Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αναβάθμιση ram και ssd σε macbook pro 10'


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   goumasgr

goumasgr

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:goumasgr

Δημοσίευση 20/06/2012 - 01:08

Χαιρετε παιδια. Εκανα αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι να με καλυπτει. Αυτο που θελω να κανω ειναι να βαλω στο macbook pro σκληρο δισκο ssd 240gb περιπου καθως και να αναβαθμισω την ραμ του απο 4 gb σε 8. Το μηχανημα ειναι εκτος εγγυησης.
Αυτα που ρωτω λοιπον ειναι:
1)απο που να προμηθευτω ραμ και ssd καλης ποιοτητας στην καλυτερη τιμη?
2)σε ποιο καταστημα προτεινετε να ζητησω να μου κανουν την αλλαγη?

Ευχαριστω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   miotesoro

miotesoro

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:miotesoro

Δημοσίευση 20/06/2012 - 01:13

1) θα ήταν καλύτερο να αποφασίσεις τι μάρκα θέλεις να βάλεις κλπ ? και έπειτα θα δεις σε site ελληνικά τι τιμές παίζουν, αν και ram μπορείς εύκολα να αγοράσεις και απτό site του κατασκευαστή πχ crusial
2) η αλλαγή είναι πολύ εύκολη.δηλαδή αν πιάνουν τα χέρια σου την κάνεις και μόνος.τώρα δεν γνωρίζω ποιό κατάστημα θα μπορούσε να αναλάβει κάτι τέτοιο.

#3   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/06/2012 - 01:17

Χαιρετε παιδια. Εκανα αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι να με καλυπτει. Αυτο που θελω να κανω ειναι να βαλω στο macbook pro σκληρο δισκο ssd 240gb περιπου καθως και να αναβαθμισω την ραμ του απο 4 gb σε 8. Το μηχανημα ειναι εκτος εγγυησης.
Αυτα που ρωτω λοιπον ειναι:
1)απο που να προμηθευτω ραμ και ssd καλης ποιοτητας στην καλυτερη τιμη?
2)σε ποιο καταστημα προτεινετε να ζητησω να μου κανουν την αλλαγη?

Ευχαριστω.


Παρήγγειλε τα όλα από την Crucial (ssd+ram), η τοποθέτηση είναι πολύ εύκολη. Αν είσαι Αθήνα στην κάνω κι εγώ αν δεν εμπιστεύεσαι τα χέρια σου.
Once You Go Mac You Never Go Back

#4   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 20/06/2012 - 01:19

Αν πας σε Reseller να στα αλλάξει,με την τιμή που θα σου πουν θα παίρνεις καινούριο laptop...

Αναρτημένη εικόνα


#5   goumasgr

goumasgr

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:goumasgr

Δημοσίευση 20/06/2012 - 01:27

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας παιδια.
Να ρωτησω τωρα.. Μπορω να βαλω παραπανω απο 8gb ram? και αν ναι αξιζει? επισης, μπορω να βαλω ssd και να κρατησω μεσα κι αυτον που εχω η ενα απο τα δυο?

Προτεινετε μου παρακαλω ποια ραμ και ποιο ssd να βαλω γιατι δεν το κατεχω και πολυ. Thanks!

#6   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/06/2012 - 07:40

καταρχήν ποιό είναι το macbook pro 10' εάν είναι early 2011 και μετά παίρνει 100% 16GB RAM
any way εάν μπεις στο OWC θα δεις τι σηκώνει το μηχάνημα σου βρίσκοντας το μοντέλο σου
αν πάλι βαριέσαι να ψάξεις πέρασε από το site της crucial τον ανιχνευτή συστήματος που έχει και θα σου βγάλει τι σηκώνει ακριβός
Η owc είναι η ποιό psagmeni για μένα στα mac εταιρία
Η μόνη εταιρία εκτός από crucial και OWC που θα πρέπει να παραγγείλεις εσύ για να έχει κέρδος στην αγορά και όχι από skroutz είναι να πάρεις intel ssd και Kingston ram σειρά για mac
αυτά τα βρίσκεις με την ησυχία σου από την Ελληνική αγορά
υπάρχουν οδηγοί στο iFixit για να περάσεις τα πράγματα σου

ρίξε εδώ μια ματιά http://www.everymac....ex-macbook.html

system scaner εδώ http://www.crucial.c...nner/MacOS.aspx

Kingston για να πάρεις μια ιδέα που θα βρεις τιμές και σε ποια μαγαζιά http://www.bestprice...ory-16gb-sodimm

Για intel κοίτα στο skroutz http://www.skroutz.g...63/SSD-2-5.html

μην μπλέξεις με άλλη μάρκα εκτός από toshiba samsung που χρησιμοποιεί και η apple διότι θα έχεις προβλήματα κάποια στιγμή στη πορεία
και φυσικά να κρατήσεις εύκαιρα τα παλιά για ώρα ανάγκης

Τελευταία επεξεργασία από: stevchrly, 20/06/2012 - 07:50


#7   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/06/2012 - 10:53

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας παιδια.
Να ρωτησω τωρα.. Μπορω να βαλω παραπανω απο 8gb ram? και αν ναι αξιζει? επισης, μπορω να βαλω ssd και να κρατησω μεσα κι αυτον που εχω η ενα απο τα δυο?

Προτεινετε μου παρακαλω ποια ραμ και ποιο ssd να βαλω γιατι δεν το κατεχω και πολυ. Thanks!


Προσωπικά για εμένα 8GB ram για lap top είναι μια χαρά. Για να έχεις 2 σκληρούς μέσα θα πρέπει να αφαιρέσεις το Superdrive και να βάλεις εκεί τον hdd.
Once You Go Mac You Never Go Back

#8   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 20/06/2012 - 22:56

Eκανα προσωπικά την αλλαγή σε Macbook Pro, ενα τακ πιο παλιος απο τον δικό σου! (Macbook Pro, 13" Mid.2009)
Για εμενα ηταν ολα Crucial! SSD M4 256GB, 8gb Ram, με Snow Leopard!
Άλλο μηχάνημα πλεον! Η διαδικασία οντως καθόλου περίπλοκη, και αν θες να παρεις και μια ιδεα, ορίστε και ενα tuto. (αντικατάσταση του σκληρού δίσκου, με SSD)

Καλές αλλαγές. ;-)







ps: ...επίσης πρόσθεσα και εγω εναν δευτερο σκληρο (HDD), με την μεθοδο του optibay. Μονο εδω λίγο παραπανω προσοχη, γιατι υπαρχουν καλώδια που θα ξεκουμπώσεις, και ειναι λιγο ευαίσθητα! Μπορει να κάψεις αυτο του bluetooth, η του wifi, η της καμερας! Ειναι ολα μαζι στο πρωτο πακετο καλωδια που θα ξεκλιπαρεις! (...πανω πανω προς το μαυρο πλαστικο που ανοιγοκλείει τον υπολογιστή σου )!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 20/06/2012 - 23:02

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#9   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/06/2012 - 14:36

καταρχήν ποιό είναι το macbook pro 10' εάν είναι early 2011 και μετά παίρνει 100% 16GB RAM
any way εάν μπεις στο OWC θα δεις τι σηκώνει το μηχάνημα σου βρίσκοντας το μοντέλο σου
αν πάλι βαριέσαι να ψάξεις πέρασε από το site της crucial τον ανιχνευτή συστήματος που έχει και θα σου βγάλει τι σηκώνει ακριβός
Η owc είναι η ποιό psagmeni για μένα στα mac εταιρία
Η μόνη εταιρία εκτός από crucial και OWC που θα πρέπει να παραγγείλεις εσύ για να έχει κέρδος στην αγορά και όχι από skroutz είναι να πάρεις intel ssd και Kingston ram σειρά για mac
αυτά τα βρίσκεις με την ησυχία σου από την Ελληνική αγορά
υπάρχουν οδηγοί στο iFixit για να περάσεις τα πράγματα σου

ρίξε εδώ μια ματιά http://www.everymac....ex-macbook.html

system scaner εδώ http://www.crucial.c...nner/MacOS.aspx

Kingston για να πάρεις μια ιδέα που θα βρεις τιμές και σε ποια μαγαζιά http://www.bestprice...ory-16gb-sodimm

Για intel κοίτα στο skroutz http://www.skroutz.g...63/SSD-2-5.html

μην μπλέξεις με άλλη μάρκα εκτός από toshiba samsung που χρησιμοποιεί και η apple διότι θα έχεις προβλήματα κάποια στιγμή στη πορεία
και φυσικά να κρατήσεις εύκαιρα τα παλιά για ώρα ανάγκης


Φίλε μου η OWC είναι απλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ!!!

Πήρα 16GB(2Χ8GB) μνήμη της Corsair από το ebay στα 80$ με τα μεταφορικά και την ίδια ώρα η OWC πουλάει τις noname με 160.

Για τέτοιου είδους προϊόντα το ebay είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.

Προσωπικά πήρα το Macbook Pro τον περασμένο Νοέμβρη από Αμερική και επέλεξα να τον αγοράσω με τη λιγότερη δυνατή μνήμη(4GB) και τον φθηνότερο δυνατό δίσκο 750GB IDE ώστε να κρατήσω τα χρήματα για να αγοράσω τα μέρη που θέλω στο 1/5 της τιμής που ζητούσε η Apple.

Με 170 ευρώ πήρα τον 256GB SSD Samsung 830 που είναι από τους γρηγορότερους της αγοράς και με 65 ευρώ τα 16GB μνήμης που σου ανέφερα.

To ζήτημα είναι να ξέρεις ακριβώς τις χρειάζεσαι και να μπορείς να βρεις την πιο φθηνή και ταυτόχρονα αξιόπιστη πηγή για να το αποκτήσεις...

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 27/06/2012 - 14:37





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες