Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μπορώ να βαλω mac os χ σε laptop


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   geokobyla

geokobyla

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Twitter:@@u_makemehappy
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 20/07/2012 - 15:15

για σας θέλω να βάλω mac os x σε αυτό το pc

αν μπορώ σας παρακαλώ γράψτε μου πως επιδη εχω βαρεθεί τα windows α και αν είναι με usb επιδη το Η/Υ μου δεν εχει θηρα για CDΑναρτημένη εικόνα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kospankavv98

kospankavv98

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Twitter:@kospankavv
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 21/07/2012 - 09:50

νομιζω μπορεισ τα λεγομεβα hackintosh

#3   chrisan9os

chrisan9os

    iPH Member

  • 201 μηνύματα
  • Twitter:@chrisan9os
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:satttos

Δημοσίευση 21/07/2012 - 09:55

Κοιτα αυτον τον οδηγο φιλε μου http://m.youtube.com...h?v=1kPXrPy4OBg

#4   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/07/2012 - 11:18

Μπορείς αλλα δεν ειναι κάτι απλό. Θέλει αρκετό διάβασμα. Ξεκινά απο εδω http://tonymacx86.bl...ac-os-x-on.html με τον τροπο που περιγράφεται. Έτσι είχα βάλει και εγώ στον δικό μου υπολογιστή (intel core2) πριν καιρο τα lion με επιτυχία. Στο λέω και πάλι όμως ότι δεν ειναι κατι απλό και σίγουρα θα συναντήσεις δυσκολίες.

#5   Mikopos

Mikopos

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Twitter:@opc_addict
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:mikopos

Δημοσίευση 21/07/2012 - 11:30

θέλει πολύ ψάξιμο και πολύ κόπο και εν τέλει πιστεύω πως δεν θα σου τρέχουν και σωστά :blush:

#6   Konstantinosdj

Konstantinosdj

    iPH Addict

  • 851 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Konstantinosdj

Δημοσίευση 21/07/2012 - 12:10

θέλει πολύ ψάξιμο και πολύ κόπο και εν τέλει πιστεύω πως δεν θα σου τρέχουν και σωστά :blush:


Διάβασα οτι υποστηριζονται μόνο Intel επεξεργαστες.Για AMD δεν υπάρχει κάτι σωστα??

#7   tasosppntnpls

tasosppntnpls

    iPH Addict

  • 600 μηνύματα
  • Twitter:@tasosppntnpls
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:tasosppntnpls

Δημοσίευση 21/07/2012 - 12:53

Διάβασα οτι υποστηριζονται μόνο Intel επεξεργαστες.Για AMD δεν υπάρχει κάτι σωστα??


υπάρχει και για amd!

#8   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 21/07/2012 - 13:48

Πάντως παιδιά στο βίντεο αυτό φαίνεται ότι είναι πολύ εύκολο να τα εγκαταστήσεις... Θυμάμαι σε αυτόν τον οδηγό http://www.iphonehel...c/page__st__100 γίνεται ολόκληρος ντόρος για το πως να τα βάλεις ενώ το παλικάρι στο βίντεο τα βάζει αμέσως.. Μήπως ξέρετε ποια είναι η διαφορά;

#9   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 21/07/2012 - 15:10

Τα συγκεκριμένα είναι modified έκδοση του Lion. Δεν είναι η κανονική. Δηλαδή θα θες ειδική διαδικασία κάθε φορά που θα χρειάζεται να κάνεις update. Επίσης θα έχεις τρελές ασυμβατότητες σε αρκετά πράγματα και πολλές φορές θα έχεις kernel panics. Είναι το αντίστοιχο της μπλε οθόνης των windows με την διαφορά όμως ότι κάθε φορά που θα στο βγάζει θα πας σε format. Λίγες φορές διορθώνεται... Το ίδιο ισχύει και για το iAtkos. Η μόνη αξιόπιστη και καλύτερη με διαφορά λύση για hackintosh είναι αυτή του tonymacx86.com Ο τύπος φτιάχνει μόνο έναν bootloader για να φορτώσεις τα mac αρχικά και μετά τα εγκαταστείς όπως ακριβώς θα έκανες και σε έναν κανονικό mac. Εγκαταστείς την κανονική χωρίς μετατροπές έκδοση των mac... Μπορείς να την αγοράσεις κιόλας όπως εγώ και να είσαι και 100% νόμιμος. Η διαφορά ενός pc με ένα mac είναι ο bootloader στην αρχή. Η Apple έχει βάλει έναν ειδικό bootloader στην αρχή στους υπολογιστές της και μόνο αυτός μπορεί να διαβάσει τα mac. Με το tonymacx86 εγκαταστείς έναν bootloader που μπορεί να διαβάσει τα mac αλλά και τα windows εννοείται και έτσι μπορείς να έχεις dualboot. Το μόνο πράγμα που δεν δουλεύει με την συγκεκριμένη μέθοδο είναι το facetime. Αυτό γιατί δεν έχουν όλοι οι υπολογιστές web camera. Αν έχεις πάντως δουλεύει και αυτό κανονικά...

#10   termit

termit

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 21/07/2012 - 15:36

Αφου εχεις βαρεθει τα Windows γιατι δεν βαζεις ενα transformasion package for windows?
και ετσι θα εχεις εναν διαφορετικο υπολογιστη με windows αλλα η φατσα του θα ειναι like mac os x.
κοιτα εδω http://www.softpedia...r-Windows.shtml

Τελευταία επεξεργασία από: termit, 21/07/2012 - 15:45


#11   giannis74

giannis74

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2012 - 17:17

Τα συγκεκριμένα είναι modified έκδοση του Lion. Δεν είναι η κανονική. Δηλαδή θα θες ειδική διαδικασία κάθε φορά που θα χρειάζεται να κάνεις update. Επίσης θα έχεις τρελές ασυμβατότητες σε αρκετά πράγματα και πολλές φορές θα έχεις kernel panics. Είναι το αντίστοιχο της μπλε οθόνης των windows με την διαφορά όμως ότι κάθε φορά που θα στο βγάζει θα πας σε format. Λίγες φορές διορθώνεται... Το ίδιο ισχύει και για το iAtkos. Η μόνη αξιόπιστη και καλύτερη με διαφορά λύση για hackintosh είναι αυτή του tonymacx86.com Ο τύπος φτιάχνει μόνο έναν bootloader για να φορτώσεις τα mac αρχικά και μετά τα εγκαταστείς όπως ακριβώς θα έκανες και σε έναν κανονικό mac. Εγκαταστείς την κανονική χωρίς μετατροπές έκδοση των mac... Μπορείς να την αγοράσεις κιόλας όπως εγώ και να είσαι και 100% νόμιμος. Η διαφορά ενός pc με ένα mac είναι ο bootloader στην αρχή. Η Apple έχει βάλει έναν ειδικό bootloader στην αρχή στους υπολογιστές της και μόνο αυτός μπορεί να διαβάσει τα mac. Με το tonymacx86 εγκαταστείς έναν bootloader που μπορεί να διαβάσει τα mac αλλά και τα windows εννοείται και έτσι μπορείς να έχεις dualboot. Το μόνο πράγμα που δεν δουλεύει με την συγκεκριμένη μέθοδο είναι το facetime. Αυτό γιατί δεν έχουν όλοι οι υπολογιστές web camera. Αν έχεις πάντως δουλεύει και αυτό κανονικά...

καλησπέρα πήγα στην σελίδα του tonymacx86.com αλλά δεν βρήκα το πρόγραμμα για να το αγοράσω μπορείς να μου δόσεις τα φώτα σου.
Ευχαριστώ

#12   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 21/07/2012 - 17:31

καλησπέρα πήγα στην σελίδα του tonymacx86.com αλλά δεν βρήκα το πρόγραμμα για να το αγοράσω μπορείς να μου δόσεις τα φώτα σου.
Ευχαριστώ

Μάλλον μπερδεύτηκες.... Στο tonymacx86.com έχει τα προγράμματα που χρειάζεσαι για να εγκαταστήσεις τα mac στο pc σου... Αυτά στα δίνει δωρεάν... Αυτό που μπορείς να αγοράσεις είναι τα mac os x Lion... Και όχι από την συγκεκριμένη σελίδα αλλά από το mac app store... Εννοείται πως μπορείς να το βρεις και στο ίντερνετ αν ψάξεις αλλά εγώ το έχω αγοράσει... Μπορείς να μου πεις λίγο το hardware του pc σου για να σου πω αν μπορείς να τα βάλεις; Μην παιδεύεσαι τζάμπα... Μετά θα σου πω τι πρέπει να κάνεις...

#13   giannis74

giannis74

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2012 - 17:38

Μάλλον μπερδεύτηκες.... Στο tonymacx86.com έχει τα προγράμματα που χρειάζεσαι για να εγκαταστήσεις τα mac στο pc σου... Αυτά στα δίνει δωρεάν... Αυτό που μπορείς να αγοράσεις είναι τα mac os x Lion... Και όχι από την συγκεκριμένη σελίδα αλλά από το mac app store... Εννοείται πως μπορείς να το βρεις και στο ίντερνετ αν ψάξεις αλλά εγώ το έχω αγοράσει... Μπορείς να μου πεις λίγο το hardware του pc σου για να σου πω αν μπορείς να τα βάλεις; Μην παιδεύεσαι τζάμπα... Μετά θα σου πω τι πρέπει να κάνεις...


Έχεις δίκαιο τώρα το κατάλαβα, σε ευχαριστώ πάντως.

#14   ManiaAristidou

ManiaAristidou

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/07/2012 - 17:40

Φιλτατε ειναι μια χρονοβόρα διαδικασία, αλλα αξίζει τον κόπο, σε περίπτωση που δεν θες για κάποιο λόγο να πάρεις Mac.

#15   syncliner

syncliner

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/07/2012 - 20:41

Μόνο χρονοβόρα διαδικασία δεν είναι, απλώς θέλει ΔΙΑΒΑΣΜΑ για να ξέρεις τι κάνεις. Πήρα ένα HP 4530s,8 gb ram, i5 intel, intel 3000 κάρτα γραφικών στα 600 ευρώ ειδικά για αυτή τη δουλειά. Είναι απόλυτα συμβατό, τρέχει ΟΛΑ τα προγράμματα και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Καλή τύχη φίλε μου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες