι εναλλασομενη,αλλα δεν σημαινει οτι αλλαζει καθε δευτερολεπτο.Αλλαζει μετα απο ωρα.Αμα φτιαχνει καθε μερα απο ενα,δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα να το μπαναρουν.Το θεμα ειναι αμα σε μια ωρα φτιαξει 10.Αλλα εκει μπορεις να τον μπλοκαρεις με την ip.Αμα βλεπουν οι mod οτι καποιος με την ιδια ip φτιαχνει πολλα προφιλ τον μπλοκαρουν πριν καν προλαβει να γραψει το οτιδηποτε.Τωρα για το υποψια που λες,ειδα οτι καποιος πηγε να αγορασει iphone 5,αυτος τι ειναι δηλαδη?Εχεις αμφοβολιες οτι ειναι λαμογιο?

EDIT: Με το να βαζεις το φραγμα των 100 παλι δεν αποκλιεις ανθρωπους χωρις να τους ξερεις δηλαδη?Τουλαχιστον αμα καποιος πουλαει iphone 4s 300E οι πιθανοτητες να ειναι απατεωνας ειναι μεγαλυτερες,απο το να αποκλιεις τον καθενα επειδη δεν εχει 100 post.

#9   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 01/06/2012 - 01:19

Υπάρχουν και τόσα προγράμματα για να αλλάζεις και την ip ..σιγά το πράγμα.. Καθήστε να δούμε τι ετοιμάζουν για τις αγγελίες.. Αξιολόγηση που έχουμε πει πολλές φορές νομίζω ότι είναι το καλύτερο για όλους μας..

#10   konion2010

konion2010

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/06/2012 - 01:24

Και εγω αυτο ειναι ενα ακομα πραγμα που προτεινω.Αλλα δεν νομιζω να ειναι πολυ αυτοι που για να κανουν διακοσια προφιλ βαζουν μπροστα προγραμματα.Συνηθως κανουν απλα πολλαπλες εγγραφες.Το λεω απο προσωπικη εμπειρια καθως ασχολουμε σε αυτον τον τομεα.

#11   giorgarasGRE

giorgarasGRE

    iPH Addict

  • 629 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/06/2012 - 01:28

Φιλε μου,μπορει να ειναι εναλλασομενη,αλλα δεν σημαινει οτι αλλαζει καθε δευτερολεπτο.Αλλαζει μετα απο ωρα.Αμα φτιαχνει καθε μερα απο ενα,δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα να το μπαναρουν.Το θεμα ειναι αμα σε μια ωρα φτιαξει 10.Αλλα εκει μπορεις να τον μπλοκαρεις με την ip.Αμα βλεπουν οι mod οτι καποιος με την ιδια ip φτιαχνει πολλα προφιλ τον μπλοκαρουν πριν καν προλαβει να γραψει το οτιδηποτε.Τωρα για το υποψια που λες,ειδα οτι καποιος πηγε να αγορασει iphone 5,αυτος τι ειναι δηλαδη?Εχεις αμφοβολιες οτι ειναι λαμογιο?

EDIT: Με το να βαζεις το φραγμα των 100 παλι δεν αποκλιεις ανθρωπους χωρις να τους ξερεις δηλαδη?Τουλαχιστον αμα καποιος πουλαει iphone 4s 300E οι πιθανοτητες να ειναι απατεωνας ειναι μεγαλυτερες,απο το να αποκλιεις τον καθενα επειδη δεν εχει 100 post.


Νομίζω ένα σχόλιο απο moderator ή admin ϊσως να σε πείσει σχετικά με την δυσκολία εφαρμογής των μέτρων που αναφέρεις.Κανείς αρκετά πονηρός για να πουλήσει εδώ μέσω πολλαπλών προφίλ δεν είναι τόσο βλάκας ώστε να φτιάξει 10 προφίλ ακόμα και 2 μέσα απο την ίδια ip.
Όπως και να έχει συμφωνώ με τον Αλεξη.Ας περιμένουμε λίγο να δούμε!

Edit: σκατά τα έκανα με τα edit...χαχα

Τελευταία επεξεργασία από: giorgarasGRE, 01/06/2012 - 01:28


#12   konion2010

konion2010

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/06/2012 - 01:38

Αμα μπαινουν με διαφορετικες,ναι.Αλλα αμα μπαινουν με ιδιες δεν ειναι δυσκολο να τους αποκλισει.Οπως και να εχει,το εγραψα γιατι πιστευω οτι αυτο ειναι ενα μετρο τελειως οριζοντιο,και καλο θα ηταν να μην αντιγραφουμε τους πολιτικους μας!

Αμα πιστευαν οτι δεν ειναι ετοιμοι,καλυτερα να το εκλειναν για λιγο,και να το ξαναανοιγαν μετα.Οπως και να εχει,πιστευω οτι με rating,flags και ip ban το πραγμα θα μειωνοταν σημαντικα.Ακομα,αμα οι χρηστες καθοντουσαν και διαβαζαν το τι γραφει απο πανω,παλι δεν θα ειχαμε προβληματα.Τωρα ακομα και με rating,αμα καποιος ειναι τοσο αφελης και παει και στελνει λεφτα σε καποιον που δεν ξερει,δεν σου φταιει το σαιτ,ουτε πρεπει να μην αφηνεις να γραφει κανενας με 100ποστ και κατω για αυτον τον λογο.
Ετσι και αλλιως το internet εχει χιλιαδες τροπους να πουλησεις και αμα αυτοι που ψαχνουν ευκαιριες και μετα λενε οτι τους κλεψανε,δεν τις βρουν εδω θα ψαξουν αλλου.Το καλυτερο πιστευω θα ηταν ολα αυτα τα μετρα,καθως και ενημερωση σχετικα με το οτι μπορει να υπαρχουν απατεωνες(κατι που υπαρχει,ισως σε ποιο εντονο βαθμο).

#13   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 01/06/2012 - 15:22

Επειδή όλα αυτά τα έχουμε ξαναγράψει, ας περιμένουμε τις αλλαγές, οι mods μας ετοιμάζουν εκπλήξεις ευχάριστες...

#14   mac78

mac78

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Alana...

Δημοσίευση 03/06/2012 - 00:28

Αντε με το καλο,Εχω ηδη σκαναρει ταυτοτητα και διαβατηριο.Τι αλλο μπορει να χρειαστει? :lol: :lol: :lol: :lol:

#15   billthes

billthes

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:billthes

Δημοσίευση 03/06/2012 - 10:57

Αντε με το καλο,Εχω ηδη σκαναρει ταυτοτητα και διαβατηριο.Τι αλλο μπορει να χρειαστει? :lol: :lol: :lol:

ΑΜΚΑ και το πιο πρόσφατο Ε9 :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες