Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Άσχετος με Mac,μια βοήθεια...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/06/2012 - 13:48

Επίσης κάτι ακόμα να ρωτήσω το macbook air έχει την ίδια έξοδο ήχου με το macbook pro; Δηλαδή ψηφιακή/αναλογική;,γιατί θέλω να συνδέω με οπτική ίνα ή ομοαξονικό καλώδιο συσκευές ήχου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   ekaradimos

ekaradimos

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Vagelis Karadimos

Δημοσίευση 29/06/2012 - 14:25

Καλησπέρα και από μένα.
Την αρχή την έκανα το καλοκαίρι του 2009 με το iPhone 3GS. Μετά πήρα το 4, το 4S (αφού πρώτα πούλησα το 3GS), τo νέο iPad και πέρσυ το καλοκαίρι, τέτοια εποχή πήρα iMac 21,5'.
Έχω να πω τα εξής για τον iMac:

1) Μπορείς να κατεβάσες με torrent ότι πρόγραμμα θέλεις. Κάνεις εγκατάσταση και παίζει κανονικότατα.
2) Είναι ολοκληρωμένο λειτουργικό και το bundled software είναι υπέρ-αρκετό για να καλύψει τις ανάγκες του μέσου χρήστη. Πχ για τους fan της ηλ. κιθάρας (όπως είμαι εγώ), plugάρεις τιν κιθάρα στο line-in, φορτώνεις το garageband και είσαι έτοιμος. To iPhoto επίσης είναι πολύ καλό για αποθήκευση φωτογραφιών και αρχειοθέτηση.
3) Πολύ λίγες είναι οι λειτουργίες που δεν κάνει ένας Mac και κάνει το PC. Πχ δεν έχω βρει πως να γράψεις x-box δισκάκια (τελευταία έχει αλλάξει η διαδικασία και πρέπει να αγοράσει κανείς ihas DVD-RW drive).
4) Δεν ασχολείσαι με ιούς, μπλε οθόνες, τρελά κολλήματα, καθυστερήσεις κλπ. Δεν ασχολείσαι με το taskbar και με το πόση CPU έχει το PC για να βρεις τι φταίει και αργεί κλπ.
5) Για απαιτητικά παιχνίδια καλύτερα ξέχνα το. Όχι ότι δεν παίζουν, αλλά υπάρχει lag. Πρόπερσυ είχα αγοράσει το starcraft 2, το οποίο παίζει και σε PC και σε Mac. Στην υψηλή ανάλυση ένοιωθες ότι δεν πήγαινε καλά. Γενικά το hardware των Mac δεν είναι το δυνατό τους σημείο. Για κάποιο λόγο, ακόμα και στα iPhone και iPad, η Apple δεν χρησιμοποιεί την τελευταία λέξη της τεχνολογίας. Για την ακρίβεια χρησιμοποιεί τεχνολογία του προηγούμενου έτους. Πχ στο νέο iPad δεν έχει βάλει 4κορο επεξεργαστή αλλά 2κορο με 4κορη κάρτα γραφικών.
6) Αν πάρεις Mac δεν υπάρχει γυρισμός......

#33   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/06/2012 - 08:03

Αυτό έχω σκεφτεί και εγώ, για τα air και για τα νεα pro με retina. Δηλαδή αν σε κάποια φάση πάθει κάτι ο ssd ή η ram πως θα μπορέσω να το φτιάξω ή να το αντικαταστήσω; Εδώ κολλάω...και δεν ξέρω τι να κάνω και εγώ...διότι σε λίγες μέρες θα προβώ στην αγορά ενός macbook είτε είναι pro ή air. Μπορεί λοιπόν κάποιος να εξηγήσει...τι γίνετε αν πάθει κάτι π.χ η ram ή ο ssd στο macbook air ή στο macbook pro retina; Πως γίνετε η επισκευή και πόσο κοστίζει αν είσαι εκτός εγγύησης;

Επίσης κάτι ακόμα να ρωτήσω το macbook air έχει την ίδια έξοδο ήχου με το macbook pro; Δηλαδή ψηφιακή/αναλογική;,γιατί θέλω να συνδέω με οπτική ίνα ή ομοαξονικό καλώδιο συσκευές ήχου.

Καμία παρατήρηση για αυτά τα δύο;

#34   jimaras17

jimaras17

    iPH Addict

  • 737 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:jimaras17

Δημοσίευση 30/06/2012 - 08:08

Καλησπέρα και από μένα.
Την αρχή την έκανα το καλοκαίρι του 2009 με το iPhone 3GS. Μετά πήρα το 4, το 4S (αφού πρώτα πούλησα το 3GS), τo νέο iPad και πέρσυ το καλοκαίρι, τέτοια εποχή πήρα iMac 21,5'.
Έχω να πω τα εξής για τον iMac:

1) Μπορείς να κατεβάσες με torrent ότι πρόγραμμα θέλεις. Κάνεις εγκατάσταση και παίζει κανονικότατα.
2) Είναι ολοκληρωμένο λειτουργικό και το bundled software είναι υπέρ-αρκετό για να καλύψει τις ανάγκες του μέσου χρήστη. Πχ για τους fan της ηλ. κιθάρας (όπως είμαι εγώ), plugάρεις τιν κιθάρα στο line-in, φορτώνεις το garageband και είσαι έτοιμος. To iPhoto επίσης είναι πολύ καλό για αποθήκευση φωτογραφιών και αρχειοθέτηση.
3) Πολύ λίγες είναι οι λειτουργίες που δεν κάνει ένας Mac και κάνει το PC. Πχ δεν έχω βρει πως να γράψεις x-box δισκάκια (τελευταία έχει αλλάξει η διαδικασία και πρέπει να αγοράσει κανείς ihas DVD-RW drive).
4) Δεν ασχολείσαι με ιούς, μπλε οθόνες, τρελά κολλήματα, καθυστερήσεις κλπ. Δεν ασχολείσαι με το taskbar και με το πόση CPU έχει το PC για να βρεις τι φταίει και αργεί κλπ.
5) Για απαιτητικά παιχνίδια καλύτερα ξέχνα το. Όχι ότι δεν παίζουν, αλλά υπάρχει lag. Πρόπερσυ είχα αγοράσει το starcraft 2, το οποίο παίζει και σε PC και σε Mac. Στην υψηλή ανάλυση ένοιωθες ότι δεν πήγαινε καλά. Γενικά το hardware των Mac δεν είναι το δυνατό τους σημείο. Για κάποιο λόγο, ακόμα και στα iPhone και iPad, η Apple δεν χρησιμοποιεί την τελευταία λέξη της τεχνολογίας. Για την ακρίβεια χρησιμοποιεί τεχνολογία του προηγούμενου έτους. Πχ στο νέο iPad δεν έχει βάλει 4κορο επεξεργαστή αλλά 2κορο με 4κορη κάρτα γραφικών.
6) Αν πάρεις Mac δεν υπάρχει γυρισμός......



Το Hardware γιατί λες ότι δεν είναι καλό;Εχει τετραπυρηνους επεξεργαστες,καλές καλη κάρτα γραφικών,και καλό δίσκο!
Δηλαδή παιχνίδια απαιτητικα,ζοριζεται να τα παίζει;
Πρώτη φορα ακούω κάτι τέτοιο...
Αλλά νμζ οτί θα καταλήξω στο νέο MacBook με Retina...για να Ειναι λεπτο και ελαφρύ σαν το air,αλλά δυνατό σαν Pro...
Θα δείξει...από τον άλλο μήνα θα πάω να αγοράσω...


#35   alexkap77

alexkap77

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 01/07/2012 - 00:45

Ωραία,ευχαριστώ πολύ!!!

Mac από το golden-i ή από τα Public...καλά δεν είναι;
Μόνο που παρατήρησα,ότι στο golden-i είναι λίγο πιο ακριβά...περίπου 100-150€...



mac να παρεις απο multirama διοτι διαπραγματευονται την τιμη και μαι 150 ευρο περνεις εγγυιση 3 χρονια που περνανε περνουν τον μακ σου απο το και οσο επισκευαζεται σου αφηνου αλλον μακ (συνηθος ιμακ)
hope it helps!

#36   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 01/07/2012 - 00:57

MacBook Pro ή Air για τα παρακατω.! (13")

iMovie (το πολυ 3 λεπτα βιντεο)
Word, Power Point (εχω παρουσιαση να κανω σε εργαστηριο.!
Safari, Mail

#37   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/07/2012 - 01:11

MacBook Pro ή Air για τα παρακατω.! (13")

iMovie (το πολυ 3 λεπτα βιντεο)
Word, Power Point (εχω παρουσιαση να κανω σε εργαστηριο.!
Safari, Mail

Το iMovie δεν το κατεχω, αλλα δεν ειναι δυνατον να ρωτας σε ενα τεχνολογικο φορουμ , εχοντας 3000 post ,εαν το air η το pro σε καλυπτει για Safari, mail, word
Δηλαδη αυτα τα 3000 post πως τα εκανες;;;;;;;;

Τελευταία επεξεργασία από: omilitis1987, 01/07/2012 - 01:13


#38   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 01/07/2012 - 01:13

Το iMovie δεν το κατεχω, αλλα δεν ειναι δυνατον να ρωτας σε ενα τεχνολογικο φορουμ , εχοντας 3000 post ,εαν το air η το pro σε καλυπτει επαρκεστερα για Safari, mail, word
Δηλαδη αυτα τα 3000 post πως τα εκανες;;;;;;;;

iPhone, iPad, iPod jb απο Mac δεν ξερω τιποτα

#39   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/07/2012 - 01:15

iPhone, iPad, iPod jb απο Mac δεν ξερω τιποτα

Ρε συ iFasman πλακα κανεις;
Εννοειται πως το air δεν σε καλυπτει με τιποτα. Με safari και mail ανοικτα θα σου κρασαρει συνεχεια.
Ειναι κατι σαν amstrad 6128 ενα πραμα

#40   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 01/07/2012 - 01:16

Ρε συ iFasman πλακα κανεις;
Εννοειται πως το air δεν σε καλυπτει με τιποτα. Με safari και mail ανοικτα θα σου κρασαρει συνεχεια.
Ειναι κατι σαν amstrad 6128 ενα πραμα

οκ.!!

Δεν αντεχω αλλα κρασαρισματα.! :@

#41   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 01/07/2012 - 01:18

οκ.!!

Δεν αντεχω αλλα κρασαρισματα.! :@

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι νυσταζεις!!!!
Σοβαρα πιστεψες οτι ενα μηχανημα των 2000€ κρασαρει με το mail και το safari??????




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες