Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Menu Bar


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 23/06/2012 - 13:35

Πώς μπορώ να ελέγχω ποια εικονίδια θα εμφανίζονται στην Menu Bar πάνω πάνω? Αν για παράδειγμα θέλω να διαγράψω ώστε να μην φαίνεται ένα εικονίδιο στην μπάρα αυτή.. Πού μπορώ να βρω τις ρυθμίσεις αυτές? Έχω lion.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/06/2012 - 14:55

Για να μετακινίσεις η να αφαιρέσεις ένα εικονίδιο από την menu bar, πατάς το cmd και με το mouse τραβάς το εικονίδιο όπου θέλεις εσύ. Αν το "πετάξεις" στο Desktop θα εξαφανιστεί από την menu bar.
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 23/06/2012 - 20:33

Για να μετακινίσεις η να αφαιρέσεις ένα εικονίδιο από την menu bar, πατάς το cmd και με το mouse τραβάς το εικονίδιο όπου θέλεις εσύ. Αν το "πετάξεις" στο Desktop θα εξαφανιστεί από την menu bar.


Το δοκίμασα, αλλά δεν δουλεύει (όπως σου γραψα και στο άλλο :P )

#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/06/2012 - 20:38

Το δοκίμασα, αλλά δεν δουλεύει (όπως σου γραψα και στο άλλο :P )


Το είδα Alex :)

Δυστυχώς τι να κάνουμε.
Once You Go Mac You Never Go Back

#5   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/06/2012 - 21:38

Κάποια δεν μπορείς να τα εξαφανίσεις, ειδικά αν είναι του συστήματος. Δεν ξέρω αν υπάρχουν terminal hacks, βέβαια, αλλά καλύτερα άστα όπως έχουν, δεν έγινε κ τίποτα.

Υπάρχουν και εφαρμογές, όπως το Bartender που και καλά «συμμαζεύουν» τη menu bar αλλά εφόσον δεν μπορούν να τροποποιήσουν τις εφαρμογές συστήματος είναι ψιλοάχρηστες.

Follow me on twitter


#6   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 25/06/2012 - 00:07

Εγω το βλεπω σαν κατι αρνητικο παντως .. Και δεν μπορω να το καταλαβω γιατι αυτός ο περιορισμός.. Το εψαξα αρκετα και στο φορουμ της apple αλλα δεν πρεπει να υπαρχει λυση

Ιλσως βεβαια να φταιει αυτος που εφτιαξε το application που θα επρεπε στις ρυθμισεις του να εχει την επιλογη να μην φαινεται στη menu bar ολπως εχω δει σε πολλα apps

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 25/06/2012 - 00:08


#7   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/06/2012 - 23:29

Αυτος ο περιορισμός ειναι γιατι τα εικονίδια (του μενου μπαρ) ειναι build in στο ιδιο το σύστημα. (...λογικο θα μου πεις)!

Υπαρχει χακ κωδικας σε τερμιναλ, αλλα οποιος τον δοκίμασε, αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα. Προβληματα του είδους οπως και ο φιλος μας εδω!

Το θεμα με την μπαρα του Mac, ειναι οτι τέτοιου ειδους χακ, αλλάζουν τα info.plist, και 'υπογραφές' προγραμμάτων! Αυτο θα καταλήξει σε ενα δυσλειτουργικό keychain το οποιο δεν θα μπορει να δουλεψει καθολου με αυτο το πρόγραμμα. (...καθολου καλο για ενα app σαν το safari π.χ)


Αν τοσο πολυ καιγεσαι τωρα, μπορεις να δοκιμασεις το Menu Eclipse απο το Apple Store επίσημα (2,99$) η την demo έκδοση δωρεάν εδω: (...κανει περιπου αυτο που ψαχνεις, σε ποιο lite εκδοση)


Αν αρχίσεις πάντως να βλέπεις 'παράξενη' συμπεριφορά του υπολογιστή σου, μην αναρωτηθείς τι φταίει!!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 25/06/2012 - 23:32

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#8   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 26/06/2012 - 23:55

Δεν το ριψοκινδυνεύω.. Περιέργωνς πάντως χθες ξαφνικά εξαφανίστηκε από μόνο του ...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες