Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Exandas – Greek


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
50 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   JohnG

JohnG

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/11/2009 - 17:42

Ο Exandas – Greek είναι εφαρμογή που έχει ως βασικό σκοπό να παρουσιάσει όλα τα
σημεία ενδιαφέροντος που βρίσκονται γύρο μας σε απόσταση 1,5 χιλιομέτρων.

Αναρτημένη εικόνα

Περιέχει περισσότερα από 20000 σημεία ενδιαφέροντος από όλη την Ελλάδα για όλες τις γνωστές κατηγορίες (π.χ. Φαγητό, Ψυχαγωγία, Υπηρεσίες, Super Markets, Βενζινάδικα, Wifi Spots, Κάμερες, κτλ) που μέρα με την μέρα και με την συμβολή όλων των χρηστών διαρκώς αυξάνονται.

Ο χρήστης μέσα από την εφαρμογή έχει τις δυνατότητες :
1. Να δει όλα τα σημεία ενδιαφέροντος που είναι γύρο του με βάση την κατηγορία και την υποκατηγορία που επέλεξε, είτε σε μορφή πίνακα ταξινομημένα με βάση την απόσταση, είτε σε μορφή RADAR δηλαδή που είναι γύρο του με βάση τη θέση του, είτε πάνω σε google maps εφόσον έχει Wifi ή 3G σύνδεση.
2. Να προσθέσει δικά του σε όποια κατηγορία θέλει.
3. Να επεξεργαστεί ή και να διαγράψει όποια θέλει.
4. Να διαβάσει αλλά και να γράψει reviews για όποιο σημείο ενδιαφέροντος θέλει.
5. Να συνδεθεί μέσω του Web Interface ή του Bonjour της εφαρμογής με την βάση δεδομένων της εφαρμογής του iPhone του, και να τα διαχειριστεί μαζικά
6. Να τα συγχρονίσει μέσω της διαδικασίας του Live Update με την κεντρική βάση του Exanda και να τα μοιραστεί με τους άλλους χρήστες.



Η εφαρμογή δεν χρειάζεται Wifi ή 3G σύνδεση για να λειτουργήσει παρά μόνο για :
1. Τα google maps
2. Την ενημέρωση της με τα νέα σημεία ενδιαφέροντος(Live Update)
3. Τα POIS Reviews.

Επίσης στην περίπτωση που μέσα από την εφαρμογή εμφανίσουμε κάποιον χάρτη όταν έχουμε Wifi ή 3G σύνδεση, αυτός θα υπάρχει διαθέσιμος και στην περίπτωση που τον χρειαστούμε και δεν υπάρχει διαθεσιμότητα Wifi ή 3G.


Πέρα από το Live update σημεία ενδιαφέροντος της μορφής του Exanda θα βρείτε και στο Site : http://index.pois.gr/ ( για παράδειγμα http://index.pois.gr...rd.asp?POI_ID=2)
.
Αναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: JohnG, 10/11/2009 - 17:44


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   batik

batik

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2009 - 13:18

Το πρωτο πληρομενο app που κατεβασα, οντως ειναι πολυ καλο!!!!
Εχει σχεδον τα παντα και αν το ενημερωνουμε κι εμεις θα ειναι προοδευτικα πολυ χρησιμο.
Tα 79λ τα αξιζει!!

--- Merged posts ---


Το μονο που δε μπορω να βρω ειναι πως (και αν μπορω) να κανω μια νεα κατηγορια?
πχ εχει ενδηση και θα θελα να βαλω καταστηματα υποδηματων και αναγκαστικα τα εβαλα στο τμημα της ενδησης.

--- Merged posts ---


ενα ενα τα λεω...
Προσπαθοντας να προσθεσω καποια σημεια ενδιαφεροντος καταλαβα οτι τα περναει στο σημειο που βρισκομαι τη στιγμη που τα προσθετω και οχι στις διευθηνσεις που βαζω...
επισης δε βρηκα τροπο να διαγραψω ενα μερος που εχω προσθεσει...

Τελευταία επεξεργασία από: computeras, 11/11/2009 - 15:26


#3   JohnG

JohnG

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2009 - 14:32

ενα ενα τα λεω...
Προσπαθοντας να προσθεσω καποια σημεια ενδιαφεροντος καταλαβα οτι τα περναει στο σημειο που βρισκομαι τη στιγμη που τα προσθετω και οχι στις διευθηνσεις που βαζω...
επισης δε βρηκα τροπο να διαγραψω ενα μερος που εχω προσθεσει...


Πραγματι στο σημείο που βρίσκεσαι το προσθέτει και με Drag n' drop του σημείου στο χαρτη το μετακινείς εκεί που θέλεις,
αυτόματα σου βρίσκει και σου γράφει την διευθυνση.

Αναρτημένη εικόνα



Για τη διαγραφή απλά πατάς το κουμπί.

Αναρτημένη εικόνα

.

#4   ca6pma

ca6pma

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2009 - 15:45

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την εφαρμογή.

Είμαι αρκετό καιρό χρήστης και μία απορία μου έχει γεννηθεί από καιρό και μέχρι σήμερα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν διορθώνεται.
Για ποιο λόγο στην κατηγορία τράπεζες και συγκεκριμένα στη Marfin υπάρχουν μόνο 3 καταστήματα?
Κάθε τόσο κάνω update και δείχνει ότι κάνει πολλές προσθήκες, αλλά η συγκεκριμένη τράπεζα δεν ενημερώνεται.

Μου φένεται παράξενο γιατί λογικά εξ αρχής όταν προστίθεται μία τράπεζα υποθέτω ότι βάση του site της προστίθενται όλα τα καταστήματά της.
Μήπως κάνω λάθος?

Σε περίπτωση που πάω σε ένα κατάστημα της τράπεζας και προσθέσω εγώ το κατάστημα, θα ενημερωθεί όλη η online βάση με αποτέλεσμα να περάσει και στους υπόλοιπους χρήστες, ή θα το έχω μόνο εγώ?

Ευχαριστώ

#5   Jason13

Jason13

    iPH Contributor

  • 986 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2009 - 15:46

ειναι καλυτερο application απο το athensbook??

#6   JohnG

JohnG

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2009 - 16:14

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την εφαρμογή.

Είμαι αρκετό καιρό χρήστης και μία απορία μου έχει γεννηθεί από καιρό και μέχρι σήμερα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν διορθώνεται.
Για ποιο λόγο στην κατηγορία τράπεζες και συγκεκριμένα στη Marfin υπάρχουν μόνο 3 καταστήματα?
Κάθε τόσο κάνω update και δείχνει ότι κάνει πολλές προσθήκες, αλλά η συγκεκριμένη τράπεζα δεν ενημερώνεται.

Μου φένεται παράξενο γιατί λογικά εξ αρχής όταν προστίθεται μία τράπεζα υποθέτω ότι βάση του site της προστίθενται όλα τα καταστήματά της.
Μήπως κάνω λάθος?

Σε περίπτωση που πάω σε ένα κατάστημα της τράπεζας και προσθέσω εγώ το κατάστημα, θα ενημερωθεί όλη η online βάση με αποτέλεσμα να περάσει και στους υπόλοιπους χρήστες, ή θα το έχω μόνο εγώ?

Ευχαριστώ


Για την Marfin δεν γνωρίζω αν υπάρχουν όλα τα καταστήματα αλλά αν ξέρεις κάποιο και το προσθέσεις με το πρώτο Live Update που θα κάνεις θα ανέβει στον EXANDAS Server.
Εκεί μετά από έλεγχο θα πάρει έγκριση και θα περάσει σε όλους τους χρήστες (μόλις αυτοί κάνουν Live update).

Bασικό εδώ είναι να καταλάβουμε ότι αυτή η εφαρμογή δεν έχει σχέση με άλλες παρόμοιες, εδώ όλα τα σημεία ενδιαφέροντος είναι ενσωματωμένα στη συσκευή και δεν χρειάζεται wifi ή 3G για να τα δεις.

Επίσης μέσω web interface από ένα υπολογιστή (λόγο του ότι η εφαρμογή ενσωματώνει web server) μπορείς να δεις και να επεξεργαστείς όλα τα σημεία ενδιαφέροντος.

#7   JohnG

JohnG

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2009 - 16:21

ειναι καλυτερο application απο το athensbook??


Είναι διαφορετικό, με έμφαση στο χρήστη, έχει σημεία απ' όλη την Ελλάδα και από πολλές κατηγορίες, που συνεχώς αυξάνονται με την συμβολή όλων των χρηστών.

Εκτός του ότι μπορείς να προσθέσεις τα δικά σου POI μπορείς να γράψεις και reviews για τα υπάρχοντα.

#8   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2009 - 16:24

πολύ χρήσιμο περιέχει και τηλέφωνα?

#9   JohnG

JohnG

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2009 - 16:27

Για την Marfin δεν γνωρίζω αν υπάρχουν όλα τα καταστήματα αλλά αν ξέρεις κάποιο και το προσθέσεις με το πρώτο Live Update που θα κάνεις θα ανέβει στον EXANDAS Server.
Εκεί μετά από έλεγχο θα πάρει έγκριση και θα περάσει σε όλους τους χρήστες (μόλις αυτοί κάνουν Live update).

Bασικό εδώ είναι να καταλάβουμε ότι αυτή η εφαρμογή δεν έχει σχέση με άλλες παρόμοιες, εδώ όλα τα σημεία ενδιαφέροντος είναι ενσωματωμένα στη συσκευή και δεν χρειάζεται wifi ή 3G για να τα δεις.

Επίσης μέσω web interface από ένα υπολογιστή (λόγο του ότι η εφαρμογή ενσωματώνει web server) μπορείς να δεις και να επεξεργαστείς όλα τα σημεία ενδιαφέροντος.


Για τη MARFIN υπάρχουν 65 καταστήματα, αυτά που βλέπεις είναι :
Α) ή αυτά που είναι γύρο σου σε 1.5 km
Β) ή τα πρώτα 5 αν δεν υπάρχουν γύρο σου.

#10   Jason13

Jason13

    iPH Contributor

  • 986 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2009 - 16:58

Είναι διαφορετικό, με έμφαση στο χρήστη, έχει σημεία απ' όλη την Ελλάδα και από πολλές κατηγορίες, που συνεχώς αυξάνονται με την συμβολή όλων των χρηστών.

Εκτός του ότι μπορείς να προσθέσεις τα δικά σου POI μπορείς να γράψεις και reviews για τα υπάρχοντα.

με επεισες και το αγορασα:)

#11   JohnG

JohnG

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2009 - 18:06

με επεισες και το αγορασα:)


Δεν θα το μετανιώσεις.

#12   Jason13

Jason13

    iPH Contributor

  • 986 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2009 - 21:04

μονο που δεν γραφουν τις τιμες στα βενζιναδικα ή/και ποια εταιρεια ειναι !!

#13   ca6pma

ca6pma

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2009 - 21:22

Για τη MARFIN υπάρχουν 65 καταστήματα, αυτά που βλέπεις είναι :
Α) ή αυτά που είναι γύρο σου σε 1.5 km
Β) ή τα πρώτα 5 αν δεν υπάρχουν γύρο σου.


Φίλε μου όπου και να βρίσκομαι για τη Marfin μου βγάζει τα ίδια πράγματα.
Δηλαδή:
"No pois found in 1.5km ...",
"OK",
και εμφανίζει 3 καταστήματα. Ταξιαρχών 49 17km, Αχχιλέως 54 Π. Φάληρο 19km και Λεωφόρος Βάρης Κορωπίου 27km.

Αυτό συνέβει και το πρωί που ήμουν στην Κάντζα και τώρα που είμαι Ηράκλειο. Τα ίδια 3 καταστήματα και πάντα.
Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα?

#14   JohnG

JohnG

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2009 - 21:35

Φίλε μου όπου και να βρίσκομαι για τη Marfin μου βγάζει τα ίδια πράγματα.
Δηλαδή:
"No pois found in 1.5km ...",
"OK",
και εμφανίζει 3 καταστήματα. Ταξιαρχών 49 17km, Αχχιλέως 54 Π. Φάληρο 19km και Λεωφόρος Βάρης Κορωπίου 27km.

Αυτό συνέβει και το πρωί που ήμουν στην Κάντζα και τώρα που είμαι Ηράκλειο. Τα ίδια 3 καταστήματα και πάντα.
Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα?



Για να ενημερωθεί η εφαρμογή σου με όλα τα POIs θα πρέπει από τα Settings να πατήσεις Live Update.

Αυτό την πρώτη φορά θα σου κατεβάσει περίπου 3.700 νεα σημεία και την δευτερη τα υπόλοιπα που έχουν βάλει οι χρήστες μέχρι σήμερα.

Δοκίμασε το.

#15   ca6pma

ca6pma

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2009 - 21:59

Για να ενημερωθεί η εφαρμογή σου με όλα τα POIs θα πρέπει από τα Settings να πατήσεις Live Update.

Αυτό την πρώτη φορά θα σου κατεβάσει περίπου 3.700 νεα σημεία και την δευτερη τα υπόλοιπα που έχουν βάλει οι χρήστες μέχρι σήμερα.

Δοκίμασε το.


Όπως αναφέρω στο πρώτο post μου έχω κάνει πολές φορές live update κανονικά και δείχνει ότι προσθέτει αρκετά σημεία.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες