Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανοιγοντας το macbook pro retina


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   harisk10

harisk10

    iPH Member

  • 234 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:alex kour

Δημοσίευση 14/06/2012 - 10:02

Δεν προλάβαμε καλά-καλά να δούμε το νέο Macbook Pro με Retina οθόνη, και κάποιοι ήδη χόρτασαν την εξωτερική του σχεδίαση. Έτσι αποφάσισαν να κάνουν το επόμενο βήμα, ανοίγοντας και αποσυναρμολογώντας το νέο laptop της Apple. Βέβαια όταν «αυτοί» είναι οι άνθρωποι του iFixit, τότε… αυτή είναι η δουλειά τους! Όσο ωραίο και αν είναι το νέο Macbook Pro απ’ έξω, τόσο δυσάρεστα είναι τα νέα στο εσωτερικό του.
Μην ανησυχείτε, μια χαρά hardware έχει, με μοναδική παραφωνία ότι τα πάντα είναι… integrated. Τόσο ο δίσκος SSD όσο και η μνήμη Hynix δεν είναι δυνατό να αναβαθμιστούν, οπότε θα έχετε για πάντα το configuration που θα επιλέξετε κατά την αγορά του μηχανήματος. Το ίδιο ισχύει για την οθόνη Retina, αλλά και για την μπαταρία των 95 Wh, τα οποία είναι συγκολλημέναστο σασί. Ελπίζουμε να μην σχεδιάζατε custom-ιές.

[via Digitallife.gr]

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 14/06/2012 - 10:04
Προσθήκη πηγής


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 14/06/2012 - 14:18

Ο ssd πάντως είναι περίπου σαν του air κ πολύ πιθανό είναι κάποια στιγμή να βγάλουν τρόπο να τον αναβαθμίσεις..

#3   MacDimitris

MacDimitris

    iPH Contributor

  • 1.278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MacDimitris

Δημοσίευση 14/06/2012 - 14:22

Ισχυει το ιδιο και για αυτο που ειναι με απλη οθονη;

#4   moisnikos

moisnikos

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 14/06/2012 - 14:31

Οτι και να ειναι, εγω εχω παθει ερωτα με το μηχανημα!

#5   AngelosT

AngelosT

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 14/06/2012 - 14:41

Ισχυει το ιδιο και για αυτο που ειναι με απλη οθονη;

Όχι, αναβαθμίζεις και μνήμη και σκληρό

#6   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 15/06/2012 - 05:04

Μεγάλο αρνητικό , το ότι από την αρχή πρέπει να το παραγγείλω έτσι όπως θα ήθελα να το κτίσω εγώ αλλά σιγά σιγά στο μέλλον....αυτό συνεπάγεται πως από την αρχή πρέπει να πληρώσω για τα δικά μου γούστα 3300 ευρώ με βάση τις τιμές που βγήκαν προχθές...!!!!
Όλα κολλημένα πάνω στην μητρική...άντε το κάνεις γαργάρα με το Air , λες ότι είναι υπέρ-φορητό και μικρο και βγαίνει φτηνότερα αρκετά , αλλά με μηχάνημα από 2500 ευρώ και πάνω πάει αλλιώς η υπόθεση ρε γαμώτο !! Ο SSD δεν αλλαζει είναι άλλωστε κολλημένα τσιπάκια στην μητρική , δεν μπορείς να βάλεις εσύ τον δικό σου , προφανώς γρηγορότερο σε ταχύτητες εγγραφής - διαβάσματος σε σχέση με αυτό που δίνει η εταιρία και έχει επίσης , ένα connector SATA 3 που είναι μοναδικός και εννοείτε ασύμβατος με οποιονδήποτε άλλο δίσκο στερεάς κατάστασης που υπάρχει !!
Δεν μπορώ να αυξήσω μετά την μνήμη μου ως τα 16 γιγα αγοράζοντας από crusial , άρα αν πάρω με 8 γιγα το μηχανάκι , θα εχω για πάντα τόσα μέχρι να το αλλάξω μετά από χρόνια...μεγάλο σφάλμα...οπότε για να πω στα 16 έχουμε + 220 ευρώ !!
Η μπαταρία κολλημένη στο σασί...δεν αλλαζει...δηλαδή αν την κακομεταχειρίσει κάποιος ή περάσουν οι κύκλοι της και εξασθενίσει και χρειαστεί αλλαγή πως γίνεται δηλαδή μετά , μένεις με εξασθενημένη μπαταριά σε τόσο ακριβό μηχανάκι ??
Η οθόνη κολλημένη στο σασί....δηλαδή αν για οποιονδήποτε λόγο χρειαστεί αλλαγή το πάνελ , ας πούμε κάτι τραβηγμένο π.χ. σπάσω το πάνελ , δεν βγαίνει από την θέση του να αλλαχτεί με ανταλλακτικό..είτε εντός είτε εκτός εγγύησης πληρώνοντας το βεβαία εξτρά ?? Τι θα μου πούνε στο σέρβις , δεν ξεκολλά το πάνελ σου από το σασί άρα φίλε αγόρασε καινούριο μηχάνημα , απλά για να έχεις οθόνη ??
Είπαμε ΝΑΙ στην νέα σχεδίαση αλλά εδώ δυστυχώς κατάληξε να είναι το λαπτοπ σαν το iPhone όλα σε μια πλακέτα , τουλάχιστον στο iPhone η μπαταρία βγαίνει και είναι απλά ένα τηλέφωνο στην τελική....εδώ όμως ούτε η μπαταρία βγαίνει ούτε τίποτα άλλο και είναι υπολογιστής !!
Παγίδα κατ εμέ...ωραία οθόνη το παραδεχόμαστε είναι το φανταζι της υπόθεσης , ΟΚ εντυπωσιακό , αλλά παγίδα ως ένα βαθμό και το σημαντικό για να το φέρεις έτσι όπως θες τότε ανεβαίνει πολύ ψηλά το κασέ , θέλει πολλά χρήματα και τα θέλει το κυριότερο ΕΦ-ΑΠΑΞ....και αυτό είναι ένα θέμα !!
Αν είναι να αλλάξει παρόμοια και στα σταθερά iMac που περιμένω η σχεδίαση...ε τότε να μην αλλάξει...τουλάχιστον ακόμα !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 15/06/2012 - 05:11


#7   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 15/06/2012 - 11:21

Παιδιά ερώτηση όταν η εταιρία λέει ότι το χ MacBook pro σηκώνει εώς 8gb ram πρακτικά θα μπορούσε κάποιος να βάλει 16 πχ; Η απλα δε θα το "δει"
Καν το μηχάνημα;

#8   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/06/2012 - 11:22

Δεν θα το δει....

Αναρτημένη εικόνα


#9   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/06/2012 - 12:33

Δεν θα το δει....


Mark κι όμως :) Πολλές φορές η Apple λέει ότι σηκώνει τόσα GB και συνήθως σηκώνει τα διπλάσια. Η πιο αξιόπιστη εταιρία στο να δει κανείς μέχρι πόσο GB σηκώνει ο MAC του είναι η OWC.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 15/06/2012 - 12:33

Once You Go Mac You Never Go Back

#10   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/06/2012 - 12:44

Ok then κάτι θα ξέρεις παραπάνω,έχω μείνει στα αξιόπιστα specs m/b που λένε ακριβώς τι σηκώνει και είπα θα κάνουν το ίδιο..

Αναρτημένη εικόνα





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες