Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Δεν μπορω να αναβαθμισω απο 5.0.1 σε 5.1.1 (iPad 2 Jailbroken)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Karoleiro

Karoleiro

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/06/2012 - 19:55

Καλησπερα σας ! εχω ενα iPad 2 3G IOS 5.0.1 Jailbroken και προσπαθω να κανω update σε 5.1.1 και μετα να το κανω παλι jailbreak με Absinthe 2...
-Το προβλημα ειναι οτι προσπαθω να του κανω Update μεσω iTunes και μου λεει οτι δεν μπορει να το κανει!!!
-Μετα κανω Update απο το iPad και παλι δεν γινεται!
...Πατησα restore+update στο iTunes και την ωρα που εκανε το Restore μου εβγαλε ERROR 21 και σταματησε!
...Το εκανα EXIT RESTORE MODE με το Tiny Umbrella και τωρα λειτουργω με 5.0.1 παλι δεν εσφηξε Δοξα Τον Θεο !!!
...Πρεπει με καποιο τροπο να το κανω Restore και μετα να συνεχισω με αναβαθμιση...
...οποιαδηποτε συμβουλη σας θα ηταν χρησιμη!
...Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 08/06/2012 - 20:05

1. Αρχικά κράτησε ένα χειροκίνητο Backup(για Επαφές, Ημερολόγια, Σημειώσεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις το iCloud).

2. Κατέβασε το iOS 5.1.1

3. Βάλε το iPad σε DFU



4. Κρατώντας πατημένο το Shift κάνε κλικ στο Restore και επέλεξε την ipsw που κατέβασες.

#3   paularas

paularas

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/06/2012 - 21:10

ναι όμως με dfu mode σβήνει πρώτα τα πάντα ή απλά το περνάει απο επάνω? γιατί η κανονική διαδικασία είναι το delete + set up as new

#4   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 08/06/2012 - 21:14

ναι όμως με dfu mode σβήνει πρώτα τα πάντα ή απλά το περνάει απο επάνω? γιατί η κανονική διαδικασία είναι το delete + set up as new


Ας τα πάρουμε ένα ένα για να υπάρχει μία συνοχή.

Βάζοντας μια συσκευή σε DFU, ΔΕΝ χάνεις τίποτα. Αλλά συνεχίζοντας στο βήμα (4) τότε ίσως χάσεις.

Λέω ίσως γιατί μπορείς να κάνεις Restore "from Backup", όπου και δεν χάνεις τίποτα, αλλά μπορείς να κάνεις Restore & "Set up as new" οπου χάνεις τα πάντα.

Η σωστή διαδικασία είναι οταν τελειώσει το Restore, στο iTunes να επιλέξεις "Set up as new" και στο iPad "Διαμόρφωση ως νέο".

Γι αυτό το λόγο σου πρότεινα να κρατήσεις ένα χαειροκίνητο Backup.

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 08/06/2012 - 21:15


#5   paularas

paularas

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/06/2012 - 21:18

γιατί νομίζω ότι (αφού πάρει backup) το κόλπο με το dfu κρατάει τα κατάλοιπα από παλιές εκδόσεις μέσα και απλά περνάει από επάνω

#6   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 08/06/2012 - 21:24

γιατί νομίζω ότι (αφού πάρει backup) το κόλπο με το dfu κρατάει τα κατάλοιπα από παλιές εκδόσεις μέσα και απλά περνάει από επάνω


Το DFU σου προσφέρει την δυνατότητα αλληλεπίδρασης της συσκευής με το iTunes χωρίς να "φορτώσει" το iOS και το bootloader στην συσκευή. Το DFU(Device Firmware Update) χρησιμοποιείται πιο πολύ για να κάνεις ένα Restore στην συσκευή και σε κάποιες περιπτώσεις Downgrade.

Άρα πατώντας Restore και έπειτα Set up as new, διαγράφονται ΟΛΑ τα δεδομένα και δεν υπάρχουν κατάλοιπα από το προηγούμενο iOS που ήταν με Jailbreak.

Επίσης πρότεινα χειροκίνητο Backup και ΟΧΙ το "κανονικό" Backup, αυτό που κάνεις δεξί κλικ στην συσκευή και παίρνεις Backup. Αυτό το Backup ΔΕΝ περιέχει "σκουπιδάκια".

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 08/06/2012 - 21:25


#7   Karoleiro

Karoleiro

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2012 - 03:07

Δηλαδη...εμενα αυτην την στιγμη δεν αναβαθμιζει κανονικα σε 5.1.1 επειδη ειναι χακαρισμενο?
το βαζω δηλαδη σε safe mode και θα κανω κανονικα αναβαθμιση ή θα πρεπει να βαλω ipsw 5.1.1 μεσα?
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!!! :rolleyes:

Εχω MAC μηπως ξερεις τι κουπι παταω στο Itunes για να διαλεξω-να μου βγαλει επιλογη ? παταω το Shift ?

#8   Karoleiro

Karoleiro

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/06/2012 - 03:49

Το βρηκααα !!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ !!!!!

#9   Karoleiro

Karoleiro

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2012 - 19:18

Παντως εκανα restore το iPhone 4S IOS 5.0.1 σε 5.1.1 κ δεν χρειαστηκε να το βαλω σε DFU Mode...
τωρα συγκεκριμενα το εχω μπροστα μου κ τελειωνει κ παω για χακαρισμα καπακι!!
Ευχαριστω παντως για τις βοηθειες σας παιδες!!!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες