Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 2 ψήφοι

Αγορά macbook air 2012.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
56 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/07/2012 - 16:05

Και εγώ πιστεύω πως το air με τα 128gb ssd και με 8gb ram (έχει 1490) θα με καλύψει...και στην τελική παίρνω και έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο. Αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα, δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω παραπάνω λεφτά για pro 13inch με i7 και μικρότερη ανάλυση από το air και χωρίς ssd (έχει 1700). Επίσης δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 1965 ευρό για το air με 256gb ssd i7 και 8gb ram. Επίσης σκέφτομαι και το Retina pro, αλλά φοβάμαι μην πάει χαμένο το μηχάνημα και κρίμα τα λεφτά.
Δεν ξέρω τι να κάνω, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 4 μοντέλα, δηλαδή:
Macbook air 13 inch : 128gb ssd, 8gb ram, i5 ( 1490 e.)
Macbook air 13 inch : 256gb ssd, 8gb ram, i7 (1965 e.) Εδώ σκέφτομαι αν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά για air ή καλύτερα να πάω σε Retina Pro.
Macbook pro 13 inch : 750gb hdd, 8gb ram, i7 (1700 e.) Εδώ πάλι σκέφτομαι αν αξίζουν τόσα λεφτά για 13 inch οθόνη με μικρότερη ανάλυση από το air και χωρίς ssd δίσκο.
Macbook pro Retina : 256gb ssd, 8gb ram, i7 quard-core, καλύτερη κάρτα γραφικών (2450 e.) Εδώ πάλι νομίζω ότι δεν θα χρησιμοποιήσω στο full τις δυνατότητες του μηχανήματος και ότι θα πάνε στράφι τα παραπάνω λεφτά που θα δώσω.
Γενικότερα έχω μπερδευτεί άσχημα και δεν ξέρω τη να κάνω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/07/2012 - 00:06

παρε ενα pro με 4 γιγα μνημη
και βαλε μονος σου ssd και 8 γιγα θα σου βγει πολυυ πιο φθηνα
εγω εχω το air με 128ri ssd και εχω μεσα lion και win και καμια 20ρια γιγα φωτο και μουσικη
αν θελω εξτρα χωρο υπαρχουν και εξωτερικοι δισκοι, αν θελω και γρηγορο εξωτερικο δισκο
υπαρχουν και εξωτερικοι tb δισκοι
αλλα συνηθως δεν χρειαζεσαι γρηγορους δισκους για data saves etc
οι εφαρμογες που χρησιμοποιω τις εχω στον ssd και τα ''πολλα'' σε εξωτερικο δισκο
βεβαια εχω και imac σπιτι οποτε το φορητο το θελω μονο για την φορητοτητα του....

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 12/07/2012 - 00:06


#33   adinamos

adinamos

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/07/2012 - 01:34

Eγω πιστευω οτι το low end air ειναι μια χαρα. Τιμιο και στο design δε παιζεται. Το ρετινα καλο, 15αρι κιολας, αλλα πας +1000€.... Εγω δεν τα εδωσα και ας πληρωνε και αλλος.
8gb ram ειπες; Ετοιμασου για 5-6 βδομαδες παραδοση απο τη μερα της παραγγελιας. To built to order ειναι 10 αιωνες πισω ακομα δυστυχως.


#34   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 12/07/2012 - 01:45

και γω φίλε μου το low-end macbook air θα σου πρότεινα... είμαι φοιτητής και σε κατάλαβαίνω... εφόσον θες σχολή και τέτοια να το χεις η φορητότητα είναι το πρώτο που θα πρέπει να σε απασχολεί... Επιπλέον 128gb για τα προγράμματα αλλά μόνο για αυτά πιστεύω είναι καλά... Εικόνες βίντεα μουσικές σε έναν εξωτερικό... Παίρνεις και έναν εξωτερικό με usb 3.0 ή δεν ξέρω άμα υπάρχει κάτι με thunderbold και είσαι άρχοντας! όλα πρακτικά νοικοκυρεμένα και γρήγορα!

#35   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/07/2012 - 09:08

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια, όπως έχω γράψει και παραπάνω θέλω το macbook για φορητότητα (το καλύτερο στο θέμα αυτό είναι το air). Όσο αφορά το macbook pro δεν θέλω να πάρω ένα λαπτοπ και να αρχίσω να το σκαλίζω, δηλαδή άλλαξε σκληρό,ραμ κτλπ. Θέλω να πάρω και να μην το πειράξω καθόλου. Τώρα το πλάνο μου είναι να έχω το macbook για τις μέτριες και ελαφριές εργασίες. Μόλις με το καλό βγουν τα νέα iMac και δεν θα έχουν τα προβλήματα που ακούγονται με την οθόνη, θα πάρω ένα για τις πιο βαριές δουλειές, προς το παρόν θα τις κάνω με το σταθερό που έχω τώρα.
Πιστεύω πως η καλύτερη επιλογή για μένα είναι το air με 128gb ssd, i5 και 8gb Ram στα 1490 ευρό. (το ξέρω θα αργήσει λίγο αλλά τι να κάνουμε θα περιμένω). Για το θέμα της χωρητικότητας του ssd τώρα, μπορώ να πάρω είτε εξωτερικό με usb 3, είτε με thunderbold. Οπότε πάω για air.

Τελευταία επεξεργασία από: TrankLL, 12/07/2012 - 09:09


#36   adinamos

adinamos

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/07/2012 - 21:44

Δε νομιζω οτι θα υπαρχει καποια διαφορα μεταξυ 4 και 8 γιγα ραμ στη χρηση του προσωπικα, εκτος αμα σκεφτεσαι να το κρατησεις 5+ χρονια μινιμουμ.

#37   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 12/07/2012 - 23:13

Τα Mac με παραπάνω μνήμη είναι ελαφρώς γρηγορότερα ...

#38   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 12/07/2012 - 23:21

Παραπάνω μνήμη δεν σημαίνει περισσότερη γρηγοράδα ακριβώς..:)

Σημαίνει ότι μπορείς να εκτελείς περισσότερες διεργασίες ταυτόχρονα..

Αναρτημένη εικόνα


#39   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2012 - 09:31

Στα περισσότερα φορουμ με προϊόντα Apple έχουν όλοι το ίδιο δίλημμα. Είναι πολύ κοντά οι τιμές. Και εγώ δεν μπορώ να αποφασίσω με τίποτα!

#40   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1.125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 13/07/2012 - 10:52

και εγω το ιδιο σκεφτομουν, αλλα τελικα θα παω σε προ αφου μπορεις να το αναβαθμισεις αργοτερα.. +οτι εκτος απο την αναλυση οθονης ολα τα αλλα ειναι πιο θετικα στο προ! και ετσι κ αλλιως σε 13 ιντσες δεν με ενοχλει τοσο πολυ και η αναλυση!Οσο για φορητοτητα μια χαρα ειναι.. το air ειναι σκετο φυλλο... θα φοβασαι να το πιασεις!! :P :P
Αρα pro!!

#41   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 13/07/2012 - 11:27

ναι ειναι οκ για ελαφρια χρηση αλλα και παλι δεν νομιζω να τα βγαλει τα λεφτα του ! και εμενα μου αρεσει πολυ το αιρ , ο πατερας μου ηθελε να μου παρω το αιρ αντι του imac αλλα καθησα το εψαξα και ειδα οτι το αιρ ειναι γενικα σαν λαπτοπ αδυναμο και δεν καλυπτει καποιον που θελει να κανει αρκετη δουλεια ! τωρα για να το εχεις στην σχολη δεν ξερω αμα αξιζει !

#42   nikolasp87

nikolasp87

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/07/2012 - 12:19

Πιστεύω 128 gb είναι λίγα! Εγώ μετανιωσα που αντί για 256 ssd στο mbp έβαλα τα 128! Τελικά έβγαλα το superdrive και εγκατέστησα τον 250 hdd που είχε το mbp όταν το αγορασα...

#43   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/07/2012 - 13:38

Το σίγουρο είναι πως αν κάποιος θέλει το λαπτοπ για κύριο μηχάνημα, το air δεν θα του φτάσει, αν κάποιος χρειάζεται κάτι για δεύτερο μηχάνημα το οποίο να είναι έχει φορητότητα, ταχύτητα και δυνατότητες θα πάρει air. Και σκέφτομαι εγώ τώρα, αφού το θέλω για δεύτερο μηχάνημα και για την σχολή μου, που χρειάζομαι φορητότητα γιατί να μην πάρω air, το οποίο από μόνο του έχει ssd κτλπ. και δεν θα ασχοληθώ καθόλου μαζί του. Από την άλλη σκέφτομαι μήπως δεν με καλύψει και χρειάζομαι pro, που εντάξει δεν είναι air αλλά ούτε είναι κανένα τέρας, επίσης σκέφτομαι ότι άμα πάρω pro θα πρέπει να αρχίσω να το σκαλίζω, με το να το ανοίγω να βάζω ssd, ram , backup να φτιάχνω usb με το λειτουργικό, να διαμορφώσω τον ssd κάπως για να δουλέψει( δηλαδή να κάνω κάποια πράγματα που δεν τα ξέρω και φοβάμαι μην κάνω καμία ζημιά). Και εκτός όλων αυτών σκέφτομαι ότι το air με ssd 128gb, 8gb ram, i5 θα κοστίσει 1490 ευρό και το pro με 4gb ram, απλό σκληρό, i5 θα κοστίσει 1350 ευρό +50-60 ευρό για 8gb ram +150 ευρό για ssd 128gb(που άμα βάλω θα βάλω 256gb) φτάνει τα 1550 και θα έχω και την αγωνία αν θα τα κάνω όλα σωστά και αν θα λειτουργήσει το μηχάνημα.
Γι΄ αυτό και το συζητάω ακόμα γιατί φοβάμαι μήπως μπλέξω σε φασαρίες άμα πάρω pro....

#44   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1.125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 13/07/2012 - 13:48

απλα παιρνεις προ με το σκληρο που εχει δεν το πειραζεις και εισαι κομπλε!! αφου λες οτι το θες σαν δευτερο και δεν εχεις απαιτησεις τοτε δεν χρειαζονται και ολες αυτες οι αλλαγες που θες να κανεις! ;)

#45   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/07/2012 - 13:59

Χωρίς ssd σήμερα δεν κάνεις τίποτα... αν ήταν να μην έχω ssd παίρνω ένα λαπτοπ τον 500 ευρό.

Τελευταία επεξεργασία από: TrankLL, 13/07/2012 - 14:02


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες