Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τι θα μου προτείνατε...;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   gianni28

gianni28

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2012 - 20:58

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μοντέλα και θα ήθελα τη γνώμη σας με βάση τις εμπειρίες σας...

1. http://www.document....ir/md232-detail

ή

2. http://www.document....na/mc975-detail

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giannis26basket

giannis26basket

    iPH Enthousiast

  • 379 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:giannis26basket

Δημοσίευση 18/06/2012 - 21:00

Φιλε μου κατα τη γνωμη μου παντα πρεπει να επιλεγεις με βαση τη χρηση που θα του κανεις και σε τι σε εξυπειρετει καλυτερα!!!!

#3   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 18/06/2012 - 21:00

Ξεφεύγεις στην τιμή αλλά και στα χαρακτηριστικά.

Για τι εργασίες το θες?

#4   gianni28

gianni28

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2012 - 21:03

Ξεφεύγεις στην τιμή αλλά και στα χαρακτηριστικά.

Για τι εργασίες το θες?


Για δουλειά γραφείου περισσότερο.
Η τιμή όντως απέχει πολύ από το Pro, απλά σκέφτομαι αν η διαφορά τιμής για την Retina αξίζει.

#5   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 18/06/2012 - 21:07

Για δουλειά γραφείου περισσότερο.
Η τιμή όντως απέχει πολύ από το Pro, απλά σκέφτομαι αν η διαφορά τιμής για την Retina αξίζει.


Δεν είναι μόνο η Retina.. Αν παρατηρήσεις είναι ΑΛΛΟ μηχανάκι το Pro.

Δεν γνωρίζω τι εργασίες κάνεις, αλλά αν έχεις απαιτήσεις μεγάλες τότε το Pro.

Αν απλά θες επεξεργασία κειμένου, surf, αλλά και κάποιες λίγο απαιτητικές εφαρμογές τότε το Air.

#6   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 18/06/2012 - 21:53

Κατά την γνώμη μου, και αν κατάλαβα καλα το '..δουλειά γραφείου' (lite use δλδ), και τα δυο που προτείνεις, είναι τσιμπημένα κατά την γνώμη μου!

Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μοντέλο παραπίσω, που καθόλου ευκαταφρόνητο δεν είναι, και προπάντων ποιο φθηνό από τα καινούργια, Δες πχ εδώ: Macbook Pro 13" late 2011, και πίστεψε με, η τσέπη σου θα σε ευχαριστήσει, και εσύ θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος από το μηχανάκι! ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 18/06/2012 - 21:53

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#7   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/06/2012 - 22:34

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μοντέλα και θα ήθελα τη γνώμη σας με βάση τις εμπειρίες σας...

1. http://www.document....ir/md232-detail

ή

2. http://www.document....na/mc975-detail

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Για δουλειά γραφείου..δηλαδή..όπως ?? Αν είναι απλά να δουλεύεις τα office και τα σχετικά γραφειοκρατικά προγράμματα , μην μας τρελαίνεις με επιλογές τύπου " Ρετνα " , αυτό το μηχανάκι δεν έχει να κάνει με χρήστες τέτοιου επιπέδου !!
Αν ήσουν , μπορεί και να είσαι βέβαια...φωτογράφος , ειδικώς σε 3D animations , monter , σχεδιαστής ή μηχανικός που δουλεύεις τρισδιάστατα μοντέλα κτλ....και ήθελες ένα μηχανάκι να το έχεις μαζί σου συνέχεια για να κάνεις τέτοια επεξεργασία και δουλειά πάνω σε γραφικά παντού-εντως και εκτός γραφείου...τότε ΝΑΙ θα τα πληρώσεις και θα το πάρεις ως εργαλείο ....αλλά αν είσαι απλά ένας καθημερινός χρήστης που κάνει γραφειοκρατική δουλειά...συγνώμη κιόλας αλλά και με υπολογιστή 4αίτιας βολεύεσαι....πολλοί χρήστες έχουν πρόβλημα επιλογής επειδή δεν μπορούν να καταλάβουν τι ακριβώς χρειάζονται και κάνουν άσχετες επιλογές !! Αν λοιπόν δεν ανήκεις στις κατηγορίες που προανέφερα ( αν ανήκεις παρ το ) , αλλά είσαι π.χ. δικηγόρος...τότε πραγματικά δεν έχεις κυριολεκτικά καθόλου γνώση του τι πραγματικά χρειάζεσαι αγαπητέ μου !!
Δηλαδή , μην χάνουμε την έννοια του τι αληθινά χρειαζόμαστε.....είναι φαρσο-κωμωδία να θέλεις να γράφεις σε word και για τέτοιου επιπέδου δουλειά να ψάχνεις υπολογιστή με Ρετνα οθόνη...είναι γελοίο...χάνει και την αξία του το μηχανάκι με τέτοια εργασία !!
Γιαυτό επίλεξε τι πραγματικά χρειάζεσαι και μην βγαίνεις εκτός πραγματικότητας........!!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 18/06/2012 - 22:38


#8   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/06/2012 - 23:31

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μοντέλα και θα ήθελα τη γνώμη σας με βάση τις εμπειρίες σας...

1. http://www.document....ir/md232-detail

ή

2. http://www.document....na/mc975-detail

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...


Προσωπικά αν μιλάς για δουλειά γραφείου θα σου συνιστούσα να πάρεις iMac 27" και όχι MacBook Pro :rolleyes:

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#9   echo51

echo51

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 21/06/2012 - 14:24

Για δουλειά γραφείου..δηλαδή..όπως ?? Αν είναι απλά να δουλεύεις τα office και τα σχετικά γραφειοκρατικά προγράμματα , μην μας τρελαίνεις με επιλογές τύπου " Ρετνα " , αυτό το μηχανάκι δεν έχει να κάνει με χρήστες τέτοιου επιπέδου !!
Αν ήσουν , μπορεί και να είσαι βέβαια...φωτογράφος , ειδικώς σε 3D animations , monter , σχεδιαστής ή μηχανικός που δουλεύεις τρισδιάστατα μοντέλα κτλ....και ήθελες ένα μηχανάκι να το έχεις μαζί σου συνέχεια για να κάνεις τέτοια επεξεργασία και δουλειά πάνω σε γραφικά παντού-εντως και εκτός γραφείου...τότε ΝΑΙ θα τα πληρώσεις και θα το πάρεις ως εργαλείο ....αλλά αν είσαι απλά ένας καθημερινός χρήστης που κάνει γραφειοκρατική δουλειά...συγνώμη κιόλας αλλά και με υπολογιστή 4αίτιας βολεύεσαι....πολλοί χρήστες έχουν πρόβλημα επιλογής επειδή δεν μπορούν να καταλάβουν τι ακριβώς χρειάζονται και κάνουν άσχετες επιλογές !! Αν λοιπόν δεν ανήκεις στις κατηγορίες που προανέφερα ( αν ανήκεις παρ το ) , αλλά είσαι π.χ. δικηγόρος...τότε πραγματικά δεν έχεις κυριολεκτικά καθόλου γνώση του τι πραγματικά χρειάζεσαι αγαπητέ μου !!
Δηλαδή , μην χάνουμε την έννοια του τι αληθινά χρειαζόμαστε.....είναι φαρσο-κωμωδία να θέλεις να γράφεις σε word και για τέτοιου επιπέδου δουλειά να ψάχνεις υπολογιστή με Ρετνα οθόνη...είναι γελοίο...χάνει και την αξία του το μηχανάκι με τέτοια εργασία !!
Γιαυτό επίλεξε τι πραγματικά χρειάζεσαι και μην βγαίνεις εκτός πραγματικότητας........!!


Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση σου φιλε, εγώ γραφίστας και επεξεργαστής Φωτογραφιών είμαι και έχω το Air 1,86 Ghz με 4GB και 128GB SSD.

#10   gianni28

gianni28

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/06/2012 - 10:34

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση σου φιλε, εγώ γραφίστας και επεξεργαστής Φωτογραφιών είμαι και έχω το Air 1,86 Ghz με 4GB και 128GB SSD.


Είσαι ευχαριστημένος από το Air;;;
Πάντως, όσοι έχουν το συγκεκριμενο, λένε ότι είναι το καλύτερο μηχάνημα που αγόρασαν ποτέ!
Εσύ;




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες