Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Airport Extreme


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nikolai919

nikolai919

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Twitter:@mpikasnikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 01/07/2012 - 15:18


Καλησπέρα, προσπαθώ να κάνω ένα σκληρό δίσκο για διαμοιρασμό αρχείων από το σπίτι στην δουλειά. Αγόρασα τον WD live book 2 TB αλλά η απομακρυσμένη πρόσβαση είναι απελπιστικά αργή. Έχει κάποιος δοκιμάσει το Airport Extreme για αυτό τον λόγο και αν ναι ποια είναι η εμπειρία ?

Ευχαριστω


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 01/07/2012 - 21:11

Δεν το γνωρίζω αυτό...δηλαδή δικτυακά ο δίσκος σου ο WD live book 2 TB δουλεύει μια χαρά , καθώς και η απομακρυσμένη πρόσβαση από την δουλειά σου ( ο δίσκος στο σπίτι συνδεδεμένος με το Airport Extreme + ISP's Router ) επίσης μια χαρά δουλεύει....απλά η όλη διαδικασία πρόσβασης γίνεται αργά ??
Εγώ θέλω να σε ρωτήσω , επειδή σκοπεύω να αγοράσω ένα Airport Extreme , ποιες είναι οι μέχρι τώρα εντυπώσεις σου...?? Ευχαριστημένος...??
Όλα δουλεύουν καλά μεταξύ τους με το Airport Extreme ως δρομολογητή - access point...έχει καλή απόδοση το σήμα...υπάρχουν τυχόν δικτυακά προβλήματα και κολλήματα...οι συσκευές που συνδεονται επάνω του επικοινωνούν σωστά...συνδέεται εύκολα επάνω στο router του ISP ??
Αν μπορείς απάντησε μου να εχω μια γενική εικόνα !! :) Ευχαριστώ !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 01/07/2012 - 21:12


#3   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 01/07/2012 - 21:15

Μαλλον και οι δύο έχετε το ίδιο πρόβλημα.
Μήπως φταίει η ταχύτητα σύνδεσης του Internet σου; (Upload/Download)

#4   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 01/07/2012 - 21:38

Μαλλον και οι δύο έχετε το ίδιο πρόβλημα.
Μήπως φταίει η ταχύτητα σύνδεσης του Internet σου; (Upload/Download)

Εγώ τι πρόβλημα να εχω...ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΌΡΑΣΑ ΑΚΌΜΑ.....απλά ρωτάω για την γενική συμπεριφορά του δρομολογητή , να μου πει εντυπώσεις το παλικάρι...!! Η αρχική περιγραφή...είναι για το setup του παιδιού...ΌΧΙ για μένα !! Στο θέμα μας......
1) Είναι και αυτό που λες...το Upload....σωστό !! Αν έχει μικρο ανέβασμα....τότε όλα θα γίνονται αργά αργά αργά !!
2) Αν έχει την ίδια μεγάλη καθυστέρηση και από κοντά , στο σπίτι του μέσα δηλαδή , τότε από λίγο που έψαξα ίσως να φταίει το ότι είναι συνδεδεμένος σε USB 2.0 και από εκεί να υπάρχει καθυστέρηση.....!!
3) Πιστεύω πως αν αγόραζε έναν δίσκο με Gigabit Ethernet , ίσως να ήταν καλύτερα....άλλωστε το Airport Extreme έχει Ggabite Ethernet θύρες σύνδεσης με δικτυακές συσκευές π.χ. ΝΑS...άρα θα είχε σούπερ ταχύτητα... !!
4) Μπορεί να είναι θέμα ρυθμίσεων ή Firmware , μέχρι και για Local IPv6 ρύθμιση , διάβασα ότι δίνει λύση....είναι γενικά θεματακι που το έχουν πολλοί με την καθυστέρηση !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 01/07/2012 - 21:41


#5   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 01/07/2012 - 21:42

Αν κανει 5' να ανοιξει τοτε ισως φταιει το USB 2.0, ειδικα αν ειναι κατ' ευθείαν πανω στο router. Και εγω οταν ενδιαφερόμουν κοιταξα για Ethernet αλλα ήταν λίγο ακριβοί. Τώρα δεν ξερω ακριβώς την ταχύτητα σου να σου πω αν αξίζει να παρεις.

#6   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 01/07/2012 - 22:12

Αν κανει 5' να ανοιξει τοτε ισως φταιει το USB 2.0, ειδικα αν ειναι κατ' ευθείαν πανω στο router. Και εγω οταν ενδιαφερόμουν κοιταξα για Ethernet αλλα ήταν λίγο ακριβοί. Τώρα δεν ξερω ακριβώς την ταχύτητα σου να σου πω αν αξίζει να παρεις.

Αγαπητέ...δέν εχω εγώ το πρόβλημα.....το παλικάρι στην αρχή το έχει...εγώ ακόμα δεν αγόρασα το συγκεκριμένο ρουτερ.... :) !!
Αυτό ακριβώς !! Στάνταρ ΤΟ ΠΑΛΗΚΑΡΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ....τον σύνδεσε κατευθείαν επάνω στο Airport Extreme με USB 2.0 και μάλλον ....όπως σωστά αναφέρεις , η αργοπορία θα είναι από το USB 2.0 !! Έπρεπε , το παλικάρι να είχε αγοράσει Ethernet HDD και θα είχε τώρα μια Gibabite εμπειρία χωρίς καθυστερήσεις !! Αν είναι να έχεις δικτυακό δίσκο ή NAS ακόμα καλύτερα , σύνδεσε τα επάνω στον δρομολογητή μόνο με Ethernet και όχι με USB 2.0....αρκεί και ο δρομολογητής σου να έχει Gigabit Ethernet θήρες !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 01/07/2012 - 22:13


#7   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 01/07/2012 - 22:14

Αγαπητέ...δέν εχω εγώ το πρόβλημα.....το παλικάρι στην αρχή το έχει...εγώ ακόμα δεν αγόρασα το συγκεκριμένο ρουτερ.... :) !!
Αυτό ακριβώς !! Στάνταρ ΤΟ ΠΑΛΗΚΑΡΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ....τον σύνδεσε κατευθείαν επάνω στο Airport Extreme με USB 2.0 και μάλλον ....όπως σωστά αναφέρεις , η αργοπορία θα είναι από το USB 2.0 !! Έπρεπε , το παλικάρι να είχε αγοράσει Ethernet HDD και θα είχε τώρα μια Gibabite εμπειρία χωρίς καθυστερήσεις !! Αν είναι να έχεις δικτυακό δίσκο ή NAS ακόμα καλύτερα , σύνδεσε τα επάνω στον δρομολογητή μόνο με Ethernet και όχι με USB 2.0....αρκεί και ο δρομολογητής σου να έχει Gigabit Ethernet θήρες !!


Ούτε ο άλλος έχει το AirPort Extreme αλλα θελει να το αγοράσει. Το κατάλαβα. Αυτος εχει εναν απλο εξωτερικο δισκο.

#8   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 01/07/2012 - 22:23

Ούτε ο άλλος έχει το AirPort Extreme αλλα θελει να το αγοράσει. Το κατάλαβα. Αυτος εχει εναν απλο εξωτερικο δισκο.

Εγώ νομίζω ότι το έχει το Airport Extreme και τον εξωτερικό , τα σύνδεσε και τα δοκίμασε και είδε ότι η απομακρυσμένη επικοινωνία ( σπίτι - γραφείο ) , είναι πολύ αργή....και το ανέφερε εδώ , μήπως και κανείς μας το έχει δοκιμάσει και έχει ανάλογη εμπειρία !! Τα έχει και τα δυο....γιαυτό και εγώ τον ρώτησα , άσχετα με την απομακρυσμένη επικοινωνία , ποια είναι η γνώμη του για το μηχανάκι...επειδή το ψήνω και εγώ !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 01/07/2012 - 22:24


#9   nikolai919

nikolai919

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Twitter:@mpikasnikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 01/07/2012 - 23:01

Αργησα λιγο ... :P εχω μονο τον western digital 2tb nas σε ethernet συνδεση με το μοντεμ της hol. Στο σπιτι η ταχυτητα ειναι συμπαθητικη αλλα στο γραφειο κλαφτα Χαραλαμπε !

Τελευταία επεξεργασία από: nikolai919, 01/07/2012 - 23:01


#10   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 01/07/2012 - 23:09

Τι download / upload έχει σε αυτα τα δύο μέρη στο περίπου ξέρεις; Πανε στο speedtest.net και πες μας.

#11   nikolai919

nikolai919

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Twitter:@mpikasnikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 01/07/2012 - 23:24

Αυτο εβγαλε το τεστ

Αναρτημένη εικόνα

και οι ταχυτητα που πιανει για διαμοιρασμο αρχειων μεσα στο δικτυο ασυρματα ειναι max 2,5 Mb μονο με ftp

για το γραφειο τωρα αυριο θα το κοιταξω να σου πω

#12   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 02/07/2012 - 06:45

Δες και πες μου. Λογικά δεν θα κατεβαζεις με πάνω από 0,5Mb

Το κακό με τέτοιες συνδέσεις είναι πως κατεβάζεις με το χαμηλό upload του σπιτιού και ανεβάζεις με το χαμηλό upload του γραφείου. Και εκεί είναι το πρόβλημα.

Τελευταία επεξεργασία από: DaKnOb, 02/07/2012 - 06:47





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες