Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ipad 2 vs Asus Prime?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Panka

Panka

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2012 - 12:14

Υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στα δύο? Μπορεί ένα popular tablet με δοκιμασμένη ποιότητα κατασκευής να συγκριθεί με ένα κάποιο εξ ανατολής??

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Nomes

Nomes

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gbenardos

Δημοσίευση 29/06/2012 - 12:39

Επειδή έχω κάνει χρήση και των δύο το prime είναι διαφορετικής φιλοσοφίας από ipad. Αν δεν έχεις laptop προτίμησε prime. αν έχεις ipad.

#3   Panka

Panka

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2012 - 13:22

Η διαφορετική φιλοσοφία φαντάζομαι ότι έγκειται στην διαφορά Android-IOS, οπότε ναι, εκεί το'χω -αν και ως χρήστης laptop με ipad, δεν έχω βρεί κάποια ιδιαίτερη σημασία στον συνδυασμό! Το σκεφτόμουν περισσότερο από άποψη ποιότητας κατασκευής.

#4   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2012 - 14:00

Είχα παράλληλα και το iPad2 και το απλό Transformer με τον Tegra2.
Μια ταμπλέτα με Android μπορεί να δουλέψει πολύ πιο αυτόνομα από ένα iPad. Αν μια συσκευή δεν έχει removable media και file exlporer δεν μπορεί εύκολα να αυτονομηθεί από το PC. Τελεία και παύλα.
Κατά τα άλλα... Είχα το keyboard dock. Η μπαταρία κρατούσε για πάντα. Είχα δύο θύρες sd, έβαζα mouse όταν χρειαζόμουν. Έκανα 1002. Αλλά το Transformer έκανε κολληματάκια που με εκνεύριζαν στο interface του. Πιστεύω ότι το Prime δεν θα τα κάνει.
Γενικά ήταν ταχύτατο σε όλα. Το "πρόβλημα" του ότι δεν ήταν smooth στη λειτουργία του ήταν περισσότερο ψυχολογικό.
Από ποιότητα κατασκευής, ήταν εξαιρετικό. Σαν να ήταν φτιαγμένο από ένα κομμάτι μέταλλο.
Αλλά.... Η πλάτη από μέταλλο στο Prime δημιουργεί προβλήματα και στο GPS, αλλά και στο wifi σε πολλούς.
Τελικά, το έδωσα και πήρα και ένα iPad 3.
Για το ποιο είναι καλύτερο, δεν μπορώ να σου πω, αν δεν ξέρω για τι χρήση το θες.
Γνώμη μου; Αν κλίνεις προς το Prime, περίμενε τέλος καλοκαιριού να σκάσει, απ' ό,τι λένε, και το Prime Infinity. Μάλλον, θα είναι καλύτερο...

#5   Panka

Panka

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2012 - 16:41

Ευχαριστώ πολύ για το κείμενο, μου έδωσε την εικόνα που έψαχνα!! :)

Έχω ένα ipad και δεν έχω βγάλει άκρη με την "ορθή" χρήση του, καθώς με ενδιαφέρουν και μένα οι file explorer και removable media. Αναρωτιόμουν αν θα πρέπει να το "γυρίσω" σε android tablet, και μάλλον προς τα εκεί καταλήγω -παρόλο που επιλογή σου στο ipad3, ήταν λιγάκι αποκαρδιωτική!! :rolleyes:

Ευχαριστώ και για το tip prime infinity -θα το έχω υπόψιν μου!!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες