Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

Να φτιαξω pc ή να παρω ενα mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
105 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/07/2012 - 22:43

Επομενος καταλαβα...Δεν κανει για τιποτα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   CBSTEAM

CBSTEAM

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Twitter:@THECBSTEAM
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:cbsteam

Δημοσίευση 08/07/2012 - 23:15

Και εγώ έχω ένα PC που είναι σφαιράτο και με Mac PRO δεν συγκρίνεται.
Όταν συγκρίνουμε συγκρίνουμε ίδιο hardware με τα ίδια προγράμματα!


Ναι οκ αλλα μιλάμε για i3 triple core VS Dual Core μνήμη 8GB στα 1333 VS 4GB στα 800 (Το MacBook Pro ήταν παλιό μοντέλο που το πήρα προσφορα).

Και φυσικά στην ίδια εφαρμογη (Adobe Photoshop, Audition etc). Θέλεις να σου αναφέρω και αλλα; Γενικά το PC είναι "ανώτερο" στα χαρακτηριστικά αλλα στην πράξη .. Δεν...

Πάντα φιλικά και ΧΩΡΙΣ παρεξήγηση.

#93   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/07/2012 - 23:42

Ναι οκ αλλα μιλάμε για i3 triple core VS Dual Core μνήμη 8GB στα 1333 VS 4GB στα 800 (Το MacBook Pro ήταν παλιό μοντέλο που το πήρα προσφορα).

Και φυσικά στην ίδια εφαρμογη (Adobe Photoshop, Audition etc). Θέλεις να σου αναφέρω και αλλα; Γενικά το PC είναι "ανώτερο" στα χαρακτηριστικά αλλα στην πράξη .. Δεν...

Πάντα φιλικά και ΧΩΡΙΣ παρεξήγηση.

Φυσικά και μιλάμε φιλικά. Ανταλλάσσουμε εμπειρίες, δεν πουλάμε hardware, ούτε το παίρνουμε οπαδικά.
Ακόμα και υποδεέστερο hardware μπορεί να τρέχει καλύτερα, αν οι συνθήκες το ευνοούν. Πχ ένας quad core μπορεί να είναι πιο αργός από έναν dual core αν ο δεύτερος έχει μεγαλύτερ ταχύτητα ρολογιού στο After Effects πχ που δεν χρησιμοποιεί όλα τα cores, αλλά σε render στο 3D Max ο πρώτος κάνει σκόνη τον δεύτερο.
Τα hardware που σου ανέφερα πιο πριν είναι άμεσα συγκρίσιμα στα χαρτιά. Και λόγω συνθηκών συχνά δουλεύω εναλλάξ σε Mac και PC σε πολύ απαιτητικές δουλειές. Δεν μιλάω για μοντάζ γάμου πχ, που μπορεί σε Final Cut να πηγαίνει μια χαρά και real time. Μιλάω για δουλειές που μας τρώει το render.
Στη χρήση το pc στα δύσκολα είναι πιο αεράτο, το Mac είναι σαν να σέρνει μια σιδερένια μπάλα ώρες ώρες.
Στο render οι διαφορές είναι μικρές και δεν έχω κάτσει καν να μετρήσω τι είναι πιο γρήγορο. Αν το ένα κάνει 20 λεπτά και το άλλο 21 δεν με ενδιαφέρει. Δεν είμαι πιτσιρικάς να τα στήνω και να κοκορεύομαι. Είμαι επαγγελματίας με με ενδιαφέρουν άλλα πράγματα. Τι να το κάνω το 1 λεπτό διαφορά σε ρέντερ αν μου βγάζει την πίστη πάνω στη δουλειά;

#94   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/07/2012 - 23:48

Επομενος καταλαβα...Δεν κανει για τιποτα...

Ένα video παίζει καλύτερα στην οθόνη που έχει την ίδια ανάλυση με αυτό (ή ακέραιο πολλαπλάσιό της)
Δεν θα δεις άξια λόγου διαφορά, μιας και θα βλέπεις, αν μαντεύω σωστά, κατεβασμένα από το internet videos, που έτσι και αλλιώς είναι συμπιεσμένα πολύ. Αυτό είναι το μόνο που δεν πρέπει να σε απασχολεί.
Κατά τα άλλα, σου είπα πως επαγγελματικά θα δουλεύεις καλύτερα με δύο μικρότερα monitors. Σε αυτά τα προγράμματα θες μάκρος, και όχι τόσο ύψος.

#95   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 09/07/2012 - 00:09

Πηγα σημερα σε ενα puplic και τα ειδα λιγο κ απο κοντα.Ενταξει δεν εχουν καμια σχεση τα mac,με τα "σειρας"pc.Σαν πρωτη αποψη απο θεμα desing και μονο,ειναι σαν ενα κοσμημα στο γραφειο σου.Aλλη ποιοτητα αλλο πραμα.Και που φυσικα πολλοι δεν ειναι σε θεση καταλαβουν τη διαφορα.Ο φιλος μου για παραδειγμα (σχετικος με υπολογιστες)δεν αντιλαμβανοταν την "υψηλη πυκνοτητα pixels" (κατι σαν monitor retina) που ειχε η 27αρα σε σχεση με την 24αρα που ηταν διπλα.

Βασικα ειχε τον imac και παραδιπλα σκετο το monitor 27 συνδεμενο με ενα micro mac.
Εγω κολλησα αμεσως με το monitor το σκετο (μου αρεσε περισσοτερο κ σαν desing απο το ολοκληρομενο imac)ομως οταν ρωτησα τον υπαλληλο δυστηχως μου ειπε δεν ειναι συμβατο αυτο το monitor για pc ,παρα μονο για mac.
Διοτι τα windows δεν τα γλιτωνω επειδη καποιες εφαρμογες που δουλευω δεν υπαρχουν ακομη σε mac (πχ 3dsmax),επομενος ελεγα να παρω μονο το monitor,γιατι τι νοημα εχει να αγορασω τοσα λεφτα mac,και να δουλευω περισσοτερο σε windows?μονο για το ιnternet και να φτιαχνω φακελους?

Το ιδανικο για μενα θα ηταν να φτιαξω ενα τερμα pc και να εβαζα αυτο monitor
http://public.gr/pro.../prod2310023pp/
να χαιρεσε να βλεπεις και desing και να ξεκουραζεις τα ματια σου με το σαν "retina"αυτο πανελ.

Θα μου ηταν ενδιαφερων ,αν καποιος γνωριζει μηπως θα μπορουσε τελικα να συνδεθει με pc αυτη η οθονη.(κ την πηρα κ αυριο!)

Επειδή συνέχεια αναφέρεις...ως περίπου ή σαν Retina το 27'' iMac ή την 27'' Thunderbolt Display την οθόνη δηλαδή που σου άρεσε , να σου εξηγήσω μερικά πράματα σχετικά με τα πάνελ αυτά , που κανονικά φαντάζομαι ως γραφίστας ή κάτι τέτοιο που είσαι...θα έπρεπε να τα ήξερες σχετικά με το θέμα...Retina !!
1) Το 27'' iMac και το 27'' Thunderbolt Dispaly με ανάλυση 2560x1440 pixels...ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΟΎΤΕ ΠΕΡΊΠΟΥ...ΟΎΤΕ ΣΑΝ...ΟΎΤΕ ΛΊΓΟ...Retina !!
Retina ονομάζουμε κάτι που έχει ΠΥΚΝΌΤΗΤΑ άνω των 300 pixels , ανά μια τετραγωνική ίντσα !! Εσύ κοιτάς μόνο την συνολική ανάλυση 2560x1440 σε 27 ίντσες , που είναι μεγάλη ναι μεν...αλλά είναι μεγάλη επειδή είναι σε 27 ίντσες...δεν σημαίνει όμως ότι έχει και το ίδιο πολλά pixels ανά τετραγωνική ίντσα όπως μάλλον θα φαντάζεσαι...μην μπερδεύεσαι και εκεί είναι το μεγάλο ζουμί !!
Παράδειγμα.......
Το Retina MacBook Pro 2012 , έχει 220 ppi ( pixels per inch ) < 300+ ppi , δηλαδή ΧΑΡΙΣΤΙΚΆ λέγεται Retina , όχι επειδή όντως είναι , αλλά επειδή σε 15 ίντσες χώρεσαν 2800x1600 pixels , ανεβάζοντας την πυκνότητα των εικονοστοιχείων σε μια τετραγωνική ίντσα σε υψηλά επίπεδα.....οπότε αυτό το μηχάνημα το λες ΠΕΡΊΠΟΥ ή ΣΑΝ Retina !! Όσο μικρότερη είναι μια οθόνη σε διαγώνιο...τόσο ποιο εύκολα γίνεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΉ Retina , όπως του iPhone 4/4S !!
Στο θέμα μας , με άλλο ισοδύναμο παράδειγμα......
Οι περισσότεροι , μην πω και όλοι....νομίζουν ότι το 27" iMac ή το 27'' Thunderbolt Displey που έχουν ναι μεν μεγάλη ανάλυση , αλλά λόγο του ότι έχουν ΠΟΙΟ ΜΕΓΆΛΗ ΔΙΑΓΏΝΙΟ , νομίζουν λοιπόν , ότι είναι " περισσότερο " Retina από το 21,5'' πάνελ για παράδειγμα .....κλασσικό ΛΑΘΟΣ !!
Να ξέρεις λοιπόν ΓΕΝΙΚΆ πως , επειδή ενδεχόμενος ενδιαφέρεσαι για το 27" Thunderbolt Display με 2560x1440 ανάλυση....σε σύγκριση λοιπόν και το φέρνω επίτηδες ως γενικό παράδειγμα , με το 21,5" με 1920x1080 ανάλυση , αυτά τα δυο λοιπόν μοντέλα έχουν ακριβός την ίδια πυκνότητα εικονοστοιχείων ανά ίντσα τετραγωνική , δηλαδή.............
* Το 27αρι βγάζει 109 ppi < 300+ ppi , άρα ούτε ξώφαλτσα δεν είναι ΣΑΝ Retina , που το ανεβοκατεβάζεις σε ποστ !! Είναι κατά το 1/3.....και η μαγεία που βλέπεις είναι ολίγον της φαντασίας σου φίλε !!
* Το 21,5αρι βγάζει 106 ppi < 300+ pixels !!
Δηλαδή , και τα δυο πάνελ ανεξάρτητος και ανεξαιρέτος , ΈΧΟΥΝ ΤΗΝ ΊΔΙΑ ΠΥΚΝΌΤΗΤΑ ΣΕ PIXELS ΑΝΆ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΉ ΊΝΤΣΑ ( ppi ) , άρα και η ΚΑΘΑΡΌΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΕΥΚΡΊΝΕΙΑ και η ΑΠΌΔΟΣΗ ΣΤΗΝ ΕΙΚΌΝΑ.....ΕΊΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΊΔΙΑ !!! Η διάφορα , είναι μόνο στην διαγώνιο πουθενά αλλού....!!! Το σημαντικότερο.....καμιά από τις δυο οθόνες , δεν είναι ούτε λίγο ούτε σαν...ούτε περίπου Retina και ΞΕΚΑΘΑΡΊΖΩ ανέφερα το 21,5'' καθαρά συγκριτικά , ξέρω ότι σε ενδιαφέρει η σκέτη 27'' Thunderbolt Display !! Ουσιαστικά φίλε ,αγοράζεις οθόνη στα 109 ppi !!
Γενικά , ο λόγος που επέλεξε η εταιρία αυτά τα συγκεκριμένα δυο μεγέθη διαγωνίων...δηλαδή τα 27'' και 21,5'' είναι επειδή σε αυτά τα δυο μεγέθη , τα ppi των πάνελ είναι πρακτικά ΊΔΙΑ - 106 και 109 - !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 09/07/2012 - 00:14


#96   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 09/07/2012 - 00:27

Το τι είναι Retina δίνεται απο τον τύπο που μας έδειξε ο Phil στο New iPad Keynote. Σε ένα Mac πρέπει να είναι 200+ οπότε αν όχι 1/3, το 27" πάνελ είναι 50% Retina.

Απο προσωπική πείρα είναι αρκετά καθαρό και ευκρινές, αλλά όχι Retina. Καμία σχέση με το MacBook Pro που βγήκε πρόσφατα.

#97   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 09/07/2012 - 00:38

Το τι είναι Retina δίνεται απο τον τύπο που μας έδειξε ο Phil στο New iPad Keynote. Σε ένα Mac πρέπει να είναι 200+ οπότε αν όχι 1/3, το 27" πάνελ είναι 50% Retina.

Απο προσωπική πείρα είναι αρκετά καθαρό και ευκρινές, αλλά όχι Retina. Καμία σχέση με το MacBook Pro που βγήκε πρόσφατα.

Ακόμα και 50% να είναι και όχι 33% , πάλι Ρετνα ΔΕΝ είναι.....και ΌΣΟ Ρετνα είναι το 27'' τόσο ΡΕΤΝΑ είναι και το 21,5'' , είναι δηλαδή στα ίδια ppi.....απλά ο φίλος θα πρέπει να τα γνωρίζει αυτά μην νομίζει ότι αγόρασε κάτι ΣΑΝ Ρετνα !! ΟΚ....ας τα αποκαλούμε τα 21,5'' και 27'' Ήμι -Ρετνα πάνελ χαχαχ !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 09/07/2012 - 00:42


#98   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 09/07/2012 - 00:42

Ακόμα και 50% να είναι και όχι 33% , πάλι Ρετνα ΔΕΝ είναι.....και ΌΣΟ Ρετνα είναι το 27'' τόσο ΡΕΤΝΑ είναι και το 21,5'' είναι δηλαδή στα ίδια ppi.....απλά ο φίλος θα πρέπει να τα γνωρίζει αυτά μην νομίζει ότι αγόρασε κάτι ΣΑΝ Ρετνα !! ΟΚ....ας τα αποκαλούμε τα 21,5'' και 27'' Ήμι -Ρετνα πάνελ χαχαχ !!


Βάλτε μου μισή Retina. Ναι, ναι, την 27αρα.

#99   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 09/07/2012 - 00:44

Βάλτε μου μισή Retina. Ναι, ναι, την 27αρα.

χαχαχαχαχαχαχα........
Μπορείς να μου βρεις την φόρμουλα που εδειξε ο Phill στο ανοιξιάτικο event...??

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 09/07/2012 - 00:46


#100   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 09/07/2012 - 03:37

Το κατά πόσο Retina είναι μια οθόνη δεν παίζει ρόλο μόνο το ppi άλλα και η απόσταση που υπάρχει ανάμεσα σ' αυτή και τα μάτια μας..
Σύμφωνα με αυτό το άρθρο η οθόνη του iMac 27'' είναι κατά 89% retina.

#101   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 09/07/2012 - 06:32

Το κατά πόσο Retina είναι μια οθόνη δεν παίζει ρόλο μόνο το ppi άλλα και η απόσταση που υπάρχει ανάμεσα σ' αυτή και τα μάτια μας..
Σύμφωνα με αυτό το άρθρο η οθόνη του iMac 27'' είναι κατά 89% retina.

Σωστός όντως γιατι σε άλλη απόσταση κρατας το κινητό σε άλλη το iPad σε άλλη κάθεσαι στο laptop και σε άλλη σε ενα υπολογιστή με 27 ιντσες παιδια αν και δεν εχω iMac 27 αλλά και εγώ που εχω δουλέψει σε ενα φίλο μιλάμε η οθόνη είναι όνειρο μακαρι να έκανε κανά 600 θα την έπαιρνα άνετα αλλά μονη της ξεφεύγει πολυ για ενα απλό χρήστη

#102   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 09/07/2012 - 10:24

Αναρτημένη εικόνα
Οριστε. Τώρα κατα πόσο ξες τι είναι κάθε μεταβλητή δεν ξέρω.

Edit: Τα εξηγεί.. ;)

Τελευταία επεξεργασία από: DaKnOb, 09/07/2012 - 10:26


#103   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2012 - 17:43

Επειδή συνέχεια αναφέρεις...ως περίπου ή σαν Retina το 27'' iMac ή την 27'' Thunderbolt Display την οθόνη δηλαδή που σου άρεσε , να σου εξηγήσω μερικά πράματα σχετικά με τα πάνελ αυτά , που κανονικά φαντάζομαι ως γραφίστας ή κάτι τέτοιο που είσαι...θα έπρεπε να τα ήξερες σχετικά με το θέμα...Retina !!
1) Το 27'' iMac και το 27'' Thunderbolt Dispaly με ανάλυση 2560x1440 pixels...ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΟΎΤΕ ΠΕΡΊΠΟΥ...ΟΎΤΕ ΣΑΝ...ΟΎΤΕ ΛΊΓΟ...Retina !!
Retina ονομάζουμε κάτι που έχει ΠΥΚΝΌΤΗΤΑ άνω των 300 pixels , ανά μια τετραγωνική ίντσα !! Εσύ κοιτάς μόνο την συνολική ανάλυση 2560x1440 σε 27 ίντσες , που είναι μεγάλη ναι μεν...αλλά είναι μεγάλη επειδή είναι σε 27 ίντσες...δεν σημαίνει όμως ότι έχει και το ίδιο πολλά pixels ανά τετραγωνική ίντσα όπως μάλλον θα φαντάζεσαι...μην μπερδεύεσαι και εκεί είναι το μεγάλο ζουμί !!
Παράδειγμα.......
Το Retina MacBook Pro 2012 , έχει 220 ppi ( pixels per inch ) < 300+ ppi , δηλαδή ΧΑΡΙΣΤΙΚΆ λέγεται Retina , όχι επειδή όντως είναι , αλλά επειδή σε 15 ίντσες χώρεσαν 2800x1600 pixels , ανεβάζοντας την πυκνότητα των εικονοστοιχείων σε μια τετραγωνική ίντσα σε υψηλά επίπεδα.....οπότε αυτό το μηχάνημα το λες ΠΕΡΊΠΟΥ ή ΣΑΝ Retina !! Όσο μικρότερη είναι μια οθόνη σε διαγώνιο...τόσο ποιο εύκολα γίνεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΉ Retina , όπως του iPhone 4/4S !!
Στο θέμα μας , με άλλο ισοδύναμο παράδειγμα......
Οι περισσότεροι , μην πω και όλοι....νομίζουν ότι το 27" iMac ή το 27'' Thunderbolt Displey που έχουν ναι μεν μεγάλη ανάλυση , αλλά λόγο του ότι έχουν ΠΟΙΟ ΜΕΓΆΛΗ ΔΙΑΓΏΝΙΟ , νομίζουν λοιπόν , ότι είναι " περισσότερο " Retina από το 21,5'' πάνελ για παράδειγμα .....κλασσικό ΛΑΘΟΣ !!
Να ξέρεις λοιπόν ΓΕΝΙΚΆ πως , επειδή ενδεχόμενος ενδιαφέρεσαι για το 27" Thunderbolt Display με 2560x1440 ανάλυση....σε σύγκριση λοιπόν και το φέρνω επίτηδες ως γενικό παράδειγμα , με το 21,5" με 1920x1080 ανάλυση , αυτά τα δυο λοιπόν μοντέλα έχουν ακριβός την ίδια πυκνότητα εικονοστοιχείων ανά ίντσα τετραγωνική , δηλαδή.............
* Το 27αρι βγάζει 109 ppi < 300+ ppi , άρα ούτε ξώφαλτσα δεν είναι ΣΑΝ Retina , που το ανεβοκατεβάζεις σε ποστ !! Είναι κατά το 1/3.....και η μαγεία που βλέπεις είναι ολίγον της φαντασίας σου φίλε !!
* Το 21,5αρι βγάζει 106 ppi < 300+ pixels !!
Δηλαδή , και τα δυο πάνελ ανεξάρτητος και ανεξαιρέτος , ΈΧΟΥΝ ΤΗΝ ΊΔΙΑ ΠΥΚΝΌΤΗΤΑ ΣΕ PIXELS ΑΝΆ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΉ ΊΝΤΣΑ ( ppi ) , άρα και η ΚΑΘΑΡΌΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΕΥΚΡΊΝΕΙΑ και η ΑΠΌΔΟΣΗ ΣΤΗΝ ΕΙΚΌΝΑ.....ΕΊΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΊΔΙΑ !!! Η διάφορα , είναι μόνο στην διαγώνιο πουθενά αλλού....!!! Το σημαντικότερο.....καμιά από τις δυο οθόνες , δεν είναι ούτε λίγο ούτε σαν...ούτε περίπου Retina και ΞΕΚΑΘΑΡΊΖΩ ανέφερα το 21,5'' καθαρά συγκριτικά , ξέρω ότι σε ενδιαφέρει η σκέτη 27'' Thunderbolt Display !! Ουσιαστικά φίλε ,αγοράζεις οθόνη στα 109 ppi !!
Γενικά , ο λόγος που επέλεξε η εταιρία αυτά τα συγκεκριμένα δυο μεγέθη διαγωνίων...δηλαδή τα 27'' και 21,5'' είναι επειδή σε αυτά τα δυο μεγέθη , τα ppi των πάνελ είναι πρακτικά ΊΔΙΑ - 106 και 109 - !!


Αγαπητε φιλε CybeRTroN πιστεψε ,αν και δεν ειμαι γραφιστας...ολα αυτα που λες , ειναι απολυτος σωστα κατανοητα και τα γνωριζω.
Και τωρα σου μιλαω ειληκρινα οταν εγραψα την εκφραση "σαν retina",το περιμενα κ το φοβομουνα το ποστ σου....(οτι καποιος θα παρερμηνευση και δεν θα δωσει το πρεπων βαρος στο "σαν")
Μη νομιζεις οτι μπερδευτικα λοιπον,ή οτι με εντυπωσιασε το νουμερο 2560Χ1440 που "απευθυνετε" σε 27 ιντσες οθονη....
Απλα αν τυχει ποτε να δεις σε ενα τετοιο μονιτορ ,θα καταλαβεις τι εννοω με την εννοια "σαν retina"

Τελευταία επεξεργασία από: monotis, 09/07/2012 - 17:43


#104   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 09/07/2012 - 23:28

Αναρτημένη εικόνα
Οριστε. Τώρα κατα πόσο ξες τι είναι κάθε μεταβλητή δεν ξέρω.

Edit: Τα εξηγεί.. ;)

Αυτή την φόρμουλα έλεγες , ναι την γνωρίζω...ΟΚ...ευχαριστώ πολύ αγαπητέ , να σε καλά !!
Ναι ξέρω τις μεταβλητές....δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο άλλωστε....
h = pixel spacing , d = viewing distance , a = viewing angle :) !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 09/07/2012 - 23:29


#105   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 09/07/2012 - 23:47

Αγαπητε φιλε CybeRTroN πιστεψε ,αν και δεν ειμαι γραφιστας...ολα αυτα που λες , ειναι απολυτος σωστα κατανοητα και τα γνωριζω.
Και τωρα σου μιλαω ειληκρινα οταν εγραψα την εκφραση "σαν retina",το περιμενα κ το φοβομουνα το ποστ σου....(οτι καποιος θα παρερμηνευση και δεν θα δωσει το πρεπων βαρος στο "σαν")
Μη νομιζεις οτι μπερδευτικα λοιπον,ή οτι με εντυπωσιασε το νουμερο 2560Χ1440 που "απευθυνετε" σε 27 ιντσες οθονη....
Απλα αν τυχει ποτε να δεις σε ενα τετοιο μονιτορ ,θα καταλαβεις τι εννοω με την εννοια "σαν retina"

Φυσικά και εχω δει αγαπητέ και καταλαβαίνω τι λες , απλά έγραψα κάποιες συγκρίσεις για να μην νομίζεις ότι αγοράζεις ένα κανονικό Ρετνα πάνελ , για να ξέρεις ως αγοραστής τι παίζει !! Τώρα το ότι το πάνελ είναι καταπληκτικό στα 109 ppi δεν το συζητάω , αυτό είναι αυτονόητο και φυσικά είναι άλλου " πάπα ευαγγέλιο " , σημασία έχει εσένα να σου αρέσει και πάνω από όλα να είναι το κατάλληλο για την δουλειά που το θες , πάνω από όλα να αγοράσεις κάτι που χρειάζεται για την δουλειά σου !! Απλά κάτι ακόμα που πρέπει αν ξέρεις , ΑΝ τυχόν προβείς σε αγορά , ότι τα πάνελ 27'' κυρίως σε iMac , μετά από χρήση βγάζουν προβλήματα με μαύρες σκιές εσωτερικά που φαίνονται σε λευκό φόντο , αυτό είναι μια ας το πούμε αστοχία και δεν εμφανίζεται σε όλους τους χρήστες....βλέπεις υπάρχουν και αδύναμα σημεία που πρέπει να τα ξέρεις !! Βέβαια αν πάρεις μόνο την Thunderbolt Display , την σκέτη 27'' οθόνη , εκεί δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα....είναι ΟΚ !!
Βεβαία αν θέλεις πολύ σοβαρή επαγγελματική οθόνη , για εργασίες με εικόνα - animations κτλ. , πιστεύω η ποιο επαγγελματική λύση , είναι γενικά οι οθόνες της EIZO , καθαρά επαγγελματικές αλλά και ποιο ακριβές...νομίζω :) :) !! Καλό βόλι...καλή αγορά !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες