Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Παρακάμφθηκε η διαδικασία in-app purchase από Ρώσο χάκερ


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/07/2012 - 22:59

Αληθεια,αυτος που εχει σπαταλησει αρκετες εργαοωρες για την αναπτυξη μιας εφαρμογης και τελικα καταφερνει και την βαζει βιτρινα (applestore) αισθανεται ο ιδιος,δεδομενων των συνθηκων,οτι ασκει επαγγελμα?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 25/07/2012 - 09:21

Εσύ αυτό κατάλαβες από αυτό που έγραψα ! Μου έχετε γίνει όλοι αγιοι ξαφνικά εδώ μέσα ! Λες και δεν έχεις κατεβάσει τραγούδι και ταινία στη ζωή σου! Η πειρατεία είναι σαν την μπίχλα και τα πρεζάκια της αθήνας, είναι εκεί είτε σου αρέσει είτε όχι ! Άμα ήθέλαν να κάνουν κάτι για τους developer τους θα το έκαναν αντί να τους κοροιδευουν.

Τι θέμα αγιότητας και βλακείες λες; Εδώ είναι απλά θέμα ηθικής το να κλέβεις τον άλλο... Ναι έχω κατεβάσει πειρατικά τραγούδια και ταινίες... Τα τραγούδια αν δεν τα ακούσω πρώτα δεν πρόκειται να τα αγοράσω... Αλλά αν τα ακούσω και μου αρέσουν εννοείται πως αγοράζω το cd είτε άμεσα είτε μόλις μαζέψω λεφτά... Έχω πάνω από 200 cd όλα αυθεντικά... Για ταινίες τις περισσότερες είτε τις βλέπω στο cinema και μετά τις κατεβάζω όταν βγουν ή τις νοικιάζω και αν μου αρέσουν τις κατεβάζω κιόλας... Λίγες είναι αυτές που τις έχω κατεβάσει μόνο...

Πρώτον δεν έχω JB συσκευή και έχω σκάσει πάνω από 100 ευρώ σε εφαρμογές που έιναι τις προκοπής και όχι χαζοπαίχνιδα. Δεύτερον κατί σαν και σένα ήθελαν οι δισκογραφικές και οι κινηματογραφικές για να τους υποστηρίξουν για να ψηφίσουν την παπάντζα τους. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να βγάλεις λεφτά. Είδες ποτέ την google να χρεώνει κάτι σε σένα ?? Κάποιος πληρώνει για να κάνεις εσύ search. Απλώς δεν έιναι πλεονέχτες όσο οι άλλοι. Και όχι άμα είναι μπούρδα αυτό που βγάζεις αρνούμαι να στο πληρώσω, όπως δεν πληρώνουν και εμένα άμα τους κάνω κάτι μάπα. Και ναι για να το κρίνω πρέπει να το δω πρώτα.


Το ότι έχεις δώσει 100 ευρώ είναι υπέρ σου... Το ότι είναι σε εφαρμογές της προκοπής και όχι παιχνίδια είναι προτίμησή σου και δεν μπορεί να σου πει κανένας τίποτα... Σε αυτό που λες για τις δισκογραφικές είσαι τελείως λάθος... Αν μου αρέσει κάτι το αγοράζω, αν όχι δεν πρόκειται να το αγοράσω αλλά εννοείται πως δεν θα το χρησιμοποιήσω κιόλας παίρνοντάς το πειρατικό... Δεν είμαι άτομο που με σέρνουν από πίσω με κάθε τι που βγάζουν... Για την Google είσαι επίσης λάθος... Μπορεί να μην σε χρεώνει εσένα προσωπικά αλλά πουλάει στοιχεία σχετικά με την κινητικότητα στο διαδίκτυο των χρηστών και θυσαυρίζει... Πολύ περισσότερα χρήματα από ότι αν έβαζε συνδρομή... Λες να μην τα έχει σκεφτεί αυτά η Google και τι την συμφέρει περισσότερο; Η κίνησή της σίγουρα ήταν καλή και την φέρνει κέρδη... Αλλά δεν γίνεται όλοι να κάνουν τέτοιες κινήσεις... Στο τέλος δεν θα υπάρχουν προγραμματιστές να φτιάξουν προγράμματα... Σχετικά με το ότι πρέπει να δεις για να το κρίνεις συμφωνώ... Αλλά τα περισσότερα προγράμματα έχουν και δωρεάν έκδοση οπότε μπορείς να δοκιμάσεις αυτή... Αν δεν έχουν τότε δεν κανένα review ή κανένα βιντεάκι στο ίντερνετ και δες αν σου κάνει... Όχι το κατεβάζω σπασμένο, λες ααα δεν μου κάνει και συνεχίζεις μα το χρησιμοποιείς σπασμένο...
ΥΓ: Δεν μου απάντησες τι ακριβώς θεωρείς αστείο εσύ και οι hacker όταν ένας προγραμματιστής βγάζει ένα πρόγραμμα και γι'αυτό πρέπει να κυκλοφορήσει σπασμένο...

#63   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/07/2012 - 10:28

Το "πρεπει να το δω πρωτα και μετα να το αγορασω" δεν ισχυει σε καθε αγοραπωλησια.σε αρκετες περιπτωσεις υπαρχει μια περιγραφη του προιοντος και αν σου ταιριαζει το αγοραζεις..αν η περιγραφη δε ταιριαζει με το προιον και νιωθεις εξαπατημενος,τοτε μπορεις να καταγγειλεις τον πωλητη,να ζητησεις τα χρηματα σου ή οτι αλλο μπορει να σε καλυπτει νομικα που δε μου ρχετε στο μυαλο..

#64   stocis

stocis

    iPH Enthousiast

  • 502 μηνύματα
  • Twitter:@stocis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stocis

Δημοσίευση 25/07/2012 - 12:36

Το "πρεπει να το δω πρωτα και μετα να το αγορασω" δεν ισχυει σε καθε αγοραπωλησια.σε αρκετες περιπτωσεις υπαρχει μια περιγραφη του προιοντος και αν σου ταιριαζει το αγοραζεις..αν η περιγραφη δε ταιριαζει με το προιον και νιωθεις εξαπατημενος,τοτε μπορεις να καταγγειλεις τον πωλητη,να ζητησεις τα χρηματα σου ή οτι αλλο μπορει να σε καλυπτει νομικα που δε μου ρχετε στο μυαλο..


Νομικά δεν μπορείς να διεκδικήσεις refund. Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν refunds στις αγορές από AppStore. Κατ' επέκταση, όμως, ουκ ολίγες ήταν οι φορές που applications έγιναν released χωρίς να δουλεύουν σωστά, ζητώντας υπομονή, περισσότερα χρήματα μέσω in-app, και και και..

πχ. YourTube, Celeste, από Cydia
Rev, Temple Jump, Tiny Birds,

τι θα κάνεις ακριβώς report όμως; ότι δεν δουλεύει σωστά; ότι δεν σου άρεσε; ότι βρήκες καλύτερο; και τα 3 μαζί;

μήνες θα περάσουν μέχρι να δουν το report σου και έχοντας εμπειρία τα 4-5 reports που έκανα για unfit-purpose εφαρμογές και άλλες που διαφήμιζαν λειτουργίες/features που δεν διαθέτουν... ακόμα περιμένω απάντηση στα reports μου.

Το "πρέπει να το δω πρώτα και μετα να το αγοράσω" ισχύει σε κάθε αγοραπωλησία. Το θέμα είναι αυτό που 'βλέπεις' στο preview/description κλπ. να είναι αυτό που αγοράζεις.

τυφλές αγορές γίνονται σε αγορά iPhone/iPad/Mac κλπ από την Αpple. Δεν το είδες όμως; Και εκτός αυτού υπάρχει και κάτι που ονομάζουμε εγγύηση ποιότητας.

τελοσπάντων δεν θέλω να επεκταθώ, απλώς έχει δύο όψεις η συγκεκριμένη κουβέντα. Δεν είμαι υπέρ της πειρατείας αλλά είμαι υπέρ της σωστής και μελετημένης αγοράς. Ακόμα και για 1 σεντ. Λεφτά είναι.

#65   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/07/2012 - 13:05

Πρεπει να το δω πειρατικα και μετα να το αγορασω δεν ισχυει.εννοειται πως πρεπει να δεις preview,descriptions και μεετα να αγορασεις.συμφωνω οτι καθε σεντ αξιζει.και ενοχλουμαι να λενε καποιοι μα καλα τσιγκουνηδες ειστε για 0.79?και πηρατε τηλ 500ευρω και αλλα τετοια.και αφου λες και κατεπεκακταση συμφωνω και γω οτι εισαι υπερ της μελετημενης αγορας,ειμαστε υποχρεωμενοι να βρουμε αυτο που μας ταιριαζει στα πλαισια οχι τοσο τα νομικα,οσο τα ηθικα

#66   makemono

makemono

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/07/2012 - 14:28

ΥΓ: Δεν μου απάντησες τι ακριβώς θεωρείς αστείο εσύ και οι hacker όταν ένας προγραμματιστής βγάζει ένα πρόγραμμα και γι'αυτό πρέπει να κυκλοφορήσει σπασμένο...

Δεν θεωρώ αστειο "όταν ένας προγραμματιστής βγάζει ένα πρόγραμμα και γι'αυτό πρέπει να κυκλοφορήσει σπασμένο...". Θεωρώ αστείο να κάνει χαζές κινήσεις μία εταιρία για τα μάτια του κόσμου ενώ πραγματικά το μόνο που την ενδιαφέρει είναι το χρήμα και όχι αυτοί που της το παράγουν (developers και αγοραστές). Δλδ εσένα δεν σου φάνηκε παράξενο ότι είπαν ότι θα το φτιάξουν στην 6 και για όλες τις άλλες εκδόσεις ούτε κουβέντα. Άρα αυτοί που δεν θα αναβαθμισουν και αυτοί που η συσκευή τους δεν θα υποστηρίζεται εγγενώς θα κατεβάζουν ανενόχλητοι. Αυτό έγγραψα στην αρχή και ξεκίνησε όλη αυτή η κουβέντα. Με την apple τα έβαλα όχι με τους προγραμματιστές.

Και για να ευθημίσει λίγο η κατάσταση.

(περιέχει υβριστικό περιεχόμενο)


#67   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 26/07/2012 - 18:07

Ωραία. Τέρμα η συζητηση για την πειρατία γιατί πάλι ξέφυγε.

#68   Ngobreak

Ngobreak

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:Ngobreak

Δημοσίευση 01/08/2012 - 09:17

μια ερωτησει δουλευει ακομα? ειναι safe?




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες