Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αναβάθμιση MBP 13" 2012


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 26/06/2012 - 22:48

To τι δίνει η Crucial, η καθε Crucial, αυτο ειναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο!

Τι θελω να πω! Οτι ακομα δεν εχουν δοκιμαστει, αλλα αντε και να ειναι συμβατες, δεν παει να πει οτι πρωτον τις χρειάζεσαι τις 16gb ram, και δεύτερων οτι θα δουλεψουν οπως το ονειρεύεσαι!!

π.χ τις DDR3-1600MHz δεν θα δουλέψουν σε εναν MBP i5, και προφανως θα τις κανει clock down στο RAM στα 1333MHz για να δουλεψουν?Αν ειστε τυχεροι, γιατι μπορει ακομα και να μην μπουταρει καθολου ο υπολογιστης σας!!

Για αυτο και αναφερόμαστε μεχρι στιγμης στο επισημο site της Apple, και οχι σε πατέντες, η τεστ που δεν εχουν εξακριβωθει ακομα! Γιατι κριμα ειναι να χασεις και τα 174$, αλλα ακομα πιο κριμα να παθει τιποτα ο καινουργιος σου Mac, και να τραβας τα μαλλια σου! (...καθως ουτε εγγύηση δεν θα παιζει)! ;-)



ps: Για περισσότερες λεπτομέρειες, ριξτε μια ματια εδω:

Περισσότερες λεπτομέρειες στο θέμα...λοιπόν? Έριξα μια ματιά...Ο τύπος αγόρασε μνήμες στα 1600 Mhz για ενα MBPro του 2011 ( Hi, I have a 13" late 2011 @ 2,4GHz i5 and I have bought 16GB RAM @1600Mhz. ) και προφανώς μπέρδεψε τις γενιές των MBPro , ενώ είχε του 2011 πήρε μνήμες για το μοντέλο του 2012 που έχουν άλλο χρονισμό επειδή παρασύρθηκε από άλλους....και φυσικά θα του βγάλει μικρο-προβλήματα...και αυτό σχετικό είναι πάλι !! Αλλά αυτό τι σχέση έχει...με το δικό μας παράδειγμα?? Το παλικάρι θέλει να αγοράσει μνήμες για το μοντέλο του 2012 ξαναλέω για το μοντέλο του 2012...όχι για το περσινό όπως έκανε ο τύπος στο παράδειγμά σου !!!!!!!!!
Γιατί να του κάνει υποχρονισμο στα 1333 από τα 1600 ?? Στα νέα Μακ δουλεύουν οι μνήμες τους στα 1600....δεν καταλαβαίνω ποιο το πρόβλημα..και γιατί έφερες αυτό το ατυχές παράδειγμα αγαπητέ... ?? Οι μνήμες της Crusial είναι ποιοτικότατες...το ξέρουμε όλοι αυτό !! Όσο για το πόσα Γιγα θα βάλει μέσα...αυτό είναι δικό του πρόβλημα...και 8 να βάλει πάλι εντάξει είναι..αρκεί να πάρει τις σωστές μνήμες στα 1600 και ΜΌΝΟ ΣΤΑ 1600 ΓΙΑ ΜΟΝΤΈΛΟ ΤΟΥ 2012 !! Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΕ ΑΛΛΑΓΗ ΜΝΗΜΗΣ ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ΑΓΑΠΗΤΕ :) !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 26/06/2012 - 22:54


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/06/2012 - 22:53

H crucial είναι σοβαρή εταιρία... Αν λέει ότι δουλεύει, δουλεύει...
Κανένα μηχάνημα δεν καταστρέφεται η βγαίνει εκτός εγγύησης αν βάλεις μνήμη μεγαλύτερη απ´ο όσο σηκώνει... Απλά λειτουργεί..... Περίεργα...... :)
Μην είσαι τόσο απόλυτος...
Το γιατι κάποιος να χρειάζεται 16gb σε φορητό 13αρι, είναι περίεργο.... Τι εφαρμογές δουλεύει το παλικάρι?


Καταστρεφεται ισως οχι, αλλα και να λειτουργει περιεργα καινουργιο μηχάνημα υπαρχει λογος! ;-)

Την Crucial την γνωρίζω χρόνια τωρα, (...και απο αυτους παράγγειλα και τις ram και τον SSD μου γαι τον MBP μου), αλλα αυτο δεν μου λεει τιποτα! Το οτι η Apple δεν σου τους δινει μεχρι 16gb, αυτο μου λεει κατι!! Ισως οτι τα 8bg ειναι το max εκμεταλλεύσιμο για αυτα τα μηχανακια, και οτι παραπανω μπει (και ας κανει τελικα) ειναι απλως χρηματα πεταμενα απο το παραθυρο!!

Λεω εγω τωρα...! ;-)

Απολυτος ποτε δεν ειμαι, αλλα εσυ μπορεις να μου εγγυηθείς οτι αν πας καινουργιο μηχανημα για σερβις, και δουνε οτι το bug το εφαγε απο προσθηκη μη προτεινόμενης ram, και απο θεμα μαρκας, και απο θεμα max αποθηκευτικού χωρου (ram) που δινει επισημα η Apple, ξαναλεω, μπορεις να μου εγγυηθείς οτι θα σου τον φτιαξουν τσαμπα, η θα σου δωσουν καινουργιο!!

Δυσκολες εποχες για πειραματα εε! B)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#18   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/06/2012 - 23:08

Περισσότερες λεπτομέρειες στο θέμα...λοιπόν? Έριξα μια ματιά...Ο τύπος αγόρασε μνήμες στα 1600 Mhz για ενα MBPro του 2011 ( Hi, I have a 13" late 2011 @ 2,4GHz i5 and I have bought 16GB RAM @1600Mhz. ) και προφανώς μπέρδεψε τις γενιές των MBPro , ενώ είχε του 2011 πήρε μνήμες για το μοντέλο του 2012 που έχουν άλλο χρονισμό επειδή παρασύρθηκε από άλλους....και φυσικά θα του βγάλει μικρο-προβλήματα...και αυτό σχετικό είναι πάλι !! Αλλά αυτό τι σχέση έχει...με το δικό μας παράδειγμα?? Το παλικάρι θέλει να αγοράσει μνήμες για το μοντέλο του 2012 ξαναλέω για το μοντέλο του 2012...όχι για το περσινό όπως έκανε ο τύπος στο παράδειγμά σου !!!!!!!!!
Γιατί να του κάνει υποχρονισμο στα 1333 από τα 1600 ?? Στα νέα Μακ δουλεύουν οι μνήμες τους στα 1600....δεν καταλαβαίνω ποιο το πρόβλημα..και γιατί έφερες αυτό το ατυχές παράδειγμα αγαπητέ... ?? Οι μνήμες της Crusial είναι ποιοτικότατες...το ξέρουμε όλοι αυτό !! Όσο για το πόσα Γιγα θα βάλει μέσα...αυτό είναι δικό του πρόβλημα...και 8 να βάλει πάλι εντάξει είναι..αρκεί να πάρει τις σωστές μνήμες στα 1600 και ΜΌΝΟ ΣΤΑ 1600 ΓΙΑ ΜΟΝΤΈΛΟ ΤΟΥ 2012 !! Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΕ ΑΛΛΑΓΗ ΜΝΗΜΗΣ ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ΑΓΑΠΗΤΕ :) !!


Μα φιλε μου το παραδειγμα δεν ειναι καθολου ατυχές!

Το οτι δεν βρηκα μια ερωτηση για τον καινουργιο Mac, (...που προφανως δεν τον εχουν αγορασει πολλοι ακομα), δεν σημαινει οτι η συζήτηση γυρω απο τα προβληματα της προσθήκης μη εξουσιοδοτημένης μνήμης (ram) σε Mac, δεν ειναι (..ηταν και θα ειναι) ενα προβλημα που θα απασχολει παντοτε και ιδιαιτερα το καθε Mac user!!
Κανει αυτη για το μοντελο μου; θα την αναγνωρίσει; κερδίζω πραγματι κατι η τσαμπα λεφτα; κτλ.

Επισης εδω ειμαστε ενα τεχνολογικο φορουμ, οπου οσο μπορουμε και ξερουμε, συμβουλεύουμε με επιχειρήματα αν ειναι δυνατων, για το πως και γιατι θα ηταν ευστοχο η οχι, μια οποιαδήποτε αλλαγη, προσθήκη, αγορα κτλ.

Οποτε εδω επανέρχομαι στην απάντηση σου ''...!! Όσο για το πόσα Γιγα θα βάλει μέσα...αυτό είναι δικό του πρόβλημα.....''!! σου απανταω 'ακριβως, επειδή ειναι δικο του προβλημα, για αυτο το ανέφερε! Για να ρωτήσει αν οντως αξιζει μια τετοια προσθήκη, και οπως και να εχει, επένδυση! (174$)!!

Και οχι για να παρει απάντηση του ειδους: ''Δικος σου ειναι, οτι θελεις τον κανεις''!

Τελειως φιλικα βεβαια η παραπανω κουβεντα, και χωρις σκοπο να προσβαλω κανεναν! ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 26/06/2012 - 23:10

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#19   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 26/06/2012 - 23:09

Καταστρεφεται ισως οχι, αλλα και να λειτουργει περιεργα καινουργιο μηχάνημα υπαρχει λογος! ;-)

Την Crucial την γνωρίζω χρόνια τωρα, (...και απο αυτους παράγγειλα και τις ram και τον SSD μου γαι τον MBP μου), αλλα αυτο δεν μου λεει τιποτα! Το οτι η Apple δεν σου τους δινει μεχρι 16gb, αυτο μου λεει κατι!! Ισως οτι τα 8bg ειναι το max εκμεταλλεύσιμο για αυτα τα μηχανακια, και οτι παραπανω μπει (και ας κανει τελικα) ειναι απλως χρηματα πεταμενα απο το παραθυρο!!

Λεω εγω τωρα...! ;-)

Απολυτος ποτε δεν ειμαι, αλλα εσυ μπορεις να μου εγγυηθείς οτι αν πας καινουργιο μηχανημα για σερβις, και δουνε οτι το bug το εφαγε απο προσθηκη μη προτεινόμενης ram, και απο θεμα μαρκας, και απο θεμα max αποθηκευτικού χωρου (ram) που δινει επισημα η Apple, ξαναλεω, μπορεις να μου εγγυηθείς οτι θα σου τον φτιαξουν τσαμπα, η θα σου δωσουν καινουργιο!!

Δυσκολες εποχες για πειραματα εε! B)

Αν εγώ βάλω 16 και το μηχάνημα αναγνωρίζει στο about this Mac και τα 16 σημαίνει ότι εκμεταλλεύεται τα 16 !! Αν βάλω 8 και το μηχάνημα αναγνωρίζει τα 8 σημαίνει οτι εκμεταλλεύεται και τα 8...και πάλι λέγοντας !! Η Μεγίστη ποσότητα μνήμης που μπορεί να διαχειριστεί είναι 16 , ενώ τα iMac 27 αντέχουν μέχρι και 32 , αλλά το κιτ είναι πανάκριβο με τις 8αρες σε κάθε slot !! Τώρα αν της χρειάζεται είναι άλλου παπά ευαγγέλιο !! Γενικά όλοι οι Sandy-Ivy Bridge επεξεργαστές συνεργάζονται μέχρι 32 Γιγα !! Η διαφορά στις μνήμες του φετινού και περσινού μοντέλου είναι ο χρονισμός...
2009/2010/2011 = 1333 και 2012 = 1600 !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 26/06/2012 - 23:10


#20   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 26/06/2012 - 23:12

Εγώ ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω ρε guys.Λίγο offtopic.Έχω ένα λαπτοπ 3ετίας παλιό με 4GB ram και τρέχω παράλληλα προγράμματα εξομοίωσης,Matlab υπολογιστικά μέρη(με μικρή βέβαια ταχύτητα) και σερφάρω κιόλας νετ και δεν κολλάει.
Με τα 16 τι κάνετε;;οεο;Σε λαπτοπ κιόλας.

Που για να φτάσει να εκμεταλλευτεί πάνω από 8 και να αξιοποιείς πρακτικά τα 16 η cpu θα ψήνει αυγά μπριζόλες κτλ..

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 26/06/2012 - 23:12

Αναρτημένη εικόνα


#21   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 26/06/2012 - 23:13

Περισσότερες λεπτομέρειες στο θέμα...λοιπόν? Έριξα μια ματιά...Ο τύπος αγόρασε μνήμες στα 1600 Mhz για ενα MBPro του 2011 ( Hi, I have a 13" late 2011 @ 2,4GHz i5 and I have bought 16GB RAM @1600Mhz. ) και προφανώς μπέρδεψε τις γενιές των MBPro , ενώ είχε του 2011 πήρε μνήμες για το μοντέλο του 2012 που έχουν άλλο χρονισμό επειδή παρασύρθηκε από άλλους....και φυσικά θα του βγάλει μικρο-προβλήματα...και αυτό σχετικό είναι πάλι !! Αλλά αυτό τι σχέση έχει...με το δικό μας παράδειγμα?? Το παλικάρι θέλει να αγοράσει μνήμες για το μοντέλο του 2012 ξαναλέω για το μοντέλο του 2012...όχι για το περσινό όπως έκανε ο τύπος στο παράδειγμά σου !!!!!!!!!
Γιατί να του κάνει υποχρονισμο στα 1333 από τα 1600 ?? Στα νέα Μακ δουλεύουν οι μνήμες τους στα 1600....δεν καταλαβαίνω ποιο το πρόβλημα..και γιατί έφερες αυτό το ατυχές παράδειγμα αγαπητέ... ?? Οι μνήμες της Crusial είναι ποιοτικότατες...το ξέρουμε όλοι αυτό !! Όσο για το πόσα Γιγα θα βάλει μέσα...αυτό είναι δικό του πρόβλημα...και 8 να βάλει πάλι εντάξει είναι..αρκεί να πάρει τις σωστές μνήμες στα 1600 και ΜΌΝΟ ΣΤΑ 1600 ΓΙΑ ΜΟΝΤΈΛΟ ΤΟΥ 2012 !! Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΕ ΑΛΛΑΓΗ ΜΝΗΜΗΣ ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ΑΓΑΠΗΤΕ :) !!

Αν αξίζει αν δώσεις σήμερα 174 δολάρια για μνήμες....όχι φυσικά...αν δεν έχει να φάει μνήμες θα αγοράζει ??...ΝΑΙ είναι λεφτά του αέρα !! Άλλο θέμα αυτό..εδώ συμφωνούμε...αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...!! Αυτός μπορεί να έχει να δώσει και 3000 να πάρει το Ρετνα για την πλάκα του για να κοιτά ταινίες...δεν το ξέρουμε..αλλά ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ψιλό-πεταμενα χρήματα !! ΝΑΙ τα 16 πρακτικά αν δεν είναι και Gamer ( σιγά Gamer και Μακ χρήστης γίνεται ?? μου φαίνεται αστείο ) τότε δεν του χρειάζονται τα 16 ούτε με σφαίρες !! Για να δουλεψει 16 γιγα το μηχανημα θα πρεπει να κάνει απίστευτα πολλές ταυτόχρονες βαριές εργασίες και ξαναλέω ταυτόχρονα...άρα αδύνατο...αλλά μπορεί να θέλει αν τα πετάξει τα χρήματα....δικό του θέμα !! Αν δουλεψουν και τα 16 χαχα..όπως είπε και ο Mark ΘΑ ΨΉΝΕΙ ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 26/06/2012 - 23:23


#22   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/06/2012 - 23:16

Αν εγώ βάλω 16 και το μηχάνημα αναγνωρίζει στο about this Mac και τα 16 σημαίνει ότι εκμεταλλεύεται τα 16 !! Αν βάλω 8 και το μηχάνημα αναγνωρίζει τα 8 σημαίνει οτι εκμεταλλεύεται και τα 8...και πάλι λέγοντας !! Η Μεγίστη ποσότητα μνήμης που μπορεί να διαχειριστεί είναι 16 , ενώ τα iMac 27 αντέχουν μέχρι και 32 , αλλά το κιτ είναι πανάκριβο με τις 8αρες σε κάθε slot !! Τώρα αν της χρειάζεται είναι άλλου παπά ευαγγέλιο !! Γενικά όλοι οι Sandy-Ivy Bridge επεξεργαστές συνεργάζονται μέχρι 32 Γιγα !! Η διαφορά στις μνήμες του φετινού και περσινού μοντέλου είναι ο χρονισμός...
2009/2010/2011 = 1333 και 2012 = 1600 !!


Αλλο τι αναγνωριζει , και αλλο τι εκμεταλλεύεται στο μεγιστο! (optimize)

Oπως και να εχει, νομιζω οτι εξήγησα τους λογους μου για αυτην την συντηρητική σταση που εχω για την προσθήκη μη εξουσιοδοτημένης μνήμης (16gb ram) στα καινουργια Macbook Pro, και απο εκει και περα, δεν θελω ουτε να πεισω, ουτε να κουρασω!

Τα παιδια πιστευω εχουν τις απαντήσεις στα ματια τους, και απο εκει και περα, ας κατευθυνθούν, και ας πραξουν αναλογα πλέον με την περίπτωση τους! ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 26/06/2012 - 23:17

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#23   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 26/06/2012 - 23:54

Συμφωνούμε τελικά iluxus....
Βέβαια, η αππλε έχει πλέον ολίγον η πολυ κουτοπονηρη λογική..
Το μηχανάκι μπορεί να σηκώνει ένα σκασμο μνήμη.. Και αυτο να μην το θέλουν για να πουλάνε μεγαλύτερα μηχανάκια...

#24   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 27/06/2012 - 00:01

Συμφωνούμε τελικά iluxus....
Βέβαια, η αππλε έχει πλέον ολίγον η πολυ κουτοπονηρη λογική..
Το μηχανάκι μπορεί να σηκώνει ένα σκασμο μνήμη.. Και αυτο να μην το θέλουν για να πουλάνε μεγαλύτερα μηχανάκια...


... Σωστό και αυτο! ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 27/06/2012 - 00:01

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#25   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 27/06/2012 - 00:02

Δεν την έχω την Apple για τέτοιας λογικής εταιρία.:P

Αναρτημένη εικόνα


#26   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2012 - 00:53

εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω σε τι χρειάζονται 16 γίγα μνήμη σε 13 ίντσες...
και με μέτρια κάρτα γραφικών κιόλας...
τα 8 για φέτος είναι μια χαρα (και του χρόνου)
σε 2,3 χρονια το συζητάμε (αν δεν έχουμε πάρει το νέο μοντέλο και τα 16 γίγα που πήραμε είναι αργά πλέον...)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες