Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Δάσκαλος για iPhone Development


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mishoum

mishoum

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/11/2009 - 22:47

Μήπως κανείς γνωρίζει κανένα ειδικό για iphone development και έχει χρόνο να κάνει μαθήματα πάνω στο θέμα αλλά και μαθήματα της γλώσσας προγραμματισμού?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 05/11/2009 - 23:41

Μην ψάχνεις, δεν θα βρείς.

- Αν είσαι ήδη προγραμματιστής, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παραγείλεις βιβλία απο το Amazon (υπάρχουν πολλά διαθέσιμα) και να κάτσεις να μάθεις μόνος σου τη γλώσσα και το περιβάλλον ανάπτυξης.
- Αν δεν ξέρεις απο προγραμματισμό, καλύτερα μην το προσπαθήσεις, δεν θα φτάσεις παραπάνω απο εφαρμογές τύπου Θερμίδες...
- Αν έχεις καμία φοβερή ιδέα, και διαθέτεις χρόνο και χρήμα, μπορείς να αναπτύξεις πλήρως την ιδέα σου σε χαρτί και να αναθέσεις τη συγγραφή του κώδικα σε outsourcing. Κάνε ένα search στο google, θα βρείς πολλά site που ασχολούνται με το θέμα...

#3   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/11/2009 - 23:49

φοβάμαι πως και να υπείρχε δεν θα είχε ώρες με τόσους μαθητές

#4   mishoum

mishoum

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2009 - 15:03

Μην ψάχνεις, δεν θα βρείς.
- Αν είσαι ήδη προγραμματιστής, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παραγείλεις βιβλία απο το Amazon (υπάρχουν πολλά διαθέσιμα) και να κάτσεις να μάθεις μόνος σου τη γλώσσα και το περιβάλλον ανάπτυξης.
- Αν δεν ξέρεις απο προγραμματισμό, καλύτερα μην το προσπαθήσεις, δεν θα φτάσεις παραπάνω απο εφαρμογές τύπου Θερμίδες...
- Αν έχεις καμία φοβερή ιδέα, και διαθέτεις χρόνο και χρήμα, μπορείς να αναπτύξεις πλήρως την ιδέα σου σε χαρτί και να αναθέσεις τη συγγραφή του κώδικα σε outsourcing. Κάνε ένα search στο google, θα βρείς πολλά site που ασχολούνται με το θέμα...


THANKS

#5   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2009 - 11:29

Σαν developer να πω και εγώ τον οβολό μου.

Αν είσαι παλιός στο κουρμπέτι και έχεις εμπειρία C, C++, Pascal κλπ κλπ τότε δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα να εξοικειωθείς με την γλώσσα ανάπτυξης του iPhone (Objective C) με κανένα 2 βιβλία μια γαβάθα καφέ καθάρισες

Αν είσαι νέος στο κουρμπέτι συνηθισμένος σε πιο high level γλώσσες (.net vb ή c#, Java) τότε με πολύ υπομονή και πολλούς καφέδες κάτι γίνεται

Αν είσαι web designer με λίγες γνώσεις php, javascript ή vb, vba programmer και όχι object oriented τότε έχεις ένα βουνό να ανέβεις.

Αν δεν είσαι τίποτα από όλα αυτά τσέκαρε το απόθεμα σε καφέ της Κολομβίας και ξεκίνα.

Κουράγιο

#6   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/11/2009 - 12:19

Αν δεν είσαι τίποτα από όλα αυτά τσέκαρε το απόθεμα σε καφέ της Κολομβίας και ξεκίνα.


φοβερό! :lol:

#7   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 09/11/2009 - 13:41

Δεν χρειάζεται καν να τσεκάρεις, η Κολομβία δεν διαθέτει πλέον καφέ, τον κατανάλωσαν όλο αυτοί που έφτιαξαν το "Θερμίδες"...

#8   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/11/2009 - 14:15

Αν δεν είσαι τίποτα από όλα αυτά τσέκαρε το απόθεμα σε καφέ της Κολομβίας και ξεκίνα.

Χαχαχά... φοβερός οδηγός για νέους developers, εύγε!

+1 (υπενθυμίζω πως πατάμε (+) στο κουτάκι κάτω από το post όταν ένα post μας αρέσει/βοηθάει ώστε να το δείχνουμε έμπρακτα, ανεβάζοντας το reputation του μέλους)

Αν είσαι παλιός στο κουρμπέτι και έχεις εμπειρία C, C++, Pascal κλπ κλπ τότε δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα να εξοικειωθείς με την γλώσσα ανάπτυξης του iPhone (Objective C) με κανένα 2 βιβλία μια γαβάθα καφέ καθάρισες

Λοιπόν το πανεπιστήμιο του Stanford σε συνεργασία με την Apple προσφέρουν δωρεάν online τα video διδασκαλίας ενός course του Stanford School of Engineering 10 εβδομάδων για iPhone Application Programming.

Θα αναζητήσεις στο iTunes Store: "iphone application programming" και θα βρείς τα video

Προυποθέτει γνώσεις Objective C και παρακολουθείς το πραγματικό course του Πανεπιστημίου, χωρίς να πάρεις απλά credits για το course... :D

Και btw αφήστε κάτω τον καφέ... τα αποθέματα δεν φτάνουν για όλους! (για μένα ανυσηχώ που είμαι espresso-λάτρης)

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 09/11/2009 - 14:19


#9   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/11/2009 - 17:58

Δεν χρειάζεται καν να τσεκάρεις, η Κολομβία δεν διαθέτει πλέον καφέ, τον κατανάλωσαν όλο αυτοί που έφτιαξαν το "Θερμίδες"...


:lol: :lol: :lol: Έγραψες!

#10   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2009 - 18:10

Δεν χρειάζεται καν να τσεκάρεις, η Κολομβία δεν διαθέτει πλέον καφέ, τον κατανάλωσαν όλο αυτοί που έφτιαξαν το "Θερμίδες"...

χαχαχα + 1 απο εμένα

#11   tempo

tempo

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/11/2009 - 20:16

τελικά παιδιά, development θέλει να μάθει ο άνθρωπος ή πως να φτιάχνει καφέ???

#12   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2009 - 08:18

Φίλε αυτά τα δύο πάνε πακέτο!!!
Σαν το Γινγκ με το Γιανγκ
Σαν το Χονδρό και το Λιγνό
Σαν το iPhone με το Itunes
Σαν την μέρα με την νύχτα

Και ναι εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν είμαι καλός developer μετά από τόσα χρόνια στο κουρμπέτι αλλά τον Ελληνικό τον έχω ανάγει σε επιστήμη.

Και δυστυχώς ο κώδικας κατά το Iphone development δεν μετριέται σε γραμμές αλλά σε κιλά!!!!! (αφού πρέπει να τα γράψεις όλα εσύ! :( )

#13   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/05/2010 - 18:46

Και δυστυχώς ο κώδικας κατά το Iphone development δεν μετριέται σε γραμμές αλλά σε κιλά!!!!! (αφού πρέπει να τα γράψεις όλα εσύ! :( )


Λάθος....σε καφέδες μετριέται πχ εχω να γράψω 15 καφέδες κώδικα :lol:

#14   Clopyright

Clopyright

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/05/2010 - 08:05

Να υπενθυμίσω στο φύλο γιατί και εγώ είμαι ένας νέος πεογραμματιστης άρχισα να διαβάζω πριν δυο χρόνια ότι για να φτιαξης εφαρμογή για iPhone χρειάζεσαι mac η κάποιο προγραμμα πχ dragon fire που να τρέχει σε windows ( εδώ να δέις φραπεδες που έχω κατανάλωση την επαγκελματικη συσκευασία). Επίσης αν τυχόν αρχίσεις να διαβάζεις θα σου προτηνα αν ήξερες καλά αγγλικά να πάρεις βιβλία από της έκδοσης sams (είναι καλύτερες) και καλύτερες σου τύχη.

Τελευταία επεξεργασία από: Clopyright, 19/05/2010 - 08:06


#15   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/05/2010 - 13:04

Πλέον μόνο σε mac μπορείς να φτιάχνεις εφαρμογές (ή έστω σε εικονικό).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες