Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερωτηση για αγορα Macbook


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
81 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/07/2012 - 16:31

καταλαβα... παντως οντος ειναι χρησιμο εργαλειακι.. θα το εχω και αυτο στο νου μου εννοειται..

με το φορματ αν χρειαστω τι παιζει??


Δεν θα χρειαστείς :P xa xa xa
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 12/07/2012 - 16:31

ωραιος..... στην περιπτωση που παει κατι στραβα η απλα θελω να του κανω φορματ(στον ιδιο σκληρο οπως ειναι), κανω κατι παρομοιο με αυτο? (πολλες ερωτησεις κανω το ξερω.. απλα τωρα μπαινω στον κοσμο των mac.. αφου τα μαθαμε ολα απο windows και ξενερωσαμε πια.. :P :P)
απο οτι ειδα νομιζω οτι δεν χρειαζεσαι κανενα αλλο προγραμμα ομως σωστα? δεν ειναι πιο ασφαλες αυτο? :/

Το πρόγραμμα που λέω κάνει ακριβώς αυτά απλά αυτοματοποιημένα... Βάζεις μόνο την τοποθεσία του lion και την τοποθεσία από το flasaki και περιμένεις κανένα 45λεπτο να τελειώσει η μεταφορά των αρχείων... Ούτε προσθέτει άλλα άσχετα αρχεία ούτε τίποτα...

#33   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1.125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 12/07/2012 - 16:34

@zarzonis ναι το πιασα αυτο...

@jimmakos ααανν χρειαστω...???

#34   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 12/07/2012 - 16:36

@zarzonis ναι το πιασα αυτο...

@jimmakos ααανν χρειαστω... :huh:

Αν χρειαστείς γίνεται με το flashaki αυτό...

#35   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/07/2012 - 16:37

@zarzonis ναι το πιασα αυτο...

@jimmakos ααανν χρειαστω... :huh:


Εφόσον θα έχεις το usb flash με το λειτουργικό, όταν bootareis θα έχεις πατημένο το "alt" ώστε να σου βγάλει να επιλέξεις το usb, θα σε βγάλει σε ένα menu και θα πας Disk Utilities, θα πας erase και θα κάνεις Format τον δίσκο σε Mac os extended (Journaled), θα κάνεις πίσω και θα πατήσεις να γίνει η εγκατάσταση.

Πιο αναλυτικά μόνο με φωτογραφίες χα χα χα.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 12/07/2012 - 16:38

Once You Go Mac You Never Go Back

#36   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1.125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 12/07/2012 - 16:41

μμμ μαλιστα.. ωραια παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.. αυτα προς το παρων.. αν ολα πανε οπως τα υπολογιζω σε λιγες μερες θα το εχω(τελικα σε macbook pro 101 θα παω).. ξανα μιλαμε τοτε.. :P

ευχαριστω

#37   ismartbs

ismartbs

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/07/2012 - 16:47

Αντε με το καλό :)

#38   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/07/2012 - 18:32

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό μόλις φτιάξει το φλασακι με το λειτουργικό και πάει το εγκαταστήσει στον ssd θα έχει όλα τα προγράμματα μέσα; δηλαδή θα είναι έτσι όπως το πήρε στην αρχή το μηχάνημα με τα imovie,office κτλπ; Και αν για παράδειγμα έχει περάσει κάποια προγράμματα στον παλιό δίσκο πως θα τα ξανά περάσει στον ssd; (πχ. θα τα ξανά κατεβάσει;)

#39   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/07/2012 - 18:34

Αν θες όλα να είναι όλα όπως πριν, με το που τελειώσει η εγκατάσταση κάνεις ένα restore from time machine.

Και θα είναι τα πάντα όπως ήταν πριν με τον μηχανικό δίσκο.

Αν δεν θες, τα προγράμματα τα κατεβάζεις μετά από το Mac app store με τον κωδικό σου.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 12/07/2012 - 18:34

Once You Go Mac You Never Go Back

#40   jorge_sah

jorge_sah

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 16/07/2012 - 17:19

Καλησπέρα παιδιά!!!

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις ως αναφορά για την αγορά ενός MacBook Pro 2012

1.Ποιες αναβαθμίσεις μπορώ να κάνω στον MBP μελλοντικά?
2.Το να φροντίσω να το αγοράσω εξοπλισμένο με SSD από την αρχή θα μου έρθει ίδιο (οικονομικά & ποιοτικά) με το να αλλάξω τον δίσκο αργότερα? Θα μπορέσω να τον αλλάξω και μόνος μου? χωρίς να επηρεάσω την εγγύηση? και θα μπορέσω να βάλω κάποιο δίσκο καλύτερο ποιοτικά? ή είναι στάνταρ ο δίσκος που μπορεί να τοποθετηθεί?
3.Ποια η διαφορά ανάμεσα στην εργοστασιακή οθόνη και στην Hi-Resolution? Αξίζει να δώσω επιπλέον 100€?

#41   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/07/2012 - 17:33

1.) Μνήμη ram και σκληρό δίσκο π.χ ssd χωρίς να χάσεις την εγγύηση.

2.) Δεν σε συμφέρει να το πάρεις κατευθείαν με ssd διότι τον χρυσοπληρώνεις και δεν είναι τόσο καλός.

3.) Αξίζει η Hi-Resolution, όπως λέει και η λέξη θα έχεις μεγαλύτερη ανάλυση.
Once You Go Mac You Never Go Back

#42   jorge_sah

jorge_sah

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 16/07/2012 - 17:59

Ευχαριστώ για την άμμεση ανταπόκριση....
Άρα καλα το το σκέφτηκα με τον δίσκο.....

Ισχύει το ίδιο και με την RAM όπως με τον δίσκο?Αν τις αλλάξω μόνος μου εφόσον θέλω να βάλω παραπάνω θα μου έρθει πιο οικονομικά και πιο ποιοτικά?

Και μια επιπλεόν ερώτηση ποια η διαφορά ανάμεσα στις 2 διαφορετικες Hi-Resolution οθόνες? Ποια αξίζει περισσότερο?

Τελευταία επεξεργασία από: jorge_sah, 16/07/2012 - 18:05


#43   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/07/2012 - 19:44

Ευχαριστώ για την άμμεση ανταπόκριση....
Άρα καλα το το σκέφτηκα με τον δίσκο.....

Ισχύει το ίδιο και με την RAM όπως με τον δίσκο?Αν τις αλλάξω μόνος μου εφόσον θέλω να βάλω παραπάνω θα μου έρθει πιο οικονομικά και πιο ποιοτικά?

Και μια επιπλεόν ερώτηση ποια η διαφορά ανάμεσα στις 2 διαφορετικες Hi-Resolution οθόνες? Ποια αξίζει περισσότερο?


Ναι, επίσης μνήμες θα αλλάξεις μόνος σου. Η μία είναι antiglare, δηλαδή δεν θα έχεις αντανακλάσεις στο φως η όταν θα είσαι σε εξωτερικό χώρο.

Επειδή τυγχάνει να έχω βρεθεί αρκετές φορές σε εξωτερικό χώρο πιστεύω ότι αξίζει η antiglare.
Once You Go Mac You Never Go Back

#44   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1.125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 25/07/2012 - 12:44

μολις μου ηρθε το νεο μου macbookακι.... να ρωτησω.. μου εβγαλε κατι ενημερωσεις οκ τις εκανα... τωρα πως λειτουργει αυτο το time machine?? για να μπορω να κανω επαναφορα αν κανω καμια λαλακια?
Επισης την πρωτη φορα το αφηνω και ξεφορτιζει τελειως και μετα το φορτιζω σωστα? γενικοτερα πως το χρησιμοποιουμε σωστα? αν ειναι συνεχως συνδεδεμενο στην πριζα η αν το αφηνουμε μονο με μπαταρια?

#45   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/07/2012 - 12:47

μολις μου ηρθε το νεο μου macbookακι.... να ρωτησω.. μου εβγαλε κατι ενημερωσεις οκ τις εκανα... τωρα πως λειτουργει αυτο το time machine?? για να μπορω να κανω επαναφορα αν κανω καμια λαλακια?
Επισης την πρωτη φορα το αφηνω και ξεφορτιζει τελειως και μετα το φορτιζω σωστα? γενικοτερα πως το χρησιμοποιουμε σωστα? αν ειναι συνεχως συνδεδεμενο στην πριζα η αν το αφηνουμε μονο με μπαταρια?


Για να κρατήσεις back up μέσω του Time Machine θα χρειαστείς έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο τον οποίο θα κάνεις Format σε Mac os extended. Ύστερα θα πας στο Time machine και θα τον ορίσεις ως δίσκο που θα κρατάει back up.

Άφησε τον να φτάσει στο 5% και βάλε το στην φόρτιση. Καλό θα ήταν την μπαταρία να την δουλεύεις και όποτε φτάνεις στο 5-10% να το βάζεις για φόρτιση.
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες