Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Battery question


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sakismit

sakismit

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2008 - 00:01

Εχω την εξης απορια:
καθε (μα καθε) φορα που συνδεω το τηλεφωνο με τον υπολογιστη, αυτο θελεις δεν θελεις αρχιζει και φορτιζει.
Εγω σχεδον καθημερινα "παιζω" και βαζω και βγαζω εφαρμογες, παιχνιδια, τραγουδια κλπ κλπ οποτε σχεδον ποτε δεν το εχω αφησει να παει η μπαταρια του στο 20% αλλα ενω ειναι στο 50% μεχρι να φορτωσω τραγουδια αυτο την γεμιζει.
Αυτο ομως δεν κανει κακο στην μπαταρια;
Δεν υπαρχει καμια επιλογη καπου που να του λεει οτι εαν συνδεθει με τον υπολογιστη να ΜΗΝ φορτωνει την μπαταρια;
Στου κουμπαρου μου το HTC εχει τετοια επιλογη ωστε να μην σκιζεις την μπαταρια.

Εκτος πια κι αν ειναι τοσο "προχωρημενη" η μπαταρια του που δεν εχει αναγκη απο κατι τετοιο..... (χλωμο το κωβω)

Thanx.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/11/2008 - 00:03

Δεν έχει αναγκη αν και μια φορά το μήνα καλό θα ήταν να το αφήνεις να ξεφορτίζει τελείως και μετά να το γεμίζεις πάλι

#3   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2008 - 04:16

^^ Σωστα. Οι μπαταριες Li-ion δεν εχουν το λεγομενο memory effect που ειχαν οι παλαιοτερες μπαταριες παλαιοτερων κινητών.

Κανενα προβλημα με απανωτα charge/recharge λοιπον και ουτε ισχυουν οδηγιες τυπου΄αφήστε το να φορτίσει πλήρως πριν το ανοιξετε' ή 'τις πρωτες 3 φορες θα το κανετε πληρη φορτιση/αποφορτιση για 12 ωρες' που συνεχιζουν να λενε ασχετοι πωλητες κινητων τηλεφωνων.

Ναι, μια φορα το μηνα να το αφηνεις να αδειαζει εντελως και αυτο για να κανει calibrate το ενσωματωμενο κυκλωμα που αναφέρει το ποσο φορτισμενη ή οχι ειναι και να δειχνει 'σωστες' τιμες και γενικα για να 'κινουνται' τα φορτία οπως γραφει αυτη η σελιδα απο την apple.

Η θερμοκρασια επισης παιζει ρόλο. Υψηλες θερμοκρασίες [προσοχή οσοι εχετε θήκες] ή πολυ χαμηλές επηρεάζουν αρνητικά το συνολικο χρόνο ζωής της μπαταρίας.

Το full discharge επισης επηρεαζει αρνητικα την μπαταρία. Για την ακρίβεια δεν πρεπει ποτε να μεινει εντελως απο φορτίο η μπαταρία - γιαυτο και κλεινει 'ελεγχομενα' μονο του. Μολις γίνει κοκκινη η ενδειξη της μπαταρίας - το πολυ μεχρι και 10% καλο ειναι να μπαίνει στην πρίζα.

Quote

Εκτος πια κι αν ειναι τοσο "προχωρημενη" η μπαταρια του που δεν εχει αναγκη απο κατι τετοιο..... (χλωμο το κωβω)


Ολα τα κινητα/φορητοι υπολογιστες/φορητες συσκευες την σημερον ημερα εχουν Li-ion μπαταριες (για τα κινεζικα δεν παιρνω και ορκο) :)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες