Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Share NTFS folder from Mac to Win7 ! Βοήθειαααα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   wyclef

wyclef

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2012 - 21:30

Καλημέρα ...

Θα ήθελα εάν μπορείτε να βοηθήσετε λίγο γιατί δεν βρίσκω άκρη.
Πρίν από λίγες μέρες αγόρασα ένα mac mini για media centre. Έβαλα πάνω έναν Freeagent Drive 1TB ,τον οποίο και είχα πάνω στα Windows (NTFS). Γνώριζα ότι για να μπορέσω να κάνω write στον δίσκο θα έπρεπε να το κάνω με κάποιο πρόγραμμα π.χ Paragon.
Πράγματι εγκατέστησα το Paragon και όλα μια χαρά. Ο σκληρός είναι read & write και μπορώ να κάνω ότι θέλω απο τον finder του mac.

Το πρόβλημα τώρα είναι που θέλω να κάνω share τον σκληρό στο τοπικό μου δίκτυο. Πάω στο sharing στο Lion, τον κάνω share όλον τον σκληρό και ενώ τον "βλέπω" απο το Network των Windows , όταν κάνω doubleclick για να δώ τα αρχεία του μου λέει drive is not accessible - the parameter is incorrect.
Αντιθέτως τα Public Folder του mac τα βλέπω κανονικά και μπορώ να κάνω read & write. Μόνο σε αυτόν τον NTFS σκληρό υπάρχει πρόβλημα.

Γνωρίζετε καμιά λύση γιατί έχω φάει το κεφάλι μου και δεν βρίσκω τίποτα...

Το format του δίσκου σε άλλο extension είναι τελευταία λύση και μή επιθυμητή μιας και έχω πολύ data και δεν έχω που να το βάλω..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jim clarinetist

jim clarinetist

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/06/2012 - 22:47

Μπορεί να είμαι και λάθος. Δες όμως στο System Preferences=>sharing=>File sharing είναι τσεκαρισμένο το κουτάκι??
Κάνε ένα τέστ...

#3   wyclef

wyclef

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2012 - 22:52

Ναι δυστυχώς δεν είναι αυτό :blush:




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες